Προς το περιεχόμενο

Το Galaxy SmartTag 2, o δημοφιλής bluetooth tracker της Samsung έρχεται με νέο σχεδιασμό και πολλές βελτιώσεις


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το ποσοστό που έχει το android στην Ευρώπη ένα σύστημα που θα το έβλεπαν όλα τα android , όπως της apple, θα σάρωνε. Αλλά τώρα ο κάθε κατασκευαστής φαντάζεται ότι είναι apple.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

δεν είναι συμβατό με το επερχόμενο Find My network για συσκευές Android.

Το μόνο πράγμα που θα άξιζε, και δεν το έχει.
Καταλαβαίνω ότι και ίσως από μεριά της η google δεν το έχει ετοιμάσει γι'αυτή τη χρήση ακόμα, αλλά και πάλι είναι κρίμα.
Το πρώτο tag που θα βγάλει η google και θα λειτουργεί στο find my network θα κάνει θραύση.

Κατά τα άλλα πολύ καλά νέα ότι υποστηρίζει UWB.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, keysmith είπε

Έτσι, λειτουργεί μόνο με Galaxy smartphones  (ούτε ΚΑΝ με samsung smartphones γενικά πχ A54, μόνο galaxy πχ S23)

Κοινώς αδιάφορο για τους περισσότερους.

Την είδαν όλοι ala aple (iphone) θρησκεία με πιστούς οπαδούς. Τα ίδια και με τα ρολόγια της samsung που λειτουργούν "σωστά" (αυτά που υποτίθεται ότι πρέπει να κάνουν) μονο με galaxy.. 

Λειτουργεί με όλα τα Samsung κινητά . Όλα τα Samsung είναι galaxy . . Ακόμα και τα ακουστικά είναι galaxy buds. Και τα ρολόγια galaxy watches .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Δηλαδή θα μπορείς να βρεις κάτι μέσω του smartthings.. Πχ μου έκλεψαν την τσάντα και έχω μέσα ένα τέτοιο θα μπορώ απ όπου και να είμαι να το βρω; 

εχω το πρωτο μοντελο, βλακεια μου που δεν πηρα παραπανω. εξαιρετικα χρησιμο και λειτουργικο. καταχωρειται στο smartthings και εντοπιζει απο μεγαλη αποσταση (μεσω gps) οταν φτανει κοντα (μαλλον σε αποσταση bluetooth) εμφανιζει την εγγυτητα, και τελος εχει κουδουνισμα για αμμεσο εντοπισμο. Το εχω ως μπρελοκ, βρηκα κλειδια ετσι που δεν ειχα καταλαβει οτι ειχαν χαθει. Εδω και 3 μηνες ψαχνω να βρω να παρω κι αλλα, αλλα εχουν εξαφανστει απο προσωπου γης (ουτε καν στο αμαζον δεν υπαρχουν)

Επεξ/σία από mtzs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, gkmanpower said:

Τι εννοείς ότι το έβαλες στο μηχανάκι? Δηλαδή να λειτουργήσει ως gps tracker? Εγώ νομίζω ότι είναι μόνο για να βρεις τα κλειδιά σου ή κάτι κοντινό. Τώρα στη μηχανή αν στην πάρουν μπορεί να εντοπιστεί από αυτό το μικρό μπρελοκάκι?

Αν όντως γίνεται και με τόση αυτονομία το πήρα χθες. 

Ναι, αν στo κλέψουν και πάνε να τo διαλύσουν στο διπλανό τετράγωνο και τύχει και να το ψάξεις εκείνη τη στιγμή θα τo βρεις. ΔΕΝ είναι GPS tracker και γι αυτό δεν έχει και τη τιμή ενός GPS tracker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το ultrawidepband για εύρεση της ακριβής θέσης του μπορελόκ όταν είσαι κοτνά του, αλλά χωρίς το Find my phone είναι πράκτικά άχρηστο για αποστάσδεις μεγαλύτερες του bluetooth range. Καλύτερα το Chipolo ONE Point.

Για όποιον δεν έχει επαφή με το γκάτζετ, επικοινωνεί  με τα κινητά που υποστηρίζει και βρίσκονται γύρω του σε ακτίνα bluetooth, και τα ενημερώνει ότι "βρίσκομαι εδώ" μετά η υπηρεσία find my phone που τρέχει σε ΟΛΑ τα κινητά, κρυφά, ενημερώνει τον ιδιοκτήτη του γκάτζετ για την θέση. Αρκετοί το βάζουν σε οχήματα και άλλοι σε πακέτα ταχυδρομείου για να κάνουν τράκινγκ που βρίσκονται σε "πραγματικό" χρόνο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2 και μου ειναι απιστευτα χρησιμα γιατι ειμαι "χασικληδεις "  τα αφηνω οπου βρω !το θεμα ειναι να μην εχουν καταργησει το μπουτον που ειχαν ,γιατι δεν διαβασα καπου να αναφερουν για αυτο,σε συνδυασμο με το sonoff ανοιγω την αυλοπορτα απο οπου και αν ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Athoz είπε

Ωραίο το ultrawidepband για εύρεση της ακριβής θέσης του μπορελόκ όταν είσαι κοτνά του, αλλά χωρίς το Find my phone είναι πράκτικά άχρηστο για αποστάσδεις μεγαλύτερες του bluetooth range. Καλύτερα το Chipolo ONE Point.

Για όποιον δεν έχει επαφή με το γκάτζετ, επικοινωνεί  με τα κινητά που υποστηρίζει και βρίσκονται γύρω του σε ακτίνα bluetooth, και τα ενημερώνει ότι "βρίσκομαι εδώ" μετά η υπηρεσία find my phone που τρέχει σε ΟΛΑ τα κινητά, κρυφά, ενημερώνει τον ιδιοκτήτη του γκάτζετ για την θέση. Αρκετοί το βάζουν σε οχήματα και άλλοι σε πακέτα ταχυδρομείου για να κάνουν τράκινγκ που βρίσκονται σε "πραγματικό" χρόνο.

Το Chipolo δηλαδή είναι σαν το Smart Tag 1 (δεν έχει ultra wide band) αλλά λειτουργεί με όλα τα android. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλουμε ένα airtag για android, υπάρχει; της samsung δεν είναι μόνο ότι εντοπίζεται μόνο από samsung αλλά και η εφαρμογή τρέχει μόνο σε samsung. Άρα αποκλίει όλους τους άλλους χρήστες android. Επίσης δεν μαρέσει το μέγεθος του. Προσωπικά θα ήθελα κάτι στο μέγεθος του airtag, π.χ. να μπορεί να μπει και στο πορτοφόλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, for4 είπε

θέλουμε ένα airtag για android, υπάρχει; της samsung δεν είναι μόνο ότι εντοπίζεται μόνο από samsung αλλά και η εφαρμογή τρέχει μόνο σε samsung. Άρα αποκλίει όλους τους άλλους χρήστες android. Επίσης δεν μαρέσει το μέγεθος του. Προσωπικά θα ήθελα κάτι στο μέγεθος του airtag, π.χ. να μπορεί να μπει και στο πορτοφόλι.

Βρε συ πλάκα κάνεις; Το Smart Tag είναι το airtag των Android.

Airtag = μόνο συσκευές Apple

Smart Tag = μόνο συσκευές Samsung

Οπότε όχι δεν θες airtag.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, svartevarg είπε

Στο αμάξι ποιά παραλλαγή έχεις; Δουλεύει με σχετική ακρίβεια; Έχει καλή αυτονομία;

Το απλό έχω. Το + απλά σου δίνει τη δυνατότητα που σου δίνει και το νέο μοντέλο. Δηλαδή να ψάξεις μέσω AR όταν βρίσκεσαι κοντά οπότε στην πράξη δεν μου προσφέρει κάτι.

Όσον αφορά την ακρίβεια, υπάρχουν περιπτώσεις που μου έχει δείξει το αμάξι στον ίδιο δρόμο που το άφησα αλλά σε άλλον αριθμό ή ακόμα και σε άλλο (διπλανό) στενό. Παρόλα αυτά ακόμα και έτσι μπορείς να καταλάβεις ότι δεν στο έχει κλέψει κανείς αφού αν στο έπαιρνε δεν θα στο πήγαινε 100 μέτρα πιο κάτω. 😛
Πάντως μέσω της εφαρμογής, σε καθοδηγεί να το βρεις μέσω χάρτη από όπου και αν είσαι.

Η μπαταρία μοιάζει εξαιρετική. Τα έχω κανένα 6μηνο και είναι στο 100% ακόμα. Δεν έχει ακριβές ποσοστό αλλά το γράφει ως εξής:

  • Sufficient: 16-100%
  • Low: 6-15%
  • Very Low: 0-5%

Εμένα ακόμα είναι στο sufficient. Παρόλα αυτά αλλάζει πανεύκολα αν χρειαστεί.

Το παράδοξο είναι ότι όντως στην αγορά δεν μπορείς να τα βρεις πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, dikasths said:

Εκεί στον καταυλισμό που θα καταλήξει το μηχανάκι, όλο και κάποιος θα έχει βουτηξει κάνα galaxy και θα το εντοπίσεις. Το πρόβλημα είναι ότι θα ξέρεις πού είναι αλλά δε θα μπορείς να πας να το πάρεις, ούτε εσύ ούτε η αστυνομία.

Η αστυνομία μπήκε και παρέλαβε κινητό σε καταυλισμό. Οπότε μην το λες άνετα θα πάνε για το μηχανάκι σου.

Α μισο λεπτό αν είσαι μέλος οικογένειας πρωθυπουργού αλλιώς άστα δίκιο έχεις....

Ερώτηση το Bluetooth έχει εμβέλεια 120 μέτρα????δεν το ήξερα....το ρολόι και τα ακουστικά στα 5 μέτρα τέλος

Επεξ/σία από kinitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω ανακαλυψει απο οταν βγηκαν.

Αρχικα αγορασα ενα.

Πλεον εχω σε ολα τα κλειδια σπιτιου και οχηματων, στο πορτροφολι και στο τσαντακι... Επισης ενα στο αυτοκινητο και ενα στο μηχανακι.. Τελος εχω βαλει και στα κλειδια της γυναικας... για να την τσεκαρω... :P

Η μπαταρια τους οντως κραταει αρκετα αλλα και η αλλαγη της ειναι πανευκολη. Σε ειδοποιει οταν εχει πεσει..

Μπορεις ακομα με το κουμπι που εχει πανω αν εχεις κι αλλες samsung συσκευες π.χ. smart TV να την ανοιγεις και να την κλεινεις, ή να βρεις το ταμπλετ ή το κινητο

Σε γενικες γραμμες δουλευουν καλα. Οσες φορες τα χρειαστικα βοηθησαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Το Chipolo δηλαδή είναι σαν το Smart Tag 1 (δεν έχει ultra wide band) αλλά λειτουργεί με όλα τα android. Σωστά;

Ναι και μόνο για εύρεση αντικειμένου που είναι κοντά σου.. 

Δεν λειτουργεί όπως το tag του Μήλου ή της Samsung για εύρεση του αντικειμένου σου από κάποιον άλλον... Εκτός κι αν μέσω της εφαρμογής του chipolo το δήλωσης χαμένο και τύχει αυτός που θα περάσει κοντά να έχει κι αυτός την εφαρμογή.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...