Προς το περιεχόμενο

Μικρότερο USB-C για χρήση σε αυτοκίνητο


scooterlord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους - είμαι σε φάση αλλαγής αυτοκινήτου και ψάχνω να βρω USB-C  flash drive με το μικρότερο μέγεθος - το αυτοκίνητο που έχω τώρα έπαιρνε πολύ βολικά SD Card μέσα στο ντουλαπάκι, αλλά το καινούριο παίζει μόνο με usb-c στην κονσόλα και δεν θέλω κάποιο ματσούκι να πετάγεται.

Θα ήθελα κάτι σαν το Verbatim Nano πχ αλλα σε USB-C αντίστοιχο.

image.png.98450290230c24f224610e06fbd2bffa.png

 

Έχω φάει τον τόπο και το 'καλύτερο' που έχω βρει είναι κάποια no-name σαν το παρακάτω...που είναι περίπου αυτό που θέλω γιατί αυτά θαρρείς είναι κολλημένα στο χέρι και φοβάμαι μην κάνουν καμιά ζημιά στο τέλος, σπάσουν, κτλ - οχι για τη ζημια σε αυτα καθεαυτά αλλά στο αυτοκίνητο.

image.png.718dcdd29747c1b905d99d33ff4fcd2b.png

Και είπα να ρωτήσω μπας και κανένας εδώ έχει πρόσβαση σε τίποτα 'κρυφά αποτελέσματα' που δεν μπορώ να βρώ!

Επίσης ξέρει κανείς το λόγο γιατί ήδη δεν έχουν βγει τοσο μικρά usb-c από γνωστές εταιρείες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει, και Spotify έχει και data έχει. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν τραγούδια που δεν υπάρχουν εκεί και γιαυτο χρειάζομαι το αποθηκευτικό μεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να παιδευεσαι με αποθηκευτικο μεσο, το οποιο στο μεγεθος που το θες θα ειναι αργό και αναξιοπιστο... τοτε μονοδρομος ειναι το κινητο.

1) Στο κινητο, τα περνας οπως θα τα περναγες και στο φλασακι, μη σου πω πιο ευκολα (SMB Share εαν εχεις Samsung)

2) Αφου παντα εχεις μαζι το κινητο και το αμαξι υποστηριζει Android Auto, εχει Bluetooth κλπ καλουδια, τοτε μπαινεις και παιζεις τη μουσικη σου.

Πραγματικα εν ετει 2023 δεν υπαρχει λογος για φλασακια στο αμαξι εφοσον εχει κονσολα με συνδεσιμοτητα!

Στον παραπανω τροπο κατεληξα και εγω μετα απο αρκετο ψαξιμο για κατι διακριτικο σε flash drive. Αρκετες φορες το επαιρνα οταν γυρναγα σπιτι για να προσθεσω κατι και ειτε το ξεγναγα στο γραφειο, ειτε βαριομουν και ελεγα αστο, αλλη φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Εκτός του ότι είμαστε οικογένεια iPhone, το ζήτημα εδώ δεν είναι αν υπάρχει εναλλακτική λύση, αλλά να βρεθεί λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα.

Το φλασακι θα καρφωθεί και θα μείνει εκεί μόνιμα, γι’αυτο και πρέπει να είναι κομψό και διακριτικό… και να μην το βλέπω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, scooterlord είπε

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Εκτός του ότι είμαστε οικογένεια iPhone, το ζήτημα εδώ δεν είναι αν υπάρχει εναλλακτική λύση, αλλά να βρεθεί λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα.

Το φλασακι θα καρφωθεί και θα μείνει εκεί μόνιμα, γι’αυτο και πρέπει να είναι κομψό και διακριτικό… και να μην το βλέπω!

Αν εχετε spotify, μπορειτε να συγχρονισετε τοπικο φακελο στο pc και να το ακουτε προφανως παντου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/09/2023 at 14:04, scooterlord said:

Καλημέρα σε όλους - είμαι σε φάση αλλαγής αυτοκινήτου και ψάχνω να βρω USB-C  flash drive με το μικρότερο μέγεθος - το αυτοκίνητο που έχω τώρα έπαιρνε πολύ βολικά SD Card μέσα στο ντουλαπάκι, αλλά το καινούριο παίζει μόνο με usb-c στην κονσόλα και δεν θέλω κάποιο ματσούκι να πετάγεται.

Θα ήθελα κάτι σαν το Verbatim Nano πχ αλλα σε USB-C αντίστοιχο.

image.png.98450290230c24f224610e06fbd2bffa.png

 

Έχω φάει τον τόπο και το 'καλύτερο' που έχω βρει είναι κάποια no-name σαν το παρακάτω...που είναι περίπου αυτό που θέλω γιατί αυτά θαρρείς είναι κολλημένα στο χέρι και φοβάμαι μην κάνουν καμιά ζημιά στο τέλος, σπάσουν, κτλ - οχι για τη ζημια σε αυτα καθεαυτά αλλά στο αυτοκίνητο.

image.png.718dcdd29747c1b905d99d33ff4fcd2b.png

Και είπα να ρωτήσω μπας και κανένας εδώ έχει πρόσβαση σε τίποτα 'κρυφά αποτελέσματα' που δεν μπορώ να βρώ!

Επίσης ξέρει κανείς το λόγο γιατί ήδη δεν έχουν βγει τοσο μικρά usb-c από γνωστές εταιρείες;

https://www.e-shop.gr/verbatim-49967-64gb-dual-usb-drive-type-c-usb-30-drive-p-PER.340488?gclid=CjwKCAjwsKqoBhBPEiwALrrqiON8f843lInNDEI34hVWaORjXs2hRQUZPgsGGWdvX_FjrMI5zYU_PRoCnYAQAvD_BwE

δεν ειναι πολυ μικρο βεβαια

Οπως και αυτο

https://www.websupplies.gr/sandisk-ultra-dual-m3-usb-3-32gb-silver-sddd3-032g-g46?gclid=CjwKCAjwsKqoBhBPEiwALrrqiDts6VoowtdLAm6dKzh6oaUTyJDDDCSpdFl8Vd1NPW9GstJm478hYBoCF6EQAvD_BwE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους κι ευχαριστώ μέχρι τώρα για τις απαντήσεις... ψάχνω όμως ένα μικρό φλασάκι.

Το ακούω και για τη λύση για το spotify με συγχρονισμό - δεν ήξερα καν ότι γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το iphone με bt με το αμαξι?εγω ετσι κανω απλα με android

10 hours ago, scooterlord said:

Καλημέρα σε όλους κι ευχαριστώ μέχρι τώρα για τις απαντήσεις... ψάχνω όμως ένα μικρό φλασάκι.

Το ακούω και για τη λύση για το spotify με συγχρονισμό - δεν ήξερα καν ότι γίνεται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που κάποιος καταλήξει σε αυτό το νήμα, το θέμα που δεν εχουν δημιουργηθεί USB-C φλασάκια τόσο μικρά όσο τα USB-A nano είναι πολύ απλά γιατί τα USB-A έχουν chipset ΜΕΣΑ στο USB-A port.

Δείτε το παρακάτω βίντεο στο 3:33:

 

Ακόμα ψάχνομαι δεν έχω βρει κάποια καλή λύση, το μικρότερο που έχω δει τώρα είναι ένα της Samsung - SAMSUNG MUF-64DA:

image.png.6a03b88abf8c816eb593ca872c3a969d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση, το πρώτο είναι USB-A...

Τα φλασάκια στο δεύτερο λινκ, δεν είναι τόσο μικρά όσο αυτά που ψάχνω...

Να ξαναπώ, έχω ψάξει σχεδόν τα πάντα, οπότε να είστε σίγουροι ότι έχω δει amazon, aliexpress, κτλ.. ψάχνω κάτι που ενδεχομένως να μου έχει διαφύγει..

Οπότε ψάχνω κάτι σαν το παρακάτω - αλλά σε storage flash drive - το παρακάτω είναι security key:

image.png.920aa7e9a185b2bebdba0cdb4c4c9cee.png

https://www.yubico.com/gr/product/yubikey-5c-nano/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, scooterlord είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, το πρώτο είναι USB-A...

Τα φλασάκια στο δεύτερο λινκ, δεν είναι τόσο μικρά όσο αυτά που ψάχνω...

Να ξαναπώ, έχω ψάξει σχεδόν τα πάντα, οπότε να είστε σίγουροι ότι έχω δει amazon, aliexpress, κτλ.. ψάχνω κάτι που ενδεχομένως να μου έχει διαφύγει..

Οπότε ψάχνω κάτι σαν το παρακάτω - αλλά σε storage flash drive - το παρακάτω είναι security key:

image.png.920aa7e9a185b2bebdba0cdb4c4c9cee.png

https://www.yubico.com/gr/product/yubikey-5c-nano/

Tόσο μικρό δεν βρίσκω.

Αυτό;  https://www.amazon.co.uk/dp/B07PYFYWFF/ref=twister_B0833PQRPP?th=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, scooterlord είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, το πρώτο είναι USB-A...

Τα φλασάκια στο δεύτερο λινκ, δεν είναι τόσο μικρά όσο αυτά που ψάχνω...

Να ξαναπώ, έχω ψάξει σχεδόν τα πάντα, οπότε να είστε σίγουροι ότι έχω δει amazon, aliexpress, κτλ.. ψάχνω κάτι που ενδεχομένως να μου έχει διαφύγει..

Οπότε ψάχνω κάτι σαν το παρακάτω - αλλά σε storage flash drive - το παρακάτω είναι security key:

image.png.920aa7e9a185b2bebdba0cdb4c4c9cee.png

https://www.yubico.com/gr/product/yubikey-5c-nano/

Λίγο δύσκολο να βρεις κάτι τέτοιο .
Για adapter σαν και αυτόν 

Micro SD Card Reader, USB C to SD Card Reader, Type C TF Memory Card Reader with USB C to USB Adapter, Mepsies USB OTG Card Reader for Laptops, MacBook, Galaxy Phones and More https://amzn.eu/d/fd29Tjx

σου πέφτει μεγάλο?

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...