Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια: η MySQL στο xampp μου κρασάρει συχνά και δεν ξεκινάει


philos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Από τον Ιούλιο μου έχει συμβεί ήδη 3 φορές το εξής: ξεκινάω το xampp, το Apache εκκινεί κανονικά αλλά η MySQL αρνείται να ξεκινήσει.

Το σφάλμα είναι ότι δεν αναγνωρίζει λέει την Innodb ως μηχανή κτλ (Unknown/unsupported storage engine: InnoDB).

Δοκίμασα να σβήσω τα:

/mysql/data/ib_logfile0

/mysql/data/ib_logfile1

Στα επιπλέον, πριν τα σβήσω δοκίμασα:

[mysqld]

innodb_force_recovery = 1 (όλα τα values)

... έστω μήπως κατάφερνα να κάνω read only mode να σώσω τις βάσεις μου αλλά τίποτα.

mysql shutdown unexpectedly

Η μόνη λύση η επανεγκατάσταση του xampp.

Να πω ότι έτρεχα το xampp στο c:/xampp (m.2 pci-e SSD).

Μετά τη 2η φορά δοκίμασα να το εγκαταστήσω στο e:/xampp όπου είναι ένας καινούργιος m.2 pci-e SSD και μετά από κάνα 20 ήμερο - μήνα το ξανά έπαθε.

Καμιά ιδέα;

Μήπως πρέπει να ανεβάσω κάποια τιμή στο my.ini; Σύστημα: Windows 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία λύση την οποία μπορείς να δοκιμάσεις και δεν απαντάει στο πρόβλημα σου :), είναι να εγκαταστήσεις τα τρία services ξεχωριστά. Αφήνεις δηλαδή xammp wamp και όπως αλλιώς λέγονται και εγκαθιστάς apache, mysql, php. Εκτός από την mysql που απαιτεί λογαριασμό στην oracle τα άλλα δύο είναι πολύ εύκολα.

Πρίν πολλά χρόνια είχα και εγώ wamp και προβλήματα μετά τα έβαλα ξεχωριστά και έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το wampp το είχα πριν χρόνια κι εγώ και ήταν φουλ προβληματικό. Καμία σχέση με το xampp που είναι η μέρα με τη νύχτα σε σταθερότητα.

Το xampp δίνει τη δυνατότητα να εγκαταστήσεις τον Apache και τη MySQL ως service των Windows. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα πατήσει ποτέ τα σχετικά κουμπιά.

Τα πάτησα και εγκαταστάθηκαν ως services. Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...