Προς το περιεχόμενο

Η επόμενη αναβάθμιση των Windows 11 κυκλοφορεί στις 26 Σεπτεμβρίου με Copilot, υποστήριξη rar κ.α


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, somt said:

για πες κανενα απο περιεργεια, μπας και υπαρχει λυση

εμενα στα 10 & 11 πχ μου ελειπε (από τα 7) η ευκολία να ανοίγω τα network adapters με 2-3 κλικ από την taskbar

στα 10, 11 θέλει να μπεις σε μενού για να φτάσεις εκεί αλλά μπορεις να φτιάξεις ενα shortcut στο desktop που να ανοίγει το "ncpa.cpl" - 1 κλικ

ή να τραβήξεις shortcut (που θα έχει και το ωραίο εικονίδιο του κτλ) από τον φάκελο god mode (https://geekflare.com/windows-god-mode/) - πάλι 1 κλικ

το θέμα είναι αυτά που ήταν απλά να μη τα κάνουμε δυσκολότερα. δε θέλω ούτε να τρέξω σκριπτάκι που να αλλάζει το δεξί κλικ να το κάνει όπως πριν, ούτε να κατεβάσω εφαρμογές από τρίτους επειδή θέλω πχ το taskbar μου να είναι δεξιά ή αριστερά - και μέχρι πρόσφατα για να έχω τη λειτουργία drag and drop. τραγικά πράγματα, μισοτελειωμένο λειτουργικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως και επέλεξαν ίδια μέρα release μαζί με macOS Sonoma 🧐, 26 Σεπτέμβρη έγινε η παγκόσμια ημέρα λειτουργικού :P ;

Αναφορά σε κείμενο

Ακόμα, το Microsoft Paint αποκτά και dark mode

The future is here

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ημουν προκατειλημενος σχετικα με τα 11 απο πραματα που διαβαζα γενικα , δοκιμασα και εκανα την αναβαθμιση απο τα δεκαρια και αν και δεν εχω και πολυ καινουργιο υπολογιστη τρεχουν αψογα.

σιγουρα θυσιαζεις κατι αλλα κερδιζεις κατι αλλο ειναι στην κριση του καθενος και τι εχει αναγκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που κρατάει στα 20 είναι η επίδοση στο gaming. Λίγο από εδώ και λίγο από εκεί γενικές πληροφορίες λένε ότι η μετάβαση στα 11 θα φέρει μείωση επιδόσεων ως 11% ανάλογα τον τίτλο. 

Βέβαια τα 11 είναι μονόδρομος διότι ως του χρόνου θα έχω αλλάξει gaming laptop και θα ήθελα να μεταφέρω το σημερινό set up στο νέο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έχεις στο γραφείο 5-10 μηχανήματα που τα έχεις να δουλεύουν απρόσκοπτα 24/7, και να ξέρεις ότι ξαφνικά θα κάνουν όλα restart και ποιος ξέρει τι δεν θα δουλεύει αύριο (ναι, είχαν ρυθμιστεί να μην κάνουν restart και στο παρελθόν, αλλά κάναν τελικά γιατί μάλλον ήταν πολύ τεχνητά ευφυή...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, leonidascaptain είπε

Άραγε διορθώθηκε το λαγκ στο πρώτο άνοιγμα του Windows Explorer; Μιλάμε για 2-3 δευτ. σε καλό μηχανάκι. 😏

Αυτο ειναι που μου τη δινει και εμενα. Δυστυχως εχουν παει σε τεχνολογιες WebView και WinUI ακομα και για εσωτερικα components των Windows. Τοσα χρονια μετα, τα παλια καλα controls του WinAPI/Win32 παραμενουν πολυ πιο responsive. Βεβαια ειναι πιο επιπονο να γραψεις συγχρονη UI εφαρμογη γι'αυτα, αλλα αυτο το lag στον Explorer αλλα και σε αλλα widgets (π.χ. το combined κουμπι για network/sound), μου καθεται στο λαιμο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

Βελτιώσεις έρχονται και στη γραμμή εργασιών (taskbar), με την επιστροφή των ετικετών για τα εικονίδια εφαρμογών και τη δυνατότητα να καταργήσετε την ομαδοποίηση των καρφιτσωμένων στοιχείων. Οι δυνατότητες αυτές έρχονται να καλύψουν σημαντικές απουσίες χαρακτηριστικών που υπήρξαν στη taskbar μετά την έλευση των Windows 11.

Μπράβο Φαίδων. Αν μπει και κανένα γκρουπάρισμα στο start. Άιντε να μη θέλει 10 κλικ και 3 υπομενού να κάνεις μια δουλειά. Στο επόμενο update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, leonidascaptain είπε

Άραγε διορθώθηκε το λαγκ στο πρώτο άνοιγμα του Windows Explorer; Μιλάμε για 2-3 δευτ. σε καλό μηχανάκι. 😏

Εγώ δεν το έχω αυτό, σε κανέναν από τους υπολογιστές μας. Ακαριαία ανοίγει σε όλα (με Ryzen 5).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, BritGreek said:

Εγώ δεν το έχω αυτό, σε κανέναν από τους υπολογιστές μας. Ακαριαία ανοίγει σε όλα (με Ryzen 5).

Define το ακαριαία Βrit γιατί έχω την εντύπωση ότι άλλη γνώμη θα έχει ένα χρήστης αλλού λειτουργικού :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ζω για τη στιγμή που θα καταργηθεί το control panel και οι ρυθμίσεις θα είναι όλες μαζεμένες σε ένα σημείο. Όλα καλά και ευπρόσδεκτα αλλά γιατί δεν τακτοποιούν επιτέλους κάτι τόσο βασικό; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι επιβεβαιωμένο ότι πρόκειται για το 23H2; Διότι στο παρακάτω link γράφει:

These experiences, including Copilot in Windows and more will start to become available on Sept. 26 as part of our latest update to Windows 11, version 22H2

https://blogs.microsoft.com/blog/2023/09/21/announcing-microsoft-copilot-your-everyday-ai-companion/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...