Προς το περιεχόμενο

Ποιό κομμάτι ή ιδιότητα του φωτογραφικού σου εξοπλισμού θεωρείς το κυριότερο;


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/9/2023 στις 4:33 ΜΜ, highpriest είπε

Δύσκολη ερώτηση. Αλλά νομίζω όσοι μπουν στον κόπο να την απαντήσουν (στον εαυτό τους κυρίως) θα μάθουν πολλά για το τι έχουν αλλά και το τι χρειάζονται.

Έχεις λοιπόν μια φωτογραφική μηχανή. Από κινητό smartphone μέχρι medium format, δεν έχει σημασία. Κάτι τραβάς με αυτή την μηχανή. Μπορεί να είναι βίντεο στο ινσταγκραμ και το κινητό να είναι το απόλυτο εργαλείο σου και γι 'αυτό το διάλεξες ή μπορεί να είναι αστροφωτογραφία και ο "τάδε φακός ή μηχανισμός κίνησης για τα άστρα είναι το κυριότερο κομμάτι του εξοπλισμού σου που κάνει την διαφορά. Ή μπορεί η μηχανή σου να είναι 100megapixel και να κάνει την διαφορά ο σένσορας, μιας και σε 80% κροπ συνεχίζεις να έχεις 20 μεγαπίξελ και μεγέθυνση Χ5.

Για όλους μας ένα κομμάτι του εξοπλισμού μας, κάνει την διαφορά, είτε λόγο λειτουργίας, είτε λόγο ιδιότητας. Απο strap μέχρι τρίποδο και απο σώμα, μέχρι φακό ή φίλτρα και ότι άλλο ενδιάμεσα, είναι ένα εργαλείο ή μια ιδιότητα που έχει κάποιο εργαλείο που κάνει την διαφορά. Όταν λέω ιδιότητα εννοώ πχ μικρό σώμα ή φακός f/1.2 που δεν έχει σημασία ποια μάρκα και ποιο μοντέλο, αλλά το τι προσφέρει.

Για εσένα ποιο κομμάτι του εξοπλισμού σου είναι το κυριότερο και γιατί;

Πρώτα ο φακός. Αν δεν έχεις καλό φακό, δεν κάνεις τίποτα. Glass, glass, glass, glass, glass.

Δεύτερο το σώμα. Να έχει καλό αισθητήρα και παράλληλα να έχει και εργονομία, τόσο στο κράτημα όσο και στην αμεσότητα των ρυθμίσεων με ξεχωριστά κουμπιά.

Εγώ έχω βρει τον συνδυασμό μου εδώ και πολλά χρόνια στην Canon 80D και τον EF-S 15-85 USM. Το 80% των λήψεών μου είναι με αυτόν, και το άλλο 20% με τους άλλους φακούς που έχω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...