Προς το περιεχόμενο

Η Neuralink προσλαμβάνει άτομα για την πρώτη δοκιμή σε ανθρώπους της διεπαφής εγκεφάλου-υπολογιστή της


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, panther_512 said:

Φίλε @Waiss, οι απόψεις σου είναι όλος αυτός ο αχταρμάς της τεχνοφοβίας, συνομοσιολογίας που τόσο καλά έχουμε εμπεδώσει όλοι, αγνοώντας επιλεκτικά την πορεία της ανθρωπότητας, και τα ποικίλα άλλα εργαλεία που χρησιμοποιήθηκαν και χρησιμοποιούνται για να διαπράττονται κάθε λογής εγκλήματα.

Δεν πρόκειται να σου αλλάξω άποψη, οι άνθρωποι που εκφράζουν απόψεις όπως οι δικές σου είναι απόλυτα δογματικοί.

Θυμήσου μόνο, όταν θα βρεθείς (που θα βρεθείς κάποια στιγμή) στο κρεβάτι του πόνου, να απαρνηθείς οποιαδήποτε ιατρική, επιστημονική βοήθεια και να απευθυνθείς στον κοντινότερο μάγο με φυτικά μαντζούνια να σε κάνει καλά.

Γιατί ή πιστεύουμε αυτά που λέμε, ή απλά τα λέμε για να δημιουργούμε εντυπώσεις.

Οπότε αν σου πω πως ο αγαπημένος μου γιατρός ήταν ο Mengele, δεν θα μου φέρεις αντίρρηση.

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Waiss said:

Οπότε αν σου πω πως ο αγαπημένος μου γιατρός ήταν ο Mengele, δεν θα μου φέρεις αντίρρηση.

Οπότε αν σου πώ ότι αγαπημένη μου φάση είναι η Ιερά εξέταση, δεν θα φέρεις αντίρρηση.

Ή οι ανθρωποθυσίες για να βρέξει.

Ή το κυνήγι των μαγισσών, όταν τελειώνει η περίοδος κυνηγιού μπεκάτσας.

Νομίζω καλύτερα να κατηγορήσουμε τα μαχαίρια για το κακό που έκαναν στην ανθρωπότητα.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Waiss είπε

 

Ποιοι έφτιαξαν την ατομική βόμβα; Ποιοι κατασκευάζουν τους τελευταίας τεχνολογίας πυραύλους κι προηγμένα οπλικά συστήματα; Ποιοι ήταν αυτοί που έκαναν μυστικά πειράματα σε ανυποψίαστο κόσμο στην Αμερική (ενδεχομένως κι σε άλλες χώρες) τύπου MK Ultra, human radiation πειράματα, πειράματα βασανιστηρίων, πειράματα με ναρκωτικά, πειράματα με διασπορά ασθενειών και χημικά και δεν συμμαζεύεται, όπου εξαφάνιζαν ανθρώπους κι έπαιρναν ζωές; Από ποιους ζητούσε συγγνώμη δημοσίως από τέτοια προγράμματα (Tuskegee Syphilis Experiment) ο Κλίντον πριν κάμποσα χρόνια; Ποιοι εξόντωσαν τον Wilhelm Reich, τον Tesla η τον Dr. Royal Raymond Rife; Tης πραγματικά καινοτόμου επιστήμης δηλαδή, που αν τους άφηναν ελεύθερους και τους χρηματοδοτούσαν γενναιόδωρα, θα άλλαζε όλος ο κόσμος. Ποιοι συμμετείχαν σε όλες αυτές τις ανηθικότητες; Δεν ξέρω! Εσείς τι λέτε; 

Ξέρω βέβαια ποιο θα είναι το ύφος της απάντησης σε όλα αυτά. Ότι δεν ευθύνεται "η επιστήμη", αλλά το πως χρησιμοποίησαν κάποιοι τα εργαλεία αυτά. Μόνιμα η ίδια γελοία δικαιολογία αθώωσης δηλαδή. Κι όχι! Ούτε τεχνοφοβικός είμαι, ούτε σε σπηλιά ζω, χρησιμοποιώ όσο μπορώ την τεχνολογία που μπορώ να έχω στην στην διάθεση μου και φυσικά έχω "αγκαλιάσει" τα θετικά για τον κόσμο επιτεύγματα της "επιστήμης". Απλά όπως όλα τα πράγματα έχουν δύο όψεις η και παραπάνω οπτικές, έτσι βλέπω κι εδώ ότι κανείς δεν σκέφτεται η δεν τις λαμβάνει όλες υπόψιν. Η μάλλον δεν τις γνωρίζει καν αν κρίνω από τις ερωτήσεις έκπληξης κάποιων.

Φυσικά! Την ατομική βόμβα δεν την ανακάλυψαν οι ελέφαντες η οι ουρακοτάγκοι.

Ε, μην νομίζεις και εμείς έχουμε ανακαλύψει την Αμερική. 

Τα τετριμμένα λες απλά με περισσότερα λόγια. Όλα έχουν δύο όψεις. Η φωτιά ψήνει το φαΐ σου , αλλά και σε καίει. Χαίρω πολύ. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, panther_512 said:

Οπότε αν σου πώ ότι αγαπημένη μου φάση είναι η Ιερά εξέταση, δεν θα φέρεις αντίρρηση.

Ή οι ανθρωποθυσίες για να βρέξει.

Ή το κυνήγι των μαγισσών, όταν τελειώνει η περίοδος κυνηγιού μπεκάτσας.

Νομίζω καλύτερα να κατηγορήσουμε τα μαχαίρια για το κακό που έκαναν στην ανθρωπότητα.

Μα εμένα αυτές είναι οι αγαπημένες μου φάσεις και τις υποστηρίζω 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Waiss είπε

Φυσικά! Την ατομική βόμβα δεν την ανακάλυψαν οι ελέφαντες η οι ουρακοτάγκοι.

Κάπου μπερδεύεις την επιστημη με την τεχνολογία…

Αν μπορείς ξεκαθάρισε το λίγο μέσα σου, μπας και κουβεντιάζουμε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, HALF EVIL said:

Tα τετριμμένα λες απλά με περισσότερα λόγια. Όλα έχουν δύο όψεις. Η φωτιά ψήνει το φαΐ σου , αλλά και σε καίει. Χαίρω πολύ. 

Είναι ο κλασσικός συλλογισμός:

- Το μαχαίρι κόβει το ψωμί

- Το μαχαίρι σκοτώνει τον άνθρωπο

Άρα ο άνθρωπος είναι ψωμί. Όχι, λάθος, το μαχαίρι είναι άνθρωπος? Το μαχαίρι είναι ψωμί? Το μαχαίρι είναι κακό?

Κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Waiss είπε

Φυσικά να μην ξεχνάμε ότι "η επιστήμη" έχει κάνει και συνεχίζει να κάνει μεγάλα εγκλήματα.

Σκοπός της επιστήμης είναι η αναζήτηση της γνώσης, δηλαδή των νόμων της φυσικής, των μαθηματικών, των λογικών συμπερασμάτων, της πληροφορίας. Ανώτερος σκοπός της είναι να καταλαβαίνουμε το σύμπαν στο οποίο βρισκόμαστε, τι είναι αυτό και πως λειτουργεί.

Παλαιότερα ο κόσμος δεν είχε καμία γνώση για τον κόσμο που ζει, δεν καταλάβαινε το σύμπαν, δεν μπορούσε να καταλάβει το πως και το γιατί στα φυσικά φαινόμενα που έβλεπε με τα μάτια του, για αυτό πιθανότατα εφηύρε τις θρησκείες. Όσο όμως η κατάκτηση της γνώσης προχωράει, τόσο ο κόσμος θα γέρνει προς τη μεριά της επιστήμης.

Η ατομική βόμβα δεν είναι παράγωγο της επιστήμης, η επιστήμη κατέκτησε τη γνώση του τι είναι πυρηνική ενέργεια και τι προεκτάσεις έχει, αλλά μέχρι εκεί. Άλλοι, με κακές προθέσεις, χρησιμοποίησαν εκείνη τη γνώση προς όφελος τους. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, panther_512 said:

Τεχνοφοβία είναι φίλε μου όλο αυτό που εκφράζεις.....................Τα προβλήματα ξεκινάνε όταν μαζεύονται πολλοί τεχνοφοβικοί μαζί. Τότε βγαίνουν οι πυρσοί και αρχίζει το κυνήγι μαγισσών.

Οκ. Δεν με πειραζει να παραδεχτω οτι δεν γνωριζω πολλα κ οτι εσυ (κ οι υπολοιποι πανεμορφοι) καταλαβαινεις (--νετε) καλυτερα. Οτι εγω ειμαι τεχνοφοβικος, συνομοσιολογος, flatearther, ψεκας, σαλιγκαρι, αγνοω την πορεια της ανθρωποτητας, ειμαι απολυτα δογματικος, απευθυνομαι σε μαγους με ματζουνια κ οτι κυνηγαω ανθρωπους με πυρσους.

Ξεχασα κατι απ τα επιστημονικοτατα επιχειρηματα? 😝😝 Αν ναι, πλζ, συμπληρωσε με.

Τωρα μπορω να σου δωσω το τηλεφωνο της μητερας του παιδιου να την παρεις κ να βοηθησεις λιγακι??? Νομιζω οτι θα χαρει ιδιαιτερα να της ανοιξεις τα ματια γυρω απ την τεχνολογια. Αφου εμεις ειμαστε τεχνοφοβικοι κ βλεπουμε τα πραγματα οπως καποιοι βλεπαν τα πρωτα γραμμοφωνα, ναι?? Εσυ λοιπον, που καταλαβαινεις την πορεια της ανθρωποτητας καλυτερα κ κανενας φοβος με πυρσους δεν υπαρχει οταν μαζευεστε πολλοι μαζι (ας ελπισουμε οτι η γυναικα γεννηθηκε αρκετα μετα το '49...), να της πεις για ποιους λογους δεν υπαρχει κανενα ζητημα με το εμφυτευμα του παιδιου της κ ολα ειναι απολυτως υπο ελενχο.

Να στειλω ΠΜ με το νουμερο??? Να βαλουμε την ευφυια να δουλεψει!! Δεν χρειαζεται να περιμενουμε να πεσει σε κρεβατι καποιος απο εδω. Ηδη υπαρχουν "ετοιμα" ατομα πανω σε κρεβατια. Η πιστευουμε αυτα που λεμε, η τα λεμε για να δημιουργησουμε εντυπωσεις.... 😎

8 hours ago, Waiss said:

Φυσικά να μην ξεχνάμε ότι "η επιστήμη" έχει κάνει και συνεχίζει να κάνει μεγάλα εγκλήματα.

Φιλε μου η επικοινωνια ειναι πολυτιμο κ σπανιο αγαθο τελικα στις μερες μας. Αλλα λες, αλλη απαντηση παιρνεις... Εσυ εδωσες ονοματα, επιχειρηματα, πραγματικα σκανδαλα που απασχολησαν την δημοσιοτητα κ τι πηρες ως απαντηση?? Κοσμητικα επιθετα, χαρακτηρισμους, γενικολογες ατοπες θεωριες κ φιλικα χτυπηματακια στον ωμο "ελα καλα τα ειπες, στην γωνια σου τωρα".

Θυμασαι το αμοιρο τον Κυπριο που εκανε το λαθος να μπει στην πρασινη γραμμη κ επεσε πανω του ενα μπουλουκι απο  Τουρκους? Καπως ετσι....

Μιλας με ατομα που βγαζουν δαχτυλο κ δειχνουν φωναζοντας "Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ!!!" ενω την ιδια στιγμη χρησιμοποιουν αδοκιμους πολιτικοποιημενους ορους ψευδο-κοινωνιολογιας (βασικα κομματικους), οπως "τεχνοφοβικος" (λες κ υπαρχει πραγματι καποια τετοια ομαδα ιστορικα), "συνωμοσιολογος" (που ολοι γνωριζουμε που, ποτε, απο ποιους κ γιατι βγηκε, παντως ακαδημαικος δεν ειναι), "ψεκας" (ενω η γεωμηχανικη διδασκεται ως διδακτορικο πλεον κ οι ψεκασμοι εχουν παψει να ειναι μυστικο- αλλα τοσα ξερουν τοσα λενε), κ οι υπολοιπες γνωστες προσβολες/ χαρακτηρισμοι....

Κατα τ αλλα ειμαστε υπερ του διαλογου κ της επιστημης λολ.... Εσυ εβαλες γεγονοτα που ειναι αδιασειστα κ η απαντηση ηταν κομματικο κατηχητικο.... Πιασ ταυγο κ κουρευτο.... Ελαντισταν αιωνιο. Το απολυτο projection μιλαμε.... Εσυ τους δινεις περιπτωσεις με ονοματα απ την ιστορια μας, εγω τους δινω παραδειγματα απ την σημερινη ζωη, κ τι εχουν να πουν?? Χαρακτηρισμους..... Τι να λεμε λοιπον..... Ειμαστε τεχνοφοβικοι. Ζωη ολοκληρη στα μηχανηματα, πανεπιστημια τελειωμενα, ειμαστε τεχνοφοβικοι γιατι ετσι θελουν καποιοι γνωστες που ξερουν καλυτερα.... 🤘🐸

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, SilverMachine said:

 

Φιλε μου η επικοινωνια ειναι πολυτιμο κ σπανιο αγαθο τελικα στις μερες μας. Αλλα λες, αλλη απαντηση παιρνεις... Εσυ εδωσες ονοματα, επιχειρηματα, πραγματικα σκανδαλα που απασχολησαν την δημοσιοτητα κ τι πηρες ως απαντηση?? Κοσμητικα επιθετα, χαρακτηρισμους, γενικολογες ατοπες θεωριες κ φιλικα χτυπηματακια στον ωμο "ελα καλα τα ειπες, στην γωνια σου τωρα".

Θυμασαι το αμοιρο τον Κυπριο που εκανε το λαθος να μπει στην πρασινη γραμμη κ επεσε πανω του ενα μπουλουκι απο  Τουρκους? Καπως ετσι....

Μιλας με ατομα που βγαζουν δαχτυλο κ δειχνουν φωναζοντας "Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ!!!" ενω την ιδια στιγμη χρησιμοποιουν αδοκιμους πολιτικοποιημενους ορους ψευδο-κοινωνιολογιας (βασικα κομματικους), οπως "τεχνοφοβικος" (λες κ υπαρχει πραγματι καποια τετοια ομαδα ιστορικα), "συνωμοσιολογος" (που ολοι γνωριζουμε που, ποτε, απο ποιους κ γιατι βγηκε, παντως ακαδημαικος δεν ειναι), "ψεκας" (ενω η γεωμηχανικη διδασκεται ως διδακτορικο πλεον κ οι ψεκασμοι εχουν παψει να ειναι μυστικο- αλλα τοσα ξερουν τοσα λενε), κ οι υπολοιπες γνωστες προσβολες/ χαρακτηρισμοι....

Κατα τ αλλα ειμαστε υπερ του διαλογου κ της επιστημης λολ.... Εσυ εβαλες γεγονοτα που ειναι αδιασειστα κ η απαντηση ηταν κομματικο κατηχητικο.... Πιασ ταυγο κ κουρευτο.... Ελαντισταν αιωνιο. Το απολυτο projection μιλαμε.... Εσυ τους δινεις περιπτωσεις με ονοματα απ την ιστορια μας, εγω τους δινω παραδειγματα απ την σημερινη ζωη, κ τι εχουν να πουν?? Χαρακτηρισμους..... Τι να λεμε λοιπον..... Ειμαστε τεχνοφοβικοι. Ζωη ολοκληρη στα μηχανηματα, πανεπιστημια τελειωμενα, ειμαστε τεχνοφοβικοι γιατι ετσι θελουν καποιοι γνωστες που ξερουν καλυτερα.... 🤘🐸

 

Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο, αναφέρονται γενικά κι αόριστα στον όρο "επιστήμη". Γιατί μέχρι εκεί μπορεί να φτάσει το νιονιό τους. Δεν έχουν ονόματα, διευθύνσεις, τηλέφωνα, γραφεία. Αυτή η κυρία "επιστήμη" πχ που μας αναφέρουν συνεχώς όλοι αυτοί, που έχει τα γραφεία της; Έχει η λεγόμενη "παγκόσμια επιστημονική κοινότητα" κάποιο κτίριο όπου στεγάζεται, όπως έχει ο ΟΗΕ, ο ΟΤΕ η η ΔΕΗ (χαριτολογώντας); Προφανώς κι όχι, επειδή δεν υπάρχει τέτοιο πράμα. Δεν έχουν καν ιδέα για ποιον λόγο λέγεται "παγκόσμια επιστημονική κοινότητα", ποιοι ονόμασαν τον εαυτό τους ως "παγκόσμια επιστημονική κοινότητα" και γιατί το έκαναν. 

Και το αστείο είναι ότι όλα αυτά τα κοσμητικά επίθετα που μου χρέωσαν πιο πάνω (και δεν με αγγίζουν κιόλας) μου τα έβαλαν χωρίς να έχω πάρει θέση η χωρίς να ξέρουν καν την άποψη μου για την Neuralink.

 Έτσι έμαθαν, έτσι λένε. Σε λίγο θα διαβάσουμε ότι ο Tesla η ο Wilhelm Reich που ανέφερα παραπάνω, πως επειδή δεν ήταν μέλη της υποτιθέμενης αυτής "παγκόσμιας επιστημονικής κοινότητας", ήταν ψευδοεπιστήμονες. Το λέει η συστημική "επιστήμη" η ο συστημικός επιστήμονας (τύπου Νeil deGrasse Tyson) στα κανάλια; Έτσι θα είναι! Αλλά δεν κάθονται να ακούσουν κι άλλους δέκα, είκοσι η εκατό επιστήμονες που μπορεί να λένε κάτι διαφορετικό. Είναι σαν το παράδειγμα με το τέρας του Λοχ Νες, που τους είπε κάποτε κάποιος ότι ήταν ένας ελέφαντας που ξέφυγε από κάποιο τσίρκο που είχε επισκεφθεί τα Highlands κι ο ελέφαντας είπε να πλατσουρίσει λίγο μέσα στην λίμνη με την προβοσκίδα του απ΄έξω 😄 Δηλαδή όσο χαζό ήταν να υποστηρίζει κάποιος ότι υπάρχει εκεί μέσα κάποιο τέρας, εκατό φορές πιο χαζή ήταν η εξήγηση που τους έδωσαν, την οποία όχι μόνο την αποδέχτηκαν, αλλά την κατέβασαν και αμάσητα 😆

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Οκ. Δεν με πειραζει να παραδεχτω οτι δεν γνωριζω πολλα κ οτι εσυ (κ οι υπολοιποι πανεμορφοι) καταλαβαινεις (--νετε) καλυτερα. Οτι εγω ειμαι τεχνοφοβικος, συνομοσιολογος, flatearther, ψεκας, σαλιγκαρι, αγνοω την πορεια της ανθρωποτητας, ειμαι απολυτα δογματικος, απευθυνομαι σε μαγους με ματζουνια κ οτι κυνηγαω ανθρωπους με πυρσους.

Ξεχασα κατι απ τα επιστημονικοτατα επιχειρηματα? 😝😝 Αν ναι, πλζ, συμπληρωσε με.

Τωρα μπορω να σου δωσω το τηλεφωνο της μητερας του παιδιου να την παρεις κ να βοηθησεις λιγακι??? Νομιζω οτι θα χαρει ιδιαιτερα να της ανοιξεις τα ματια γυρω απ την τεχνολογια. Αφου εμεις ειμαστε τεχνοφοβικοι κ βλεπουμε τα πραγματα οπως καποιοι βλεπαν τα πρωτα γραμμοφωνα, ναι?? Εσυ λοιπον, που καταλαβαινεις την πορεια της ανθρωποτητας καλυτερα κ κανενας φοβος με πυρσους δεν υπαρχει οταν μαζευεστε πολλοι μαζι (ας ελπισουμε οτι η γυναικα γεννηθηκε αρκετα μετα το '49...), να της πεις για ποιους λογους δεν υπαρχει κανενα ζητημα με το εμφυτευμα του παιδιου της κ ολα ειναι απολυτως υπο ελενχο.

Να στειλω ΠΜ με το νουμερο??? Να βαλουμε την ευφυια να δουλεψει!! Δεν χρειαζεται να περιμενουμε να πεσει σε κρεβατι καποιος απο εδω. Ηδη υπαρχουν "ετοιμα" ατομα πανω σε κρεβατια. Η πιστευουμε αυτα που λεμε, η τα λεμε για να δημιουργησουμε εντυπωσεις.... 😎

Φιλε μου η επικοινωνια ειναι πολυτιμο κ σπανιο αγαθο τελικα στις μερες μας. Αλλα λες, αλλη απαντηση παιρνεις... Εσυ εδωσες ονοματα, επιχειρηματα, πραγματικα σκανδαλα που απασχολησαν την δημοσιοτητα κ τι πηρες ως απαντηση?? Κοσμητικα επιθετα, χαρακτηρισμους, γενικολογες ατοπες θεωριες κ φιλικα χτυπηματακια στον ωμο "ελα καλα τα ειπες, στην γωνια σου τωρα".

Θυμασαι το αμοιρο τον Κυπριο που εκανε το λαθος να μπει στην πρασινη γραμμη κ επεσε πανω του ενα μπουλουκι απο  Τουρκους? Καπως ετσι....

Μιλας με ατομα που βγαζουν δαχτυλο κ δειχνουν φωναζοντας "Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ!!!" ενω την ιδια στιγμη χρησιμοποιουν αδοκιμους πολιτικοποιημενους ορους ψευδο-κοινωνιολογιας (βασικα κομματικους), οπως "τεχνοφοβικος" (λες κ υπαρχει πραγματι καποια τετοια ομαδα ιστορικα), "συνωμοσιολογος" (που ολοι γνωριζουμε που, ποτε, απο ποιους κ γιατι βγηκε, παντως ακαδημαικος δεν ειναι), "ψεκας" (ενω η γεωμηχανικη διδασκεται ως διδακτορικο πλεον κ οι ψεκασμοι εχουν παψει να ειναι μυστικο- αλλα τοσα ξερουν τοσα λενε), κ οι υπολοιπες γνωστες προσβολες/ χαρακτηρισμοι....

Κατα τ αλλα ειμαστε υπερ του διαλογου κ της επιστημης λολ.... Εσυ εβαλες γεγονοτα που ειναι αδιασειστα κ η απαντηση ηταν κομματικο κατηχητικο.... Πιασ ταυγο κ κουρευτο.... Ελαντισταν αιωνιο. Το απολυτο projection μιλαμε.... Εσυ τους δινεις περιπτωσεις με ονοματα απ την ιστορια μας, εγω τους δινω παραδειγματα απ την σημερινη ζωη, κ τι εχουν να πουν?? Χαρακτηρισμους..... Τι να λεμε λοιπον..... Ειμαστε τεχνοφοβικοι. Ζωη ολοκληρη στα μηχανηματα, πανεπιστημια τελειωμενα, ειμαστε τεχνοφοβικοι γιατι ετσι θελουν καποιοι γνωστες που ξερουν καλυτερα.... 🤘🐸

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω πραγματικά είναι το πως γίνεται να κατηγορείς την επιστήμη και την τεχνολογία και παράλληλα αυτό να το λες αυτό μέσα από έναν υπολογιστή όπου επικοινωνεί με έναν άλλο υπολογιστή και μας ενημερώνει όλους εμάς για την απάντηση σου στο δευτερόλεπτο,  οπουδήποτε και αν είμαστε στον πλανήτη. Έχεις ιδέα για να δουλέψει όλο αυτό τι πολυπλοκότητα έχει; Αυτό γιατί δεν σε τρομάζει, γιατί δεν είσαι ενάντια του; Ίσως γιατί το θεωρείς δεδομένο; Ειλικρινά ρωτάω για να καταλάβω, χωρίς καμία δόση ειρωνείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αλλος μας βαζει να απολογηθουμε για τα κοχλιακα εμφυτευματα. Δηλαδη, τι αλλο να πουμε πια; Ενα χαος, ενας αχταρμας, κτηνωδης εγωπαθεια, ογκωδης αγνοια.
Θλιψις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Waiss είπε

Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο, αναφέρονται γενικά κι αόριστα στον όρο "επιστήμη". Γιατί μέχρι εκεί μπορεί να φτάσει το νιονιό τους. Δεν έχουν ονόματα, διευθύνσεις, τηλέφωνα, γραφεία. Αυτή η κυρία "επιστήμη" πχ που μας αναφέρουν συνεχώς όλοι αυτοί, που έχει τα γραφεία της; Έχει η λεγόμενη "παγκόσμια επιστημονική κοινότητα" κάποιο κτίριο όπου στεγάζεται, όπως έχει ο ΟΗΕ, ο ΟΤΕ η η ΔΕΗ (χαριτολογώντας); Προφανώς κι όχι, επειδή δεν υπάρχει τέτοιο πράμα. Δεν έχουν καν ιδέα για ποιον λόγο λέγεται "παγκόσμια επιστημονική κοινότητα", ποιοι ονόμασαν τον εαυτό τους ως "παγκόσμια επιστημονική κοινότητα" και γιατί το έκαναν. 

Και το αστείο είναι ότι όλα αυτά τα κοσμητικά επίθετα που μου χρέωσαν πιο πάνω (και δεν με αγγίζουν κιόλας) μου τα έβαλαν χωρίς να έχω πάρει θέση η χωρίς να ξέρουν καν την άποψη μου για την Neuralink.

 Έτσι έμαθαν, έτσι λένε. Σε λίγο θα διαβάσουμε ότι ο Tesla η ο Wilhelm Reich που ανέφερα παραπάνω, πως επειδή δεν ήταν μέλη της υποτιθέμενης αυτής "παγκόσμιας επιστημονικής κοινότητας", ήταν ψευδοεπιστήμονες. Το λέει η συστημική "επιστήμη" η ο συστημικός επιστήμονας (τύπου Νeil deGrasse Tyson) στα κανάλια; Έτσι θα είναι! Αλλά δεν κάθονται να ακούσουν κι άλλους δέκα, είκοσι η εκατό επιστήμονες που μπορεί να λένε κάτι διαφορετικό. Είναι σαν το παράδειγμα με το τέρας του Λοχ Νες, που τους είπε κάποτε κάποιος ότι ήταν ένας ελέφαντας που ξέφυγε από κάποιο τσίρκο που είχε επισκεφθεί τα Highlands κι ο ελέφαντας είπε να πλατσουρίσει λίγο μέσα στην λίμνη με την προβοσκίδα του απ΄έξω 😄 Δηλαδή όσο χαζό ήταν να υποστηρίζει κάποιος ότι υπάρχει εκεί μέσα κάποιο τέρας, εκατό φορές πιο χαζή ήταν η εξήγηση που τους έδωσαν, την οποία όχι μόνο την αποδέχτηκαν, αλλά την κατέβασαν και αμάσητα 😆

Μα σοβαρά τα λες αυτά; Έχεις μπερδέψει την επιστήμη με την επιχειρηματικότητα.

Η επιστήμη έχει ως στόχο την κατάκτηση της γνώσης. Εφαρμόζεται στα ερευνητικά ιδρύματα και τα πανεπιστήμια. Η επιχειρηματικότητα έχει ως στόχο την κατάκτηση του κέρδους.

Η επιχειρηματικότητα χρησιμοποιεί την επιστήμη και τη γνώση που επιτεύχθηκε, για να προσφέρει υπηρεσίες και προϊόντα και τη νέα γνώση της επιστήμης για να μπορεί να επιβιώνει ανά τα χρόνια.

Οι μεγάλες επιχειρήσεις έχουν μέσα τους τμήματα έρευνας και ανάπτυξης, για να τους βοηθούν να κατακτούν νέα γνώση στοχευμένα στο αντικείμενο τους και έπειτα να τη χρησιμοποιήσουν εμπορικά για το κέρδος τους.

Επεξ/σία από john_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, john_ said:

Αυτό που δεν καταλαβαίνω πραγματικά είναι το πως γίνεται να κατηγορείς την επιστήμη και την τεχνολογία και παράλληλα αυτό να το λες αυτό μέσα από έναν υπολογιστή όπου επικοινωνεί με έναν άλλο υπολογιστή και μας ενημερώνει όλους εμάς για την απάντηση σου στο δευτερόλεπτο,  οπουδήποτε και αν είμαστε στον πλανήτη. Έχεις ιδέα για να δουλέψει όλο αυτό τι πολυπλοκότητα έχει; Αυτό γιατί δεν σε τρομάζει, γιατί δεν είσαι ενάντια του; Ίσως γιατί το θεωρείς δεδομένο; Ειλικρινά ρωτάω για να καταλάβω, χωρίς καμία δόση ειρωνείας. 

Ο Πανθηρας μπορει να εριξε κοσμητικα, αλλα τουλαχιστον καταλαβε την λογικη μου. Εσυ ουτε καν....

Ποιος σου ειπε οτι κατηγορω την επιστημη κ την τεχνολογια? Λατρευω την επιστημη κ την τεχνολογια κ την πολυπλοκοτητα κ τα πειραματα κ τις αποδειξεις κ τα επιστημονικα περιοδικα κ τα ακαδημαικα βιβλια. Διαβαζω 40 χρονια φιλε. Λες να μην ξερω τι σου λεω? λολ..... 

Τους ανθρωπους κατηγορω, οχι την επιστημη. ΕΣΕΙΣ βαζετε την επιστημη μπροστα κ κρυβεστε απο πισω της!! Κ γω σου λεω οτι μας πεταν ΨΙΧΟΥΛΑ της επιστημης κ την πιτα την κραταν για παρτυ τους αυτοι που κυβερναν. Κ οχι, δεν την τρωνε την πιτα για να χορτασουμε εμεις!! Σου πεταν ενα "θα κανει καλο σε ατομα του 0,001% της κοινωνιας, αρα πρεπει να προχωρησουμε στις αλλαγες αυτες!!", εσυ το σκεφτεσαι, λες οκ (παρεα με τους υπολοιπους που δεν αναβετε πυρσους, ουτε μαγισες κυνηγατε...), αλλαζουν οι νομοι, κ μετα οι υπολοιποι 99,99% τρωμε την μπανανα.... Για το καλο μας.....

Πες οτι ανακαλυπτεις τα ταξιδια στον χωροχρονο. Προχωρα η επιστημη, σωστα? Ποιος σου λεει εσενα οτι αυτη η ανακαλυψη σου δεν θα μας ριξει στον επομενο παγκοσμιο πολεμο? Ποιος σου λεει εσενα οτι εσυ ο ιδιος μπορεις να την χειριστεις (σε επιπεδο κοινωνιας) κ να προχωρησουμε ως πατριδα, κοινοτητα, ομαδα γενικα? Ποιος σου λεει οτι δεν θα γινουν ολα μανταρα?? 

Βλεπεις, δεν μιλαμε για γραμμοφωνα, διπλανα κ ηλεκτρονικες βαριοπιπιζες. Μιλαμε για εγκεφαλικα εμφυτευματα που ΔΕΔΗΛΩΜΕΝΑ (απο τους ιδιους που χρηματοδοτουν τις ερευνες) τελικο σκοπο εχουν τον πληρη ελεγχο της σκεψης, με ενδιαμεσο σταθμο την πληρη "πολιτικη ορθοτητα" κ την εξαληψη "ρωσσικης προπαγανδας" (οπως το λενε αυτο τον καιρο, μετα μπορει να του αλλαξουν ονομα/δικαιολογια) !!! 

Μου αρεσει τρομερα ο Μασκ. Ειμαι απ τους σπαστικους Μασκοφιλους του φορουμ. Μου αρεσει η spaceX, η Tesla, η Boring, οι αποικιες στον Αρη, κ πανω απ ολα το Χ (πρωην σπουργιτι)!!! Αλλα πως να παραβλεψω την μελλοντικη συνεργασια παγκοσμιου δορυφορικου συστηματος δικτυου κ εγκεφαλικου εμφυτευματος??? Πλακα κανεις??? Δλδ τοσο δυσκολο ειναι να φανταστεις τις στρατιωτικες, πολιτικες, πληροφοριακες, οικονομικες κλπ προεκτασεις σε αυτες τις δυο "εφευρεσεις"?? Ιδιως οταν ανηκουν σε εναν μονο ανθρωπο..... Κ πριν μου πεις οτιδηποτε να σου υπενθυμησω (εγω που κυνηγαω μαγισες με ροπαλα κ ψηνω ατομα σε πλατιες) οτι η εξουσια διαφθειρει κ η πολυ εξουσια διαφθειρει πολυ.... 

Το μονο που ειπα ειναι οτι ως κοινωνια ΔΕΝ εχουμε την ωριμοτητα να διαχειριστουμε τεχνολογια τετοιου επιπεδου. Καλη η επιστημη κ τα εργαστηρια κ ολα. Αλλα σαν κοινωνιες (ανατολη, δυση, βορρας, νοτος, δεν κολλαω καπου) ειμαστε ΓΙΔΙΑ !!! Οσο περισσοτερα θα ανακαλυψουμε, τοσο περισσοτερους νεκρους θα εχουμε. Ναι, μπορει καποιοι να σωθουν, καποιοι να ξαναδουν, καποιοι να θεραπευτουν, καποιοι να κανουν λεφτα, καποιοι να βρουν την ευτυχια. Πφφφ.... διαφημισεις για να αγορασουμε λαχειο φιλε... Ενας κερδιζει κ ενα εκατομμυριο δινει λεφτα.... Κ μην ξεχνας οτι το πιο σημαντικο επι του πλανητη αυτη την στιγμη ειναι ο πολεμος Αμερικης-Ρωσσιας. Οποτε καταλαβαινεις (ελπιζω) τι θα γινουν οι οποιες ανακαλυψεις ερθουν... Δλδ. πρωτα πρεπει καπως να φροντισουμε ΠΟΙΟΣ διαχειριζεται αυτα που βρισκουμε, αλλοιως ερχεται η εποχη που θα πεσει χοντρο φικι φικι... Δεν μιλαμε οτι θα ανακαλυψουμε το αρωτρο, η τη μηλοπετρα....

Αυτη ειναι η γνωμη μου φιλε. Σε αφηνω ομως τωρα, γιατι περασαν καποιες με μωβ μαλλια απ εξω απ εδω που μενω, κ παω να τις λουσω με ενα μπιτονι πετρελαιο που εχω κ... τσαφ με τον ζιππο... ξερεις τωρα... Λαμπαδα-παρτυ μεταμεσονυχτιο!! Θα φωναξω κ κατι γειτονες που καποτε πιναμε ελληνικο διπλο βαρυ γλυκο, οταν παιζαμε πρεφα στο καφενειο, να γελασουν κ αυτοι!! Κ αν ερθουν τιποτα κλωσσες κ κλαινε κ ζητανε να τις αφησω, θα πεταξω κανα δυο λαπτοπ/κινητα στην φωτια κ θα φωναξω "Εκας οι Βεβηλοι !!! Οριστε το Σημαδι του Θηριου!!" (με στεντορια φωνη, θα δειξω κανα ταττουαζ επανω τους κ θα σηκωσω τις φωτιζομενες οθονες, ωστε με μια κινηση να ριξω κ τις συσκευες στην φωτια). Ισως να φορεσω κ κατι μαυρα παντελονια/πουκαμισα που ειχα απ τον καιρο που χορευα, αν κ ειμαι κατι "λιγα" κιλα πιο "υγιεις" κχμμμ.... κ κανα χρυσο δαχτυλιδι στυλ Σωρας. Εχω κ ονομασια ετοιμη- "Ιερα Χειραφετηση Πλατειας Χαλανδριου"!!! Καλο? Σουπερ λεμε.

Εφυγα.... μετα θα σταματησω για κανα ουζο κ σουβλακια.  Τιποτα το ασυνηθιστο η αντιεπιστημονικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Κ γω σου λεω οτι μας πεταν ΨΙΧΟΥΛΑ της επιστημης κ την πιτα την κραταν για παρτυ τους αυτοι που κυβερναν. Κ οχι, δεν την τρωνε την πιτα για να χορτασουμε εμεις!! Σου πεταν ενα "θα κανει καλο σε ατομα του 0,001% της κοινωνιας, αρα πρεπει να προχωρησουμε στις αλλαγες αυτες!!", εσυ το σκεφτεσαι, λες οκ (παρεα με τους υπολοιπους που δεν αναβετε πυρσους, ουτε μαγισες κυνηγατε...), αλλαζουν οι νομοι, κ μετα οι υπολοιποι 99,99% τρωμε την μπανανα.... Για το καλο μας.....

Δεν καταλαβαίνω καν μου λες, διαβάζεις 40 χρόνια μου λες, αλλά και εσύ πάλι δεν ξέρεις ποια είναι η διαφορά της επιστήμης και της επιχειρηματικότητας, εκτός αυτό βάζεις και την πολιτική στη μέση για να επικρατήσει το χάος.

 

23 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Πες οτι ανακαλυπτεις τα ταξιδια στον χωροχρονο. Προχωρα η επιστημη, σωστα? Ποιος σου λεει εσενα οτι αυτη η ανακαλυψη σου δεν θα μας ριξει στον επομενο παγκοσμιο πολεμο? Ποιος σου λεει εσενα οτι εσυ ο ιδιος μπορεις να την χειριστεις (σε επιπεδο κοινωνιας) κ να προχωρησουμε ως πατριδα, κοινοτητα, ομαδα γενικα? Ποιος σου λεει οτι δεν θα γινουν ολα μανταρα?? 

Με την ίδια λογική θα είχαμε παραμείνει στις σπηλιές, γιατί "ποιος σου λέει εσένα πως αν ανακαλύψεις τη φωτιά δεν θα μας κάψει κάποιος όλους; ποιος σου λέει εσένα πως αν φτιάξουμε ένα σπίτι δεν θα πέσει να μας πλακώσει; ποιος σου λέει εσένα πως εάν φτιάξεις ένα τόξο να κυνηγάς δεν θα αφανιστεί το είδος μας; " Καταλαβαίνεις πως δεν βγάζει πουθενά αυτό, έτσι; Σε οποιοδήποτε σημείο της ιστορίας και αν κοιτάξεις θα μπορούσες να έλεγες τα ίδια πράγματα και αν σε άφηνα να δεις το μέλλον πως εξελίχθηκε, θα έλεγες "συγγνώμη λάθος", Εκτός αν πραγματικά πιστεύεις πως το 1ο βήμα μας σαν είδος ήταν λάθος και μας θέλεις πίσω στις σπηλιές.

23 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Το μονο που ειπα ειναι οτι ως κοινωνια ΔΕΝ εχουμε την ωριμοτητα να διαχειριστουμε τεχνολογια τετοιου επιπεδου.

... Για αυτό κουβεντιάζουμε εδώ για να αποκτήσουμε την ωριμότητα

 

23 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Οσο περισσοτερα θα ανακαλυψουμε, τοσο περισσοτερους νεκρους θα εχουμε

Τον τελευταίο αιώνα υπήρξε μια έκρηξη ανακαλύψεων και εφευρέσεων και αυτό είναι δεδομένο, δεν μπορείς να το αμφισβητήσεις. Τον τελευταίο αιώνα επίσης υπήρξε μια εκρηκτική άνοδο του πληθυσμού της Γης και αυτό είναι δεδομένο και δεν χωράει καμία αμφισβήτηση. "Οσο περισσοτερα θα ανακαλυψουμε, τοσο περισσοτερους νεκρους θα εχουμε"...Καταλαβαίνεις τώρα αποδεδειγμένα πόσο λάθος είναι ο ισχυρισμός σου; Κάτσε να ξανασκεφτείς κάποια πράγματα.

 

 

Επεξ/σία από john_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, john_ said:

Μα σοβαρά τα λες αυτά; Έχεις μπερδέψει την επιστήμη με την επιχειρηματικότητα.

Η επιστήμη έχει ως στόχο την κατάκτηση της γνώσης. Εφαρμόζεται στα ερευνητικά ιδρύματα και τα πανεπιστήμια. Η επιχειρηματικότητα έχει ως στόχο την κατάκτηση του κέρδους.

Η επιχειρηματικότητα χρησιμοποιεί την επιστήμη και τη γνώση που επιτεύχθηκε, για να προσφέρει υπηρεσίες και προϊόντα και τη νέα γνώση της επιστήμης για να μπορεί να επιβιώνει ανά τα χρόνια.

Οι μεγάλες επιχειρήσεις έχουν μέσα τους τμήματα έρευνας και ανάπτυξης, για να τους βοηθούν να κατακτούν νέα γνώση στοχευμένα στο αντικείμενο τους και έπειτα να τη χρησιμοποιήσουν εμπορικά για το κέρδος τους.

Άντε πάλι με αυτή την κυρία "επιστήμη"!

Γνώση, ναι! Μιας γνώσης που εσύ δεν θα λάβεις ποτέ η που θα έχεις ελάχιστη εώς και καθόλου πρόσβαση σε αυτή. Γιατί γνώση σημαίνει έλεγχος και δύναμη.

Και ειλικρινά κιόλας! Που στον διάολο έβγαλες αυτό το συμπέρασμα περί μπερδέματος της "επιστήμης" και της επιχειρηματικότητας, μόνο εσύ το ξέρεις. Άλλα ειν' τ' άλλα κι άλλα της Παρασκευής το γάλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...