Προς το περιεχόμενο

Η πειρατεία στην ΕΕ αυξάνεται δείχνουν τελευταία επίσημα στοιχεία


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε δεν είναι δύσκολο ξέρετε. Αυτό το σκηνικό εξωτερικό είναι στάνταρ. Δεν κυνηγάνε τους πάντες αλλά τα ραβασάκια πάνε και έρχονται και είναι σχετικά εύκολο να πέσεις σε τέτοια λούμπα. Μόνο μια φορά να σε πιάσουνε αρκεί για να σε πάει πολλύ πίσω οικονομικά ή χειρότερα. 

Ελλάδα γινόταν παλιότερα με την ΕΥΠ, έγιναν κάποια πειράματα δεξιά και αριστερά αλλά ποτέ δεν το πήγανε μακριά. Ε από ότι φαίνεται τώρα ήρθε η ώρα να το πάνε τρέχοντας. Οπως έγινε και με τον νόμο του καπνίσματος σε εσωτερικούς χώρους έτσι και αυτό θα τρέξει γρήγορα. 

Αρα λοιπόν για τους επίδοξους πειρατές αρχίστε να φυλάγεστε. Αυτό με χαλάει και εμένα διότι όποτε επιστρέφω Ελλάδα ο "θείος" πάντα μου δίνει ένα ωραίο στικάκι με μπόλικο περιεχόμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 hours ago, nikx said:

Kαλως τα.

Screenshot2023-10-14085002.png.51b38c0319e062afb36a511c491cfebc.png

Διαβάζοντας μερικά άρθρα, μου φαίνονται τραβηγμένα από τα μαλλιά.. Άμα λέει μπεις σε κάποιο streaming site θα σου έρχεται ραβασάκι στην εφορία σου. Δηλαδή άμα περάσω από δρόμο που γίνεται κάποιο έγκλημα θα με βάζουν μέσα σαν δράστη. Καμία λογική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ' αρέσει που το γράφει και σε ενεστώτα χρόνο.

"Μόλις εντοπιστεί ο χρήστης βεβαιώνεται πρόστιμο και του αποστέλλεται μήνυμα.."

Άξιος ο μισθός (και τα έξτρα φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Διαβάζοντας μερικά άρθρα, μου φαίνονται τραβηγμένα από τα μαλλιά.. Άμα λέει μπεις σε κάποιο streaming site θα σου έρχεται ραβασάκι στην εφορία σου. Δηλαδή άμα περάσω από δρόμο που γίνεται κάποιο έγκλημα θα με βάζουν μέσα σαν δράστη. Καμία λογική..

Εδώ έχουν κάποιες παραπάνω πληροφορίες.

Streaming: Πώς θα εντοπίζονται όσοι βλέπουν παράνομα τηλεοπτικές πλατφόρμες

https://www.moneyreview.gr/business-and-finance/125200/streaming-pos-tha-entopizontai-osoi-vlepoyn-paranoma-tileoptikes-platformes/

Περιληπτικά..

Πριν όμως από τις ρυθμίσεις για τις ποινές και στους χρήστες, θα υπάρξουν ενδεχομένως και μέσα στον Νοέμβριο, κατά πληροφορίες, νέες διατάξεις για τον δυναμικό αποκλεισμό (dynamic blocking), δηλαδή την απενεργοποίηση ιστοσελίδων και κλώνων τους που προβάλλουν πειρατικό περιεχόμενο. Η διαδικασία αυτή προβλέπεται, ήδη, σήμερα, αλλά για να υλοποιηθεί, απαιτείται μια «αλυσίδα» αιτήσεων και εγκρίσεων από αρμόδιους φορείς. Ως αποτέλεσμα χρειάζεται να παρέλθει χρονικό διάστημα πολλών ημερών ωσότου μια πειρατική ιστοσελίδα να «κατέβει», όταν το ζητούμενο είναι η άμεση απενεργοποίησή της κατά τη διάρκεια, για παράδειγμα, της προβολής ενός αθλητικού αγώνα.

Οσον αφορά τις κυοφορούμενες ρυθμίσεις για τις ποινές στους χρήστες, η άσκηση είναι πιο σύνθετη. Θα πρέπει να προσδιοριστεί ο μηχανισμός με τον οποίο θα εντοπίζονται όσοι συνδέονται με πειρατικές ιστοσελίδες ή διαθέτουν τον σχετικό εξοπλισμό. Επίσης, θα πρέπει να βρεθεί ο τρόπος βεβαίωσης των διοικητικών προστίμων, για τα οποία ενδέχεται να χρησιμοποιηθεί η θυρίδα του πολίτη (Gov.gr).

Ενημερωμένες πηγές αναφέρουν ότι στην Ελλάδα ο εντοπισμός των παράνομων χρηστών δεν θα στηριχθεί μόνο στην IP, που μπορεί να αποκρυφεί. Αναμένεται, όμως, ότι η επιβολή προστίμων, όταν κι εφόσον τεθούν σε ισχύ οι, υπό επεξεργασία, ρυθμίσεις, θα γίνεται συνδυασμένα με την εξάρθρωση κυκλωμάτων πειρατικού streaming, οπότε εντοπίζεται και το πελατολόγιό τους.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το vpn ξαναρωτω (σορι για αυτό) μπορεις να προστατευθείς ;; Δεν μιλάω να μπεις σε steaming σελίδες αλλά να κατεβάζεις torrents από τα γνωστά sites Δηλ με vpn μπαίνεις σε σάιτ και κατεβάζεις και το έχεις ανοιχτό μέχρι να ολοκληρωθεί η λήψη 

η πάλι θα έχεις θέμα με το νόμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, star12 είπε

Με το vpn ξαναρωτω (σορι για αυτό) μπορεις να προστατευθείς ;; Δεν μιλάω να μπεις σε steaming σελίδες αλλά να κατεβάζεις torrents από τα γνωστά sites Δηλ με vpn μπαίνεις σε σάιτ και κατεβάζεις και το έχεις ανοιχτό μέχρι να ολοκληρωθεί η λήψη 

η πάλι θα έχεις θέμα με το νόμο 

 

Αναφορά σε κείμενο

ο εντοπισμός των παράνομων χρηστών δεν θα στηριχθεί μόνο στην IP, που μπορεί να αποκρυφεί. 

Το παραπάνω είναι ειδικά για τίς VPN νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikx είπε

 

Το παραπάνω είναι ειδικά για τίς VPN νομίζω.

Εδώ Αγγλία ραβασάκια πέφτουν ακόμα και σε VPN χρήστες. Άρα το να σε βρουν είναι εύκολο εφόσον το θέλουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, star12 είπε

Με το vpn ξαναρωτω (σορι για αυτό) μπορεις να προστατευθείς ;; Δεν μιλάω να μπεις σε steaming σελίδες αλλά να κατεβάζεις torrents από τα γνωστά sites Δηλ με vpn μπαίνεις σε σάιτ και κατεβάζεις και το έχεις ανοιχτό μέχρι να ολοκληρωθεί η λήψη 

η πάλι θα έχεις θέμα με το νόμο 

Λογικά θα ισχύει ότι και στο εξωτερικό. Για torrents κλπ το vpn μπορεί να σε προστατεύσει, αν βάλεις καλό όμως, γιατί υπάρχουν και vpn που είναι.. τρύπια. Ή η χρήση υπηρεσίων σαν τα seedbox, το realdebrid κλπ.

Αυτούς όμως που μπαίνουν συνδρομητές σε πειρατικά iptv, αυτούς το vpn δεν θα μπορεί να τους προστατεύει. Γιατί θα χρησιμοποιούν στοιχεία από το ίδιους τους servers που πιάνουν, δεν θα στηρίζονται για να σου στείλουν το μπουγιουρντί στην ΑΑΔΕ σε μια IP. Και αν περιμένει κανείς να μη δώσουν οι εγκέφαλοι τους χρήστες για να έχουν καλύτερη ποινική αντιμετώπιση, αυταπατάται. Θα τους δώσουν όλους κανονικότητα.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, ikaruga24 said:

Εδώ Αγγλία ραβασάκια πέφτουν ακόμα και σε VPN χρήστες. Άρα το να σε βρουν είναι εύκολο εφόσον το θέλουν. 

Αν δεν επιλέγεις σωστούς ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 15/10/2023 στις 10:13 ΜΜ, Thresh είπε

Αν δεν επιλέγεις σωστούς ναι.

και επειδη ληγει και το vpn μου τωρα τον Νοεμβρη και ειμαι σε αναζητηση για το τι ειναι πιο καλο/safe vpn. 
τι προτεινετε? 
nord , cyberghost , proton , shurfshark , mullvad κτλ κτλ
πααααρα πολλεσ επιλογες και αναθεμα αμα μπορεις να βρεις εναν εγκυρο/αξιοπιστο οδηγο για το τι να διαλεξεις ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, patousitsas said:

και επειδη ληγει και το vpn μου τωρα τον Νοεμβρη και ειμαι σε αναζητηση για το τι ειναι πιο καλο/safe vpn. 
τι προτεινετε? 
nord , cyberghost , proton , shurfshark , mullvad κτλ κτλ
πααααρα πολλεσ επιλογες και αναθεμα αμα μπορεις να βρεις εναν εγκυρο/αξιοπιστο οδηγο για το τι να διαλεξεις ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του.

 

Ίσως σε βοηθήσει κάπως αυτό VPN Tier List 6.0 2024 - Google Sheets

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...