Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε dslr (sony a200)


jimis_vts
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Dr_73,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτη φορά στο θέμα εδώ και θα ήθελα τις γνώμες σας. Έχω την sony a200 κι έχω κάνει μέχρι τώρα τα πειράματα μου στο manual και με τον μαμά φακό και μ' έναν minolta 24-85 3.5-4.5. πρόσφατα είπα να κάνω την αγορά ενός tamron 17-50 στα 2.8 για να μπω λίγο καλύτερα στο κόλπο. Θεωρείτε ότι οκ ως εκεί γι' αυτή τη μηχανή ή να πάρω κι έναν στα 50mm f1.8 ή 1.4??? Βλέπω προς υπάρχουν καλές ευκαιρίες στο mbp...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Πιστεύω πως ένας 50αρης δεν πρέπει να λείπει από κανέναν που ασχολείται με την φωτογραφία . Στην περίπτωση αυτή το crop του αισθητήρα είναι επί 1.5 , οπότε πρέπει να βρεθεί ένας 35αρης ο οποίος θα καταλήξει κοντά στα 50mm , διότι μιλώντας για 50αρη εννοούσα την πραγματική εστιακή απόσταση των 50mm . Δεν γνωρίζω τι λύσεις προσφέρει το a mount σ' αυτή την περίπτωση , αλλά ένας 35αρης σε f/1.8 είναι αρκετός για όλες τις περιπτώσεις . Σίγουρα θα υπάρχει κάτι σε Sigma , Tamron η και Sony ακόμη . 

  Θα τον προτιμούσα σίγουρα για την οπτική που προσφέρει και δεν σε μπερδεύει με τα μπρος πίσω ενός ζουμ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν μεγάλες ευκαιρίες σε minolta φακούς. Οπότε θα έλεγα μην την πουλήσεις την κάμερα.

Έχεις φθηνό μάκρο , που ελάχιστοι έχουν 

https://kamerastore.com/products/tamron-90mm-f2-8-sp-af-macro-72e-minolta-af-1

και 50ρη

https://kamerastore.com/products/minolta-50mm-f1-7-af-minolta-af-23

 

και τηλεφακό

https://kamerastore.com/products/minolta-75-300mm-f4-5-5-6-af-zoom-minolta-af-25

 

σούπερ τηλεφακό

https://kamerastore.com/products/tokina-400mm-f5-6-at-x-sd-af-minolta-af-1

 

Με μία επιφύλαξη , ότι λειτουργούν πλήρως αν και νομίζω ότι ναι . 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Υπάρχουν μεγάλες ευκαιρίες σε minolta φακούς. Οπότε θα έλεγα μην την πουλήσεις την κάμερα.

Έχεις φθηνό μάκρο , που ελάχιστοι έχουν 

https://kamerastore.com/products/tamron-90mm-f2-8-sp-af-macro-72e-minolta-af-1

και 50ρη

https://kamerastore.com/products/minolta-50mm-f1-7-af-minolta-af-23

 

και τηλεφακό

https://kamerastore.com/products/minolta-75-300mm-f4-5-5-6-af-zoom-minolta-af-25

 

σούπερ τηλεφακό

https://kamerastore.com/products/tokina-400mm-f5-6-at-x-sd-af-minolta-af-1

 

Με μία επιφύλαξη , ότι λειτουργούν πλήρως αν και νομίζω ότι ναι . 

Ευχαριστώ για τα τον χρόνο σου. Παρήγγειλα περιμένω να ρθει ο tamron 17-50 με σταθερό f2.8. αυτό που ψήνομαι είναι από το ίδιο site (mbp) να πάρω κι έναν sony 50mm στο f1.4. τηλεφακό δεν ψήνομαι προς το παρών χωρις να το αποκλείω στο μέλλον. Απλά θέλω να επενδύσω και σε flash δεύτερη μπαταρία καμία μνήμη επιπλέον οπότε μαζεύονται...

3 ώρες πριν, babisskg είπε

   Πιστεύω πως ένας 50αρης δεν πρέπει να λείπει από κανέναν που ασχολείται με την φωτογραφία . Στην περίπτωση αυτή το crop του αισθητήρα είναι επί 1.5 , οπότε πρέπει να βρεθεί ένας 35αρης ο οποίος θα καταλήξει κοντά στα 50mm , διότι μιλώντας για 50αρη εννοούσα την πραγματική εστιακή απόσταση των 50mm . Δεν γνωρίζω τι λύσεις προσφέρει το a mount σ' αυτή την περίπτωση , αλλά ένας 35αρης σε f/1.8 είναι αρκετός για όλες τις περιπτώσεις . Σίγουρα θα υπάρχει κάτι σε Sigma , Tamron η και Sony ακόμη . 

  Θα τον προτιμούσα σίγουρα για την οπτική που προσφέρει και δεν σε μπερδεύει με τα μπρος πίσω ενός ζουμ .

Είπα να κάνω την αρχή με τον tamron που έγραψα παραπάνω. Κι έχω βρει σε καλή τιμή και τον 50mm στο 1.4. Πιο πολύ με απασχολεί η επένδυση στην συγκεκριμένη κάμερα αν αξίζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Ευχαριστώ για τα τον χρόνο σου. Παρήγγειλα περιμένω να ρθει ο tamron 17-50 με σταθερό f2.8. αυτό που ψήνομαι είναι από το ίδιο site (mbp) να πάρω κι έναν sony 50mm στο f1.4. τηλεφακό δεν ψήνομαι προς το παρών χωρις να το αποκλείω στο μέλλον. Απλά θέλω να επενδύσω και σε flash δεύτερη μπαταρία καμία μνήμη επιπλέον οπότε μαζεύονται...

Είπα να κάνω την αρχή με τον tamron που έγραψα παραπάνω. Κι έχω βρει σε καλή τιμή και τον 50mm στο 1.4. Πιο πολύ με απασχολεί η επένδυση στην συγκεκριμένη κάμερα αν αξίζει...

     Εφόσον το mount της είναι το ίδιο με την σειρά a της Sony , κανένα πρόβλημα και εννοώ τις a6xxx . Όσον αφορά την επένδυση , αυτή έχει να κάνει με τους φακούς και όχι με το σώμα . Συνήθως οι φακοί δλδ η ουσία του θέματος , δεν έχουν " τραβηχτικά " χαρακτηριστικά και πέφτουν σε δεύτερη μοίρα ενδιαφέροντος . Έτσι δημιουργείται το οξύμωρο , κάποιος να έχει αποκτήσει ένα όντως αξιόλογο σώμα , στο οποίο όμως έχοντας ξεμείνει από χρήματα , φοράει επάνω του έναν τυπικό κιτ φακό .

     Για ερασιτεχνική χρήση , είναι προτιμότερο να προχωρήσεις με έναν , δύο , ίσως τρείς φακούς τους οποίους θα δουλέψεις όταν έρθει η ώρα αλλαγής . 

    Το μόνο δεσμευτικό θα είναι η Sony . Το ίδιο δεσμευτικό όμως θα ήταν και για οποιαδήποτε άλλη μάρκα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Εφόσον το mount της είναι το ίδιο με την σειρά a της Sony , κανένα πρόβλημα και εννοώ τις a6xxx . Όσον αφορά την επένδυση , αυτή έχει να κάνει με τους φακούς και όχι με το σώμα . Συνήθως οι φακοί δλδ η ουσία του θέματος , δεν έχουν " τραβηχτικά " χαρακτηριστικά και πέφτουν σε δεύτερη μοίρα ενδιαφέροντος . Έτσι δημιουργείται το οξύμωρο , κάποιος να έχει αποκτήσει ένα όντως αξιόλογο σώμα , στο οποίο όμως έχοντας ξεμείνει από χρήματα , φοράει επάνω του έναν τυπικό κιτ φακό .

     Για ερασιτεχνική χρήση , είναι προτιμότερο να προχωρήσεις με έναν , δύο , ίσως τρείς φακούς τους οποίους θα δουλέψεις όταν έρθει η ώρα αλλαγής . 

    Το μόνο δεσμευτικό θα είναι η Sony . Το ίδιο δεσμευτικό όμως θα ήταν και για οποιαδήποτε άλλη μάρκα .

Σε σώμα δύσκολο να προχωρήσω γιατί ακόμα και a mount σώμα καλό πάει 400+. Δεν έχω παράπονο από το σώμα ακόμα και με τον minolta ως τώρα δεν βάζω και iso τρελό ώστε να πεις ότι αξίζει τρελό σώμα. Θεωρώ κι εγώ οτι καλύτερα επένδυση σε φακούς ή ένα φλας για νύχτα ώστε να μην είναι αυτό μέσα στη μάπα του άλλου. Απλά ζητάω τη γνώμη πιο "ειδικών" στο θέμα φωτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimis_vts είπε

Σε σώμα δύσκολο να προχωρήσω γιατί ακόμα και a mount σώμα καλό πάει 400+. Δεν έχω παράπονο από το σώμα ακόμα και με τον minolta ως τώρα δεν βάζω και iso τρελό ώστε να πεις ότι αξίζει τρελό σώμα. Θεωρώ κι εγώ οτι καλύτερα επένδυση σε φακούς ή ένα φλας για νύχτα ώστε να μην είναι αυτό μέσα στη μάπα του άλλου. Απλά ζητάω τη γνώμη πιο "ειδικών" στο θέμα φωτό...

    Αν χρειάζεσαι πραγματικά υψηλότερο ISO , τότε χρειάζεσαι άλλο σώμα , αν χρειάζεσαι πολύ γρήγορο autofocus γιατί τραβάς πτηνά σε πτήση πχ , τότε χρειάζεσαι άλλο σώμα , συν άλλα χαρακτηριστικά που μπορείς και μόνος να σου να καθορίσεις . 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Αν χρειάζεσαι πραγματικά υψηλότερο ISO , τότε χρειάζεσαι άλλο σώμα , αν χρειάζεσαι πολύ γρήγορο autofocus γιατί τραβάς πτηνά σε πτήση πχ , τότε χρειάζεσαι άλλο σώμα , συν άλλα χαρακτηριστικά που μπορείς και μόνος να σου να καθορίσεις . 

   

Μπα όχι δεν θέλω ρισκάρω κόκκο και iso πάνω από 1600. Κυρίως κάνα τοπίο να τραβήξω και καλές φωτό σε διακοπές πρόσωπα κλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, babisskg είπε

     Εφόσον το mount της είναι το ίδιο με την σειρά a της Sony , κανένα πρόβλημα και εννοώ τις a6xxx .

a200 (dslr) - A mount

a6xxx (milc) - E mount

Υπάρχουν αντάπτορες που λειτουργούν αρκετά καλά, εκτός τον έξτρα όγκο και τα γνωστά θέματα που προκύπτουν συχνά με αντάπτορες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, jimis_vts said:

Σε σώμα δύσκολο να προχωρήσω γιατί ακόμα και a mount σώμα καλό πάει 400+. 

Η οικονομικότερη full frame a mount , πρέπει να είναι η a700 . Βρίσκεις σώματα με 200€ . 

Ακριβότερα σώματα, κοντράρουν τα πάντα και πολύ ακριβότερα σύγχρονα σώματα. 

Πχ σε σύγκριση της σύγχρονης  a6600 με την ομόσταυλη καταργημένη a99 . Δες βαθμολογία imaging. 

https://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-a6600-vs-Sony-SLT-A99

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Η οικονομικότερη full frame a mount , πρέπει να είναι η a700 .

Apsc η a700. a850/a900/a99/a99v/a99ii οι FF και συνήθως σε αρκετά υψηλές τιμές, με τα όποια προβλήματα μπορεί να έχουν λόγω παλαιότητας και slt. Τις ψάχνουν όσοι έχουν πολύ premium φακούς, πχ φωτεινούς prime τηλεφακούς και δεν πέφτουν οι τιμές.

Επεξ/σία από dimitris.v
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Η οικονομικότερη full frame a mount , πρέπει να είναι η a700 . Βρίσκεις σώματα με 200€ . 

Ακριβότερα σώματα, κοντράρουν τα πάντα και πολύ ακριβότερα σύγχρονα σώματα. 

Πχ σε σύγκριση της σύγχρονης  a6600 με την ομόσταυλη καταργημένη a99 . Δες βαθμολογία imaging. 

https://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-a6600-vs-Sony-SLT-A99

 

Το θέμα μου εδώ είναι να επενδύσω και σε σώμα?? Θα κάνει τόση διαφορά?? Η καλύτερα επένδυση σε φακούς πρωταρχικά και μετά σε φλας που θέλω και άλλα παρελκόμενα?? Μιλάμε πάντα για φωτό κάνα τοπίο πρόσωπα όχι άστρο πουλιά κλπ .. Έχω βρει a700 και με 130-150€, αλλά κάτι μέσα μου λέει καλύτερα δώστα στον 50αρι/f1.8 ή f1.4 😁. Θα ήθελα και κάνα φλας για νύχτα μη τα σκάω στη μάπα του άλλου...

Επεξ/σία από jimis_vts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σώμα, γνώμη δική μου, επειδή δεν μου αρέσει να έχω πλεόνασμα εξοπλισμού, εξαρτάται από το αν μπορείς να πουλήσεις καλά αυτό που ήδη έχεις και αν βρίσκεις το full frame σε καλή τιμή και κατάσταση . Αν η τράμπα για να πας σε full frame σου κοστίζει 50€ με 80€ , από μένα θα ήταν ναι . Αν είναι να δώσεις 200€ για να πας σε a700 , θα έλεγα όχι . Αν είναι να πας σε a900 , εννοείται αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Το θέμα μου εδώ είναι να επενδύσω και σε σώμα?? Θα κάνει τόση διαφορά?? Η καλύτερα επένδυση σε φακούς πρωταρχικά και μετά σε φλας που θέλω και άλλα παρελκόμενα?? Μιλάμε πάντα για φωτό κάνα τοπίο πρόσωπα όχι άστρο πουλιά κλπ .. Έχω βρει a700 και με 130-150€, αλλά κάτι μέσα μου λέει καλύτερα δώστα στον 50αρι/f1.8 ή f1.4 😁. Θα ήθελα και κάνα φλας για νύχτα μη τα σκάω στη μάπα του άλλου...

Συνήθως δεν πιστεύω πως η λέξη επένδυση ταιριάζει σε τέτοιας χρονολογίας σώματα.
Παρόλα αυτά, επειδή όλη η σειρά έχει πέσει πολύ σε αξία, ίσως είναι όντως επένδυση απο την άποψη πως με πολύ λίγα χρήματα θα δεις σημαντική βελτίωση στην ποιότητα εικόνας που θα πάρεις. Οι περισσότεροι με νέες μηχανές για να δούνε τέτοιες βελτιώσεις σε εικόνα πρέπει να επενδύσουν εκατοντάδες ευρω..
Διπλάσιο iso
1/8000 αντί για 1/4000 πιο γρήγορο κλείστρο
Σχεδόν διπλασια fps
flash sync port (μιας και είδα σε ενδιαφέρει και το flash photography)
Καλύτερο DR
Καλύτερη οθόνη, μεγαλύτερη ανάλυση, 2 card slots
weather sealing
Γενικά "πιο" μηχανή
Αν βρήκες με 130-150 ευρώ σε καλή κατάσταση και μπορείς να σπρώξεις την δική σου σε τίμια τιμή, λέει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, highpriest είπε

Συνήθως δεν πιστεύω πως η λέξη επένδυση ταιριάζει σε τέτοιας χρονολογίας σώματα.
Παρόλα αυτά, επειδή όλη η σειρά έχει πέσει πολύ σε αξία, ίσως είναι όντως επένδυση απο την άποψη πως με πολύ λίγα χρήματα θα δεις σημαντική βελτίωση στην ποιότητα εικόνας που θα πάρεις. Οι περισσότεροι με νέες μηχανές για να δούνε τέτοιες βελτιώσεις σε εικόνα πρέπει να επενδύσουν εκατοντάδες ευρω..
Διπλάσιο iso
1/8000 αντί για 1/4000 πιο γρήγορο κλείστρο
Σχεδόν διπλασια fps
flash sync port (μιας και είδα σε ενδιαφέρει και το flash photography)
Καλύτερο DR
Καλύτερη οθόνη, μεγαλύτερη ανάλυση, 2 card slots
weather sealing
Γενικά "πιο" μηχανή
Αν βρήκες με 130-150 ευρώ σε καλή κατάσταση και μπορείς να σπρώξεις την δική σου σε τίμια τιμή, λέει.

Συμφωνώ μαζί σου και ξέρω πως είναι μεσοβέζικη λύση. Το θέμα είναι πως δεν έχω λεφτά για mirroless συν φακούς συν συν συν κοιτάω να πάρω ένα καλό αποτέλεσμα με αυτά που έχω όσο γίνεται. Να πουλήσω για 100-200€ μια dslr μαζί με φακούς δεν το θεωρώ ότι θα κερδίσω και κάτι σοβαρό. Εκτός ότι πλέον ο άλλος αν είναι να δώσεις 200-300€ για dslr θα πάρει κάτι πιο advanced.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...