Προς το περιεχόμενο

ο υπολογιστης δεν αναγνωριζει τον εξωτερικο δισκο


Vasilis T 92
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nickol-us,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα μετατροπή τον δίσκο από GPT σε MBR και τώρα τον διαβάζει ο αποκωδικοποιητής και γράφει κανονικά αλλά στον υπολογιστή στην μπροστινή θύρα USB3 συνεχίζει να μην τον διαβάζει ο υπολογιστής και να μην φαίνεται ούτε στην διαχείριση δίσκων για κάποιον ανεξήγητο λόγο και γενικά έχω θέμα με της μπροστά θύρες του υπολογιστή ότι και να βάλω είτε κινητό είτε στικάκι

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

γενικά έχω θέμα με της μπροστά θύρες του υπολογιστή ότι και να βάλω είτε κινητό είτε στικάκι

Το αυτό.

Δεν σου πρότεινα τυχαία να βάλεις κατευθείαν το καλώδιο απευθείας στη μητρική.

Σε πολλά μηχανήματα παρουσιάζεται αυτό το φαινόμενο. Δεν είμαι σίγουρος τι το προκαλεί... φταίει το καλώδιο; Φταίνε οι συνδέσεις στρα φθηνά κουτιά; Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει.

Εφόσον δεν έχεις πρόσβαση στις πίσω θύρες, δοκίμασε να βάλεις κάποιο ποιοτικό και όχι πολύ μακρύ καλώδιο συνδεδεμένο πίσω και έχε το σε εμφανές σημείο.

Μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/10/2023 στις 6:17 ΜΜ, nickol-us είπε

Εφόσον δεν έχεις πρόσβαση στις πίσω θύρες, δοκίμασε να βάλεις κάποιο ποιοτικό και όχι πολύ μακρύ καλώδιο συνδεδεμένο πίσω και έχε το σε εμφανές σημείο.

Μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο ποιοτικό και αξιόπιστο καλώδιο για να συνδέω τέτοιος δίσκους 2.5 στον υπολογιστή με ακροδέκτες micro USB-B male σε USB-A male?? 

Αυτό είναι καλό??? Είναι καλύτερο από τα απλά καλώδια usb με μη επίχρυσες επιφάνειες??? και τι διαφορά έχει από τα άλλα??

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

Τι γνώμη έχετε για αυτό το καλώδιο??

Παρακαλώ ενικό :)

Αδυνατώ να βρω τεχνικά στοιχεία. Γενικά δε φαίνεται να είναι του κιλού αλλά δε μπορώ να το πω και με σιγουριά.

Θετικό οτι είναιι μόλις 1μέτρο και 0.5m αν σου φτάνουν προτίμησέ το.

Το βύσμα δείχνει σωστό.

Στη θέση σου θα αγόραζα από κάποιο φυσικό κατάστημα για παν ενδεχόμενο, ώστε να μπορώ να έχω εξυπηρέτηση και ευκολία επιστροφής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να έχεις πρόβλημα με τους drivers (λέω μήπως εάν και όπως λες οι πίσω θύες δουλεύουν και οι μπροστά όχι). Δοκίμασε τα παρακάτω. Δεν έχεις να χάσεις κάτι.

1] Βγάλε και επανασύνδεσε τον εξωτερικό σκληρό δίσκο

Για να το κάνεις αυτό, πήγαινε «Διαχείριση Συσκευών» (Device Manager) στο πλαίσιο Έναρξη αναζήτησης, κάνε κλικ στο εικονίδιο.

Στη συνέχεια, επίλεξε Μονάδες δίσκου από τη λίστα υλικού, κάνε δεξί κλικ στον εξωτερικό σκληρό δίσκο USB με το πρόβλημα και κάνε κλικ στην Κατάργηση εγκατάστασης.

Μετά την απεγκατάσταση, αποσύνδεσε το καλώδιο USB. Στη συνέχεια, περιμένεις λίγο και επανασύνδεσε το καλώδιο USB. Το πρόγραμμα οδήγησης θα πρέπει να φορτώσει αυτόματα.

Δες εάν βλέπεις τη μονάδα USB στην Εξερεύνηση των Windows (File Explorer).

2] Επανεγκατέστησε τους ελεγκτές (USB controllers)

Η μέθοδος λειτουργεί εάν υπάρχει πρόβλημα με USB drivers.

Άνοιξε τη Διαχείριση Συσκευών και πήγαινε στους ελεγκτές / controllers Universal Serial Bus.

Στη συνέχεια, κάνε δεξί κλικ σε μια συσκευή και κάνε κλικ στην απεγκατάσταση. Επανέλαβε την ίδια διαδικασία για όλες τις συσκευές.

Μόλις τελειώσεις, επανεκκίνησε τον υπολογιστή. Οι ελεγκτές USB θα πρέπει να εγκατασταθούν αυτόματα. Δες εάν έλυσες το πρόβλημά σου.

3) Εάν δε δουλέψει τίποτα, δοκίμασε να εγκαταστήσεις εκ νέου τους Chipset Drivers τη μητρικής σου μαζί με τους SATA drivers και ξαναδοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλο τώρα αυτό καινούργιο πρόβλημα επειδή είδα από τον αποκωδικοποιητή ότι άρχισε και γέμιζε ο καινούργιος εξωτερικός σκληρός δίσκος SSD που έφτιαξα τον έβγαλα από τον αποκωδικοποιητή για να τον βάλω στον υπολογιστή για να του αδειάσω χώρο αλλά διαπίστωσα ότι στον υπολογιστή δεν φαινόταν τίποτα καμία εγγραφή και μετά έβγαλα τον δίσκο από τον υπολογιστή και τόν έβαλα πάλι πίσω στον αποκωδικοποιητή και προσεξα ότι και πάλι δεν φαινόταν τίποτα καμία εγγραφή ήταν κενή η λίστα εγγράφων μέτα πάτησα ρεκ χειροκίνητα για να δω αν θα ξεκινήσει να γράφει  και μου έβγαλε μήνυμα ο αποκωδικοποιητής και μου έλεγε σφάλμα. δεν έγινε είσοδος στην εφαρμογή εγγραφής! τι συμβαίνει??? Τι να κάνω για να φτιάξει αυτό??

Χωρίς τίτλοδδςδς.png

Χωρίς τίτλο44545.png

Χωρίς τίτλο909.png

VideoCapture_20231017-053527.jpg

VideoCapture_20231017-053516.jpg

VideoCapture_20231017-053426.jpg

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...