Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus 2 αργη συνδεση με usb wifi adapter


gkblues

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας.Πριν απο ενα μηνα ηρθα στην cosmote.Με το συγκεκριμενο ρουτερ δεν ειχα καποιο θεμα στο ασυρματο wifi αλλα στην συνδεση μου με τον σταθερο υπολογιστη οπου χρησιμοποιω λογω αποστασης ενα wifi adapter η συνδεση μου ειναι πολυ αργη.Γιατι αρεγε να συμβαινει αυτο;Μηπως φταιει το tp link που εχω;Το μοντελο ειναι το tl wn822n

Tι μπορω να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το USB WiFi που έχεις, λειτουργεί μόνον στην μπάντα των 2,4GHz όπου η ταχύτητα είναι μικρή, έναντι των συσκευών που κάνουν χρήση της μπάντας των 5GHz. Επίσης αν ο υπολογιστής είναι χωμένος κάτω από το γραφείο, είναι βέβαιο ότι θα υπάρχει ακόμη μεγαλύτερη απώλεια λόγω ασθενέστερου σήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Το USB WiFi που έχεις, λειτουργεί μόνον στην μπάντα των 2,4GHz όπου η ταχύτητα είναι μικρή, έναντι των συσκευών που κάνουν χρήση της μπάντας των 5GHz. Επίσης αν ο υπολογιστής είναι χωμένος κάτω από το γραφείο, είναι βέβαιο ότι θα υπάρχει ακόμη μεγαλύτερη απώλεια λόγω ασθενέστερου σήματος.

Το Pc  σε καθε περιπτωση ειναι σε καλη θεση.Επομενως μαλλον θα χρειαστω καινουργιο adapter..Τι να κοιταξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2023 στις 9:01 ΜΜ, gkblues είπε

Καλησπερα σας.Πριν απο ενα μηνα ηρθα στην cosmote.Με το συγκεκριμενο ρουτερ δεν ειχα καποιο θεμα στο ασυρματο wifi αλλα στην συνδεση μου με τον σταθερο υπολογιστη οπου χρησιμοποιω λογω αποστασης ενα wifi adapter η συνδεση μου ειναι πολυ αργη.Γιατι αρεγε να συμβαινει αυτο;Μηπως φταιει το tp link που εχω;Το μοντελο ειναι το tl wn822n

Tι μπορω να κανω

Μια προτεινόμενη λύση είναι η αγορά ενός WiFi mesh το οποίο μπορεί να επιλύσει το πρόβλημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jcnstd100 είπε

Τα WiFi meshes παρέχουν το μέγιστο της ταχύτητας σε αντίθεση με τα κοινά routers.

Μάλλον δεν έγινα ακριβώς αντιληπτός.Δεν έχω θέμα με το άσυρματο δίκτυο μέσω κινητών ταμπλέτ κλπ. Ο σταθερός μου υπολογιστής έχει το πρόβλημα. Απλά δεν έχω καλό σήμα εκεί μέσω του tplink που χρησιμοποιώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2023 στις 5:24 ΜΜ, gkblues είπε

Μάλλον δεν έγινα ακριβώς αντιληπτός.Δεν έχω θέμα με το άσυρματο δίκτυο μέσω κινητών ταμπλέτ κλπ. Ο σταθερός μου υπολογιστής έχει το πρόβλημα. Απλά δεν έχω καλό σήμα εκεί μέσω του tplink που χρησιμοποιώ 

Αν ο υπολογιστής είναι μακρυά από τον Router, προκοπή δεν θα δεις με οποιοδήποτε USB αντάπτορα. Μόνον με ασύρματο Mesh (όπως προτείνει ο φίλος) θα έχεις επιτυχία, βάζοντας την μία συσκευή δίπλα στον Router και την άλλη σε ενδιάμεσο σημείο μεταξύ αυτής και του υπολογιστή. Δουλεύει με παρόμοιο τρόπο με τα απλά repeaters, αλλά με καλύτερα αποτελέσματα και ταχύτητες σύνδεσης.

17 ώρες πριν, spid_x είπε

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με tp link usb adapter. Μέσω wifi σε κοντινή απόσταση δίνει άθλια ταχύτητα 23Mbps. Μόλις σύνδεσα pc με ethernet 100άρισε,

Λογικό αν συνδέεται στην μπάντα των 2,4GHz. Στους 5GHz έχουμε μεγαλύτερες ταχύτητες σύνδεσης, εφόσον την υποστηρίζουν οι συσκευές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Αν ο υπολογιστής είναι μακρυά από τον Router, προκοπή δεν θα δεις με οποιοδήποτε USB αντάπτορα. Μόνον με ασύρματο Mesh (όπως προτείνει ο φίλος) θα έχεις επιτυχία, βάζοντας την μία συσκευή δίπλα στον Router και την άλλη σε ενδιάμεσο σημείο μεταξύ αυτής και του υπολογιστή. Δουλεύει με παρόμοιο τρόπο με τα απλά repeaters, αλλά με καλύτερα αποτελέσματα και ταχύτητες σύνδεσης.

Λογικό αν συνδέεται στην μπάντα των 2,4GHz. Στους 5GHz έχουμε μεγαλύτερες ταχύτητες σύνδεσης, εφόσον την υποστηρίζουν οι συσκευές σου.

Το ρουτερ μου δεν είναι τόσο Μακρυά. 4 μέτρα απόσταση. Μίλησα με τεχνικό ΟΤΕ και μου είπε να συνδεθώ μόνο στα 2.4 ghz λόγω της ταχύτητας της γραμμής μου. Το Wifi στο κινητό μου πάει τρένο. Στο pc όμως μου αργεί πολύ θα έλεγα. Τι μπορώ να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 μέτρα χωρίς εμπόδια ή με 1-2 τοίχους ενδιάμεσα ή/και άλλα φυσικά εμπόδια που μειώνουν την λήψη;

Με το κινητό στην ίδια θέση με τον υπολογιστή, πώς είναι το σήμα και η σύνδεση; Αν είναι ΟΚ, τότε άλλαξε θέση στον USB αντάπτορα του υπολογιστή τοποθετώντας τον ψηλότερα ή θα χρειαστεί αναβάθμιση των οδηγών αν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με παλιό καλώδιο ethernet (12ετίας) και μήκος 15μ περίπου μου ρίχνει την ταχύτητα στα ... 5Μbps στο pc. Αν κάνω restart το ρούτερ επανέρχεται.

Το ίδιο καλώδιο σε 50άρα ταχύτητα δούλευε μια χαρά. Τώρα σε οπτική ίνα ίσως χρειάζεται αλλαγή. Cat 7 είμαι ΟΚ για 8 μέτρα περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...