Προς το περιεχόμενο

Google Chrome OS Flex


dawnvibe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από μένα

Κανονικά θα μου πείτε ότι το Chrome OS δεν ανήκει στο forum των υπολοίπων Linux διανομών

Αλλά το Insomnia δεν έχει κάνει επίσημη καρτέλα για το συγκεκριμένο λειτουργικό

(Επίσης το Chrome OS είναι ανοιχτού και κλειστού κώδικα)

Πάω στο θέμα...

Έκανα εγκατάσταση το Chrome OS Flex Stable

Σε Usb stick 128Gb

Αλλά το Chrome βλέπει μόνο τα 3Gb

Προσπάθησα να κάνω Expand the Filesystem ώστε να βλέπει όλο το χώρο του Usb αλλά δεν με αφήνει

Προσπάθησα να γίνω Developer ώστε να ανοίξει Terminal... λέει ότι χρειάζεται 7Gb για να ενεργοποιηθούν τα Linux στο Chrome OS

Έβαλα το Usb σε PC με Linux Mint ώστε να κάνω το Expansion από το Gparted και δεν με αφήνει (θα ανεβάσω και φωτό)

 

Γνωρίζει κάποιος τι να κάνω ?

 

IMG_20231001_114304296_HDR-compressed.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To sdb1 τι είναι? Είναι άδειο διαμέρισμα? Τι προσπαθείς να κάνεις? Αν προσπαθείς να μεγαλώσες το sdb5, δε γίνεται επειδή δεν υπάρχει κενός χώρος μεταξύ sdb5 και sdb1. Θα πρέπει ή να το διαγράψεις(το sdb5) ή να το μικρύνεις από την αριστερή του πλευρά πρώτα ώστε να δημιουργηθεί κενός χώρος.

Επεξ/σία από dancer_69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2023 στις 2:44 ΜΜ, dancer_69 είπε

To sdb1 τι είναι? Είναι άδειο διαμέρισμα? Τι προσπαθείς να κάνεις? Αν προσπαθείς να μεγαλώσες το sdb5, δε γίνεται επειδή δεν υπάρχει κενός χώρος μεταξύ sdb5 και sdb1. Θα πρέπει ή να το διαγράψεις(το sdb5) ή να το μικρύνεις από την αριστερή του πλευρά πρώτα ώστε να δημιουργηθεί κενός χώρος.

Σωστός

Προσπαθώ να κάνω το Chrome OS να βλέπει όλο τον χώρο στο USB Stick... διότι τώρα βλέπει μόνο 3Gb

(Άσχετο... αλλά και σχετικό...σε παλιό Laptop Toshiba satellite C670D... πέρασα Chrome OS Flex...και από 320Gb HDD έβλεπε μόνο τα 64Gb... εντομεταξύ μέσο του terminal των Chrome OS Flex δεν με άφηνε να κάνω expand...και δεν μου επέτρεψε και να γίνω Developer )

Γενικώς προσπαθώ να κάνω το λειτουργικό της Google να βλέπει όλο τον χώρο στους σκληρούς

Χρειάζομαι το Chrome OS για μία πολύ συγκεκριμένη εργασία... αλλά με βλέπω να αγοράζω Chromebook

Κατά 99% χρησιμοποιώ Linux 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το chrome os είναι linux σου δίνει και κονσόλα κανονικά. Το έχω σε ένα chromebook και νομίζω πρέπει να είναι η καλύτερη αγορά ever που έχω κάνει. Μπαταρία τελειώνει μετά από κάτι μέρες συν ότι αν το μάθεις το λειτυργικό που είναι εδώ που τα λέμε όλο cloud είναι φοβερά λειτουργικό στο κάνεις δουλειές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chek2fire είπε

το chrome os είναι linux σου δίνει και κονσόλα κανονικά. Το έχω σε ένα chromebook και νομίζω πρέπει να είναι η καλύτερη αγορά ever που έχω κάνει. Μπαταρία τελειώνει μετά από κάτι μέρες συν ότι αν το μάθεις το λειτυργικό που είναι εδώ που τα λέμε όλο cloud είναι φοβερά λειτουργικό στο κάνεις δουλειές. 

Ναι το ξέρω ότι είναι Linux (semi-closed source μάλιστα)

Εγώ δεν αναφέρομαι σε κάποιο Chromebook ή Chromebox

Εγώ αναφέρομαι για πλήρη εγκατάσταση σε USB Thumb Drive 128Gb (την έκδοση Flex)

Όπου μου αφήνει ελεύθερα μόνο 3Gb

Δεν μου δίνει την δυνατότητα να γίνω Developer ή να επεκτείνω το Στικάκι

 

Ευχαριστώ πάντως που ασχολήθηκες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ChromeOS βασίζεται στο Gentoo  αλλά για να μπορέσεις να εγκαταστήσεις και να τρέξεις εφαρμογές linux αυτό επιτρέπετε μέσω της εικονικής μηχανής που λέγεται crostini . Εννοείται πως θα έχεις χαμηλότερες επιδόσεις και σε θέματα που έχουν να κάνουν με επιτάχυνση γραφικών ίσως να υπάρχουν προβλήματα με κάποιες εφαρμογές.

Αν σε ενδιαφέρει να τρέχεις εφαρμογές λίνουξ πάντως ξανασκέψου το ίσως είναι καλύτερα να πας σε μια διανομή λίνουξ.

Μπορείς να δοκιμάσεις με το FydeOS που υποστηρίζει και εφαρμογές android και μπορείς να διαλέξεις που θέλεις να κάνεις εγκατάσταση.

Αν έχεις πρόσφατο μηχάνημα μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις το κανονικό chromeos βρίσκεις το recovery που ταιριάζει στον επεξεργαστή σου , κατεβάζεις και το brunch απ'το github (αντίστοιχη έκδοση με την έκδοση του chromeos).

Με την εντολή chromeos-install κάνεις εγκατάσταση όπου θέλεις από φλασάκι μέχρι δίσκο ! έχει και γραφικό περιβάλλον (διαλόγους zenity)

 

Επεξ/σία από xrhstaras666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...