Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα ποιοτικό για μέτρια χρήση


kavouras
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από georgeole,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω τον oki MB451 που είναι σκυλί και με έχει βολέψει πολύ. Ήρθε η ώρα όμως να πάρω κάποιο καινούριο γιατι έχει φάει τα χρονάκια του.

Ψάχνω σε ανάλογες προδιαγραφές (ethernet, διπλή εκτύπωση, μονόχρωμος κτλ), αλλα θέλω πιο γρήγορη εκτύπωση.

Δυστυχώς είδα οτι η oki δεν βγάζει πλέον τέτοια μοντέλα, οπότε αλλάζω μάρκα αναγκαστικά. Ίσως κάτι σε kyocera? Έχετε προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, highpriest είπε

Ναι Kyocera είναι μια χαρά.
Πάρε τον FS-1325MFP

Φίλε μου ευχαριστώ για την πρόταση. Βλέπω οτι αυτός ο kyocera έχει Time to first print: Approx. 7.5 seconds or less και εκτύπωση σε 25 ppm, ενω ο ΟΚΙ που έχω έχει 5 sec και 29 ppm, δηλαδή είναι πιο γρήγορος. Το ζητούμενο είναι να βρω ταχύτερο εκτυπωτή και στην πρώτη εκτύπωση, αλλα και στις ppm.

Το κακό είναι οτι τα πιο καλά μοντέλα έχουν μικρή διαφορά στους χρόνους εκτύπωση και αυξάνει απότομα η τιμή τους... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kavouras είπε

Φίλε μου ευχαριστώ για την πρόταση. Βλέπω οτι αυτός ο kyocera έχει Time to first print: Approx. 7.5 seconds or less και εκτύπωση σε 25 ppm, ενω ο ΟΚΙ που έχω έχει 5 sec και 29 ppm, δηλαδή είναι πιο γρήγορος. Το ζητούμενο είναι να βρω ταχύτερο εκτυπωτή και στην πρώτη εκτύπωση, αλλα και στις ppm.

Το κακό είναι οτι τα πιο καλά μοντέλα έχουν μικρή διαφορά στους χρόνους εκτύπωση και αυξάνει απότομα η τιμή τους... 

δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις printer που να εκτυπωνει 1η σελιδα σε 1 δευτερολεπτο, και να μιλαμε για νορμαλ λεφτα. Οποτε υπομονη!
Η υπομονη ειναι αρετή!
Κοίτα ο Printer που θα παρεις να παιρνει φθηνα και αξιοπιστα ιμιτασιον αναλωσιμα. Για γνησια τονερ δεν θα συζητουσα printer ακομα και αν μου τον χαριζαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kavouras είπε

Φίλε μου ευχαριστώ για την πρόταση. Βλέπω οτι αυτός ο kyocera έχει Time to first print: Approx. 7.5 seconds or less και εκτύπωση σε 25 ppm, ενω ο ΟΚΙ που έχω έχει 5 sec και 29 ppm, δηλαδή είναι πιο γρήγορος. Το ζητούμενο είναι να βρω ταχύτερο εκτυπωτή και στην πρώτη εκτύπωση, αλλα και στις ppm.

Το κακό είναι οτι τα πιο καλά μοντέλα έχουν μικρή διαφορά στους χρόνους εκτύπωση και αυξάνει απότομα η τιμή τους... 

Πρότεινα μηχάνημα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο βλάβες και κόστος αναλωσίμων.

Αν το ζητούμενο είναι να είναι 2 δευτερόλεπτα πιο γρήγορος, και σου είναι τόσο σημαντικό, κοίταξε τα χαρακτηριστικά τους και πάρε αυτόν που είναι πιο γρήγορος.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, kavouras said:

Το ζητούμενο είναι να βρω ταχύτερο εκτυπωτή και στην πρώτη εκτύπωση, αλλα και στις ppm.

Δέν γνωρίζω για τί δουλειά προορίζεται αλλά πάντα υπάρχει η λύση του να αγοράσεις 2 εκτυπωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όντως είδα οτι είναι δύσκολο να πάμε σε πιο γρήγορο μηχάνημα σε νορμάλ τιμή. Μου πρότειναν απο kyocera το Kyocera Ecosys M2540DN, που είναι πιο γρήγορος απο τον FS-1325MFP. Το γνήσιο toner έχει 92 ευρώ και είναι για 7.200 σελίδες, οπότε είναι καλή τιμή για γνήσιο. Σε συμβατά βρίσκω πολύ πιο χαμηλές τιμές, δεν ξέρω όμως τι αξιοπιστία έχουν.

Αυτός κοστίζει 525 ευρώ ετοιμοπαράδοτος, ενω ο FS-1325MFP δεν υπάρχει πουθενά ετοιμοπαράδοτος και με παραγγελία (αν ισχύει) βγαίνει περίπου 400-440. Ίσως ο FS-1325MFP να είναι παλαιότερο μοντέλο και για αυτό δεν υπάρχει? Τί με συμβουλεύετε?

Επεξ/σία από kavouras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
7 ώρες πριν, kavouras είπε

το Kyocera Ecosys M2540DN, που είναι πιο γρήγορος απο τον FS-1325MFP. Το γνήσιο toner έχει 92 ευρώ και είναι για 7.200 σελίδες, οπότε είναι καλή τιμή για γνήσιο. Σε συμβατά βρίσκω πολύ πιο χαμηλές τιμές, δεν ξέρω όμως τι αξιοπιστία έχουν.

Δεν ξέρω τελικά τι θα διαλέξεις, πάντως για τον Kyocera Ecosys M2540DN τα ποιοτικά συμβατά κοστίζουν 20€ αποδίδοντας 7.200 ποιοτικές σελίδες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2023 στις 9:48 ΜΜ, georgeole είπε

Δεν ξέρω τελικά τι θα διαλέξεις, πάντως για τον Kyocera Ecosys M2540DN τα ποιοτικά συμβατά κοστίζουν 20€ αποδίδοντας 7.200 ποιοτικές σελίδες.

Πώς μπορείς να ξεχωρίσεις ποιά είναι τα ποιοτικά συμβατά? Πχ αγόρασα συμβατό για τον oki,  με πολύ καλές αξιολογήσεις, και σε 100-200 σελίδες άδειασε! Ενω υποτίθεται ήταν για 2.500 σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 4/10/2023 στις 10:06 ΠΜ, kavouras είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω τον oki MB451 που είναι σκυλί και με έχει βολέψει πολύ. Ήρθε η ώρα όμως να πάρω κάποιο καινούριο γιατι έχει φάει τα χρονάκια του.

Ψάχνω σε ανάλογες προδιαγραφές (ethernet, διπλή εκτύπωση, μονόχρωμος κτλ), αλλα θέλω πιο γρήγορη εκτύπωση.

Δυστυχώς είδα οτι η oki δεν βγάζει πλέον τέτοια μοντέλα, οπότε αλλάζω μάρκα αναγκαστικά. Ίσως κάτι σε kyocera? Έχετε προτάσεις;

MB472DNW

Επίσης, σε γενικές γραμμές η kyocera είναι ανώτερη ποιοτικά (αν και οι 2 είναι πολύ καλές) αλλά τα τελευταία χρόνια έχει βγάλει και "φτηνά" μοντέλα τα οποία είναι κάκιστα, να ξέρεις πάντως πώς χάνεις εγγύηση κλπ. με τα συμβατά toner/drum, από την άλλη όταν και οι 2 τους ζητάνε 100-150άρια ++ για 7-11-15κ σελίδες, έ, δεν το λες και λογικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/11/2023 στις 10:05 ΜΜ, christos_0b είπε

MB472DNW

Επίσης, σε γενικές γραμμές η kyocera είναι ανώτερη ποιοτικά (αν και οι 2 είναι πολύ καλές) αλλά τα τελευταία χρόνια έχει βγάλει και "φτηνά" μοντέλα τα οποία είναι κάκιστα, να ξέρεις πάντως πώς χάνεις εγγύηση κλπ. με τα συμβατά toner/drum, από την άλλη όταν και οι 2 τους ζητάνε 100-150άρια ++ για 7-11-15κ σελίδες, έ, δεν το λες και λογικό.

 

Δυστυχώς ο MB472DNW δεν υπάρχει πουθενά διαθέσιμος.

:(

Επεξ/σία από kavouras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, kavouras είπε

Τους πήρα, τον έχουν πουλήσει…

Ισως να μπορω να στον βρω. Πες μου λιγο αν σε ενδιαφερει αποδειξη τιμολογιο ή μπλακ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...