Προς το περιεχόμενο

Η πειρατεία στην ΕΕ αυξάνεται δείχνουν τελευταία επίσημα στοιχεία


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ppanos7 είπε

Εδώ έχει αρχίσει η πειρατεία για το ελαιόλαδο , στο streaming θα κολλήσει ο κόσμος...

Εδώ η φέτα , θεωρείται γκουρμέ τροφή πλέον....

Ακόμη στο συννεφάκι τους ζούνε στην ΕΕ ...

Ξέχασα όμως για όλα τα δεινά στον κόσμο φταίει ο πολίτης - πειρατής.

Οι κυβερνήσεις και το ευρωκοινοβούλιο καμία ευθύνη. Μόνο να κουνάνε το δάχτυλο, αγκύλωση θα πάθουν.

Τι έγινε, η Ελληνίδα αντιπρόεδρος ρητορεύει ξανά στις Βρυξέλλες? Ηταν πραγματικά παραδειγματική η τιμωρία της, το ομολογώ

Εχουν σταματησει τα χταποδια το ελαιολαδο η φετα σιγα σιγα ερχεται και αυτη παει στα πανακριβα τροφιμα και αυτοι πετανε χαρταετο. Καθονται 100 ατομα σε μια αιθουσα οι οποιοι δεν ξερουν τι να κανουν τα λεφτα τους που εβγαλαν βρωμικα και κοιτανε πως να μας φανε περισσοτερα καθε χρονο. Δεν θα χορτασουν πραγματικα ακομα να το παρουν χαμπαρι οτι θα τα παρουν και αυτοι στον ταφο τους?

1 ώρα πριν, XPHSTOS_ είπε

Εκεί που η πειρατεία κόπηκε, αν μιλήσουμε για μουσική / ταινίες / σειρές, ήταν στους casual viewers/listeners.
Αυτοί που στην ουσία ήθελαν κάτι ondemand χωρίς πολλές πολλές απαιτήσεις και το pirating τους φαινόταν και λίγο δύσκολο...
Όλοι αυτοί με μια συνδρομή spotify και ένα netflix είναι καλυμμένοι σε ένα μεγάλο ποσοστό.

Οι φανατικοί των σειρών / ταινιών / μουσικής, αυτοί που διαρκώς καταναλώνουν σχεδόν μανιακά... συνήθως δεν καλύπτονται από μια υπηρεσία.
Άρα είναι αναγκασμένοι να έχουν πολλαπλές συνδρομές με αποτέλεσμα από εκεί που ήταν διατεθειμένοι να πληρώσουν 20-30ε τον μήνα για να έχουν την ευκολία του να βρουν κάτι χωρίς ψάξιμο και να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο ότι δεν παρανομούν, θα πρέπει να πληρώνουν 100Ε τον μήνα για τις συνδρομές.
Νομίζω ακόμη και για τις εύρωστες χώρες δεν είναι αμελλητέο ποσό και δεν μένουν εκεί οι υπηρεσίες αυτές, διαρκώς ανεβάζουν τις τιμές.

Σαν να μην έφταναν τα παραπάνω που είναι "πρόσφατα", υπήρχε και υπάρχει το γελοίο, κατ εμέ, θέμα με τους γεωγραφικούς περιορισμούς που στην ουσία είναι απλά "άδειες" για να παίξει μια ταινία ή μια σειρά εκτός χώρας / ηπείρου και εγώ δεν ξέρω που αλλού.
Απλά ένα γελοίο μέτρο για να βγαίνει παραπάνω μαρούλι...

Αν δεν διορθωθούν όλα τα παραπάνω δεν βλέπω την πειρατεία να εκλείπει σημαντικά.

Αλλη μαστιγα και αυτη με τα σκουπιδοτραγουδα. Εχω φτιαξει τη συλλογη μου σε FLAC απο παλια συγκροτηματα κοντα 300 τραγουδια ελαχιστα τραγουδια της τελευταιας 10ετιας μας και τα εχω παντα σε κινητο υπολογιστη για να τα ακουσω οποτε θελω. Η σημερινη μουσικη ειναι τραγικη με πολυ λιγες εξαιρεσεις. Ολα βγαινουν για το χρημα. Καποτε εβγαιναν για το παθος και φαινοταν η αγαπη που ειχε μπει σε καθε τραγουδι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω netflix, disney plus, amazon prime, apple tv.

και το μονο που βλεπω ειναι clone wars και grand tour

ταινιες δεν εχει τιποτα

μονο remux κατεβαζω να εχω και ποιοτητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα της πειρατείας δεν ήταν ποτέ πρόβλημα της πειρατείας. Το είχε αναφέρει και ο Gabe. Είναι θέμα προσφοράς και ευκολίας πρόσβασης σε μια υπηρεσία/προϊόν. 

Αν θες να δεις συγκεκριμένα πράγματα δεν ξέρεις κατά που να κάνεις. 

 

Δεν είναι απαραίτητο να έχετε όλες τις υπηρεσίες ταυτόχρονα παιδιά. Το μόνο σοβαρό θέμα είναι η προσφορά περιεχομένου. Είναι πραγματικά φτωχό στις περισσότερες περιπτώσεις και δεν υπάρχει μεγάλη προσφορά για ποιότητα με τα νόμιμα μέσα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Βάλτε μια συνδρομητική υπηρεσία για να βλέπετε ταινίες".

1ο βήμα : 5 ευρώ το μήνα δεν αξίζει να κάνετε πειρατεία.

2ο βήμα : ναι βάζουμε περιεχόμενο αλλά τον άλλο μήνα το αφαιρούμε. Επίσης κάποιες σειρές δεν τις έχουμε τις έχει ο ανταγωνιστής μας πληρώστε κι εκείνον

3ο βήμα : Για να έχουμε ποιοτικό περιεχόμενο θα αυξήσουμε την συνδρομή στα 8 ευρώ το μήνα. Αν θέλετε 4Κ θα πρέπει να δίνετε 14 ευρώ το μήνα

4ο βήμα : Βγάζουμε εκατομμύρια σε κέρδη κάθε μήνα, αλλά τώρα θα πετάξουμε και διαφημίσεις ανάμεσα

5ο βήμα : Μα γιατί κάνετε πειρατεία;;;;;;

Επεξ/σία από cghera
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

Εχουν σταματησει τα χταποδια το ελαιολαδο η φετα σιγα σιγα ερχεται και αυτη παει στα πανακριβα τροφιμα και αυτοι πετανε χαρταετο. Καθονται 100 ατομα σε μια αιθουσα οι οποιοι δεν ξερουν τι να κανουν τα λεφτα τους που εβγαλαν βρωμικα και κοιτανε πως να μας φανε περισσοτερα καθε χρονο. Δεν θα χορτασουν πραγματικα ακομα να το παρουν χαμπαρι οτι θα τα παρουν και αυτοι στον ταφο τους?

Αλλη μαστιγα και αυτη με τα σκουπιδοτραγουδα. Εχω φτιαξει τη συλλογη μου σε FLAC απο παλια συγκροτηματα κοντα 300 τραγουδια ελαχιστα τραγουδια της τελευταιας 10ετιας μας και τα εχω παντα σε κινητο υπολογιστη για να τα ακουσω οποτε θελω. Η σημερινη μουσικη ειναι τραγικη με πολυ λιγες εξαιρεσεις. Ολα βγαινουν για το χρημα. Καποτε εβγαιναν για το παθος και φαινοταν η αγαπη που ειχε μπει σε καθε τραγουδι.

Συμφωνώ σε όλα μέχρι κεραίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγειτε στο μπαλκονι σας σε μερα ποδοσφαιρικου ντερμπι και ακουστε τους πολλους πανυγηρισμους με χρονοκαθυστερηση για να καταλαβετε. Ενας τωρα ενας σε 5 δευτερα ενας σε 10 δευτερα , αλλος σε 2 λεπτα κτλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, CyanBlue είπε

Θα παραδεχτώ όποιον δεν πληρώνει... ΕΡΤ. 😜

Πλακα πλακα η ΕΡΤ εχει κανει πολυ καλες παραγωγες τα τελευταια 3 χρονια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dhm21911 είπε

Βγειτε στο μπαλκονι σας σε μερα ποδοσφαιρικου ντερμπι και ακουστε τους πολλους πανυγηρισμους με χρονοκαθυστερηση για να καταλαβετε. Ενας τωρα ενας σε 5 δευτερα ενας σε 10 δευτερα , αλλος σε 2 λεπτα κτλπ.

Αυτα θα εξαλειφθουν οταν ολοι βαλουν FTTH :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Arkin said:

Φταιει οτι τα παντα εχουν ανεβει και ο κοσμος δεν μπορει να αντεπεξελθει σε βασικες καθημερινες αναγκες δεν θα κατσει να πληρωνει τριτο τεταρτες αναγκες. Παλιοτερα πληρωνα και netflix και apple συνδρομη τωρα μονο cosmote tv 12 το μηνα και βλεπουμε 3 σπιτια καθημερινα και αυτο το κραταω κυριως λογο του replay που εχει που μπορω να δωσω ολο το προγραμμα μεχρι 1 βδομαδα πισω. Αλλιως και αυτο για κοψιμο θα πηγαινε. Οταν αυξηθηκαν ολα τα προϊοντα οπως γαλα ψωμι 100% πανω οταν η βενζινη πηγε 50% πανω οταν το ρευμα πηγε 50% πανω οταν ολα πανε σκατα το τελευταιο που σε νοιαζει ειναι να πληρωνεις συνδρομες σε χαζομαρες.

Φίλε μου περιγράφεις το Ελλαδιστάν. Μια κλανιά είμαστε. Who the fuck cares? Τίποτα από αυτά που αναγράφεις δεν ισχύουν σε Αγγλία (Ην. Βασίλειο γενικότερα), Αμερική, Γερμανία, και χίλιες δυο άλλες χώρες. 

Ην. Βασίλειο η βενζίνη έκανε περί τις 1,8 λίρες πριν 1 χρόνο, ΣΗΜΕΡΑ κάνει 1,2. 
Ψωμί ναι, αυξήθηκε μέσο όρο γύρω στα 30%, χέστηκε η φοράδα στο αλώνι, κυριολεκτικά ΜΗΔΕΝ διαφορά στο πορτοφόλι του μέσου Βρετανού. 

Ο ηλεκτρισμός μόνο αυξήθηκε, αλλά και αυτός με κάτι επιδοτήσεις του κράτους πρακτικά μικρή διαφορά τελικά έπαιξε, και με λίγο κουμάντο που κάνανε όλοι όπως και εμείς εδώ, στα ίδια επίπεδα είναι. 

Κανείς δε νοιάζεται για το αν εσύ και εγώ έχουμε μπουρδέλο κράτος, και ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΛΟΓΟ που να στέκει με οικονομικά κριτήρια πρέπει να πληρώνουμε 2€ τη βενζίνη. ΚΑΝΕΙΣ ΛΟΓΟΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. 

6 hours ago, Ntinaras said:

Εχω netflix, disney plus, amazon prime, apple tv.

και το μονο που βλεπω ειναι clone wars και grand tour

ταινιες δεν εχει τιποτα

μονο remux κατεβαζω να εχω και ποιοτητα.

Γιατί τα πληρώνεις τότε? Ειλικρινά ρωτάω, δεν το λέω έτσι. Υπάρχει κάποιος λόγος? Προφανώς απλά κάποτε έκανες εγγραφή, και ξέχασες ενεργή τη συνδρομή, γιατί είναι τόσο μικρό το κόστος, που δεν σε ενδιαφέρει καν να ασχοληθείς (και καλά κάνεις δεν το κρίνω). 

Φαντάσου τώρα σε άλλες χώρες που τα 15€ μιας συνδρομής είναι ΤΣΙΧΛΕΣ, πόσο δεν τους ενδιαφέρει να ασχοληθούν για να ακυρώσουν κάτι.. και απλά τρέχει για πάντα χωρίς να ξέρουν καν ποιό κουμπί πατάνε για να δουν το οτιδήποτε στην οποιαδήποτε υπηρεσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, polaki είπε

Φίλε μου περιγράφεις το Ελλαδιστάν. Μια κλανιά είμαστε. Who the fuck cares? Τίποτα από αυτά που αναγράφεις δεν ισχύουν σε Αγγλία (Ην. Βασίλειο γενικότερα), Αμερική, Γερμανία, και χίλιες δυο άλλες χώρες. 

Ην. Βασίλειο η βενζίνη έκανε περί τις 1,8 λίρες πριν 1 χρόνο, ΣΗΜΕΡΑ κάνει 1,2. 
Ψωμί ναι, αυξήθηκε μέσο όρο γύρω στα 30%, χέστηκε η φοράδα στο αλώνι, κυριολεκτικά ΜΗΔΕΝ διαφορά στο πορτοφόλι του μέσου Βρετανού. 

Ο ηλεκτρισμός μόνο αυξήθηκε, αλλά και αυτός με κάτι επιδοτήσεις του κράτους πρακτικά μικρή διαφορά τελικά έπαιξε, και με λίγο κουμάντο που κάνανε όλοι όπως και εμείς εδώ, στα ίδια επίπεδα είναι. 

Κανείς δε νοιάζεται για το αν εσύ και εγώ έχουμε μπουρδέλο κράτος, και ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΛΟΓΟ που να στέκει με οικονομικά κριτήρια πρέπει να πληρώνουμε 2€ τη βενζίνη. ΚΑΝΕΙΣ ΛΟΓΟΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. 

Μαζι σου και ξερω τα χαλια μας και ποσο καλα ειναι η μεγαλες χωρες του εξωτερικου οπως και ξερω πολυ καλα σε τι χαλια ειναι κατι Τουρκιες Ινδιες και Αργεντινες. Απλα επειδη βρισκομαστε σε ελληνικο forum θα γραψω κυριως για το τι ζουμε εδω και τα χαλια μας. Να ξερεις οτι μπορει Αγγλια και Γερμανια να ειναι μια χαρα αλλα Ιταλια Ισπανια Πορτογαλια ειναι σαν εμας και ερχεται και η Γαλλια που γινεται κακος χαμος και εκει. Δεν θα αργησουν και οι υπολοιπες χωρες της Ευρωπης. Τελευταιες θα μεινουν κατι Φινλανδιες κατι Δανιες κατι Νορβηγιες που ειναι αιωνες μπροστα απο εμας παντα στην Ευρωπη. Εμεις εχουμε αρχισει ηδη να γονατιζουμε με οτι συμβαινει ειμαστε κατι ενδιαμεσο στις χωρες που πραγματικα δεν εχουν να φανε και τις χωρες που οι περισσοτεροι ειναι πλουσιοι συγκριτικα με μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...