Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε dslr (sony a200)


jimis_vts
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Dr_73,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/10/2023 στις 7:24 ΜΜ, Dr_73 είπε

Εχεις φθηνό μάκρο , που ελάχιστοι έχουν 

https://kamerastore.com/products/tamron-90mm-f2-8-sp-af-macro-72e-minolta-af-1

 

Και κλαίω εγώ .... 😂🤣😂🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stratigos24 είπε

Και κλαίω εγώ .... 😂🤣😂🤣

Νικο, τέτοια μηχανή παίρνεις με 100 ευρώ και άλλα τόσα φακό. Και κάνεις δουλειά.
Δηλαδή αν ντε και καλά θες να κάνεις μάκρο, δεν είναι απαραίτητο να τα χώσεις για σύγχρονη FF και αντίστοιχο φακό. Παίρνεις ένα οικονομικό κιτ για μάκρο.

Άλλωστε είναι γνωστό. Μια ίσον καμία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, highpriest είπε

Νικο, τέτοια μηχανή παίρνεις με 100 ευρώ και άλλα τόσα φακό. Και κάνεις δουλειά.
Δηλαδή αν ντε και καλά θες να κάνεις μάκρο, δεν είναι απαραίτητο να τα χώσεις για σύγχρονη FF και αντίστοιχο φακό. Παίρνεις ένα οικονομικό κιτ για μάκρο.

Άλλωστε είναι γνωστό. Μια ίσον καμία.

Σκέφτομαι διαφορά... βρέθηκε και αυτή η πρόταση μέσα από αυτό το θέμα οπότε έχω άλλη μια εναλλακτική σε περίπτωση που δεν πάω σε native φακό macro (βλέπε για laowa 100mm manual focus 2.8 Z mount είτε Nikon VR AF Z mount 105mm 2.8 macro). Για να δούμε...

Συνεχίστε την κουβέντα σας, εγώ για να γράψω το σχόλιο παραπάνω μπήκα ... 😁

 

Edit: Βλέπω τώρα αυτήν:

https://www.ebay.com/itm/145218160899

Άλλος άνοιξε το θέμα για αναβάθμιση από sony A mount και άλλος θα πάει προς τα εκεί .... 😁,😅🤣😄

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, stratigos24 said:

Σκέφτομαι διαφορά... βρέθηκε και αυτή η πρόταση μέσα από αυτό το θέμα οπότε έχω άλλη μια εναλλακτική σε περίπτωση που δεν πάω σε native φακό macro (βλέπε για laowa 100mm manual focus 2.8 Z mount είτε Nikon VR AF Z mount 105mm 2.8 macro). Για να δούμε...

Με το sigma macro που πήρες από το φίλο σου και επέστρεψες , έπαιρνες μία Nikon D7XXX και έκανες τρομερή δουλειά σε μάκρο. 

Στην τιμή του αντάπτορα σχεδόν. 

https://www.mpb.com/en-eu/product/nikon-d7000

Και η εστιακή δεν θα ήταν 100mm . Θα ήταν 150mm . Πολύ καλύτερα δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Με το sigma macro που πήρες από το φίλο σου και επέστρεψες , έπαιρνες μία Nikon D7XXX και έκανες τρομερή δουλειά σε μάκρο. 

Στην τιμή του αντάπτορα σχεδόν. 

https://www.mpb.com/en-eu/product/nikon-d7000

Και η εστιακή δεν θα ήταν 100mm . Θα ήταν 150mm . Πολύ καλύτερα δηλαδή. 

Ναι δεν αντιλέγω αλλά δε θα ήθελα να πάω σε dslr πάλι για τον όποιον λόγο... έστω και σαν δεύτερο σύστημα.. πιο εύκολα πήγαινα σε μ4/3 με έναν 60μακρο 

Αυτό που σκέφτηκα μετά αφότου έγραψα το μήνυμα παραπάνω (παλιά Σόνυ Α Μάουντ και φακό Α μάκρο με 200 ευρώ σύνολο αγοράς) το κάνω και τώρα με Ζ5 σε κροπ mode, πέφτω στα 10mp και αγοράζοντας έναν tt artisan macro 60mm Nikon z (90mm αντιστοιχία σε FF) έκανα ίδια δουλειά με περισσότερες ευκολίες στο σώμα με Ζ5 απλά χωρίς AF.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ναι δεν αντιλέγω αλλά δε θα ήθελα να πάω σε dslr πάλι για τον όποιον λόγο... έστω και σαν δεύτερο σύστημα.. πιο εύκολα πήγαινα σε μ4/3 με έναν 60μακρο 

 

 

Όλοι Μ4/3 θα πάρετε!😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, stratigos24 said:

Αυτό που σκέφτηκα μετά αφότου έγραψα το μήνυμα παραπάνω (παλιά Σόνυ Α Μάουντ και φακό Α μάκρο με 200 ευρώ σύνολο αγοράς) το κάνω και τώρα με Ζ5 σε κροπ mode, πέφτω στα 10mp και αγοράζοντας έναν tt artisan macro 60mm Nikon z (90mm αντιστοιχία σε FF) έκανα ίδια δουλειά με περισσότερες ευκολίες στο σώμα με Ζ5 απλά χωρίς AF.

Γιατί κινεζιά και όχι έναν AI-S Nikon manual ; Πχ τον Nikon 105mm f/2.8 AI-s

 

 

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Γιατί κινεζιά και όχι έναν AI-S Nikon manual ; Πχ τον Nikon 105mm f/2.8 AI-s

 

 

 

Για να παίξω σε native mount που ο tt artisan είναι Z mount και να μη χρησιμοποιήσω ανταπτορα κλπ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παρέλαβα και τον tamron 17-50 f2.8 και τον είχα αργήσει κιόλας τον θεωρώ πλέον τον μόνιμο φακό μου είναι φοβερός και λογικά από βδομάδα έρχεται και ο sony 50mm f1.8 να μπω λίγο και στα σοβαρά. Ελπίζω να αξίζει μόνο στην a200 μελλοντικά μη τους έχω σ ένα σώμα χωρίς νόημα. Πείτε και τη γνώμη σας αν αξίζει μελλοντικά να κοιτάζω για καμιά slt a77  ή καλύτερα να πάρω κι έναν 70-300 που θέλω κι ένα macro ακόμα???

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Παρέλαβα και τον tamron 17-50 f2.8 και τον είχα αργήσει κιόλας τον θεωρώ πλέον τον μόνιμο φακό μου είναι φοβερός και λογικά από βδομάδα έρχεται και ο sony 50mm f1.8 να μπω λίγο και στα σοβαρά. Ελπίζω να αξίζει μόνο στην a200 μελλοντικά μη τους έχω σ ένα σώμα χωρίς νόημα. Πείτε και τη γνώμη σας αν αξίζει μελλοντικά να κοιτάζω για καμιά slt a77  ή καλύτερα να πάρω κι έναν 70-300 που θέλω κι ένα macro ακόμα???

    Σώματα θα βρείς ότι ώρα θες ( σχεδόν ) ....... η δουλειά όπως πάντα , έχει να κάνει με τους φακούς !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Tamron είναι με την σταθεροποίηση ή όχι; 
Γραψε εντυπώσεις εάν μπορείς. Σκέφτομαι να παρω αυτόν (διαβασα καλά λόγια για αυτόν χωρίς σταθεροποίηση) ή τον Sigma 17-50 f2.8. 

Έχω ήδη τον 35 mm f1.8 σε Nikon D5200 (σαν 50αρης δηλαδή σε FF). 
 

Κάπου αναφέρθηκε η σειρά D7XXX. 
Κερδίζεις κάτι ουσιαστικό σε αναβάθμιση σε σχέση με την D5200; Βρίσκω καπως αρνητικό το επιπλέον βάρος και τη μη ανακλινόμενη στα αριστερά οθόνη. 
Θετικο τα επιπλέον κουμπιά συντομεύσεων στο σώμα φυσικά. 
 

Επεξ/σία από Trustworthy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος φακός ναι με την σταθεροποίηση είναι και η πλάκα είναι ότι είχε 6 στο mbp και τους ρήμαξαν. Λογικά ο sigma θα είναι πιο ποιοτικός θεωρώ στα κρύσταλλα (και λογικά πιο ακριβός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...