Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για Cold Storage HDD > 8ΤΒ


CyanBlue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας χαιρετώ όλους και εύχομαι καλό φθινόπωρο. Θα ήθελα την προσωπική γνώμη - πρόταση για αγορά σκληρού δίσκου άνω των 8TB ειδικά όσων έχουν στην κατοχή τους πολλούς "μάχιμους" δίσκους. Ο δίσκος θα χρησιμοποιηθεί σε θήκη USB 3.0 για συγκεντρωτική αποθήκευση αρχείων (γραφικά και φωτογραφίες - δε θα αναπαράγει video). Θα είναι μονάδα 2ου Backup, συγκεντρωτικού από 5-6 PC. Φυσικά μετά την ολοκλήρωση των αντιγραφών θα κλείνει. Θα προτιμούσα CMR δίσκο γιατί θα γίνονται εκτός απο εγγραφές και πολλές διαγραφές. Όλοι μου οι δίσκοι είναι Western Digital (έχω δίσκους της σε λειτουργία πάνω από 15 χρόνια). Σκεφτόμουν για Red Plus, Red Pro ή Gold (βάσει τιμής) αλλά δεν έχω "κόλλημα" με τη συγκεκριμένη εταιρεία, από την τσέπη μου θα τον πληρώσω (εκτός κι αν μου κάνουν χορηγία 😀), πόσο μάλλον όταν έχουν πολλαπλασιαστεί τα παράπονα για δίσκους που "σκάνε" όλο και πιο συχνά.

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για φορητό σύστημα αποθήκευσης αν κατάλαβα καλά. Στην θέση σου  θα κοίταζα περισσότερο την θήκη και τις αντοχές του δίσκου σε κραδασμούς , παρά όλα τα άλλα. Για μάρκα , κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με την τάδε εταιρεία και άμα το εγγυηθεί πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του….

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tarantules είπε

Εσωτερικοί όλοι ή εξωτερικοί;

Εσωτερικοί, από IDE και όλες σταδιακά τις γενιές SATA.

15 ώρες πριν, atheatos είπε

Μιλάμε για φορητό σύστημα αποθήκευσης αν κατάλαβα καλά. Στην θέση σου  θα κοίταζα περισσότερο την θήκη και τις αντοχές του δίσκου σε κραδασμούς , παρά όλα τα άλλα. Για μάρκα , κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με την τάδε εταιρεία και άμα το εγγυηθεί πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του….

 

Φορητή αποθήκευση, αλλά στον ίδιο χώρο. Δε θα μεταφερθεί παρά μόνο μερικά μέτρα (στην χειρότερη περίπτωση), από υπολογιστή σε υπολογιστή. Η θήκη είναι καλοφτιαγμένη Verbatim, θα αντικαταστήσω τον δίσκο που είχα μέσα. Η αλήθεια είναι πως κανείς δε διασφαλίζει πόσο θα ζήσει ένας δίσκος. Μου έχει τύχει σε αγορά 3 δίσκων WD Black, ό ένας να πεθάνει σε 2 μέρες.

Επεξ/σία από CyanBlue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, CyanBlue said:

Εσωτερικοί, από IDE και όλες σταδιακά τις γενιές SATA.

Τα εξωτερικά τροφοδοτικά από θήκες 3,5'' να ξέρεις οτι ποιοτικά είναι η νύχτα με τη μέρα σε σχέση με ένα καλό τροφοδοτικό υπολογιστή.Όσους φίλους και γνωστούς έχω που έβαλαν εξωτερικό σκληρό δίσκο σε θήκη , αργά ή γρήγορα τον πήραν στο χέρι.Δεν έχει να κάνει τόσο με τη μάρκα ή την ποιότητα του ίδιου του δίσκου όσο με το ρεύμα τροφοδοσίας.Οι δίσκοι που τους ταϊζεις μη ποιοτικό ρεύμα από τροφοδοτικό χωρίς καλά αντιπαρασιτικά φίλτρα με αρμονικές-θόρυβο νομοτελειακά θα χαλάσουν πιο γρήγορα απότι ένας δίσκος πίσω από ένα καλό τροφοδοτικό υπολογιστή.Εαν έχεις tower με ελεύθερη θέση για 3,5'' bay μπορείς να πάρεις ένα 3.5αρι hdd hotswap bay.Είναι κλάσης ανώτερη και δοκιμασμένη λύση από εξωτερική θήκη.Τη χρησιμοποιώ χρόνια τώρα.

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tarantules είπε

Τα εξωτερικά τροφοδοτικά από θήκες 3,5'' να ξέρεις οτι ποιοτικά είναι η νύχτα με τη μέρα σε σχέση με ένα καλό τροφοδοτικό υπολογιστή.Όσους φίλους και γνωστούς έχω που έβαλαν εξωτερικό σκληρό δίσκο σε θήκη , αργά ή γρήγορα τον πήραν στο χέρι.Δεν έχει να κάνει τόσο με τη μάρκα ή την ποιότητα του ίδιου του δίσκου όσο με το ρεύμα τροφοδοσίας.Οι δίσκοι που τους ταϊζεις μη ποιοτικό ρεύμα από τροφοδοτικό χωρίς καλά αντιπαρασιτικά φίλτρα με αρμονικές-θόρυβο νομοτελειακά θα χαλάσουν πιο γρήγορα απότι ένας δίσκος πίσω από ένα καλό τροφοδοτικό υπολογιστή.Εαν έχεις tower με ελεύθερη θέση για 3,5'' bay μπορείς να πάρεις ένα 3.5αρι hdd hotswap bay.Είναι κλάσης ανώτερη και δοκιμασμένη λύση από εξωτερική θήκη.Τη χρησιμοποιώ χρόνια τώρα.

Ότι δουλέυω είναι πάντα πάνω σε ποιοτικά UPS, όσο να ναι βοηθάει. Για να χρησιμοποιήσω hotswap bay, θα πρέπει να εγκαταστήσω bay σε κάθε υπολογιστή και θα πρέπει να έχω ελεύθερη θύρα SATA, πράγμα που δε γίνεται. Γιαυτό η αυτόνομη λύση είναι καλύτερη (για μένα). Στο άμεσο μέλλον θα μπει κάποιο NAS, που αυτή τη στιγμή αυτό το ρόλο έχει ένας file server (ως πρώτο backup).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, CyanBlue είπε

Ότι δουλέυω είναι πάντα πάνω σε ποιοτικά UPS, όσο να ναι βοηθάει. Για να χρησιμοποιήσω hotswap bay, θα πρέπει να εγκαταστήσω bay σε κάθε υπολογιστή και θα πρέπει να έχω ελεύθερη θύρα SATA, πράγμα που δε γίνεται. Γιαυτό η αυτόνομη λύση είναι καλύτερη (για μένα). Στο άμεσο μέλλον θα μπει κάποιο NAS, που αυτή τη στιγμή αυτό το ρόλο έχει ένας file server (ως πρώτο backup).

Ένας εξωτερικός σκληρός χρειάζεται. Πέρα από τα NAS  υπάρχουν θήκες με θέσεις για 2 ή 4 σκληρούς.  Σημαντικό ρόλο παίζει η τροφοδοσία όπως προαναφερθηκε . Ένας καλό εξωτερικό τροφοδοτικό ή φορτιστής δεν πάει χαμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω NAS/σερβερ και η προσωπική μου άποψη: Εχω 4 δισκους WD red 10-12TB και δεν τρέχουν στις ίδιες θερμοκρασίες με WD white label που αφαίρεσα (shucking) από WD external HDD - Western Digital Elements Desktop 12ΤΒ. H διαφορά στις θερμοκρασίες είναι μεγάλη +5 με 6 C οι WD Red απο τους ίδιους white label WD που έγιναν Shucking από τα WD cases. Από την στιγμή που δεν θες να το κάνεις shuck αλλά να τον έχεις στην θήκη του δεν έχει λόγω να κοιτάς για κατι παραπάνω από την έτοιμη λύση https://www.skroutz.gr/s/20960030/Western-Digital-Elements-Desktop-USB-3-0-Exoterikos-HDD-12TB-3-5-Mayro.html

το λέω γιατί οι δίσκοι αυτοί που είναι μέσα στο HDD case της WD δεν τρέχουν όπως είναι. θέλουν πατέντα για την τροφοδοσία τους ώστε να τρέξουν σε άλλη θήκη ή σε κοινή τροφοδοσία sata 3. Εγώ τους έπαιρνα γιατί ήταν πολύ πιο φθηνοί από τους RED ειδικά στην Ελλάδα, αλλά τελικά όπως μου πρότειναν άλλοι και αποδείχθηκε RED = marketing NAS = εξτρά $$ = καμία διαφορά μετρημένα σε NAS από τους WD white label από WD Elements external case.  Έχω βγάλει πλέον από parity RED και τους τρέχω μόνο για το data pool του NAS. Εκεί φτάσαμε.

Επεξ/σία από hyperlost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...