Προς το περιεχόμενο

TBI bank πιστοληπτική ικανότητα ερώτηση.


is_this_real_life

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλημέρα,
Κάνω μηδενική χωρίς χρέη ή εισοδήματα και πήρα προς μεγάλη μου έκπληξη έγκριση για δάνειο για να πάρω το ps5 μέσω skroutz και TBI bank(ελεγα να το αγοράσω εφ απαξ τον επόμενο μήνα αλλά είπα να δοκιμάσω).
Η ερώτηση μου είναι:
 
Αν αποπληρώσω το ps5 σε 3 μήνες π.χ  και όχι σε 60 που λέει η σύμβαση θα αυξηθεί η πιστοληπτική μου ικανότητα? Ξέρω ότι αυτό συμβαίνει με το credit score στην Αγγλία, δεν έχω ιδέα πως δουλεύει εδω πρώτη φορά παίρνω τέτοιο δάνειο.
 
Ευχαριστώ.
 
Επεξ/σία από is_this_real_life
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, is_this_real_life είπε
Καλημέρα,
Κάνω μηδενική χωρίς χρέη ή εισοδήματα και πήρα προς μεγάλη μου έκπληξη έγκριση για δάνειο για να πάρω το ps5 μέσω skroutz και TBI bank(ελεγα να το αγοράσω τον επόμενο μήνα αλλά είπα να δοκιμάσω).
Η ερώτηση μου είναι:
 
Αν αποπληρώσω το ps5 σε 3 μήνες π.χ  και όχι σε 60 που λέει η σύμβαση θα αυξηθεί η πιστοληπτική μου ικανότητα? Ξέρω ότι αυτό συμβαίνει με το credit score στην Αγγλία, δεν έχω ιδέα πως δουλεύει εδω πρώτη φορά παίρνω τέτοιο δάνειο.
 
Ευχαριστώ.
 

Οχι,δεν υπαρχει credit score στην Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Οχι,δεν υπαρχει credit score στην Ελλαδα

περίμενα το credit score να μεταφράζεται σε πιστοληπτική ικανότητα εδώ, πχ δε πληρώνεις απο οτι  ξέρω  μπαίνεις Τειρεσία. Αν πληρώνεις στην ώρα σου ομως η νωρίτερα?   Δε το βλέπουν αυτό οι τράπεζες όταν ειναι να σου δώσουν νεο δανειο? 

Επεξ/σία από is_this_real_life
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, is_this_real_life είπε

περίμενα το credit score να μεταφράζεται σε πιστοληπτική ικανότητα εδώ, πχ δε πληρώνεις απο οτι  ξέρω  μπαίνεις Τειρεσία. Αν πληρώνεις στην ώρα σου ομως η νωρίτερα?   Δε το βλέπουν αυτό οι τράπεζες όταν ειναι να σου δώσουν νεο δανειο? 

Δεν υπάρχει με την έννοια αυτη , δεν καταγράφουν  την θετική συμπεριφορά .Μόνο την αρνητική,Τειρεσίας.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει το credit score αλλά μόνο εσωτερικά δηλαδή στην ίδια την TBI η οποία θα σου δώσει έγκριση πρώτα για ένα μικρό πόσο (εάν το θες φυσικά) και αν είσαι οκ στις υποχρεώσεις σου θα το αυξήσει και πάει λέγοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Ukforthemoment said:

Δεν υπάρχει με την έννοια αυτη , δεν καταγράφουν  την θετική συμπεριφορά .Μόνο την αρνητική,Τειρεσίας.

 

Μια χαρά φαίνονται στον Τειρεσία τα δάνεια που πήρες τα προηγούμενα χρόνια και κατά πόσο τα τήρησες. Όχι απαραίτητα ότι τα εξόφλησες νωρίτερα. Τώρα το κατά πόσο το λαμβάνει αυτό υπόψη μια τράπεζα είναι άλλη κουβέντα. Έστω και λίγο λαμβάνεται το να μην έχεις καθυστερήσεις. Αν έχεις καθυστερήσεις λαμβάνεται περισσότερο (αρνητικά προφανώς).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει credit score και στον Τειρεσία. Μετράει της συναλλαγές σου με της πιστώσεις  και κατά πόσο είχες καθυστερίσεις προς αυτές και βγαίνει ένας 3ψηφιος αριθμός με το higher 700.

Μπορείς να μάθεις το credit score σου με αίτημα στον Τειρεσία.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν υπάρχει με την έννοια αυτη , δεν καταγράφουν  την θετική συμπεριφορά .Μόνο την αρνητική,Τειρεσίας.

 

ήθελα και γω να μάθω το δικό μου σκορ και είχα στείλει αίτηση χθες στην τειρεσιας

είναι διαφορετικο δλδ αυτό που φαίνεται στην εικονα?

Capture.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, vanni είπε

Ισχύει το credit score αλλά μόνο εσωτερικά δηλαδή στην ίδια την TBI η οποία θα σου δώσει έγκριση πρώτα για ένα μικρό πόσο (εάν το θες φυσικά) και αν είσαι οκ στις υποχρεώσεις σου θα το αυξήσει και πάει λέγοντας.

Μάλιστα, άρα αμα εξόφλησω τα 500 στην ώρα μου ή σε 3-4 μήνες  δηλαδή πολύ νωρίτερα(έχοντας τσεκάρει το συμβολαίο για πέναλτι για προεξοφληση), μπορώ να ζητήσω μεγαλύτερο μετά αν δεν είμαι Τειρεσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μη το δένουμε και σχοινί κορδόνι. Το ότι πήρες ένα δάνειο 500€ και το εξοφλησες στην ώρα του δε σημαίνει ότι  ανοίγουν όλες οι πόρτες και μετά θα σκίζονται να σου δανείσουν. Κοινώς... κάτι τρέχει στα γύφτικα. Με 0 εισόδημα όπως έγραψες, μην ελπίζεις σε πολλά. Άντε να σου εγκρίνουν τέτοια μικροποσά. Για μεγαλύτερα θα φας άκυρο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bitbit είπε

Εντάξει μη το δένουμε και σχοινί κορδόνι. Το ότι πήρες ένα δάνειο 500€ και το εξοφλησες στην ώρα του δε σημαίνει ότι  ανοίγουν όλες οι πόρτες και μετά θα σκίζονται να σου δανείσουν. Κοινώς... κάτι τρέχει στα γύφτικα. Με 0 εισόδημα όπως έγραψες, μην ελπίζεις σε πολλά. Άντε να σου εγκρίνουν τέτοια μικροποσά. Για μεγαλύτερα θα φας άκυρο 

Δεν  ειπε κανεις αυτο που λες εσυ '' να ανοίξουν οι πόρτες'' και ''σκίζονται να σου δανείσουν'', αυτά ειναι δικα σου λογία που βρωμάνε ειρωνεια  και αλλα ''εσωτερικα'' θεματακια . Ρωτάω κατι ξεκαθαρο χωρις να υπερβαλω οπως εσυ. Παμε αλλη μια:
Το αν μετραει στην πιστοληπτική ικανοτητα οπως στο UK και αν το ξεχρεώσω νωριτερα η στην ώρα μου μπορω να ζητησω μεγαλυτερο ποσο( οχι πολύ 'ή να σκιστουν να μου δανεισουν) απλα μεγαλυτερο ποσο :). Αυτα 

Επεξ/σία από is_this_real_life
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, is_this_real_life said:

Δεν  ειπε κανεις αυτο που λες εσυ '' να ανοίξουν οι πόρτες'' και ''σκίζονταιαι να σου δανείσουν'', αυτά ειναι δικα σου λογία που βρωμάνε υπερβολή και θεματακια . Ρωτάω κατι ξεκαθαρο χωρις να υπερβαλω οπως εσυ. Παμε αλλη μια:
Το αν μετραει στην πιστοληπτική ικανοτητα και αν το ξεχρεώσω νωριτερα η στην ώρα μου μπορω να ζητησω μεγαλυτερο ποσο( οχι πολύ 'ή να σκιστουν να μου δανεισουν) απλα μεγαλυτερο ποσο :). Αυτα 

κανείς δε μπορεί να σου απαντήσει σε αυτό. Ούτε υπάλληλος της τράπεζας. πόσο μάλλον ο κάθε άσχετος εδώ (όπως κι εγώ) Δοκιμάζεις και βλέπεις.

Τα 500€ είναι ψίχουλα. Σου τα δώσανε και με 0 εισόδημα. Και να τα εξοφλήσεις στην ώρα τους όπως είπα... κάτι τρέχει στα γύφτικα.

Απλά με 0 εισόδημα μη περιμένεις να πάρεις κανένα δάνειο της προκοπής επειδή εξόφλησες τα 500€ στην ώρα τους.

Επίσης το λίγο μεγαλύτερο ποσό για εσένα πόσο ακριβώς είναι; 700€, 1000€;

Άντε και σου δανείζουν μετά 1000€. Αν τα εξοφλήσεις, με την ίδια λογική, θα ζητήσεις παλι λίγο μεγαλύτερο ποσό; Και μετά λίγο ακόμα μεγαλύτερο; Και μέχρι πότε θα σου δίνουν λίγο μεγαλύτερο επειδή εξόφλησες το προηγούμενο; Θα φτάσεις πχ τα 100,000€; Προφανώς και όχι. Από τι εξαρτάται;

Κι εγώ έχω δανείσει σε φίλο κάτι ψιλά (100-200€) αρκετές φορές και μου τα επέστρεφε πίσω κανονικά. Όταν ζήτησε όμως μεγαλύτερο ποσό εκεί έπεσε άκυρο.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, is_this_real_life said:

Δεν  ειπε κανεις αυτο που λες εσυ '' να ανοίξουν οι πόρτες'' και ''σκίζονται να σου δανείσουν'', αυτά ειναι δικα σου λογία που βρωμάνε ειρωνεια  και αλλα ''εσωτερικα'' θεματακια . Ρωτάω κατι ξεκαθαρο χωρις να υπερβαλω οπως εσυ. Παμε αλλη μια:
Το αν μετραει στην πιστοληπτική ικανοτητα οπως στο UK και αν το ξεχρεώσω νωριτερα η στην ώρα μου μπορω να ζητησω μεγαλυτερο ποσο( οχι πολύ 'ή να σκιστουν να μου δανεισουν) απλα μεγαλυτερο ποσο :). Αυτα 

Στον καθορισμό της πιστολήπτικής ικανότητας (διαφορετικό από το "credit score" του Τειρεσία) παίζει σημαντικό ρόλο το εισόδημα και η οικονομική κατάσταση. Για αυτό και ζητάνε τέτοια οι τράπεζες. Κάθε τράπεζα έχει δικούς της κανόνες που δεν δημοσιεύει και αλλάζουν περιοδικά με το που βάζει τον πήχη του "δανείζω/δεν δανείζω",

Το credit score του Τειρεσία απλά είναι μια ένδειξη και δεν σημαίνει ότι θα πάρεις ή όχι δάνειο. Επίσης η πρόωρη εξόφληση του δανείου δεν το επηρεάζει. Η ενημερότητα των δανείων που έχει πάρει τον καθορίζει. Δλδ πήρες δάνειο €500 και το εξόφλησες πολύ γρήγορα. Πήρα δάνειο €500 και το εξόφλησα κανονικα στις δόσεις που είχα συμφωνήσει. Αν όλα τα άλλα είναι ίδια, θα έχουμε το ίδιο credit score στον Τειρεσία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2023 στις 4:24 ΜΜ, valadsk είπε

ήθελα και γω να μάθω το δικό μου σκορ και είχα στείλει αίτηση χθες στην τειρεσιας

είναι διαφορετικο δλδ αυτό που φαίνεται στην εικονα?

Capture.JPG

Ναι θα το λάβεις. 

Θα σου στείλουν με email τα υπόλοιπα και με συστημένο στο ταχυδρομείο το score (Έτσι έγινε την τελευταία φορά που το ζήτησα πριν 4-5 μήνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...