Προς το περιεχόμενο

Ποιά σοβαρά ηχεία να αγοράσω για να τα βάλω κάτω από την οθόνη?


redmedusa
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από macodin,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω τα M-Audio AV42 αλλά το γραφείο που αγόρασα είναι μικρό και δεν τα χωράει. Όπου και να τα βάλω δημιουργούν προβλήματα με τα καλώδια και δεν κατευθύνεται ο ήχος κατά πάνω μου, με αποτέλεσμα να βγάζει μια ηχώ το δωμάτιο και να μην καταλαβαίνω τίποτα από διαλόγους.

Ψάχνω για:

  • Αισθητό στερεοφωνικό εφέ.
  • Πολύ πλούσιος ήχος σε μέτρια ένταση.
  • Μικρό σε μέγεθος (περίπου 16 εκ. στο ύψος ή και μεγαλύτερο) για να χωρέσει κάτω από την οθόνη.
  • Καλαίσθητο (κατά προτίμηση σε άσπρο χρώμα)

Δίνω μέχρι 200 ευρώ.

Έχω μαζέψει τα εξής:

Τα Edifier D12 έχουν αισθητό στερεοφωνικό εφέ!?

IMG_5297.jpg.fb22266ed198c8f5dd2e41c100cf2637.jpg

Επεξ/σία από redmedusa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, redmedusa είπε

το γραφείο που αγόρασα είναι μικρό και δεν τα χωράει

Κράτησε αυτά που έχεις και κρέμασέ τα στον τοίχο.

8 ώρες πριν, redmedusa είπε

βγάζει μια ηχώ το δωμάτιο και να μην καταλαβαίνω τίποτα από διαλόγους

Ότι και να πάρεις το ίδιο θα συμβαίνει. Δεν το προκαλούν τα ηχεία. Θα πρέπει να αλλάξεις διαρρύθμιση στο δωμάτιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimakos00 είπε

Κράτησε αυτά που έχεις και κρέμασέ τα στον τοίχο.

Ότι και να πάρεις το ίδιο θα συμβαίνει. Δεν το προκαλούν τα ηχεία. Θα πρέπει να αλλάξεις διαρρύθμιση στο δωμάτιο.

Σε macOS χρησιμοποιώ τα ηχεία του MacBook Pro 16.2" (2021) που φαίνεται στη φωτογραφία και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, αν εξαιρέσεις ότι δεν είναι stereo επειδή έρχεται μόνο από τα αριστερά μου. Σκέφτομαι εν τέλη να πάρω τα Creative Stage SE Ασύρματα Ηχεία Υπολογιστή 2.0 με Bluetooth και Ισχύ 48W σε Μαύρο Χρώμα και να τα συνδέσω μόνο στο gaming PC.  Έχω αρκετό χώρο για να βάλω βάσεις ηχείων πίσω από το γραφείο αλλάκοστίζουν όσο το καινούργιο ηχείο.

Επεξ/σία από redmedusa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέδουσα, δεν μπορώ να σε συμβουλέψω για ηχεία αυτής της κατηγορίας, αυτό που μπορώ να σου πω όμως, από τα λίγα που παρατηρώ από την 1η φώτο, είναι πως βλέπω ένα γυμνό δωμάτιο με πλακάκια κάτω και, ίσως, γυμνούς τοίχους και μάλλον (;) ένας χώρος χωρίς κάποια έπιπλα (βιβλιοθήκες, καναπέδες...κτλπ), οπότε είναι φουλ στις ανακλάσεις. Ό,τι χειρότερο για ήχο. Αν έχω δίκιο πρέπει να λύσεις πρώτα αυτό το πρόβλημα με χαλιά, κουρτίνες, πίνακες, και γενικά ό,τι νομίζεις πως μπορεί να βοηθήσει, κυρίως με μαλακές επιφάνειες. Ακόμα και τα καλοριφέρ τα καλύπτουμε με ξύλινα τελάρα, χρωματιστά, με σχέδια του φαντασιακού του καθενός μας. Δοκίμασε να κάνεις ένα "Α" με την φωνή σου να δεις πόσο αντίλαλο έχει το δωμάτιο.

Άν έχω όντως δίκιο και συμβαίνουν αυτά, όταν τα λύσεις, να ξέρεις πως εφέ "στέρεο" θα πάρεις όταν η θέση ακρόασης, εκεί που βρίσκεται το κεφάλι σου δηλαδή σε σχέση με τα ηχεία, πρέπει να είναι, στο περίπου, λίγο πίσω από την κορυφή (γωνία) ενός ισόπλευρου νοητού τριγώνου όπου στις άλλες 2 γωνίες βρίσκονται τα ηχεία. Τα τουΐτερ πρέπει να βρίσκονται στο ύψος των αυτιών. Στην χειρότερη, εάν τα τουΐτερ βρίσκονται χαμηλότερα ή ψηλότερα από τα αυτιά, δίνεις μια κλίση στα ηχεία με κάποιον τρόπο ώστε αυτά να σημαδεύουν το ύψος των αυτιών, όχι τα ίδια τα αυτιά. Τα ηχεία πρέπει να είναι σχεδόν παράλληλα μεταξύ τους με μια μικρή κλίση προς τα μέσα (το πόσο θα το ρυθμίσεις εσύ στην πράξη).

Αυτά από εμένα για την ώρα (ως βασικές αρχές).

Επεξ/σία από macodin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, macodin είπε

Μέδουσα, δεν μπορώ να σε συμβουλέψω για ηχεία αυτής της κατηγορίας, αυτό που μπορώ να σου πω όμως, από τα λίγα που παρατηρώ από την 1η φώτο, είναι πως βλέπω ένα γυμνό δωμάτιο με πλακάκια κάτω και, ίσως, γυμνούς τοίχους και μάλλον (;) ένας χώρος χωρίς κάποια έπιπλα (βιβλιοθήκες, καναπέδες...κτλπ), οπότε είναι φουλ στις ανακλάσεις. Ό,τι χειρότερο για ήχο. Αν έχω δίκιο πρέπει να λύσεις πρώτα αυτό το πρόβλημα με χαλιά, κουρτίνες, πίνακες, και γενικά ό,τι νομίζεις πως μπορεί να βοηθήσει, κυρίως με μαλακές επιφάνειες. Ακόμα και τα καλοριφέρ τα καλύπτουμε με ξύλινα τελάρα, χρωματιστά, με σχέδια του φαντασιακού του καθενός μας. Δοκίμασε να κάνεις ένα "Α" με την φωνή σου να δεις πόσο αντίλαλο έχει το δωμάτιο.

Άν έχω όντως δίκιο και συμβαίνουν αυτά, όταν τα λύσεις, να ξέρεις πως εφέ "στέρεο" θα πάρεις όταν η θέση ακρόασης, εκεί που βρίσκεται το κεφάλι σου δηλαδή σε σχέση με τα ηχεία, πρέπει να είναι, στο περίπου, λίγο πίσω από την κορυφή (γωνία) ενός ισόπλευρου νοητού τριγώνου όπου στις άλλες 2 γωνίες βρίσκονται τα ηχεία. Τα τουΐτερ πρέπει να βρίσκονται στο ύψος των αυτιών. Στην χειρότερη, εάν τα τουΐτερ βρίσκονται χαμηλότερα ή ψηλότερα από τα αυτιά, δίνεις μια κλίση στα ηχεία με κάποιον τρόπο ώστε αυτά να σημαδεύουν το ύψος των αυτιών, όχι τα ίδια τα αυτιά. Τα ηχεία πρέπει να είναι σχεδόν παράλληλα μεταξύ τους με μια μικρή κλίση προς τα μέσα (το πόσο θα το ρυθμίσεις εσύ στην πράξη).

Αυτά από εμένα για την ώρα (ως βασικές αρχές).

Έχεις δίκιο, πιο γυμνό δεν γίνεται. Με αυτά που διάβασα με κατεύθυνες σε αυτά:

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/perifereiaka-pc/ixeia/edifier-speaker-rgb-g2000-white_3996182#__bpgid:MXBgclBNRXxCT3EsMTlpYnVvLklxa08=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, redmedusa είπε

Έχεις δίκιο, πιο γυμνό δεν γίνεται. Με αυτά που διάβασα με κατεύθυνες σε αυτά:

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/perifereiaka-pc/ixeia/edifier-speaker-rgb-g2000-white_3996182#__bpgid:MXBgclBNRXxCT3EsMTlpYnVvLklxa08=

Τοπολογικά εννοείς.Μάλλον, ναι. Τα βλέπω πως έχουν μια ελαφριά κλίση προς τα πάνω ωστε όταν κάθονται στο γραφείο να σημαδεύουν κάπως το ύψος των αυτιών. 

Να ξέρεις ότι το μήκος κύμματος ισούται με την ταχύτητα του ήχου δια την συχνότητα. Έτσι τα 3.5 Khz έχουν ύψος περίπου 9 εκατοστά. Εάν τα συγκεκριμμένα ηχεία, (τα τουΐτερ συγκεκριμμένα, αυτά μας ενδιαφέρουν εν προκειμένω γι' αυτό που συζητάμε),  σημαδεύουν έστω και 1-2 εκατοστά χαμηλότερα από το πάνω μέρος αυτού του ύψους (των 9 εκατοστών) σε σχέση με τα αυτιά σου, αυτό σημαίνει πως θα ακούς τις πάνω αρμονικές του σήματος (σαν να βρίσκεσαι ψηλότερα από την ορχήστρα, το μουσικό συμβάν), για όλο το φάσμα πάνω από αυτήν την συχνότητα. Καθόλου καλό για το "στέρεο εφέ". Αυτό να το έχεις υπόψιν σου γενικότερα και για μετέπειτα "στησίματα"  ηχείων.

Το θέμα του χώρου σου όμως παραμένει. Θα ακούς λίγο μπερδεμένα γιατί ένώ θέλουμε μια απόσβεση του ήχου περίπου στα 0.7 sec (ανάλογα το είδος μουσικής, ένας μέσος όρος), οι ανακλάσεις θα καθυστερούν την απόσβεση και οι επόμενες νότες θα πέφτουν πάνω στις προηγούμενες οπότε πιο πολύ "φασαρία θ' ακούς, σε γενικές γραμμές. 

Επεξ/σία από macodin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, elgol είπε

Σε τοσο near field ακουσμα (ηχεια στο σωστο υψος) επιδρα τοσο πολυ ο χωρος; Τοσο μικρο ειναι το δωματιο;

Αναλόγως την ένταση . Σε χαμηλή στάθμη μάλλον όχι αλλά ο φίλος αναφέρει "μέτριες" εντάσεις και, ανάλογα με το τί εννοεί "μέτριες" βέβαια, ίσως θα 'χει θέμα.

Όπως και να 'χει καλό είναι να ξέρουμε πως εμπλέκεται ο χώρος, ακουστικά, και πράττουμε ανάλογα με τις συνθήκες.

(Μόλις παρατήρησα ότι το γραφείο είναι "κολλημένο" στον δεξιό τοίχο. Εκεί ναί, θα έχει πρόβλημα με τις πρώιμες ανακλάσεις του τοίχου και θα μπερδεύει. Μια πρόχειρη, αλλά που θα κάνει αισθητή διαφορά, λύση, είναι όταν στηθούν τα ηχεία να βάλει έναν φίλο ο οποίος να κινεί έναν  καθρέφτη που θα εφάπτεται στον τοίχο και να τον φέρνει εμπρός πίσω εώς ότου η μέδουσα που κάθεται στην συνηθισμένη θέση της δει το δεξί τουΐτερ στον καθρέφτη. Σε αυτό το σημείο βάζουμε κάτι, οτιδήποτε, απορροφητικό, (τα μάτια βρίσκονται στο ύψος των αυτιών). Το ίδιο πρέπει να γίνει και με το αριστερό ηχείο στον ίδιο, δεξί, τοίχο. Ίσως η διαδικασία να μπορεί να γίνει χωρίς βοήθεια φίλου, με κάποιον πιο μεγάλο καθρέφτη. Αρκεί ο καθρέφτης να εφάπτεται στον τοίχο).

Επεξ/σία από macodin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/09/2023 at 23:54, redmedusa said:

Έχω τα M-Audio AV42 αλλά το γραφείο που αγόρασα είναι μικρό και δεν τα χωράει. Όπου και να τα βάλω δημιουργούν προβλήματα με τα καλώδια και δεν κατευθύνεται ο ήχος κατά πάνω μου, με αποτέλεσμα να βγάζει μια ηχώ το δωμάτιο και να μην καταλαβαίνω τίποτα από διαλόγους.

Ψάχνω για:

  • Αισθητό στερεοφωνικό εφέ.
  • Πολύ πλούσιος ήχος σε μέτρια ένταση.
  • Μικρό σε μέγεθος (περίπου 16 εκ. στο ύψος ή και μεγαλύτερο) για να χωρέσει κάτω από την οθόνη.
  • Καλαίσθητο (κατά προτίμηση σε άσπρο χρώμα)

Δίνω μέχρι 200 ευρώ.


θα δώσεις 100 ευρώ για τον stereo ενισχυτή
https://www.audiophonics.fr/en/integrated-amplifier/fosi-audio-bt30d-pro-class-d-21-amplifier-2xtpa3255-bluetooth-50-2x125w250w-4-ohm-p-17206.html
Έχω 2. Είναι δοκιμασμένοι και πολύ δυνατοί και αντέχουν να παίζουν ψηλά.
Επάνω του μπορείς να συνδέσεις οτιδήποτε ηχείο θες, ακόμα και από παλιό stereo. Ο ενισχυτής μπορεί να κάνει drive και passive subwoofer οπότε αν έχεις κανένα παλιό να κάθεται το κοτσάρεις επάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...