Προς το περιεχόμενο

Η Intel πραγματοποίησε επίδειξη ενός επεξεργαστή «Lunar Lake» που βρίσκεται δύο γενιές μπροστά


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι το κατάλαβαν καλώς.  Οι υπόλοιποι συνεχίστε. 

AI μέσα στον επεξεργαστή τοπικά δίχως ανάγκη cloud rendering.  Τώρα πως γίνεται αυτό μόνο αυτοί ξέρουν.  Αν ισχύει και το δούμε σύντομα σε επεξεργαστή οποιασδήποτε μορφής τότε μιλάμε για επανάσταση.  

Πόσα άλλα μας κρύβουν δε ξέρω... ο νόμος του Μουρ περί επεξεργαστικής ισχύος έχει πάει πλέον περίπατο εδώ και χρόνια.. τι έχουν να δουν τα μάτια μας ακόμη.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, magiaros είπε

δε νομίζω να κάνει κανενας αναβάθμιση για 5 ή 10 % . λίγα άτομα 

πχ πήρα φέτος i5 13600 kf και δίσκο ssd 990 pro ,σε 2 γενιες που παρουσίασε δε με αφορά πόσο γρήγορος ειναι 

σε 5 χρονια το ξανασυζητάμε 

σε λάπτοπ ήταν όντως αργοι και κυριως οι δισκοι 

τώρα ειναι σε καλό επίπεδο αλλά πάλι σε 5-6 χρονια λογικά θα κάνω upgrade αναγκαστικα . και το λειτουργικό σε πολύ παλιο επεξεργαστη πχ 10 χρόνια δε σε αφήνει να αναβαθμίσεις . ειναι όλοι συνενοειμένοι μεταξύ τους (αλήτες 😄) αλλά και εμεις έχουμε συνεννοηθει μεταξύ μας νομίζω 

ας μας πει η intel τι θα βγάλει σε 7 χρόνια να τα πάρουμε απο τώρα να τελειώσει το θέμα ,μην τα έχει τα καλά  στην αποθήκη άδικα να σαπίζουν

φανταζομαι ο bill gates θα τρέχει στο λάπτοπ του windows 21 millennium edition  από τώρα και θα έχει λογικά intel 23800k θα μπουτάρει στα windows πριν καν πατήσει το κουμπι με τη σκέψη και μόνο . εμεις που δεν έχουμε λεφτά τι να κάνουμε αναγκαστικά πατάμε κουμπιά ακόμα για να λέμε στα παιδιά μας εμεις ζήσαμε δύσκολες εποχές πατάγαμε κάθε φορά κάτι κουμπια για να bootaρουμε 

Την ίδια άποψη έχω και εγώ, όσον αφορά την αναβάθμιση -upgrade του pc. Πριν ένα χρόνο ακριβώς πήγα από i5 4460 , σε i5 12600 . Φυσικά με όλο το υπόλοιπο hardware , σε upgrade και αυτό. Φανατικά θα το κρατήσω, άνω της 5ετιας. Δεν υπάρχει λόγος να γίνει νέο upgrade, σε 1-2 χρόνια. Αυτό κατά την γνώμη μου , ισχύει σε όλα τα νέα pc. Εκτός αν έχει κάποιος πλούσιο μπαμπά. Γιατί αν τα χρήματα είναι δικά σου και τα έχεις δουλέψει, όσα και να έχεις , δεν τα πετάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, georgiosmag είπε

Όσοι το κατάλαβαν καλώς.  Οι υπόλοιποι συνεχίστε. 

AI μέσα στον επεξεργαστή τοπικά δίχως ανάγκη cloud rendering.  Τώρα πως γίνεται αυτό μόνο αυτοί ξέρουν.  Αν ισχύει και το δούμε σύντομα σε επεξεργαστή οποιασδήποτε μορφής τότε μιλάμε για επανάσταση.  

Πόσα άλλα μας κρύβουν δε ξέρω... ο νόμος του Μουρ περί επεξεργαστικής ισχύος έχει πάει πλέον περίπατο εδώ και χρόνια.. τι έχουν να δουν τα μάτια μας ακόμη.  

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα επεξεργαστών που κυκλοφορούν ήδη και έχουν ενσωματωμένη NPU. Δεν είναι κάτι το τρομερό Tensor Processing Units είναι που επιταχύνουν την επεξεργασία σε διανύσματα και πίνακες. Επίσης δεν είναι και κάτι το τρομερό η εφαρμογή της... ακολουθεί το όλο hype με το AI. Και το πιστεύω ακράδαντα έχοντας διδακτορικό και έρευνα στην ΤΝ...

Νέες ιδέες χρειάζονται όχι γρηγορότερες μονάδες επεξεργασίας σε αλγορίθμους του 1970.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, georgiosmag είπε

Όσοι το κατάλαβαν καλώς.  Οι υπόλοιποι συνεχίστε. 

AI μέσα στον επεξεργαστή τοπικά δίχως ανάγκη cloud rendering.  Τώρα πως γίνεται αυτό μόνο αυτοί ξέρουν.  Αν ισχύει και το δούμε σύντομα σε επεξεργαστή οποιασδήποτε μορφής τότε μιλάμε για επανάσταση.  

Πόσα άλλα μας κρύβουν δε ξέρω... ο νόμος του Μουρ περί επεξεργαστικής ισχύος έχει πάει πλέον περίπατο εδώ και χρόνια.. τι έχουν να δουν τα μάτια μας ακόμη.  

Μάλλον στις neural engines που υπάρχουν εδώ και μια δεκαετία σε arm socs αναφέρεται η Intel, απλά το πουλάει σύμφωνα με τις τάσεις της εποχής μπας και πουλήσει τίποτα παραπάνω….

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, jimagas99 said:

...Φανατικά θα το κρατήσω, άνω της 5ετιας. Δεν υπάρχει λόγος να γίνει νέο upgrade, σε 1-2 χρόνια. Αυτό κατά την γνώμη μου , ισχύει σε όλα τα νέα pc...

Ε, εντάξει τώρα... μην το κάνουμε όπως το έκαναν οι άλλοι... Πήραν Ryzen 1600 και ορκίζονταν οτι έκλεισαν για μια 5ετία... Και μετά τα πέρασαν όλα γαζί - αγόρασαν μέσα στην 5ετία 1600, 2600, 3600, 3600Χ, (3600ΧΤ) και 5600... Τα συρτάρια γεμάτα είναι... Απλά, να θυμόμαστε οτι αυτό που σήμερα φαίνεται υπεραρκετό για τις σημερινές και τις προβλεπόμενες ανάγκες, μπροστά στο HW και το SW που θα υπάρχει σε 2 χρόνια το πιθανότερο είναι οτι θα φαίνεται αδύναμο...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, magiaros είπε

δε νομίζω να κάνει κανενας αναβάθμιση για 5 ή 10 % . λίγα άτομα 

πχ πήρα φέτος i5 13600 kf και δίσκο ssd 990 pro ,σε 2 γενιες που παρουσίασε δε με αφορά πόσο γρήγορος ειναι 

σε 5 χρονια το ξανασυζητάμε 

σε λάπτοπ ήταν όντως αργοι και κυριως οι δισκοι 

τώρα ειναι σε καλό επίπεδο αλλά πάλι σε 5-6 χρονια λογικά θα κάνω upgrade αναγκαστικα . και το λειτουργικό σε πολύ παλιο επεξεργαστη πχ 10 χρόνια δε σε αφήνει να αναβαθμίσεις . ειναι όλοι συνενοειμένοι μεταξύ τους (αλήτες 😄) αλλά και εμεις έχουμε συνεννοηθει μεταξύ μας νομίζω 

ας μας πει η intel τι θα βγάλει σε 7 χρόνια να τα πάρουμε απο τώρα να τελειώσει το θέμα ,μην τα έχει τα καλά  στην αποθήκη άδικα να σαπίζουν

φανταζομαι ο bill gates θα τρέχει στο λάπτοπ του windows 21 millennium edition  από τώρα και θα έχει λογικά intel 23800k θα μπουτάρει στα windows πριν καν πατήσει το κουμπι με τη σκέψη και μόνο . εμεις που δεν έχουμε λεφτά τι να κάνουμε αναγκαστικά πατάμε κουμπιά ακόμα για να λέμε στα παιδιά μας εμεις ζήσαμε δύσκολες εποχές πατάγαμε κάθε φορά κάτι κουμπια για να bootaρουμε 

Εγώ θα λέω στα παιδιά μου ότι πρόλαβα την εποχή όπου μετά το bootαρισμα έπρεπε να πατήσω win +enter για να μπει στα windows 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Eloy said:

Ε, εντάξει τώρα... μην το κάνουμε όπως το έκαναν οι άλλοι... Πήραν Ryzen 1600 και ορκίζονταν οτι έκλεισαν για μια 5ετία... Και μετά τα πέρασαν όλα γαζί - αγόρασαν μέσα στην 5ετία 1600, 2600, 3600, 3600Χ, (3600ΧΤ) και 5600... Τα συρτάρια γεμάτα είναι... Απλά, να θυμόμαστε οτι αυτό που σήμερα φαίνεται υπεραρκετό για τις σημερινές και τις προβλεπόμενες ανάγκες, μπροστά στο HW και το SW που θα υπάρχει σε 2 χρόνια το πιθανότερο είναι οτι θα φαίνεται αδύναμο...

τα τελευταίο 7 χρόνια πιο software έχει βγει που έχει αυξησει τις επεξεργαστικές απαιτήσεις έστω και 30 %?

το forza horizon 7 θα βγει σε 2 χρόνια ? βαριεμαι να παίξω το 5 

 

καλά και πριν 5 χρόνια έτσι λέγαμε οτι σε 5 χρόνια θα γινει χαμος και βγήκαν τα windows 11 με αλλαγή στο start button και τα widgets τα οποια ειναι οκ αλλά δεν απαιτούν και άλλο ένα χιλιάρικο πχ σε επεξεργαστη μιτρική 

απο 7200 rpm όμως prin 20 χρονια και ταχύτητα αναγνωσης δισκου 30 mb /s σε ταχυτητα αναγνωσης 7 gb / s των τελευταίων ssd ειναι μεγάλη αλλαγή  τους πήρε 20 χρονια όμως 

Επεξ/σία από magiaros
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν δεν μπορούμε να κατέβουμε νανόμετρα, διαφημίζουμε ΑΙ

Αυτός επρεπε να είναι ο τίτλος. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, oldnew said:

Οταν δεν μπορούμε να κατέβουμε νανόμετρα, διαφημίζουμε ΑΙ

Αυτός επρεπε να είναι ο τίτλος. 

Δεν διάβασες οτι είναι κατασκευασμένος με intel 18Α ? (1.8nm)

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Eloy said:

Δεν διάβασες οτι είναι κατασκευασμένος με intel 18Α ? (1.8nm)

Διάβασα, αλλά δεν ήξερα οτι 18Α σημαίνει αυτό.. Thanks. 

Αφου λοιπόν, υποτίθεται οτι μπορεί να κατέβει τόσο χαμηλά σε nm, γιατι μας πουλάει 10 χρόνια τώρα 10 εως 7?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Eloy είπε

Δεν διάβασες οτι είναι κατασκευασμένος με intel 18Α ? (1.8nm)

Nope.

και

Αναφορά σε κείμενο

της μεθόδου Intel 18A, που είναι τέσσερις γενιές μπροστά από τη σημερινή Intel 7, την οποία θα διαδεχθούν κατά σειρά οι Intel 4 (Meteor Lake), Intel 3 και Intel 20A.

nope.

 

Απλά για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα μαρκετονόματα της intel

Intel 7 : 10nm

Intel 4 : 7nm

Intel 3 : 7nm +

Intel 20A : 5nm

Intel 18A : 5nm +

Απλά η Intel λέει. "Ξέρετε; Τα δικά μου 10nm είναι τόσο καλά όσο τα 7nm των άλλων (TSMC, Samsung). Οπότε γιατί εγώ να το παίζω τυπική και να λέω 10nm; θα λέω Intel 7."

Ομοίως και με τις άλλες μεθόδους κατασκευής. Η Intel 18Α είναι βελτιωμένη 5nm που σύμφωνα με την Intel θα διαθέτει χαρακτηριστικά αντίστοιχα ή ακόμα και καλύτερα των 2nm των άλλων κατασκευαστών.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...