Προς το περιεχόμενο

Rack - Προβληματισμός


neoxrated

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, λοιπόν έχω ένα θέμα, φτιάξαμε το σπίτι και επειδή υπήρχε ένα χάος με τα καλώδια αγόρασα ένα Rack 12άρι από σκρουτζ. Το πρόβλημά μου είναι ότι στο ελαχιστο ύψος που μπορούσα να το τοποθετήσω (μιας και έχει μήκος 60 και ο τοίχος είναι 65 αλλά έχουν τοποθετήσει καναλάκια, συναγερμούς κτλ από κάτω) τα καλώδια δικτύου φθάνουν ίσα ίσα οπότε αναγκάστηκα για αρχή να βάλω κατευθείαν το ρουτεράκι αλλά σε μεγαλύτερο βάθος οπότε 2 ραφάκια που αγόρασα δεν μπορούν να μπούν μιας και χτυπάνε στα κάθετα εξαρτήματα που κουμπώνουμε τις συσκευές (που δεν έχω ιδέα πως λέγονται). χωρίς ραφάκια δεν έχει και νόημα τόσο μεγάλο rack. έχω και ένα upsάκι καθώς και ένα synology diskstation και είναι κάπως κρίμα να τα τοποθετήσω πάνω από το rack. έτσι έχω σκεφτεί κάποιες λύσεις και θα ήθελα την γνώμη σας για να γίνει σωστά.

 

1. Λύση πατέντας. Με πριονάκι κόβω τις στήλες μετά το 1u ώστε να τοποθετήσω νέες στο σωστό βάθος για να μπουν τα ραφάκια.

2. Να βρω ραφάκια μικρότερα από 20 εκατοστά, που και πάλι χάνω αρκετό χώρο μιας και το ρακ έχει 45 βάθος

3. Να ξοδευτώ αλλά να έχω ένα καλό αποτέλεσμα μιας και τώρα έχω βάλει πρόχειρα τα καλώδια απευθείας στο switch. Έστω ότι βάζω ένα patch panel μπροστά μπροστά. Για αρχή τί είναι καλύτερο χωρίς απώλειες; υπάρχει το απλό που βάζεις keystones στα καλώδια, υπάρχει το patcharisto και υπάρχει το coupler, που από την μια συνδέεις ethernet, και από την άλλη βγάζεις. Έχω ακούσει ότι με τα couplers έχεις data loss δεν είμαι σίγουρος.. το μεγάλο όμως πρόβλημα είναι, με τι τροπο επεκτείνω τα καλώδια που δεν φτάνουν μπροστά; και με patch panel δεν λύνω το θέμα του μάκρους. βάζω δεύτερο Keystone εκει που σταματάει το καλώδιο και τραβάω κι άλλο ethernet ως το patch? βάζω καλώδιο προέκτασης που απο την μια έχει θυλικό και από την άλλη αρσενικό; βάζω couplers μεταξύ δυο καλωδίων; 

γενικότερα θα ήθελα λύσεις και για το πως θα το χειριζόσασταν εσείς γενικότερα, έστω ότι δεν υπάρχει θέμα κόστους, αλλα να διατηρηθεί η ταχύτητα χωρίς απώλειες κυρίως, και χωρίς να πάρω άλλο rack. βαζω και μια φωτο με το τι έχω στήσει so far

 

rackkkk.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, neoxrated είπε

Καλησπέρα, λοιπόν έχω ένα θέμα, φτιάξαμε το σπίτι και επειδή υπήρχε ένα χάος με τα καλώδια αγόρασα ένα Rack 12άρι από σκρουτζ. Το πρόβλημά μου είναι ότι στο ελαχιστο ύψος που μπορούσα να το τοποθετήσω (μιας και έχει μήκος 60 και ο τοίχος είναι 65 αλλά έχουν τοποθετήσει καναλάκια, συναγερμούς κτλ από κάτω) τα καλώδια δικτύου φθάνουν ίσα ίσα οπότε αναγκάστηκα για αρχή να βάλω κατευθείαν το ρουτεράκι αλλά σε μεγαλύτερο βάθος οπότε 2 ραφάκια που αγόρασα δεν μπορούν να μπούν μιας και χτυπάνε στα κάθετα εξαρτήματα που κουμπώνουμε τις συσκευές (που δεν έχω ιδέα πως λέγονται). χωρίς ραφάκια δεν έχει και νόημα τόσο μεγάλο rack. έχω και ένα upsάκι καθώς και ένα synology diskstation και είναι κάπως κρίμα να τα τοποθετήσω πάνω από το rack. έτσι έχω σκεφτεί κάποιες λύσεις και θα ήθελα την γνώμη σας για να γίνει σωστά.

 

1. Λύση πατέντας. Με πριονάκι κόβω τις στήλες μετά το 1u ώστε να τοποθετήσω νέες στο σωστό βάθος για να μπουν τα ραφάκια.

2. Να βρω ραφάκια μικρότερα από 20 εκατοστά, που και πάλι χάνω αρκετό χώρο μιας και το ρακ έχει 45 βάθος

3. Να ξοδευτώ αλλά να έχω ένα καλό αποτέλεσμα μιας και τώρα έχω βάλει πρόχειρα τα καλώδια απευθείας στο switch. Έστω ότι βάζω ένα patch panel μπροστά μπροστά. Για αρχή τί είναι καλύτερο χωρίς απώλειες; υπάρχει το απλό που βάζεις keystones στα καλώδια, υπάρχει το patcharisto και υπάρχει το coupler, που από την μια συνδέεις ethernet, και από την άλλη βγάζεις. Έχω ακούσει ότι με τα couplers έχεις data loss δεν είμαι σίγουρος.. το μεγάλο όμως πρόβλημα είναι, με τι τροπο επεκτείνω τα καλώδια που δεν φτάνουν μπροστά; και με patch panel δεν λύνω το θέμα του μάκρους. βάζω δεύτερο Keystone εκει που σταματάει το καλώδιο και τραβάω κι άλλο ethernet ως το patch? βάζω καλώδιο προέκτασης που απο την μια έχει θυλικό και από την άλλη αρσενικό; βάζω couplers μεταξύ δυο καλωδίων; 

γενικότερα θα ήθελα λύσεις και για το πως θα το χειριζόσασταν εσείς γενικότερα, έστω ότι δεν υπάρχει θέμα κόστους, αλλα να διατηρηθεί η ταχύτητα χωρίς απώλειες κυρίως, και χωρίς να πάρω άλλο rack. βαζω και μια φωτο με το τι έχω στήσει so far

 

rackkkk.jpg

Βαλε τα ορθια πιο εξω.. στο οριο που να μπορουν να κουμπώσουν οι πρίζες και δοκιμασε ξανα. 
Αν δεν φτανουν τα καλωδια, δυστυχως θα πρεπει να τα επεκτείνεις.   

Επεξ/σία από gorge18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου εξαρχής έχει γίνει λάθος. αρχικά στο μήκος καλωδίων που έπρεπε να είναι μεγαλύτερα και έπειτα με την επιλογή rack που είναι γενικά πολύ μεγάλο.

Μια λύση είναι να αλλάξεις rack και να ψάξεις για ένα μικρότερο και στενότερο αν χωράει κατω στο πάτωμα χωρίς να κλείνει το κουτί του συναγερμού.

Εναλλκακτικά εφόσον θέλεις να το αφήσεις ως έχει δεν βρίσκω άλλη λύση απο διπλό Patcpanel κάπου στον τοίχο βιδωμένο ή keystones χαμηλά συμμαζεμένα και ξανά καλώδια προς το patchpanel στο rack. Θεωρητικά δεν θα έχει απώλειες με σωστό τερματισμό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κατα πρώτον τα Rack Rails που κουμπώνουν οι συσκευές ειναι πάρα πολύ μέσα εγκατεστημένα by default. Βλεπω τουλαχιστον 7-8 ποντους αερα μεχρι το τζάμι.  Και σιγουρα πρέπει να βγάλεις το rack για να τα βάλεις πιο μπροστά μιας και πιθανον οι βιδες των rails βιδώνουν εξωτερικά προς τα μέσα . Δεν μπορώ να υπολογισω την αποσταση από τα γαλβανιζε rack rails μεχρι πισω αλλα στην εταιρία εχουμε ραφάκια 15cm βάθος αν σου φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο @madrivermadonus, ένα άλλο που θα μπορούσα να πω είναι να τα κάνεις όλα τα καλώδια με keystone και να πάρεις ένα keystone patch panel για να το έχεις κάτω. Γενικά δεν τα κόβουμε τόσο κοντά τα καλώδια για να μπορούμε να τα δουλέψουμε πιο άνετα ή και να τους αλλάξουμε θέση μελλοντικά αν αυτό χρειαστεί.

Επίσεις το rack πρέπει να έχει 4 κάθετες μπάρες για να βάζεις εξοπλισμό, 2 μπροστά που το φέρνουμε αρκετά μπροστά αλλά όχι τόσο ώστε να μην κλείνει η πόρτα και άλλα 2 που τα πάμε πιο πίσω. Θα έβαζα το keystone patch panel λοιπόν στις πίσω μπάρες και μετά με patch cords θα τα έφερνα προς το switch το οποίο και θα έβαζα όσο πιο πάνω μπορώ.
Αυτό θα σου κάνει χώρο έτσι ώστε να βάλεις και UPS και το Synology κάτω αλλά τα ράφια.
Απλά βλέπω ότι δεν έχεις πρόσβαση στα πλαϊνά οπότε θα γίνει εκεί μέσα μακαρονάδα αργά ή γρήγορα οπότε προσπάθησε να κάνεις όσο πιο καθαρή δουλειά γίνεται

Για αυτό που λες τι θα έκανα εγώ, βασικά αν τα είχα κόψει εγώ τα καλώδια τόσο κοντά, θα έκανα ότι είπα πιο πάνω με keystone patch panel, αν μου τα είχε παραδόσει αυτός που κάνει την εγκατάσταση τόσο κοντά, θα τον έφερνα πίσω να τα αλλάξει όλα με δικά του έξοδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...