Προς το περιεχόμενο

Η πειρατεία στην ΕΕ αυξάνεται δείχνουν τελευταία επίσημα στοιχεία


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, polaki είπε

Φίλε μου περιγράφεις το Ελλαδιστάν. Μια κλανιά είμαστε. Who the fuck cares? Τίποτα από αυτά που αναγράφεις δεν ισχύουν σε Αγγλία (Ην. Βασίλειο γενικότερα), Αμερική, Γερμανία, και χίλιες δυο άλλες χώρες. 

Ην. Βασίλειο η βενζίνη έκανε περί τις 1,8 λίρες πριν 1 χρόνο, ΣΗΜΕΡΑ κάνει 1,2. 
Ψωμί ναι, αυξήθηκε μέσο όρο γύρω στα 30%, χέστηκε η φοράδα στο αλώνι, κυριολεκτικά ΜΗΔΕΝ διαφορά στο πορτοφόλι του μέσου Βρετανού. 

Ο ηλεκτρισμός μόνο αυξήθηκε, αλλά και αυτός με κάτι επιδοτήσεις του κράτους πρακτικά μικρή διαφορά τελικά έπαιξε, και με λίγο κουμάντο που κάνανε όλοι όπως και εμείς εδώ, στα ίδια επίπεδα είναι. 

Κανείς δε νοιάζεται για το αν εσύ και εγώ έχουμε μπουρδέλο κράτος, και ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΛΟΓΟ που να στέκει με οικονομικά κριτήρια πρέπει να πληρώνουμε 2€ τη βενζίνη. ΚΑΝΕΙΣ ΛΟΓΟΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. 

Γιατί τα πληρώνεις τότε? Ειλικρινά ρωτάω, δεν το λέω έτσι. Υπάρχει κάποιος λόγος? Προφανώς απλά κάποτε έκανες εγγραφή, και ξέχασες ενεργή τη συνδρομή, γιατί είναι τόσο μικρό το κόστος, που δεν σε ενδιαφέρει καν να ασχοληθείς (και καλά κάνεις δεν το κρίνω). 

Φαντάσου τώρα σε άλλες χώρες που τα 15€ μιας συνδρομής είναι ΤΣΙΧΛΕΣ, πόσο δεν τους ενδιαφέρει να ασχοληθούν για να ακυρώσουν κάτι.. και απλά τρέχει για πάντα χωρίς να ξέρουν καν ποιό κουμπί πατάνε για να δουν το οτιδήποτε στην οποιαδήποτε υπηρεσία. 

Το νετφλιξ ειναι φιλου φιλης, το εχω τσαμπα

το amazon prime το ειχα βαλει με 10.5 ευρω τον χρονο μεσω πολωνιας

το disney plus ειναι παλι φιλου

και το apple tv παλι με καποια προσφορα.

αν ηταν να τα πληρωνω ολα δε θα ειχα κανενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ζούμε μία μεταβατική περίοδο, εξηγούμε: η εταιρική απληστία δεν άργησε να φανερώσει το πρόσωπο της είτε στους γεωγραφικούς περιορισμούς, είτε σε περιεχόμενο, είτε σε αδικαιολόγητες αυξήσεις, είτε στην παραβίαση του κανονισμού προσωπικών δεδομένων (μεγάλο τμήμα των κερδών τους προκύπτει από την καταγραφή οποιαδήποτε μορφής συνήθειας των χρηστών σε επιλογές κ.ο.κ) και σε πολλά άλλα.... Νομίζω ότι η παγκόσμια κοινότητα προγραμματιστών που σκέπτονται πρέπει να κάνουν δύο τρία άλματα, ανώδυνα, μπροστά και να δημιουργήσουν μία νέα κουλτούρα (μία εύχρηστη εφαρμογή) που θα έχει στην βάση της ότι υπάρχει διαθέσιμο στον πλανήτη από μουσική/ταινίες/εφαρμογές (ας μην συζητήσουμε το θέμα της χρηματοδότησης στην παρούσα φάση η οποία κινείται στο πλαίσιο ένα σεντ του ευρώ ανά άτομο). Ο κόσμος θα έχει πρόσβαση σε περιεχόμενο που επιθυμεί δωρεάν, η οικονομικές φούσκες θα καταρρεύσουν, ανακουφιστούν και θα προσαρμοστούν, οι νέοι καλλιτέχνες & ηθοποιοί θα αναδειχθούν (όχι από τις προωθητικές εταιρικές ενέργειες και διαφημίσεις των καρτέλ αλλά από τους πολίτες), η αγορά θα επαναρυθμιστεί έως ένα βαθμό και οι γαλαζοαίματοι επενδυτές ανά τον κόσμο θα αποφασίσουν να αισχροκερδούν κάπου αλλού.. Σήμερα διαβάζοντας το συγκεκριμένο άρθρο αποφάσισα να μάθω στον ευρύτερο κύκλο μου (ανήψια, παιδιά, γατιά, φίλους και γνωστούς) τι σημαίνει να μοιράζεσαι περιεχόμενο... καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, polaki said:

Ην. Βασίλειο η βενζίνη έκανε περί τις 1,8 λίρες πριν 1 χρόνο, ΣΗΜΕΡΑ κάνει 1,2. 
Ψωμί ναι, αυξήθηκε μέσο όρο γύρω στα 30%, χέστηκε η φοράδα στο αλώνι, κυριολεκτικά ΜΗΔΕΝ διαφορά στο πορτοφόλι του μέσου Βρετανού. 

Γι αυτό το shoplifting πάει σύννεφο στην Βρετανία; Διάβασε λίγο αγγλικό τύπο για να δεις την ακρίβεια που υπάρχει. Μπορεί ονομαστικά οι μισθοί να είναι καλύτεροι από της Ελλάδας αλλά έχουν και ακριβότερη διαβίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, nik5163 said:

Γι αυτό το shoplifting πάει σύννεφο στην Βρετανία; Διάβασε λίγο αγγλικό τύπο για να δεις την ακρίβεια που υπάρχει. Μπορεί ονομαστικά οι μισθοί να είναι καλύτεροι από της Ελλάδας αλλά έχουν και ακριβότερη διαβίωση.

Το shoplifting πάει σύννεφο γιατί since BLM αν περάσεις απτο ίδιο πεζοδρόμιο σου κάνουν μήνυση και καίνε τη μισή πόλη. Άστο το shoplifting, ειδικά στην Αγγλία και στην Αμερική. Δε χρειάζεται να διαβάσω Αγγλικό τύπο, είχα και έχω εμπειρία από μόνος μου. Στις χώρες αυτές είναι έγκλημα να είσαι λευκός και από default είσαι ένοχος. Μην ανοίγεις τώρα συζητήσεις που θα κλείσουν το θέμα. 

Καμία σχέση η ακρίβεια με το shoplifting πάντως. Και ναι φυσικά έχουν ακριβότερη διαβίωση, η οποία σχεδόν αποκλειστικά ξεκινάει και σταματάει στα ακριβότερα ενοίκια και φαγητό απ'εξω που είναι στα διπλά λεφτά από εμάς.

Σχεδόν ΟΛΑ τα υπόλοιπα είναι αρκετά πιο οικονομικά απ'το Ελλαδιστάν μας. 

Στα του θέματος, για τις περισσότερες χώρες που οι υπηρεσίες αυτές απευθύνονται, τα 10 και 15€ μηνιαία είναι όσο ο δικός μας freddo. Εσύ δίνεις 2€ κάθε μέρα και ούτε ανοίγει ρουθούνι, και ο άλλος θα δώσει 10€ για disney+ για να δει 3 ταινίες το έτος (δε νομίζω ότι έχει και περισσότερες έτσι και αλλιώς) και άλλα τόσα για amazon prime για να του έρχεται το δέμα next day delivery στο σπίτι. Ούτε που νοιάζεται, ούτε που καταλαβαίνει ότι του φεύγουν. 

Επεξ/σία από polaki
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ZoReN είπε

https://www.businessdaily.gr/oikonomia/97187_pos-tha-tsimpisoyn-oi-arhes-kai-toys-hristes-peiratikis-tileorasis

 

Υπάρχει περίπτωση αυτό το πράγμα να εφαρμοστεί στην Ελλάδα?

Ψαρωτικό το λέγανε στο στρατό. Τίποτα δεν θα γίνει για τους χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Ψαρωτικό το λέγανε στο στρατό. Τίποτα δεν θα γίνει για τους χρήστες.

Δεν ξέρω γιατί έχει ασκηθεί στους εγκέφαλους ποινική δίωξη για τα κακουργήματα της εγκληματικής οργάνωσης. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω ξανακούσει τέτοια βαρία κατηγορία παλαιότερα για ανάλογες υποθέσεις.

Εγκληματική οργάνωση... είναι σοβαρό το θέμα γιατί αν χρηματοδοτείς εγκληματική οργάνωση δεν βλέπω πως δεν θα σε κυνηγήσουν αν μπορέσουν πχ να σε δώσουν κάπως.

Προφυλακιστέοι ο αρχηγός και ο υπαρχηγός του κυκλώματος της πειρατικής συνδρομητικής τηλεόρασης (typologies.gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/10/2023 στις 9:48 ΜΜ, Doubt είπε

Ψαρωτικό το λέγανε στο στρατό. Τίποτα δεν θα γίνει για τους χρήστες.

Ετοιμάζει πρόστιμα η Κυβέρνηση και για τους χρήστες του “πειρατικού” περιεχομένου στην TV!

Την επιβολή προστίμου στους χρήστες πειρατικής τηλεόρασης προανήγγειλε το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης, κατά τη διάρκεια συνάντησης της ηγεσίας του με εκπροσώπους των ΜΜΕ.

https://typologies.gr/etoimazei-prostima-i-kyvernisi-kai-gia-toys-christes-toy-quot-peiratikoy-quot-periechomenoy-stin-tv/

Επομένως μόνο ψαρωτικό δεν είναι, ετοιμάζουν νομοσχέδιο και για τους χρήστες.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, aypnia said:

Ετοιμάζει πρόστιμα η Κυβέρνηση και για τους χρήστες του “πειρατικού” περιεχομένου στην TV!

Την επιβολή προστίμου στους χρήστες πειρατικής τηλεόρασης προανήγγειλε το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης, κατά τη διάρκεια συνάντησης της ηγεσίας του με εκπροσώπους των ΜΜΕ.

https://typologies.gr/etoimazei-prostima-i-kyvernisi-kai-gia-toys-christes-toy-quot-peiratikoy-quot-periechomenoy-stin-tv/

Επομένως μόνο ψαρωτικό δεν είναι, ετοιμάζουν νομοσχέδιο και για τους χρήστες.

Χλψμό το βλέπω να εφαρμοστεί. Εκτός εαν μας στριμόξουν πολύ από ΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τελικά πες εφαρμοστεί ο νόμος που το θεωρώ απαραδεχτο να κυνηγάνε χρήστες τελισπσντων θα είναι γενικά ακόμα και με τα τορεντς που κατεβάζεις ?? Και το vpn σε προστατεύει κατά καπιο τρόπο με αυτό ?

 

 

 

Επεξ/σία από star12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλως τα.

Αναφορά σε κείμενο

Μαύρο από παρόχους σε παράνομους «συνδρομητές»
Βεβαίωση προστίμου στους χρήστες μέσω της εφορίας

Νομοθετική ρύθμιση, που θα δίνει τη δυνατότητα στους παρόχους Ιντερνετ να «ρίχνουν ιστοσελίδες με πειρατικό περιεχόμενο, αμέσως μόλις διαπιστώνουν ότι οι πελάτες τους συνδέονται και κατεβάζουν υλικό, προωθεί η κυβέρνηση.
Επίσης, μόλις εντοπιστεί ο χρήσης παράνομου streaming, βεβαιώνεται πρόστιμο και του αποστέλλεται μήνυμα στην προσωπική του θυρίδαστην εφορία.

Screenshot2023-10-14085002.png.51b38c0319e062afb36a511c491cfebc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...