Προς το περιεχόμενο

ο υπολογιστης δεν αναγνωριζει τον εξωτερικο δισκο


Vasilis T 92
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nickol-us,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Αγόρασα σήμερα αυτόν τον εσωτερικό σκληρό δίσκο μαζί με αυτήν την θήκη για να τόν κάνω εξωτερικό και το πρόβλημα είναι ότι δεν μου τον διαβάζει ο υπολογιστής έχω Windows 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες διαφορετικές θύρες usb;

Δοκίμασες άλλο υπολογιστή;

Επιβεβαίωσες για την ορθότητα διασύνδεσης δίσου/case και case/pc;

Καινούργιος δίσκος = αφορμάριστος, κοίταξες στην διαχείριση δίσκων να δεις αν φαίνεται ή κοιτάς μόνο στο this pc;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δοκίμασες διαφορετικές θύρες usb;

Ναι δεν άλλαξε κάτι 

 

3 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δοκίμασες άλλο υπολογιστή;

Όχι 

 

3 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Επιβεβαίωσες για την ορθότητα διασύνδεσης δίσου/case και case/pc;

Πώς θα γίνει αυτό?

 

5 λεπτά πριν, nickol-us είπε

κοίταξες στην διαχείριση δίσκων να δεις αν φαίνεται ή κοιτάς μόνο στο this pc;

https://mega.nz/file/UMNEUZ7B#3tR95DT9jv375pyZAsrlYkYr7TfmUq7oPwm3XnjiU_g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά αυτό που ρωτάω είναι αν επιβεβαίωσες οτι όλα τοποθετήθηκαν σωστά και έχουν 100% σωστή επαφή.

Εφόσον δεν βγάζεις άκρη πρέπει να βρεις τον φταίχτη.

Δοκιμάζεις σε 2ο pc για να αποκλείσεις χαζομάρες os. Πάντα προτιμούμε τις πίσω θύρες direct στην μητρική

Μετά βγάζεις το δίσκο και τον βάζεις απευθείας σε sata να δεις αν τον βλέπει το σύστημα.

Κάπως έτσι θα φτάσεις στον ένοχο και να δεις αν κάποιο hardware έχει έρθει doa

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Πρακτικά αυτό που ρωτάω είναι αν επιβεβαίωσες οτι όλα τοποθετήθηκαν σωστά και έχουν 100% σωστή επαφή.

Ναι 

 

11 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δοκιμάζεις σε 2ο pc

Δεν έχω 

 

11 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Πάντα προτιμούμε τις πίσω θύρες direct στην μητρική

Δεν έχω πρόσβαση μου είναι δύσκολο 

 

13 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Μετά βγάζεις το δίσκο και τον βάζεις απευθείας σε sata να δεις αν τον βλέπει το σύστημα.

Δεν μπορώ να το κάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν έχεις δεύτερο pc, δοκίμασε σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή μπορεί να το δεχτεί.

Μια τηλεόραση πιθανώς ή ένα tv box...;

Η δοκιμή μόνο στις μπροστινές θύρες είναι επίφοβη. Δεν ξέρω τι είναι πιο δύσκολο, η πρόσβαση στις πίσω θύρες ή να βρεις το πρόβλημα χωρίς να κάνεις τίποτα; :D

Αν δεν μπορείς να κάνεις περαιτέρω ελέγχους τότε μάλλον κανείς δε θα μπορέσει να σε βοηθήσει μέσω φόρουμ. Θα χρειαστεί να το δει κάποιος που γνωρίζει και μπορεί να κάνει 2-3 βασικούς ελέγχους

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάφερα να συνδέσω τον εξωτερικό σκληρό δίσκο με την πίσω θύρα του υπολογιστή με ένα άλλο καλώδιο όμως από αυτό που είχε στην συσκευασία η θήκη αλλά δεν μου τον εμφανίζει και πάλι στο this PC και ξανά μπήκα μετά στην διαχείριση δίσκων και μου βγήκε αυτό το μύνημα αυτήν τη φορά και δεν ξέρω τι να πατήσω φοβάμαι μην κάνω καμιά πατάτα 

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Apaleytos80 είπε

Αμα πας στην διαχειριση δισκων στον εμφανιζει σαν αδιαμορφωτο?. (disk managment )

Ναι μόνο στην πίσω θύρα όμως και με άλλο καλώδιο που έχω συνδεμένο εκεί 

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

Κατάφερα να συνδέσω τον εξωτερικό σκληρό δίσκο με την πίσω θύρα του υπολογιστή με ένα άλλο καλώδιο όμως από αυτό που είχε στην συσκευασία η θήκη αλλά δεν μου τον εμφανίζει και πάλι στο this PC και ξανά μπήκα μετά στην διαχείριση δίσκων και μου βγήκε αυτό το μύνημα αυτήν τη φορά και δεν ξέρω τι να πατήσω φοβάμαι μην κάνω καμιά πατάτα 

Problem solved λοιπόν.

Τυχαίνει στις μπροστινές θύρες πολλές φορές η τροφοδοσία να μην είναι αυτή που πρέπει.

Gpt vs Mbr

Κατά πάσα πιθανότητα χρειάζεσαι gpt, βεβαιώσου οτι δεν έχεις επιλέξει κατά λάθος άλλο δίσκο και κλαις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Problem solved λοιπόν.

Τυχαίνει στις μπροστινές θύρες πολλές φορές η τροφοδοσία να μην είναι αυτή που πρέπει.

Gpt vs Mbr

Κατά πάσα πιθανότητα χρειάζεσαι gpt, βεβαιώσου οτι δεν έχεις επιλέξει κατά λάθος άλλο δίσκο και κλαις

Το έκανα και τώρα μου τον δείχνει έτσι μετά τι κάνω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δούλεψε ευχαριστώ πάρα πολύ για την Πολυτίμη  βοήθεια σάς Να είστε καλά 

Επεξ/σία από Vasilis T 92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τον ξανά έβαλα στην μπροστα usb 3.0 θύρα του υπολογιστή μαζί με το καλώδιο της θήκης για να δω αν θα δουλέψει  τώρα μετα από την διαμόρφωση που του έκανα μέσα  από την διαχείριση των δίσκων  αλλά πάλι δεν μου των αναγνώριζε στην μπροστα θύρα...μετά δοκιμασα με ένα άλλο καλώδιο και πάλι δεν μου αναγνώριζε τον δίσκο μετά δοκίμασα με ένα τρίτο καλώδιο και των αναγνώρισε στην μπροστά θύρα του υπολογιστή μετά όμως το θέμα είναι ότι μόλις συνδέσα στον αποκωδικοποιητη mpeg4  ενώ με το που τον συνδέσα μου έβγαζε μύνημα ότι βρέθηκε συσκευή αποθήκευσης δεν δούλευε μου έκανε αυτά....με όποιο καλώδιο και αν του έβαλα του δίσκου δεν άλλαξε κάτι 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...