Προς το περιεχόμενο

Μικρά στίγματα στις φωτογραφιες


surveyor81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Παρατήρησα κάποια μικρά σημάδια σε κάποιες φωτογραφίες όπως στην επισυναπτόμενη. Νομίζω φαίνονται πιο καθαρά όσο κλείνει το διάφραγμα και φαίνονται και σε διαφορετικούς φακούς. Μπορεί να είναι σκόνη πάνω στον αισθητήρα ή κάτι πιο σοβαρό;

DSC_4220.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το είπες, σκόνη/σκουπιδάκια στον αισθητήρα. Δεν είναι κάτι τραγικό, μπορείς να τον καθαρίσεις μόνο σου (υπάρχουν πολλά DIY video) ή να τον πας για καθαρισμός σε κάποιο service. Κάποιο πρόβλημα (πέρα του αισθητικού) δεν θα δημιουργήσουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω. Επειδή είναι η πρώτη μου φωτογραφική με εναλλάξιμους φακούς και δεν έχω καθαρίσει ποτέ αισθητήρα μάλλον την πάω σε κάποιον ειδικό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, surveyor81 said:

Ευχαριστω. Επειδή είναι η πρώτη μου φωτογραφική με εναλλάξιμους φακούς και δεν έχω καθαρίσει ποτέ αισθητήρα μάλλον την πάω σε κάποιον ειδικό. 

Για Nikon την κόβω...🤪, καλορίζικη και καλό ταξίδι στο μαγικό κόσμο της φωτογραφίας.

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, surveyor81 είπε

Ευχαριστω. Επειδή είναι η πρώτη μου φωτογραφική με εναλλάξιμους φακούς και δεν έχω καθαρίσει ποτέ αισθητήρα μάλλον την πάω σε κάποιον ειδικό. 

   Σωστά 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Για Nikon την κόβω...🤪, καλορίζικη και καλό ταξίδι στο μαγικό κόσμο της φωτογραφίας.

Σωστά μαντεψες :)

η z50 είναι. Πρόσφατα την αγόρασα και προσπαθώ να μυηθω στο σπορ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, surveyor81 είπε

Σωστά μαντεψες :)

η z50 είναι. Πρόσφατα την αγόρασα και προσπαθώ να μυηθω στο σπορ

     Πολύ καλή επιλογή , συνήθως τα entry level μοντέλα της εταιρείας βγαίνουν διαμάντια . Καλορίζικη και καλές λήψεις 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς, με ένα blower για μηχανές όπως αυτό, που είναι και κάτι που έτσι κι αλλιώς καλό είναι να έχεις.

Βγάζεις το φακό, κοιτάς τον αισθητήρα (αν το κλείστρο στη μηχανή που έχεις μένει κλειστό όταν βγάζεις το φακό, υπάρχει ρύθμιση για να μείνει ανοιχτό), γυρνάς τη μηχανή έτσι ώστε ο αισθητήρας να κοιτάει προς το πάτωμα και φυσάς από κάποια απόσταση προσεκτικά. Δεν αγγίζεις τον αισθητήρα με τίποτα και προσέχεις να μην πλησιάσεις πολύ τη μύτη από το blower. Αυτές οι σκόνες που βλέπω σίγουρα με καλό φως θα φαίνονται πάνω στον αισθητήρα, οπότε μπορείς να δεις και άμεσα αν έχουν φύγει.

Αν δε φύγουν με αυτόν τον τρόπο, καλό είναι να το κάνει κάποιος ειδικός. Πάντως σε καμία περίπτωση δε θα αγγίξεις εσύ τον αισθητήρα ούτε θα πλησιάσεις κάτι στον αισθητήρα. Μόνο με αέρα.

 

Επεξ/σία από zipo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φυσηξα με το φυσητηρι αλλα τα στιγματα παραμενουν. μαλλον απαιτειται να το δει ειδικος.

γνωριζει κανεις καποιο service να προτεινει στην ανατολικη αττικη γιατι μια αναζητηση που εκανα στο google μονο στο κεντρο μου εμφανίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, surveyor81 said:

το φυσηξα με το φυσητηρι αλλα τα στιγματα παραμενουν. μαλλον απαιτειται να το δει ειδικος.

γνωριζει κανεις καποιο service να προτεινει στην ανατολικη αττικη γιατι μια αναζητηση που εκανα στο google μονο στο κεντρο μου εμφανίζει.

Στο κέντρο θα πας αναγκαστικά. Πριν πας θα βγάλεις μία φωτογραφία τον μπλε ουρανό με πολύ κλειστό διάφραγμα να την έχεις σαν reference και μετά τον καθαρισμό θα βγάλεις άλλη μία για να δεις πόσο καλή δουλειά σου έκανε.

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάει σε διάφορους ειδικούς του κέντρου. Ο κύριος Τσαγκαράκης (Βερανζέρου 13) κάνει μακράν τον καλύτερο καθαρισμό. Τον προτείνω ανεπιφύλακτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...