Προς το περιεχόμενο

Ποιό κομμάτι ή ιδιότητα του φωτογραφικού σου εξοπλισμού θεωρείς το κυριότερο;


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύσκολη ερώτηση. Αλλά νομίζω όσοι μπουν στον κόπο να την απαντήσουν (στον εαυτό τους κυρίως) θα μάθουν πολλά για το τι έχουν αλλά και το τι χρειάζονται.

Έχεις λοιπόν μια φωτογραφική μηχανή. Από κινητό smartphone μέχρι medium format, δεν έχει σημασία. Κάτι τραβάς με αυτή την μηχανή. Μπορεί να είναι βίντεο στο ινσταγκραμ και το κινητό να είναι το απόλυτο εργαλείο σου και γι 'αυτό το διάλεξες ή μπορεί να είναι αστροφωτογραφία και ο "τάδε φακός ή μηχανισμός κίνησης για τα άστρα είναι το κυριότερο κομμάτι του εξοπλισμού σου που κάνει την διαφορά. Ή μπορεί η μηχανή σου να είναι 100megapixel και να κάνει την διαφορά ο σένσορας, μιας και σε 80% κροπ συνεχίζεις να έχεις 20 μεγαπίξελ και μεγέθυνση Χ5.

Για όλους μας ένα κομμάτι του εξοπλισμού μας, κάνει την διαφορά, είτε λόγο λειτουργίας, είτε λόγο ιδιότητας. Απο strap μέχρι τρίποδο και απο σώμα, μέχρι φακό ή φίλτρα και ότι άλλο ενδιάμεσα, είναι ένα εργαλείο ή μια ιδιότητα που έχει κάποιο εργαλείο που κάνει την διαφορά. Όταν λέω ιδιότητα εννοώ πχ μικρό σώμα ή φακός f/1.2 που δεν έχει σημασία ποια μάρκα και ποιο μοντέλο, αλλά το τι προσφέρει.

Για εσένα ποιο κομμάτι του εξοπλισμού σου είναι το κυριότερο και γιατί;

Επεξ/σία από highpriest
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, highpriest said:

Δύσκολη ερώτηση. Αλλά νομίζω όσοι μπουν στον κόπο να την απαντήσουν (στον εαυτό τους κυρίως) θα μάθουν πολλά για το τι έχουν αλλά και το τι χρειάζονται.

Έχεις λοιπόν μια φωτογραφική μηχανή. Από κινητό smartphone μέχρι medium format, δεν έχει σημασία. Κάτι τραβάς με αυτή την μηχανή. Μπορεί να είναι βίντεο στο ινσταγκραμ και το κινητό να είναι το απόλυτο εργαλείο σου και γι 'αυτό το διάλεξες ή μπορεί να είναι αστροφωτογραφία και ο "τάδε φακός ή μηχανισμός κίνησης για τα άστρα είναι το κυριότερο κομμάτι του εξοπλισμού σου που κάνει την διαφορά. Ή μπορεί η μηχανή σου να είναι 100megapixel και να κάνει την διαφορά ο σένσορας, μιας και σε 80% κροπ συνεχίζεις να έχεις 20 μεγαπίξελ και μεγέθυνση Χ5.

Για όλους μας ένα κομμάτι του εξοπλισμού μας, κάνει την διαφορά, είτε λόγο λειτουργίας, είτε λόγο ιδιότητας. Απο strap μέχρι τρίποδο και απο σώμα, μέχρι φακό ή φίλτρα και ότι άλλο ενδιάμεσα, είναι ένα εργαλείο ή μια ιδιότητα που έχει κάποιο εργαλείο που κάνει την διαφορά. Όταν λέω ιδιότητα εννοώ πχ μικρό σώμα ή φακός f/1.2 που δεν έχει σημασία ποια μάρκα και ποιο μοντέλο, αλλά το τι προσφέρει.

Για εσένα ποιο κομμάτι του εξοπλισμού σου είναι το κυριότερο και γιατί;

Εσύ τι απαντάς στην ερώτηση σου; 

Προσωπικά κυριότερο είναι η αίσθηση του σώματος/φακού στο χέρι και στο πόσο με κάνει να θέλω να βγω έξω να φωτογραφίσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, LongTom είπε

Εσύ τι απαντάς στην ερώτηση σου; 

Προσωπικά κυριότερο είναι η αίσθηση του σώματος/φακού στο χέρι και στο πόσο με κάνει να θέλω να βγω έξω να φωτογραφίσω. 

Για εμένα είναι τα features και η συνδεσιμότητα με software & περιφερειακά (όλα αυτά σαν ένα, επειδή κουμπώνουν μεταξύ τους), και μετά η εργονομία.

Όσο καλή και να είναι μια μηχανή όταν θέλω να κάνω κάτι και δεν με αφήνει, ή μου βάζει περιορισμούς, τρελαίνομαι. 
Τι να κάνω πχ τον καλό και μεγάλο σένσορα, αν δεν μπορώ να κάνω αυτό που θέλω όπως το θέλω;

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Το χαρακτηριστικό που με ενδιαφέρει πλέον σε ένα σύστημα , είναι η ευκολία στην διαδικασία της λήψης και για να μην το μπλέξω πολύ , από την στιγμή που δεν με σκοτίζουν τα τεχνικά features , αν έχει πενήντα κουμπιά η κι' εγώ δεν ξέρω πόσα focus points all of cross type , θέλω δλδ να έχω την ευχέρεια βλέποντας κάτι με ενδιαφέρον να είμαι σε θέση να φέρω το σύνολο σε θέση όπου είτε μέσω εικονοσκόπιου είτε μέσω κάποιας οθόνης στην πλάτη να τραβήξω χωρίς περαιτέρω ρυθμίσεις την εικόνα . Η θέση δεν είναι απαραίτητο να είναι στα μάτια , αλλά θα μπορούσε να είναι στην μέση δλδ εκεί που κρέμεται η μηχανή στα χέρια .

  Μοιάζει εύκολο , θα έλεγε κάποιος πάρε μία bridge με αισθητήρα μιάς ιντσας και ξεμπέρδεψες , αντίστοιχα κάτι σε εξελιγμένη compact , όμως δεν είναι . Τα ρέστα περί αισθητήρων full frame κλπ με αφήνουν αδιάφορο , έτσι κι' αλλιώς πέρασαν από τα χέρια μου , αφήνοντας ανάμικτα συναισθήματα επί της ουσίας και απευθύνονται ξεκάθαρα σε επαγγελματική χρήση . 

  Οι εξελιγμένες compact έχουν έναν midrange φακό ο οποίος δεν μπορεί να καλύψει επαρκώς όλες τις εστιακές αποστάσεις , όχι τουλάχιστον στον βαθμό που επιθυμώ . Οι bridge είναι κομμάτι bulky , σαν να κουβαλάς ένα μίνι τούβλο , το οποίο καλύπτει φυσικά μεγάλο εύρος εστιακών αποστάσεων , αλλά θέλουν κι' αυτές κάποιες επιπλέον κινήσεις σε επίπεδο ρυθμίσεων . Η λύση του smartphone είναι μόνο για γενέθλια και βαφτίσια , τουριστικές καλύψεις και άλλα παρόμοια .

   Είναι άγνωστο πώς θα καταλήξει αυτή η αναζήτηση η οποία έχει τις ρίζες της στο καταπληκτικό σύνολο που άκουγε στο όνομα Canon EOS 10M ........ Canon ..... μπρρρρρρ ....... όμως έλαμπε από το χαρακτηριστικό της ευκολίας στην χρήση ακόμη και με ένα μόνον χέρι , έχοντας ΣΧΕΔΟΝ τα πάντα δίπλα στο δάχτυλο , ενώ απαιτούσε φυσικά την εναλλαγή φακών αναλόγως περιπτώσεων . Κάποιος μπορούσε να έχει ανοιχτή την tilt screen χωρίς κίνδυνο να κάνει ζημία και μπορούσε ακόμη και να την κλείσει μόνον με το ένα χέρι αν δεν χρειαζόταν . 

   Στο ίδιο επίπεδο ευκολίας βρίσκεται παρά λίγο η σειρά των e - pl5 / 6 / 7 κλπ της Olympus κι' αν δεν με έτρωγε η απουσία του εικονοσκόπιου , δεν θα είχαμε να λέμε τίποτε σήμερα .

  Δεν αγνοώ τις απλές compact , φαίνεται όμως πως είναι κάπως μακριά από το πλάνο της απλότητας μηχανιστικής των κινήσεων , όπως την επιθυμώ .

  Σαφώς ζητάω πολλά , φαίνεται πως ένα τέτοιο σύνολο μάλλον δεν θα βρεθεί , τουλάχιστον όχι χωρίς κάποιες υποχωρήσεις , ας ευχηθούμε να τα καταφέρω , ώστε να μην έχουμε να λέμε " Μία ίσον καμία " .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, babisskg said:

Τα ρέστα περί αισθητήρων full frame κλπ με αφήνουν αδιάφορο , έτσι κι' αλλιώς πέρασαν από τα χέρια μου , αφήνοντας ανάμικτα συναισθήματα επί της ουσίας και απευθύνονται ξεκάθαρα σε επαγγελματική χρήση . 

 

   Στο ίδιο επίπεδο ευκολίας βρίσκεται παρά λίγο η σειρά των e - pl5 / 6 / 7 κλπ της Olympus κι' αν δεν με έτρωγε η απουσία του εικονοσκόπιου , δεν θα είχαμε να λέμε τίποτε σήμερα .

Οι olympus που αναφέρεις στο δεύτερο κομμάτι των παραπάνω, έχουν λειτουργίες που χρησιμοποίησες που δεν είχε η  D610 ; Με βάση τις φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει τουλάχιστον , δεν γνωρίζω τι κάνεις συνολικά. Γιατί  αυτές που έχω δει εγώ όπως άλλωστε και όλες οι δικές μου που έχω ανεβάσει , θεωρώ ότι έβγαιναν άνετα με μια φιλμάτη manual . Οπότε stacking, πολλά fps κτλ , αχρείαστα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Οι olympus που αναφέρεις στο δεύτερο κομμάτι των παραπάνω, έχουν λειτουργίες που χρησιμοποίησες που δεν είχε η  D610 ; Με βάση τις φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει τουλάχιστον , δεν γνωρίζω τι κάνεις συνολικά. Γιατί  αυτές που έχω δει εγώ όπως άλλωστε και όλες οι δικές μου που έχω ανεβάσει , θεωρώ ότι έβγαιναν άνετα με μια φιλμάτη manual . Οπότε stacking, πολλά fps κτλ , αχρείαστα. 

    Πρώτα γράψε την δική σου άποψη πάνω στο θέμα , ώστε να τιμήσουμε το νήμα και μετά θα βρούμε χρόνο και για τις λεπτομέρειες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

 

   Στο ίδιο επίπεδο ευκολίας βρίσκεται παρά λίγο η σειρά των e - pl5 / 6 / 7 κλπ της Olympus κι' αν δεν με έτρωγε η απουσία του εικονοσκόπιου , δεν θα είχαμε να λέμε τίποτε σήμερα .

 

Αν σε όλα σε καλύπτει μια e-pl κι απλά σου λείπει το εικονοσκόπιο, τότε λύση υπάρχει
GX9 Lumix.
Μέγεθος σχεδόν ίδιο με e-pl, 5 φορές περισσότερες λειτουργίες, και φυσικά evf.

Τρομερή μηχανή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, highpriest είπε

Αν σε όλα σε καλύπτει μια e-pl κι απλά σου λείπει το εικονοσκόπιο, τότε λύση υπάρχει
GX9 Lumix.
Μέγεθος σχεδόν ίδιο με e-pl, 5 φορές περισσότερες λειτουργίες, και φυσικά evf.

Τρομερή μηχανή.

     Φυτιλτζή ........ 🤣🤣🤣 ...... πάω να δώ ...... 😂😂😂 ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Φυτιλτζή ........ 🤣🤣🤣 ...... πάω να δώ ...... 😂😂😂 ...... 

Βρε εγώ την σκεφτόμουν για δεύτερη για street. Μέχρι προχτές πουλιόταν εδώ καινούρια κοντά στα 500 ευρώ! Τρομερή ευκαιρία
Πρακτικά όλες οι δυνατότητες της δικής μου, σε compact διαστάσεις

https://cameradecision.com/compare/Panasonic-Lumix-DC-G9-vs-Panasonic-Lumix-DC-GX9

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, highpriest είπε

Βρε εγώ την σκεφτόμουν για δεύτερη για street. Μέχρι προχτές πουλιόταν εδώ καινούρια κοντά στα 500 ευρώ! Τρομερή ευκαιρία
Πρακτικά όλες οι δυνατότητες της δικής μου, σε compact διαστάσεις

https://cameradecision.com/compare/Panasonic-Lumix-DC-G9-vs-Panasonic-Lumix-DC-GX9

    Πολύ καλή , είχα βάλει στο μάτι κάποια στιγμή την gx7 σαν πιο προσιτή λύση , όμως δεν έχει κάτι περισσότερο από την em1 . Ας ρίξω μιά ματιά και στο lens compatibility chart της Panasonic , δεν χάνουμε τίποτε . 

31 λεπτά πριν, highpriest είπε

Βρε εγώ την σκεφτόμουν για δεύτερη για street. Μέχρι προχτές πουλιόταν εδώ καινούρια κοντά στα 500 ευρώ! Τρομερή ευκαιρία
Πρακτικά όλες οι δυνατότητες της δικής μου, σε compact διαστάσεις

https://cameradecision.com/compare/Panasonic-Lumix-DC-G9-vs-Panasonic-Lumix-DC-GX9

   Εξαιρετική επιλογή πάντως 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Μέχρι να βρεθεί η απάντηση , το " Ασημένιο διαμάντι " θα καλύψει τα κενά .......... λίγο δεν δουλεύει το IS , λίγο το autofocus μ' αυτό το φακό ....... 😂😂😂 ....... αργεί κάπως ....... 🤣 ...... κατά τ' άλλα όμως ....... 

IMG_20230927_113040~2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Μέχρι να βρεθεί η απάντηση , το " Ασημένιο διαμάντι " θα καλύψει τα κενά .......... λίγο δεν δουλεύει το IS , λίγο το autofocus μ' αυτό το φακό ....... 😂😂😂 ....... αργεί κάπως ....... 🤣 ...... κατά τ' άλλα όμως ....... 

IMG_20230927_113040~2.jpg

Ακριβώς μια τέτοια απάντηση με έκανε να ανοίξω αυτό το θέμα
Στην ανάλωση τεχνικών χαρακτηριστικών για το ποια είναι η καλύτερη, ίσως αν δει ο καθένας τι χρειάζεται πραγματικά στο κιτ του (όχι μονο στο σώμα της μηχανής) να τον οδηγήσει σε μια λογική "ποια είναι η καλύτερη επιλογή για εμένα" , χωρίς να χρειαστεί να κυνηγάει πάντα την κορυφή.

Πχ τι να κάνει κάποιος μια Ζ9 που είναι στην 3άδα των καλύτερων αυτή την στιγμή, αν θέλει απλά μια μηχανή με έναν γρήγορο prime για street photography;


Αντίθετα βέβαια, κάποιος που θέλει μια εξειδικευμένη λειτουργία που την έχουν μονο high end μοντέλα, θα πρέπει να πληρώσει, κι ας χρειάζεται μονο αυτό και όχι τις 100 άλλες λειτουργίες τους. 

Θέλει ψάξιμο, κυρίως για να βρεις τι πραγματικά θέλεις, κι όχι για να βρεις ποια μοντέλα το έχουν.


 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ακριβώς μια τέτοια απάντηση με έκανε να ανοίξω αυτό το θέμα
Στην ανάλωση τεχνικών χαρακτηριστικών για το ποια είναι η καλύτερη, ίσως αν δει ο καθένας τι χρειάζεται πραγματικά στο κιτ του (όχι μονο στο σώμα της μηχανής) να τον οδηγήσει σε μια λογική "ποια είναι η καλύτερη επιλογή για εμένα" , χωρίς να χρειαστεί να κυνηγάει πάντα την κορυφή.

Πχ τι να κάνει κάποιος μια Ζ9 που είναι στην 3άδα των καλύτερων αυτή την στιγμή, αν θέλει απλά μια μηχανή με έναν γρήγορο prime για street photography;


Αντίθετα βέβαια, κάποιος που θέλει μια εξειδικευμένη λειτουργία που την έχουν μονο high end μοντέλα, θα πρέπει να πληρώσει, κι ας χρειάζεται μονο αυτό και όχι τις 100 άλλες λειτουργίες τους. 

Θέλει ψάξιμο, κυρίως για να βρεις τι πραγματικά θέλεις, κι όχι για να βρεις ποια μοντέλα το έχουν.


 

     Το νήμα είναι ιδιαίτερα χρήσιμο και σίγουρα στην σωστή κατεύθυνση .

     Προσωπικά δεν με ενοχλεί στο ελάχιστο να μείνω με την ως άνω , συν πλην ...... αλλά άσε με να πάω να ξαναδώ την gx9 ....... 🤣🤣🤣 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ απαραίτητη την ύπαρξη viewfinder και της μικρής lcd οθόνης στο πάνω μέρος, για την επισκόπηση των ρυθμίσεων με μια ματιά.

Και για να το προεκτείνω, τα πλεονεκτήματα ως κάτοχος της Nikon D7200 είναι crop αισθητήρας, ατέλειωτη μπαταρία και μια γκάμα τριών πολύ καλών DX φακών, ένας εκ των οποίων σύντομα θα αντικατασταθεί από κάποιον ακόμα καλύτερο. Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει.

Στον αντίποδα, δεν έχει 4k βίντεο αλλά σε αυτό καλύπτομαι από iphone σε gimbal και εξωτερικό mic.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάθε κομμάτι του εξοπλισμού παίζει το δικό του (εξ ίσου) σοβαρό λόγο.

Πέρα από τα τετριμμένα (φακοί κλπ), θα πω, όσο κι αν αυτό ακουστεί  "αιρετικό", το σώμα. 

Ένα καλό σώμα, ή μάλλον το καλύτερο για τις συνήθειες μας σώμα, σου 

-Γλιτώνει χρόνο... Να ρυθμίσεις ότι χρειάζεται ρύθμιση για την συγκεκριμένη λήψη. Με τα φυσικά κουμπιά, με μνήμες ,  κλπ, αλλά  και την παραμετροποίηση που επιτρέπει. Το σημαντικότερο για μένα. 

- Προσθέτει δυνατότητες που θα απαιτούσαν κόπο και ενδοιασμούς   Πχ Focus stacking (αυτόματο και με πολλές ληψεις), ιδανικο στα τοπία αλλά και στην αρχιτεκτονική κτιρίων.

- Προστασία με ενδεχομένως δυο και μάλιστα διαφορετικού τύπου κάρτες.  Όσοι έχουν  πάθει, έχουν μάθει. 

- Προσφέρει αντοχή σε καιρικά φαινόμενα και "καταπονήσεις".  Η αποτύπωση μερικών σπορ προϋποθέτει  αντοχή σε σκόνη υγρασία (π.χ. αναβάσεις αυτοκινήτου.)

Για όλα τα παραπάνω υπάρχουν λύσεις με αξεσουάρ εξωτερικά ή με υπομονή και επιμονή και αρκετό χρόνο....

Είμαι τεμπέλης. Προτιμώ το σώμα να παρέχει τα περισσότερα (αν είναι δυνατόν και όλα) από τα παραπάνω.  

Οπότε ναι... το σώμα.  Το όποιο σώμα αποφασίσει ο καθένας ότι του κάνει καλά τη δουλειά του....

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...