Προς το περιεχόμενο

Η Intel πραγματοποίησε επίδειξη ενός επεξεργαστή «Lunar Lake» που βρίσκεται δύο γενιές μπροστά


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, john_dr είπε

Nope.

και

nope.

Απλά για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα μαρκετονόματα της intel

Intel 7 : 10nm

Intel 4 : 7nm

Intel 3 : 7nm +

Intel 20A : 5nm

Intel 18A : 5nm +

Απλά η Intel λέει. "Ξέρετε; Τα δικά μου 10nm είναι τόσο καλά όσο τα 7nm των άλλων (TSMC, Samsung). Οπότε γιατί εγώ να το παίζω τυπική και να λέω 10nm; θα λέω Intel 7."

Ομοίως και με τις άλλες μεθόδους κατασκευής. Η Intel 18Α είναι βελτιωμένη 5nm που σύμφωνα με την Intel θα διαθέτει χαρακτηριστικά αντίστοιχα ή ακόμα και καλύτερα των 2nm των άλλων κατασκευαστών.

Δεν θέλει και πολύ η Intel να αρχίσει το ίδιο βιολί όπως με τα 14nm+++++
Απλά τώρα θα το κάνει 18ΑΑΑΑΑ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, thanosAIAS said:

1.8nm όπως τα βλέπεις εσύ ή εγώ; 😁

Δοκίμασε όπως το βλέπουν όλοι

3 hours ago, john_dr said:

Απλά για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα μαρκετονόματα της intel

Intel 7 : 10nm

Intel 4 : 7nm

Intel 3 : 7nm +

Intel 20A : 5nm

Εχεις κάποιο λινκ για αυτό που έγραψες ? (για το 20Α - τα άλλα απο πάνω τα ξέρουμε)

Γιατί εγώ παντού βρίσκω κάτι σαν αυτό

"However, this week Intel Foundry Services (IFS) breathed reassurance into its 18A (1.8nm) plans, announcing an agreement with Arm to produce future Arm cores on this technology node. "

https://www.allaboutcircuits.com/news/intel-foundry-and-arm-pen-manufacturing-deal-for-intels-18a-process/

5νμ θέλει η Arm για τους μελλοντικούς της επεξεργαστές?

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτα που λεει η ίντελ για τα δικά της νανόμετρα επιβεβαιώνονται απο μετρήσεις στην απόδοση ? αν επιβεβαιώνονται (όχι απο δικές της μετρήσεις προφανώς )τότε ορθώς τα λέει 

 

καλά και τα νανόμετρα απλά όλα αυτά έχουν νοημα για να τα χρησιμοποιήσεις κάπου  

 

χωρίς software τι να τα κάνεις ?

όπως δε βγηκε και τα προηγούμενα 10 δε βλεπω τα επόμενα 10 χρόνια να βγαινει κάτι σε software που να απαιτει 1,8 νανομετρα μιας κια τα κορυφαία προγράμματα τρέχουν σφαίρα με επεξεργαστή 5 γενιές πίσω   

 

δε μιλάω για παιχνιδια που ειναι χάσιμο χρόνου 

μιλάω για εφαρμογές του μέσου χρήστη που ειναι και το ζητουμενο στην τελική γιατί η ίντελ δε θα πουλήσει σε υπάλληλους της νασα τα νανομετρα αυτά δε θα βγάλει χρήμα ειναι λίγοι αυτοι 

 

τώρα θα μου πεις νεο hardware μπορει να έχει δυνατότητες για νεα προγράμματα αλλά και πάλι με τις δυνατότητες αυτου του hardware δεν έχουν γινει και θαυματα απο άποψη software .Υπάρχουν κορυφαιες εφαρμγές που πάνε σφαίρα και πηγαιναν και πριν 8 χρονια οι ιδιες και μάλιστα όσο πιο κορυφαίες τοσο πιο σφαίρα πάνε  

 

για να υπάρξει πρόοδος πρεπει στο software να δοθει βαση που για να δοθει θα πρεπει να πεσει χρήμα (απο εμάς βασικα όχι να τα ψάχνουμε όλα σπασμενα τα προγράμματα )

Επεξ/σία από magiaros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, magiaros said:

αυτα που λεει η ίντελ για τα δικά της νανόμετρα επιβεβαιώνονται απο μετρήσεις στην απόδοση ? αν επιβεβαιώνονται (όχι απο δικές της μετρήσεις προφανώς )τότε ορθώς τα λέει 

Ρε συ, μονάδα μέτρησης μήκους είναι το νανόμετρο... τι μετρήσεις επιβεβαίωσης θέλεις ?

Είναι σαν να σου λέω οτι πχ. o τάδε κάνει τα 100 μέτρα σε 10 δευτερόλεπτα και να ζητάς επιβεβαίωση οτι η διαδρομή είναι όντως 100 μέτρα απο μετρήσεις στην απόδοση κάποιου αθλητή... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Eloy είπε

Δοκίμασε όπως το βλέπουν όλοι

Εχεις κάποιο λινκ για αυτό που έγραψες ? (για το 20Α - τα άλλα απο πάνω τα ξέρουμε)

Γιατί εγώ παντού βρίσκω κάτι σαν αυτό

"However, this week Intel Foundry Services (IFS) breathed reassurance into its 18A (1.8nm) plans, announcing an agreement with Arm to produce future Arm cores on this technology node. "

https://www.allaboutcircuits.com/news/intel-foundry-and-arm-pen-manufacturing-deal-for-intels-18a-process/

5νμ θέλει η Arm για τους μελλοντικούς της επεξεργαστές?

Ναι, πολλοί έχουν καταπιεί το marketing της Intel, όπως π.χ. ο 1335U είναι ένας επεξεργαστής με 10 πυρήνες (άλλο αν μόνο οι 2 είναι Performance).

Intel's Process Roadmap to 2025: with 4nm, 3nm, 20A and 18A?!

image.png.fcdf9f7fd7fdac45783366c64c06f6a8.png

Το άρθρο είναι του 2021, αλλά γραμμένο από τον Dr. Ian Cutress, οπότε κατά την γνώμη μου 100% αξιόπιστο. Αν ήταν από κανέναν Anton Shilov, εντάξει, εκεί το συζητάγαμε.

 

Τα 5nm της Intel είναι μια χαρά για ARM SOCs. Στην τελική αν οι λόγοι που η Intel βαφτίζει τα 5nm ως 20Α/18Α είναι σε έναν βαθμό δικαιολογημένοι, μπορεί να είναι αντίστοιχα των 3nm της TSMC ή ακόμα και όντως αντίστοιχα των 2nm των άλλων. Για παράδειγμα, μια ματιά στον παρακάτω πίνακα και στα 4/5nm της Samsung και σύγκριση με τους άλλους, μόνο για 4/5nm δεν δείχνουν. Πιο πολύ για 6nm. Αλλά υπάρχει και αυτή η υποσημείωση στο κάτω μέρος του πίνακα. 

Από το ίδιο άρθρο του Anandtech

image.png.6c8ca2c175e05cb53c21c255bff962e9.png

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 minutes ago, Eloy said:

Ρε συ, μονάδα μέτρησης μήκους είναι το νανόμετρο... τι μετρήσεις επιβεβαίωσης θέλεις ?

Είναι σαν να σου λέω οτι πχ. o τάδε κάνει τα 100 μέτρα σε 10 δευτερόλεπτα και να ζητάς επιβεβαίωση οτι η διαδρομή είναι όντως 100 μέτρα απο μετρήσεις στην απόδοση κάποιου αθλητή... :)

Επειδή είπες ότι η ιντελ λέει τα δικά μου 10 nm είναι 7των άλλων αυτό βγαίνει με κάποια μέτρηση εννοώ ή το θεωρεί δικιά της άποψη? 

Με κάποιο benchmark εννοώ κοινώς αποδεκτό 

 

Αν ήταν ενιαια η μέτρηση δε θα υπήρχαν δικά της nm και δικά τους nm 

 

Tα μανόμετρα τα 10 είναι 10 αν τα μετρήσεις εσύ και τα βγάλεις 7 και μετα τα μετρήσω εγώ και τα βγάλω 10 προφανώς με άλλο τρόπο μετράμε 

Επεξ/σία από magiaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, magiaros said:

Αν ήταν ενιαια η μέτρηση δε θα υπήρχαν δικά της nm και δικά τους nm 

Δες το τελευταίο πινακάκι στο post του @john_dr με τo Transistor Density, αυτό εννοούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, magiaros said:

Επειδή είπες ότι η ιντελ λέει τα δικά μου 10 nm είναι 7των άλλων αυτό βγαίνει με κάποια μέτρηση εννοώ ή το θεωρεί δικιά της άποψη? 

Με κάποιο benchmark εννοώ κοινώς αποδεκτό 

 

Αν ήταν ενιαια η μέτρηση δε θα υπήρχαν δικά της nm και δικά τους nm 

 

Tα μανόμετρα τα 10 είναι 10 αν τα μετρήσεις εσύ και τα βγάλεις 7 και μετα τα μετρήσω εγώ και τα βγάλω 10 προφανώς με άλλο τρόπο μετράμε 

Εγώ δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Απο κάποιον άλλον θα το διάβασες.

Οσο η Ιντελ χρησιμοποιούσε στα nodes την ονοματολογία Intelx (y,z, κλπ) υπήρχε αυτή η σύγχιση. Βολικά για την ίδια, άλλαξε ονοματολογία όταν είδε οτι μπορεί να αναφέρεται σε "real" nm ή A. Το 20Α και 18 Α εννοούν καθαρά 2 και 1.8 nm αντίστοιχα. Αλλιώς θα τα ονόμαζε κι αυτά Intel2 ή Intel1.8. - Το Intel 7 που ήταν 10nm ή το Intel4 που ήταν 7nm, τα ονόμασε "Intel7" όχι "Intel7nm". Tώρα τα ονομάζει καθαρά 20Α-18Α...

3 hours ago, john_dr said:

Το άρθρο είναι του 2021, αλλά γραμμένο από τον Dr. Ian Cutress, οπότε κατά την γνώμη μου 100% αξιόπιστο. Αν ήταν από κανέναν Anton Shilov, εντάξει, εκεί το συζητάγαμε.

Το άρθρο είναι παλιό - με την πληροφόρηση που είχε ο αρθρογράφος πριν 2 χρόνια. Μάλιστα η Intel που υπολόγιζε να βγάλει τα 18Α μέσα στο 2025, είδε οτι τελικά μπορεί να τα βγάλει 6 μήνες νωρίτερα (να αρχίσει παραγωγή φαντάζομαι εννοεί).

Διάβασε αυτό απο τον φίλο σου τον Anton Shilov :) Αλλά λίγο πολύ όλοι το ίδιο λένε. Και μάλιστα, για τον πίνακα του Cutress, μόνο σε αυτόν μπορώ να δω συσχέτιση με τα 5νμ - πουθενά αλλού όσο κι αν έψαξα.

Intel has completed chip tape-outs of its Intel 18A (1.8nm-class) and Intel 20A (2nm-class) fabrication processes that will be used to make the company's products, as well as chips for clients of its Intel Foundry Services (IFS) division, reports UDN.  

Wang Rui, president and chairman of Intel China, said at an event that the company had finalized the development of its Intel 18A (18 angstroms-class) and Intel 20A (20 angstroms-class) fabrication processes. However, this does not mean that the production nodes are ready for commercial manufacturing, but rather that Intel is working towards finalizing the specifications, materials, requirements, and performance targets for both technologies. 

Intel's 20A fabrication technology will rely on gate-all-around RibbonFET transistors and will use backside power delivery. Shrinking metal pitches, introducing all-new transistor structures and adding backside power delivery at the same time is a risky move, but it is expected that 20A will allow Intel to leapfrog the company's competitors — TSMC and Samsung Foundry. Intel plans to start using this node in the first half of 2024. 

Intel's 18A manufacturing process will further refine the company's RibbonFET and PowerVia technologies, as well as shrink transistor sizes. The development of this node is apparently going so well that Intel pulled in its introduction from 2025 to the second half of 2024. Intel originally planned to use ASML's Twinscan EXE scanners with a 0.55 numerical aperture (NA) optics for at least some of the production of its 1.8 angstroms node, but because it decided to start using the technology sooner, it will rely on extensive use of existing Twinscan NXE scanners with 0.33 NA optics, as well as EUV double patterning.  

https://www.tomshardware.com/news/intel-completes-development-of-18a-20a-nodes

 

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Eloy είπε

Intel has completed chip tape-outs of its Intel 18A (1.8nm-class) and Intel 20A (2nm-class)

Ο Anton είναι απλά news poster. Ο Ian είναι μέσα στην τεχνολογία και ξέρει τι γράφει. Ακόμα και στο άρθρο που αναφέρεις λέει "1.8nm CLASS", οπότε marketing.

Όσον αφορά την παλαιότητα του άρθρου, δεν μας ενδιαφέρει, μιας και δεν μιλάμε για roadmap αλλά για ονομασίες των nodes. Αυτές δεν έχουν αλλάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, john_dr said:

Ο Anton είναι απλά news poster. Ο Ian είναι μέσα στην τεχνολογία και ξέρει τι γράφει. Ακόμα και στο άρθρο που αναφέρεις λέει "1.8nm CLASS", οπότε marketing.

Όσον αφορά την παλαιότητα του άρθρου, δεν μας ενδιαφέρει, μιας και δεν μιλάμε για roadmap αλλά για ονομασίες των nodes. Αυτές δεν έχουν αλλάξει.

Εδώ θα είμαστε... Θα σου κορνάρω ή θα μου κορνάρεις όταν βγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Eloy είπε

Εδώ θα είμαστε... Θα σου κορνάρω ή θα μου κορνάρεις όταν βγει...

Δεν υπάρχει κάτι που ΘΑ δούμε στο μέλλον. Το άρθρο που σου παρέθεσα είτε το αποδέχεσαι, είτε όχι. Αν θέλεις να πιστεύεις ότι η Intel ξαφνικά είπε "Έλα ρε!! Το έχω! Πλέον τα 18Α θα είναι κανονικά 1.8nm", εγώ δεν έχω θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, john_dr said:

Δεν υπάρχει κάτι που ΘΑ δούμε στο μέλλον. Το άρθρο που σου παρέθεσα είτε το αποδέχεσαι, είτε όχι. Αν θέλεις να πιστεύεις ότι η Intel ξαφνικά είπε "Έλα ρε!! Το έχω! Πλέον τα 18Α θα είναι κανονικά 1.8nm", εγώ δεν έχω θέμα.

Mε ρωτάς αν θα αποδεχθώ ένα - και μοναδικό - άρθρο που γράφτηκε πριν 2 χρόνια και να παραβλέψω ΟΛΑ τα υπόλοιπα των τελευταίων ημερών που λένε το αντίθετο ? Οχι δεν θα το αποδεχθώ άσχετα ποιός το έγραψε. Ο αρθρογράφος έγραψε κάτι σχετικό τελευταία? - ή εξαφανίστηκε ? Κάποια άλλη διαφορετική πληροφόρηση απο κάποιον που να θεωρείς εσύ σοβαρό, έχουμε ?

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, magiaros said:

Επειδή είπες ότι η ιντελ λέει τα δικά μου 10 nm είναι 7των άλλων αυτό βγαίνει με κάποια μέτρηση εννοώ ή το θεωρεί δικιά της άποψη? 

Με κάποιο benchmark εννοώ κοινώς αποδεκτό 

 

Αν ήταν ενιαια η μέτρηση δε θα υπήρχαν δικά της nm και δικά τους nm 

 

Tα μανόμετρα τα 10 είναι 10 αν τα μετρήσεις εσύ και τα βγάλεις 7 και μετα τα μετρήσω εγώ και τα βγάλω 10 προφανώς με άλλο τρόπο μετράμε 

Δεν είναι τόσο απλοικό όπως το περιγράφεις αλλά χοντρικά ναι, τα 10nm της Intel είναι πιο dense από τα 7 της TSMC.

Όλη αυτή η συζήτηση με τα nm βέβαια είναι εντελώς αδιαφόρη. Δεν πα να βγάζει και στα 280nm. Επιδόσεις μετράμε, ποιος πραγματικά ενδιαφέρεται στα πόσα nm είναι το CPU του? Αυτή τη στιγμή στα desktop έχει τα πιο γρήγορα CPU η Intel, και με τα 14th gen θα αυξηθεί η διαφορά, έστω και για λίγο. Τώρα στα πόσα nm είναι το CPU...αδιάφορο

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, Herald said:

Δεν είναι τόσο απλοικό όπως το περιγράφεις αλλά χοντρικά ναι, τα 10nm της Intel είναι πιο dense από τα 7 της TSMC.

Όλη αυτή η συζήτηση με τα nm βέβαια είναι εντελώς αδιαφόρη. Δεν πα να βγάζει και στα 280nm. Επιδόσεις μετράμε, ποιος πραγματικά ενδιαφέρεται στα πόσα nm είναι το CPU του? Αυτή τη στιγμή στα desktop έχει τα πιο γρήγορα CPU η Intel, και με τα 14nm θα αυξηθεί η διαφορά, έστω και για λίγο. Τώρα στα πόσα nm είναι το CPU...αδιάφορο

Καλά ναι δεν εχεις άδικο 

 

Δεν πάει και κανένας πλαίσιο να πιάσει τον πωλητή να τον ρωτήσει δείξτε μου τι έχετε κάτω από τα 7nm 

 

Δυστυχώς έχω 10nm μόνο 

 

A δε μου κάνει ευχαριστώ θα ρωτήσω αλλού 

Επίσης αν είναι στα 20 nm της amd και εχει καλύτερες επιδόσεις από όλα τι θα πούμε? Δεν το θέλω είναι πολλά τα  νανομετρα? 

 

Επεξ/σία από magiaros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να τα ονομάσετε όπως θέλετε, το θέμα είναι τι Density έχε το καθένα, τι Perf/Watt έχει το καθένα και το σημαντικότερο, ΠΟΤΕ είναι έτοιμο για παραγωγή το καθένα (HVM).

Μπορεί η Intel να έχει καλύτερο Density στα Intel 7 από ότι η TSCM στα 7nm αλλά σε παραγωγή (HVM) η TSMC είναι ένα χρόνο+ μπροστά από την Intel.

Επίσης να θυμάστε ότι το Max Density που βλέπουμε σε κάθε Process είναι για High Density Libraries, σε High Performance Libraries που χρησιμοποιούν σε High Performance Chips όπως Desktop/Server CPUs, dGPUs κλπ  το density είναι πολύ μικρότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...