Προς το περιεχόμενο

Μικροκαλλιεργητής ή τρακτεράκι;


invisiblesurfer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκταση: 6,5 στρέμματα, 30% επίπεδο, 40% κλίση 5-10°, 30% κλίση >15°. Προοπτική να αγοράσω επιπλέον γη σε διαφορετικό σημείο από το κυρίως χωράφι, ευκαιρίας δοθείσης. 

Καλλιέργεια: κυρίως ελιές + καμία 10αρια  οπωροφόρα + μισό στρέμμα λαχανικά

Είμαι μεταξύ μικρό/μοτοκαλλιεργητή και compact τρακτερ (έως 25hp).

O μεν μικροκαλλιεργητής είναι σαφώς φθηνότερος και παίρνει PTO οπότε μπορώ να προσθέσω φρέζα, καλλιεργητή και σε μερικά μοντέλα και καταστροφέα. Επίσης είναι μικρότερος και μπορώ να τον παρκάρω μέσα στο σπίτι για ασφάλεια. Αλλά τραβάει; Βλέπω βίντεο και προφανώς κάνει δουλειά ως φρέζα, αποδίδει όμως και ως καταστροφέας;

Το δε τρακτεράκι σίγουρα ακριβότερο, ένα μεταχειρισμένο 20-25 αλόγων δεν είναι όμως πολύ ακριβότερο από έναν καινούριο μικροκαλλιεργητή. Προφανώς τα εξαρτήματά του είναι πολύ πιο ακριβά, αλλά σίγουρα αποδίδουν. Πέραν του κόστους, δεν έχω πάρκινγκ για το τρακτέρ, πρέπει να μένει εκτεθειμένο στα κακά μάτια τις μέρες που θα είμαι εκτός κτήματος (δηλαδή όλες τις εργάσιμες μέρες της εβδομάδας).

Αν έχει κάποιος εμπειρία και προτάσεις θα τις εκτιμούσα ιδιαίτερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είσαι στο κτήμα πέρα πάρα μέρα τουλάχιστον, θα σου κλέψουν και τα μαρούλια, πόσο μάλλον κάθε εξάρτημα. Καλή περίφραξη, κάμερες με σήμανση κ μετα αγορά εξοπλισμού κατά τη γνώμη μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, rodosf1 said:

Αν δεν είσαι στο κτήμα πέρα πάρα μέρα τουλάχιστον, θα σου κλέψουν και τα μαρούλια, πόσο μάλλον κάθε εξάρτημα. Καλή περίφραξη, κάμερες με σήμανση κ μετα αγορά εξοπλισμού κατά τη γνώμη μου. 

Σε ευχαριστώ, κάμερες παραγγειλα, έλυσα και το θέμα του ίντερνετ καθ'ότι εκτός σχεδίου. Δεν ήξερα ότι πρέπει να βάλω σήμανση δεδομένου ότι η κάμερα καταγράφει μόνο τον χώρο του οικοπέδου... Παντως ροβληματίζομαι μη στραβωσουν οι ντόπιοι με τη κάμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το τρακτεράκι είναι καλύτερο. Ο μικροκαλλιεργητής τραβάει αλλά για 6,5 στρέμματα θέλεις δυνατό μηχάνημα, κατά προτίμηση με πετρέλαιο και μίζα - τουλάχιστον 9 - 10 ίππους. Οπότε εκεί το κόστος αγοράς είναι παρόμοιο. Τώρα από θέμα ασφάλειας δεν ξέρω. Εγώ σε έναν κήπο ενός στρέμματος έχω σκαπτικό χωρίς PTO 8,5 ίππους. Δυνατό αλλά ζόρικο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...