Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη η νέα μεγάλη ενημέρωση των Windows 11, με Copilot, Paint με AI και άλλα


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, paptasos said:

🎨 μια πινελιά AI παντού, η νέα τακτική (αντί ας πούμε να γίνει πιο πρακτικό το Paint app)

Αλλάζει κι αυτό. Θα έχει Layers. :)

https://blogs.windows.com/windows-insider/2023/09/18/paint-app-update-adding-support-for-layers-and-transparency-begins-rolling-out-to-windows-insiders/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Για ποιες εποχές μιλάς ακριβώς? αααα εκείνες, που ο κόσμος είχε 512MB RAM, μερικοί 1GB και ελάχιστοι 2-4GB και με το ζόρι έκανες τα βασικά γιατί κολλούσε όλο το σύστημα. Ενώ τώρα με 16/32GB που κάνεις και 50 πράγματα ταυτόχρονα χωρίς καθόλου lag...αχ αυτό το bloatware.... :P

Όχι, αναφέρομαι πχ σε PC με Win XP με πχ 4GB RAM ή Win 7 με 8GB RAM, με καθόλου κολλήματα και υπολογιστές να λειτουργούν ατελείωτες ώρες επί χρόνια, παραγωγικά. Αυτοί οι υπολογιστές λειτουργούν και τώρα που μιλάμε*. Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι, υποθέτω σε αγνώστου συναρμολογητή μηχανήματα με εξαρτήματα που δεν τα ξέρει ούτε αυτός που τα έφτιαξε. Προτιμώ ένα λειτουργικό "plain" και να εγκαθιστώ εγώ ότι μου χρειάζεται με ένα custom install αντί να είναι εγκατεστημένα μέσα σε αυτό φανερές ή κρυφές εφαρμογές που θέλει κάποιος άλλος "για την ευκολία μου".

* Ο λόγος που κάποιοι από εμάς χρησιμοποιούμε "παλιατζούρες" δεν είναι η τσιγκουνιά. Υπάρχουν συσκευές που λειτουργούν μόνο με XP ή άντε με 7άρια. Δεν είμαστε όλοι gamers.

4 ώρες πριν, Kyro είπε

Πάντα τα λειτουργικά είχαν πράγματα που δεν χρησιμοποιούσες αλλά ήταν χρήσιμα σε κάποιον άλλο.

Custom Install λέγεται αυτό που επιλέγει ο καθένας τι τον εξυπηρετεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, CyanBlue είπε

Custom Install λέγεται αυτό που επιλέγει ο καθένας τι τον εξυπηρετεί.

Σε ποιο λειτουργικό το έχεις δει αυτό.

Εγώ σε κανένα. Και θυμάμαι τα λειτουργικά από το dos. Πάντα θα υπάρχει κάτι που θα βάζει το λειτουργικό από μόνο του και δε θα το χρειάζεσαι. Απευθύνονται σε εκατομμύρια χρήστες, όχι σε έναν.

Αυτό που εσύ θεωρείς άχρηστο σε κάτι εκατομμύρια μπορεί να είναι απαραίτητο.

Και δεν μπορεί να σε ρωτάει για καθένα από τα δεκάδες/εκατοντάδες πράγματα που έχει να βάλει. Θα ήταν εφιάλτης.

Επεξ/σία από Kyro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kyro είπε

Σε ποιο λειτουργικό το έχεις δει αυτό.

Εγώ σε κανένα. Και θυμάμαι τα λειτουργικά από το dos. Πάντα θα υπάρχει κάτι που θα βάζει το λειτουργικό από μόνο του και δε θα το χρειάζεσαι. Απευθύνονται σε εκατομμύρια χρήστες, όχι σε έναν.

Αυτό που εσύ θεωρείς άχρηστο σε κάτι εκατομμύρια μπορεί να είναι απαραίτητο.

Και δεν μπορεί να σε ρωτάει για καθένα από τα δεκάδες/εκατοντάδες πράγματα που έχει να βάλει. Θα ήταν εφιάλτης.

Μια και το λες, θυμάμαι παραμετροποίηση εγκατάστασης στα Win 95, 98, Me... Και δεν εννοώ να φτιάχνουν ένα λειτουργικό όπως το θέλει κανείς προσωπικά, αλλά έστω να έχεις την επιλογή να μην εγκαταστήσεις κάποια εξτραδάκια πχ παιχνίδια, κάποια accessories, Xbox support, κλπ. Δεν είναι τυχαίο που υπάρχουν ένα σωρό utilities και οδηγίες για το πως θα αφαιρέσσεις ένα σωρό πράγματα που πάρα πολλοί δεν χρησιμοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, comfuzio είπε

Λογικά είσαι με insider, σε κανένα pc μου δεν μου το έχει βγάλει ως 23Η2 παρά μόνο σε ένα insider vm

Ναι είμαι σε insider , σωστός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CyanBlue είπε

Μια και το λες, θυμάμαι παραμετροποίηση εγκατάστασης στα Win 95, 98, Me... Και δεν εννοώ να φτιάχνουν ένα λειτουργικό όπως το θέλει κανείς προσωπικά, αλλά έστω να έχεις την επιλογή να μην εγκαταστήσεις κάποια εξτραδάκια πχ παιχνίδια, κάποια accessories, Xbox support, κλπ. Δεν είναι τυχαίο που υπάρχουν ένα σωρό utilities και οδηγίες για το πως θα αφαιρέσσεις ένα σωρό πράγματα που πάρα πολλοί δεν χρησιμοποιούν.

Ποια είναι τα εξτραδάκια που δε θες εσύ και ποια που δε θέλουν άλλοι. Δε θα βγει ποτέ άκρη. Σωστά υπάρχουν τα utilities για να βγάζει ο καθένας ότι δε χρειάζεται. Δε σημαίνει όμως ότι αυτά δεν τα χρειάζεται κανείς. Και στο κάτω κάτω πόσο χώρο πιάνουν αυτά; ελάχιστο με τα σημερινά δεδομένα.

Και από την προσθαφαίρεση των δυνατοτήτων των Windows μπορείς να βγάλεις ή να βάλεις αρκετά ακόμα.

Ποιος σου είπε ότι τα windows 95 κτλ δεν είχαν accessories κτλ;

Όλα είχαν και δε σε ρώταγε.

Ακόμα και το dos παλιότερα που δεν είχε καν γραφικό περιβάλλον, έβαζε πράγματα που δε χρησιμοποιούσαν οι περισσότεροι και ο χώρος τότε ήταν πολύ περιορισμένος.

Επεξ/σία από Kyro
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, CyanBlue είπε

Όχι, αναφέρομαι πχ σε PC με Win XP με πχ 4GB RAM ή Win 7 με 8GB RAM, με καθόλου κολλήματα και υπολογιστές να λειτουργούν ατελείωτες ώρες επί χρόνια, παραγωγικά. Αυτοί οι υπολογιστές λειτουργούν και τώρα που μιλάμε*. Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι, υποθέτω σε αγνώστου συναρμολογητή μηχανήματα με εξαρτήματα που δεν τα ξέρει ούτε αυτός που τα έφτιαξε. Προτιμώ ένα λειτουργικό "plain" και να εγκαθιστώ εγώ ότι μου χρειάζεται με ένα custom install αντί να είναι εγκατεστημένα μέσα σε αυτό φανερές ή κρυφές εφαρμογές που θέλει κάποιος άλλος "για την ευκολία μου".

* Ο λόγος που κάποιοι από εμάς χρησιμοποιούμε "παλιατζούρες" δεν είναι η τσιγκουνιά. Υπάρχουν συσκευές που λειτουργούν μόνο με XP ή άντε με 7άρια. Δεν είμαστε όλοι gamers.

Custom Install λέγεται αυτό που επιλέγει ο καθένας τι τον εξυπηρετεί.

Με αφορμή το σχόλιό σου θα το γενικεύσω,

Όποιος θέλει OS στα γούστα του να πάει σε Linux και να το κάνει build μόνος του. Αυτά είναι τα Windows και είναι μια χαρά και φουλ ανοιχτό στο customization. Αν και πάλι δεν σας αρέσει τότε Linux. Έχει κουράσει αυτό το πράγμα που θέλετε ένα OS χωρίς καν τα βασικά Apps. Και το αστείο είναι ότι αυτά τα apps άντε να τρώνε 500MB και 0 CPU/RAM γιατί δεν τρέχουν.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atypicalcoder είπε

Με αφορμή το σχόλιό σου θα το γενικεύσω,

Όποιος θέλει OS στα γούστα του να πάει σε Linux και να το κάνει build μόνος του. Αυτά είναι τα Windows και είναι μια χαρά και φουλ ανοιχτό στο customization. Αν και πάλι δεν σας αρέσει τότε Linux. Έχει κουράσει αυτό το πράγμα που θέλετε ένα OS χωρίς καν τα βασικά Apps. Και το αστείο είναι ότι αυτά τα apps άντε να τρώνε 500MB και 0 CPU/RAM γιατί δεν τρέχουν.

Συμφωνώ, γιαυτό και σε υπολογιστές που δεν τρέχω εμπορικές εφαρμογές έχω linux. Ότι καλύτερο για browsing, εφαρμογές Office, ασφαλές και δωρεάν, δίνει παράταση ζωής σε παλαιότερα συστήματα. Δεν με χαλάνε τα Windows, τα χρησιμοποιώ από την έκδοση 3.0 αλλά και από την άλλη δε βλέπω το λόγο να τα "παντρευόμαστε" σε υπολογιστές με βασική χρήση γραφείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2023 στις 2:38 ΜΜ, spectaculator είπε

τώρα μάλιστα, αυτό ήταν αναγκαίο να γίνει. Κάλλιο αργά παρά ποτέ, Microsoft

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2023 στις 9:41 ΜΜ, Pokemon640 είπε

Με windows xp και adobe master collection cs 2 είμαι κομπλέ εδώ 😁

και γω σύντροφε με το ζασταβάκι μου είμαι πάουερ ρέιντζερ!!🥶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...