Προς το περιεχόμενο

Pos δίχως πάγιες χρεώσεις για επιχείρηση


LawyerS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/1/2024 στις 1:19 ΠΜ, nickmanak είπε

Η εφαρμογη της Viva στο κινητο που εκτελει χρεη POS θα δηλωθει στην ΑΑΔΕ απο την ιδια τη Viva ή πρεπει εμεις να το δηλωσουμε στην πλατφορμα;

Έχω την εντύπωση ότι στο παρελθόν έχω λάβει email απ' την viva που αναφέρει η εφαρμογή της δεν μπορεί απ' τον νόμο να θεωρηθεί POS.

Λύση για μένα ίσως είναι να πάρεις ένα POS απ' την Viva το οποίο αν δεν κάνω λάθος δεν έχει ενοίκιο ή έξοδα απόκτησης για να υπάρχει και να είσαι καλυμμένος απ' τον νόμο και να χρησιμοποιείς το κινητό σου για POS με όλα τα οφέλη που σου παρέχει η Viva.

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/1/2024 στις 1:19 ΠΜ, nickmanak είπε

Η εφαρμογη της Viva στο κινητο που εκτελει χρεη POS θα δηλωθει στην ΑΑΔΕ απο την ιδια τη Viva ή πρεπει εμεις να το δηλωσουμε στην πλατφορμα;

ο λογιστης μου , μολις μου ειπε οτι θα την δηλωσει η τραπεζα. Θα δουμε...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, andreaspA είπε

ο λογιστης μου , μολις μου ειπε οτι θα την δηλωσει η τραπεζα. Θα δουμε...

 

sorry μου είχαν στείλει στο παρελθόν το παρακάτω και το μπέρδεψα. Αναφέρετε στο quick pay στο οποίο πρακτικά είναι το να στέλνεις ειδοποιήσεις πληρωμής.

Για το tap to pay δεν έχω κάποια τέτοια πληροφόρηση οπότε και δεν ισχύει απαραίτητα ότι είπα στο προηγούμενο μήνυμα μου.

Πάντως και εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω με Viva. Γενικότερα οι γνωστές τράπεζες έχουν ένα κάρο πάγια έξοδα για να έχεις απλώς ένα επαγγελματικό λογαριασμό.

21802068_.png.1bd0293e0559591b029f4e5a890c52e7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/1/2024 στις 1:19 ΠΜ, nickmanak είπε

Η εφαρμογη της Viva στο κινητο που εκτελει χρεη POS θα δηλωθει στην ΑΑΔΕ απο την ιδια τη Viva ή πρεπει εμεις να το δηλωσουμε στην πλατφορμα;

Οποιος ξερει ας γραψει παρακαλω, γιατι εχω βαλει την εφαρμογη στις 11 Ιαν. αλλα ακομα δεν εχει δηλωθει στην ΑΑΔΕ και δεν μου βγαζει κανένα Pos στη λιστα.

Θα δηλωθούν τα TID και MID από την ίδια τη Viva. Εσύ δεν κάνεις τίποτα. Την εγκατέστησα σε 2ο κινητό το Δεκέμβρη και μου εμφανίστηκε δηλωμένο 2ο "softPOS" πριν λίγες μέρες στην ΑΑΔΕ. Μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την ενεργοποίηση είναι η προθεσμία, άρα μέσα στο Φλεβάρη θα το δεις δηλωμένο.

Υ.Γ. Θεωρώ αυτονόητο ότι έχεις κάνει πλήρη ταυτοποίηση με όσα έγγραφα σου ζήτησαν ως επαγγελματίας στη Viva.

Επεξ/σία από theopan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα πρώτα τον επαγγελματικο λογαριασμο στη Viva με ολα τα προβλεπομενα και την ταυτοποιηση και επειτα εγκατασταση της εφαρμογης terminal. Στη συνεχεια δηλωσα το IBAN της Viva στην ΑΑΔΕ ως επαγγελματικο λογαριασμο. Ακομα ομως απο 12 Ιαν. ειναι σε status "προς επιβεβαιωση" στην ααδε. Λογικα θα γινουν ολα σωστα οπως τα γραφετε οι παλαιοτεροι- απλα ανησυχουσα για την προθεσμια της 31-01-24 που εδωσε το υπουργειο για να βαλουν POS οι τελευταιες κατηγοριες ελευθ. επαγγελματιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Εκανα πρώτα τον επαγγελματικο λογαριασμο στη Viva με ολα τα προβλεπομενα και την ταυτοποιηση και επειτα εγκατασταση της εφαρμογης terminal. Στη συνεχεια δηλωσα το IBAN της Viva στην ΑΑΔΕ ως επαγγελματικο λογαριασμο. Ακομα ομως απο 12 Ιαν. ειναι σε status "προς επιβεβαιωση" στην ααδε. Λογικα θα γινουν ολα σωστα οπως τα γραφετε οι παλαιοτεροι- απλα ανησυχουσα για την προθεσμια της 31-01-24 που εδωσε το υπουργειο για να βαλουν POS οι τελευταιες κατηγοριες ελευθ. επαγγελματιων.

Μην πολυ ασχολείσαι με το θέμα. Από το 2017-2018 είχαμε κάποιοι όπως ο κλάδος μου υποχρέωση να έχουμε επαγγελματικό λογαριασμό και POS. Με το γνωστό απαράδεκτο πρόστιμο των 1500€ από τότε για τη μη τήρηση της υποχρέωσης. Δεν είναι κάτι καινούργιο δηλαδή για τους περισσότερους επαγγελματίες. Ίσως οι μισοί συνάδελφοί μου δεν ασχολήθηκαν ποτέ. Δεν ξέρω κανέναν που να έφαγε πρόστιμο ως τώρα. Μου φαίνεται ότι πάλι και σε αυτό το θέμα "παπατζιλίκι" πουλάνε για δημιουργία εντυπώσεων ότι κάτι κάνουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/9/2023 στις 7:37 ΜΜ, MauroPaltoudias είπε
Στις 28/9/2023 στις 1:21 ΜΜ, paredwse είπε

Έχω επίσης την εντύπωση ότι το Viva Tap To Pay app (για iOS & Android) δεν έχει προμήθεια. 

Το πρόβλημα είναι ότι για iOS δεν είναι ακόμα διαθέσιμο, με τον τρόπο που λειτουργεί στο Android (απευθείας συναλλαγή από το κινητό, σαν να ήταν POS). Απαιτείται ξεχωριστή συσκευή Bluetooth για iOS. Τουλάχιστον εκεί είχα καταλήξει προ 2 μηνών, που το έψαξα ενδελεχώς. Γνωρίζετε εάν έχει αλλάξει κάτι στο ενδιάμεσο; 

ΥΓ Αναφέρομαι προφανώς στην ελληνική αγορά. Γνωρίζω οτι έχει ενεργοποιηθεί σε Η.Β. προς το παρόν.

Γεια σου αγαπητό φόρουμ, δοκίμασα κι εγώ με Viva Tap to Pay app αφού έκανα όλα τα απαραίτητα βήματα.

Απ΄ ό,τι φαίνεται το σύστημα μέσω iPhone (για android δε γνωρίζω) όντως δε δουλεύει στην Ελλάδα (προς το παρόν λένε για Ολλανδία και Γαλλία αν κατάλαβα).

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά η δουλειά μου είναι τέτοια που δε χρειάζομαι καθόλου το POS. Έχετε βρει μέχρι τώρα κάποια δωρεάν (ή συμφέρουσα για την περίπτωσή μου που δεν έχω ανάγκες) λύση (πχ για iPhone) που μπορώ να δοκιμάσω ώστε να φαίνεται στην εφορία ότι έχω;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, dimtenenbaum said:

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά η δουλειά μου είναι τέτοια που δε χρειάζομαι καθόλου το POS. Έχετε βρει μέχρι τώρα κάποια δωρεάν (ή συμφέρουσα για την περίπτωσή μου που δεν έχω ανάγκες) λύση (πχ για iPhone) που μπορώ να δοκιμάσω ώστε να φαίνεται στην εφορία ότι έχω;

Γειά σου και σένα αγαπητό φόρουμ!

Απλώς παίρνεις μια συσκευή Android της πλάκας, ενεργοποιείς το pos της viva και το αφήνεις να υπάρχει (αφού δεν το χρησιμοποιείς).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimtenenbaum είπε

Γεια σου αγαπητό φόρουμ, δοκίμασα κι εγώ με Viva Tap to Pay app αφού έκανα όλα τα απαραίτητα βήματα.

Απ΄ ό,τι φαίνεται το σύστημα μέσω iPhone (για android δε γνωρίζω) όντως δε δουλεύει στην Ελλάδα (προς το παρόν λένε για Ολλανδία και Γαλλία αν κατάλαβα).

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά η δουλειά μου είναι τέτοια που δε χρειάζομαι καθόλου το POS. Έχετε βρει μέχρι τώρα κάποια δωρεάν (ή συμφέρουσα για την περίπτωσή μου που δεν έχω ανάγκες) λύση (πχ για iPhone) που μπορώ να δοκιμάσω ώστε να φαίνεται στην εφορία ότι έχω;

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα, φίλε.

Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή να σου προτείνω, απλώς έχε κατά νου για τα POS σε smartphone πως αν δεν κάνεις καθόλου μα καθόλου συναλλαγές και το 'χεις μόνο για να υπάρχει, ανάλογα με την υπηρεσία, μετά από κάποιους μήνες (10-12) μπορεί να επέλθει σε κατάσταση αδράνειας και να πρέπει να πληρώσεις για να ενεργοποιηθεί εκ νέου. Ό,τι κι αν βρεις δηλαδή, ρώτα τους πολύ συγκεκριμένα αν μπορείς να το έχεις χωρίς να κάνεις καθόλου συναλλαγές ή τι χρειάζεται να κάνεις για να μην αδρανοποιείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimtenenbaum είπε

Σας ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά για τις πληροφορίες. Άντε να δούμε…

Αν βρεις καμια αξιόλογη λύση, ρίξ' την εδώ να διαφωτιστούμε! ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, terra45 είπε

Ό,τι κι αν βρεις δηλαδή, ρώτα τους πολύ συγκεκριμένα αν μπορείς να το έχεις χωρίς να κάνεις καθόλου συναλλαγές ή τι χρειάζεται να κάνεις για να μην αδρανοποιείται.

χμμ δε νομίζω ότι θέλουν να ακούσουν κάτι τέτοιο (και εκεί είναι το πρόβλημα όταν το κράτος βασίζεται σε κερδοσκοπικές επιχειρήσεις για να κάνουν τη δουλειά του)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mitsos_z είπε

χμμ δε νομίζω ότι θέλουν να ακούσουν κάτι τέτοιο (και εκεί είναι το πρόβλημα όταν το κράτος βασίζεται σε κερδοσκοπικές επιχειρήσεις για να κάνουν τη δουλειά του)...

Νομίζω ότι γι' αυτό έχουν βάλει τον όρο αδράνειας, για να βγάζουν λεφτά κι από κει αν δεν τα βγάζουν από αλλού. 

Καλά, το κράτος αν είχε φυσιολογική λειτουργία, θα είχε ήδη θέσει μια προϋπόθεση εξαίρεσης για όσους έχουν δουλειά που δε γίνεται μέσω pos παρότι ελεύθεροι επαγγελματίες, αλλά ποιος έχασε τη λογική του για να τη βρει το ελληνικό κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2024 στις 12:03 ΜΜ, dimtenenbaum είπε

Γεια σου αγαπητό φόρουμ, δοκίμασα κι εγώ με Viva Tap to Pay app αφού έκανα όλα τα απαραίτητα βήματα.

Απ΄ ό,τι φαίνεται το σύστημα μέσω iPhone (για android δε γνωρίζω) όντως δε δουλεύει στην Ελλάδα (προς το παρόν λένε για Ολλανδία και Γαλλία αν κατάλαβα).

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά η δουλειά μου είναι τέτοια που δε χρειάζομαι καθόλου το POS. Έχετε βρει μέχρι τώρα κάποια δωρεάν (ή συμφέρουσα για την περίπτωσή μου που δεν έχω ανάγκες) λύση (πχ για iPhone) που μπορώ να δοκιμάσω ώστε να φαίνεται στην εφορία ότι έχω;

Ευχαριστώ πολύ!

Κάτι δεν δουλεύει σε iphone στη Viva αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς. Τη λύση σου την είπαν ήδη όμως: βρες ένα παλιό Android πέρνα την εφαρμογή εκεί κλείστο και μην ξανα ασχολείσαι. Αρκεί που θα στείλουν τα ID στην Α.Α.Δ.Ε. Επίσης δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "η δουλειά μου είναι τέτοια που δε χρειάζομαι καθόλου το POS". Αν εννοείς ότι έχεις μόνο b2b συναλλαγές τότε δεν έχεις καν υποχρέωση για κατοχή POS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, theopan είπε

Επίσης δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "η δουλειά μου είναι τέτοια που δε χρειάζομαι καθόλου το POS".

πιθανόν εννοει παροχή υπηρεσιών στο χώρο του πελάτη... θεωρητικά υπάρχει υποχρέωση ενεργού pos αλλά στην πράξη κανείς δεν πρόκειται να σου ζητήσει να του φέρεις pos στο χώρο του για να σε πληρώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...