Προς το περιεχόμενο

Συνέντευξη !!!


Frogka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους !! Ήθελα να ρωτήσω πήγα σε μια συνέντευξη για δουλειά πριν 3 μέρες !! Όλα ωραία όλα καλά  … πότε  να περιμένω απάντηση ; Γιατί πλέων στις μέρες μας έχει γίνει μόδα να μην απαντάνε (στα αρνητικά) 

ο κύριος που μου πήρε την συνέντευξη είπε ότι έχει να δει κ άλλους Υποψηφίους και θα μιλήσουμε .. εγώ εργάζομαι κανικά τώρα … μήπως να τον πάρω να δω τι γίνετε ; Κ αν ναι ποτε είναι η Κατάλληλη στιγμή μετά την συνέντευξη .. 

ευχαριστώ  !! :)  

Επεξ/σία από Frogka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1 με δύο βδομάδες μετά , συνήθως απαντούν οι περισσότεροι.

Βέβαια αν είναι ενθουσιασμένοι, ή είναι επείγουσα κατάσταση, μπορεί και άμεσα.

Όλα είναι σχετικά ωστόσο, ανάλογα με το μέγεθος της επιχείρησης, τον αριθμό των συνυποψηφίων , την πολιτική ενημέρωσης της εταιρείας, το προκαθορισμένο επιτρεπόμενο διάστημα αιτήσεων.

Μετά από μια βδομάδα , στείλε τους ένα email , ή πάρε ένα τηλέφωνο.

👍

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου … είναι μικρή εταιρία που απασχολεί 5 άτομα … κ εγώ σκέφτηκα να πάρω τηλ σε μια εβδομάδα αλλά λέω μήπως το πάρουν σαν «απελπισία» 

 

ανχοθηκα τώρα 😅 

Μόνο εγώ το πήρα κάπως όταν μου είπε στο τέλος της συνέντευξης ότι «έχω να δω και άλλους;» Εκεί Αγχώθηκα… αλλα θα μιλησουμε … 

 

βοηθεια χωριανοίιιιιιι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δεν απαντάνε όλοι φαντάζομαι.

Εμείς προσπαθούμε στην ομάδα μου να απαντάμε σε κάθε άτομο που κάνουμε συνέντευξη, είτε θετικά είτε αρνητικά.

Είναι φυσιολογικό να έχει να δει κι άλλους υποψήφιους, ακόμα και να μην έχει, έτσι θα σου πει για να κερδίσει χρόνο και να ξέρεις ότι δε βλέπει μόνο εσένα και να έχει πιο ισχυρή διαπραγματευτική θέση.

Εμένα ποτέ δε με ενοχλεί πάντως κάποιος να ρωτήσει για απάντηση, ειδικά αν αμελήσω να του πω ή αργήσω να απαντήσω γιατί πήγαν πίσω οι συνεντεύξεις οι άλλες. 

Οπότε όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, στείλε ένα email μετά από καμιά εβδομάδα αν δε σου έδωσε χρονοδιάγραμμα.

Και, καλή επιτυχία!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά θα πω ότι μάλλον είναι αρκετά νωρίς. Φαντάσου ακόμα μπορεί να έχει κλεισμένες συνεντεύξεις.

Θα έλεγα Πέμπτη-Παρασκευή στείλε ένα email.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Frogka είπε

ανχοθηκα τώρα 😅 

Μόνο εγώ το πήρα κάπως όταν μου είπε στο τέλος της συνέντευξης ότι «έχω να δω και άλλους;» Εκεί Αγχώθηκα… αλλα θα μιλησουμε … 

Στειλε ενα ωραιο μεηλ για να τους ευχαριστησεις για τη συνεντευξη και πες οτι ανυπομονεις για την απαντηση τους!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να παραμετροποιήσεις το παρακάτω email , ανάλογα με τη δική σου περίπτωση και το κλίμα της συνέντευξης. 

Ονόματα, ημερομηνίες τυχαία.

Κάτι αντίστοιχο είχα στείλει σε μια πολυεθνική πριν πολλά χρόνια και το αποτέλεσμα ήταν επιτυχές. 

Ενέχει κάποιο ρίσκο γιατί προσπαθείς να ξεχωρίσεις από τους υπόλοιπους υποψηφίους.

 

Αξιότιμε κύριε Βλοσυρόπουλε,

Σας ευχαριστώ πολύ για τη φιλική, ανοιχτή και χαλαρή ατμόσφαιρα της συνέντευξης στις 27.09 .

Γρήγορα ένιωσα πολύ άνετα και ευπρόσδεκτα, αν και μια τέτοια συνέντευξη δεν είναι ακόμη "εύκολη άσκηση" για μένα.

Εάν είμαι εγώ η επιλογή σας, θα αναλάμβανα τη θέση με μεγάλη αφοσίωση και ενθουσιασμό.  🙂

Με εκτίμηση

Ανδρομάχη Μαρκοπούλου 

Spoiler

Το email από το οποίο θα στείλεις το παραπάνω ,  ελπίζω να είναι κάτι σαν [email protected] και όχι [email protected].

🥴😵‍💫

 

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Damianus είπε

Αξιότιμε κύριε Βλοσυρόπουλε,

Σας ευχαριστώ πολύ για τη φιλική, ανοιχτή και χαλαρή ατμόσφαιρα της συνέντευξης στις 27.09 .

Γρήγορα ένιωσα πολύ άνετα και ευπρόσδεκτα, αν και μια τέτοια συνέντευξη δεν είναι ακόμη "εύκολη άσκηση" για μένα.

Εάν είμαι εγώ η επιλογή σας, θα αναλάμβανα τη θέση με μεγάλη αφοσίωση και ενθουσιασμό.  🙂

Με εκτίμηση

Ανδρομάχη Μαρκοπούλου 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το email από το οποίο θα στείλεις το παραπάνω ,  ελπίζω να είναι κάτι σαν [email protected] και όχι [email protected].

🥴😵‍💫

 

Καλά κρασιά.

Φανταστείτε να τους έγραφε στα @@ του ο νηματοθέτης μετά από προσφορά.

Πότε θα αρχίσουμε άραγε να εκτιμάμε τον χρόνο μας, να έχουμε αξιοπρέπεια και να διεκδικούμε πράγματα για τον εαυτό μας; Γιατί να ασχοληθείς με μια εταιρία που δεν υπολογίζει ούτε εσένα ως άνθρωπο, ούτε το βιογραφικό σου, ούτε τον χρόνο σου; Εδώ σε Deloitte - Accenture τους απαντάνε κανένα τρίμηνο μετά λες και τρεις μήνες κοιτάει το ταβάνι ο κάθε υποψήφιος και πληρώνει ενοίκιο και ρεύμα με αέρα.

Χωρίς παρεξήγηση, ωραία και καθόλου κοινότυπα τα παραμύθια στο e-mail (διαβάζουν τώρα στο HR για την φιλική και χαλαρή συνέντευξη, πόσο ευπρόσδεκτη ένιωσε και την αφοσίωση και ενθουσιασμό του υποψηφίου και λένε "μα καλά από πότε είναι αυτή η εφημερίδα;") λες και τα λαμβάνουν πρώτη φορά.

Προχωράς και κοιτάς ΚΑΙ αλλού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Damianus τι ωραίο !!! Λοιπόν ιμαιλ δεν υπάρχει Γτ έστειλα το βιογραφικό από χ.Ε και ήταν κρυμμένο //// χμμμ 🤨 τέλος πάντων εγώ θα τον πάρω ένα τηλ εάν δεν βρω το ιμαιλ και θα του πω αυτό που μου έγραψες (όχι κ κοπι παιστ) μου αρέσει πολύ το κείμενο σου !!!    
 

θα σας ενημερώσω κ ολας πως πήγε !!! Εύχομαι να πήγαι καλά !! 🤞🏼🤞🏼 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, listerstorm είπε

Καλά κρασιά.

Φανταστείτε να τους έγραφε στα @@ του ο νηματοθέτης μετά από προσφορά.

Πότε θα αρχίσουμε άραγε να εκτιμάμε τον χρόνο μας, να έχουμε αξιοπρέπεια και να διεκδικούμε πράγματα για τον εαυτό μας; Γιατί να ασχοληθείς με μια εταιρία που δεν υπολογίζει ούτε εσένα ως άνθρωπο, ούτε το βιογραφικό σου, ούτε τον χρόνο σου; Εδώ σε Deloitte - Accenture τους απαντάνε κανένα τρίμηνο μετά λες και τρεις μήνες κοιτάει το ταβάνι ο κάθε υποψήφιος και πληρώνει ενοίκιο και ρεύμα με αέρα.

Χωρίς παρεξήγηση, ωραία και καθόλου κοινότυπα τα παραμύθια στο e-mail (διαβάζουν τώρα στο HR για την φιλική και χαλαρή συνέντευξη, πόσο ευπρόσδεκτη ένιωσε και την αφοσίωση και ενθουσιασμό του υποψηφίου και λένε "μα καλά από πότε είναι αυτή η εφημερίδα;") λες και τα λαμβάνουν πρώτη φορά.

Προχωράς και κοιτάς ΚΑΙ αλλού.

Δεν ισχύει αυτό 

14 λεπτά πριν, Rebelos2018 είπε

Δεν ισχύει αυτό 

Μην παρεξηγηθώ, εννοώ το κομμάτι στο οποίο αναφερόσουν για τις εταιρίες 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο:

Οσο πιο μεγαλη εταιρια τοσο αργει. Προσωπικη εμπειρια απο εταιρια traveltickets ή κατι παρομοιο που εκανε μονο 6 μηνες να απαντησει(!). Τετοια $@λα μονο στη χωρα μας. Σε ιδιωτικη τραπεζα 7 μηνες. Ακομα και εσυ να θες να δουλεψεις με αυτους μετα απο τοσο χρονο ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα εχεις βρει αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

Προσωπικη εμπειρια απο εταιρια traveltickets ή κατι παρομοιο που εκανε μονο 6 μηνες να απαντησει(!). Τετοια $@λα μονο στη χωρα μας. Σε ιδιωτικη τραπεζα 7 μηνες. Ακομα και εσυ να θες να δουλεψεις με αυτους μετα απο τοσο χρονο ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα εχεις βρει αλλου

Ειναι απλο, αλλος πηρε τη θεση, πηγε και λακισε μεσα σε λιγους μηνες και στειλανε στον επομενο offer. Και εξω γινεται αυτο απλα κρατανε τα προσχηματα, οχι και εξι μηνες μετα!

Απλα οσο θα ανοιγουν πιο πολλες θεσεις εργασιας και οι υποψηφιοι θα ειναι πιο περιζητητοι, θα κοπουν αυτα. Θα εχει πιο μεγαλο αγχος ο εργοδοτης να τρεξει η διασικασια μην φαει αυτος κανα ακυρο απο τον υποψηφιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/09/2023 at 13:47, Frogka said:

 

Μόνο εγώ το πήρα κάπως όταν μου είπε στο τέλος της συνέντευξης ότι «έχω να δω και άλλους;» Εκεί Αγχώθηκα… αλλα θα μιλησουμε … 

 

εγώ ΠΑΝΤΑ το λέω αυτό όταν παίρνω συνεντεύξεις, ακόμα και αν είναι ο τελευταίος / μοναδικός. οποτε, μπορεί να ισχύει (το πιθανότερο), μπορεί και όχι. αλλά γιατί αγχώνεσαι; δεν σου φαίνεται λογικό να έχει κι άλλους υποψήφιους μια θέση εργασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...