Προς το περιεχόμενο

Απώλεια ταχύτητας από καλωδιο ethernet cat6a.


LeGendGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ερώτηση Ξεκινάει ένα καλώδιο cat5e από το router σε μια απόσταση 12 μέτρων το οποιο συνδέεται σε ένα tp link switcher, από εκεί πηγαίνει ένα καλώδιο ενός μέτρου στο PC και εκεί πιάνω ταχύτητα 208 mbps και 21upload. Από το ιδιο switcher φεύγει ένα καλώδιο cat6a 30 μέτρων και πηγαίνει σε άλλο σπίτι, εκεί έχω ταχύτητα 90mbps και 21upload. Γιατί έχω αυτή την απώλεια γνωρίζει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κάρτα δικτύου στο δεύτερο σπίτι είναι Fast Ethernet (100Mbps) είναι απόλυτα λογικές οι ταχύτητες που αναφέρεις. Χρειάζεται κάρτα δικτύου Gigabit (1000Mbps) για πάνω από 100άρα σύνδεση.

Άλλος λόγος, είτε το καλώδιο να μην υποστηρίζει Gigabit είτε (αν δεν είναι έτοιμο του εμπορίου) να έχει αστοχήσει το πρεσάρισμα και να μην πατά καλά κάποιος ακροδέκτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Αν η κάρτα δικτύου στο δεύτερο σπίτι είναι Fast Ethernet (100Mbps) είναι απόλυτα λογικές οι ταχύτητες που αναφέρεις. Χρειάζεται κάρτα δικτύου Gigabit (1000Mbps) για πάνω από 100άρα σύνδεση.

Άλλος λόγος, είτε το καλώδιο να μην υποστηρίζει Gigabit είτε (αν δεν είναι έτοιμο του εμπορίου) να έχει αστοχήσει το πρεσάρισμα και να μην πατά καλά κάποιος ακροδέκτης.

Οχι δεν είναι από κάρτα δικτύου.

Τους ακροδέκτες τους πρεσαρα εγω η αλήθεια ειναι και δυσκολεύτηκα και αρκετά τοσο που φοβάμαι το ξανακάνω🤣.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

΄Δοκίμασε αντί να τερματίσεις το καλώδιο σε ακροδέκτες να βάλεις δύο επιτοίχιες RJ45 πρίζες δικτύου και με patch cords σε κάθε πλευρά να κάνεις τις συνδέσεις.

image.png.0f34a949a7a5e7a32dc132c8159d6973.pngimage.png.c165a4c15b3fe5f436379a0aca5feaba.png

Επεξ/σία από elio_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...