Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Το OneDrive αποκτά νέο σχεδιασμό, ενσωμάτωση του Copilot AI και πολλά άλλα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημαντικές αλλαγές έρχονται στο OneDrive της Microsoft, την υπηρεσία αποθήκευσης στο cloud, αλλαγές που περιλαμβάνουν λειτουργίες με τεχνητή νοημοσύνη, νέο σχεδιασμό και βελτιώσεις στην κοινή χρήση αρχείων και τη συνεργασία. 

Αρχικά το web interface του OneDrive διαθέτει πλέον ανανεωμένο Fluent σχεδιασμό που ταιριάζει με τα Windows 11 και τις εφαρμογές του Office. Περιλαμβάνει μια ενότητα "Για εσάς" (For You) που τροφοδοτείται από AI, αναδεικνύοντας σημαντικά αρχεία από το OneDrive, το Teams και άλλες πηγές. Τα κοινόχρηστα αρχεία εμφανίζονται τώρα σε μια ενιαία προβολή, με βελτιωμένη διαχείριση δικαιωμάτων.

Η αναζήτηση στο OneDrive έχει ενισχυθεί και αυτή με τη σειρά της με AI για την καλύτερη εύρεση ανθρώπων και αντικειμένων σε φωτογραφίες. Παράλληλα η δημιουργία αρχείων είναι ευκολότερη με προτάσεις προτύπων κατά την προσθήκη νέων εγγράφων.

Η ενημέρωση φέρνει νέες δυνατότητες συνεργασίας. Μπορείτε πλέον να δηλώνετε ως favorite (αγαπημένα) αρχεία που συγχρονίζονται στο OneDrive και στην Εξερεύνηση αρχείων των Windows 11. Μια νέα προβολή (People View) επισημαίνει τα αρχεία που μοιράζονται με συγκεκριμένους συναδέλφους. Τα χρώματα φακέλων που επιλέγετε εσείς συγχρονίζονται επίσης με τους κοινόχρηστους φακέλους που βλέπουν οι συνάδελφοι σας.

image.png.f3d03d570b94d7e5f7cb6a7adaa8eb00.png

image.png.3b18064953db65d61e89584e16357345.png image.png.7c1837b7e572fe58734f4618efbaf7e4.png

Θα πρέπει να περιμένουμε ακόμα καλύτερες επιδόσεις, κάτι που σύμφωνα με τη Microsoft σημαίνει ταχύτεροι χρόνοι εκκίνησης, ταξινόμησης και scrolling στην web έκδοση. Προστίθενται δυνατότητες πρόσβασης offline, που σας επιτρέπουν να χρησιμοποιείτε το OneDrive στο διαδίκτυο χωρίς την ανάγκη σύνδεσης στο Internet. Το OneDrive θα συνεργάζεται επίσης με το Files On-Demand των Windows για επιλεκτικό συγχρονισμό.

Για τους επαγγελματίες χρήστες, τα έγγραφα του OneDrive θα μπορούν σύντομα να ανοίγουν σε εγγενείς εφαρμογές γραφείου μέσα από τη web έκδοση, ένα από τα χαρακτηριστικά που ζητούσαν περισσότεροι οι χρήστες. Μια νέα ενοποιημένη προβολή πολυμέσων φέρνει στην επιφάνεια φωτογραφίες και βίντεο σε ένα μέρος. Το νέο περιβάλλον του OneDrive θα ενσωματωθεί επίσης στο Teams και το Outlook για ευκολότερη πρόσβαση.

Τέλος, το OneDrive αποκτά ενσωμάτωση του Copilot AI, προσφέροντας περιλήψεις των αλλαγών σε αρχεία στα οποία εργαστήκατε εσείς και οι συνάδελφοί σας και επισημαίνοντας σημαντικά νέα σχόλια. Η προσθήκη αυτής της λειτουργίας αποσκοπεί στην απλοποίηση της ενημέρωσης του χρήστη σχετικά με τα κοινόχρηστα έγγραφα.

Το ενημερωμένο OneDrive θα κάνει την εμφάνισή του σταδιακά με όλες τις νέες λειτουργίες του ξεκινώντας από σήμερα, και με ορίζοντα ολοκλήρωσης τις αρχές του 2024. Η εκκίνηση πάντως γίνεται τώρα μέσα από το onedrive.com όπου οι πρώτοι τυχεροί μπορούν να δουν το νέο περιβάλλον αλλά και μερικές από τις νέες λειτουργίες. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Προστίθενται δυνατότητες πρόσβασης offline, που σας επιτρέπουν να χρησιμοποιείτε το OneDrive στο διαδίκτυο χωρίς την ανάγκη σύνδεσης στο Internet."

Τι εννοεί ο ποιητής βρε παιδιά με το παραπάνω; Off-line χρήση ξέρω ότι είσαι εκτός σύνδεσης, τελεία. Και όταν συνδέεσαι ξανά, συγχρονίζει τις αλλαγές. Τι αλλάζει;

Επίσης, ας κοιτάξουν να το σταθεροποιήσουν σε περιβάλλον Azure, μιας και σε Virtual Desktops εκεί μέσα εμφανίζει τακτικά προβλήματα, όπως είτε να μην ανοίγει αυτόματα, είτε να μην αναβαθμίζεται λόγω conflict έκδοσης, είτε άλλα χίλια-δυο που αντιμετωπίζουμε κάθε μήνα (και τα λούζονται οι δύσμοιροι συνάδελφοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Koopas είπε

"Προστίθενται δυνατότητες πρόσβασης offline, που σας επιτρέπουν να χρησιμοποιείτε το OneDrive στο διαδίκτυο χωρίς την ανάγκη σύνδεσης στο Internet."

Τι εννοεί ο ποιητής βρε παιδιά με το παραπάνω; Off-line χρήση ξέρω ότι είσαι εκτός σύνδεσης, τελεία. Και όταν συνδέεσαι ξανά, συγχρονίζει τις αλλαγές. Τι αλλάζει;

Επίσης, ας κοιτάξουν να το σταθεροποιήσουν σε περιβάλλον Azure, μιας και σε Virtual Desktops εκεί μέσα εμφανίζει τακτικά προβλήματα, όπως είτε να μην ανοίγει αυτόματα, είτε να μην αναβαθμίζεται λόγω conflict έκδοσης, είτε άλλα χίλια-δυο που αντιμετωπίζουμε κάθε μήνα (και τα λούζονται οι δύσμοιροι συνάδελφοι).

Μπορεί να εννοεί ότι θα μπορείς να δουλεύεις την web έκδοση για browser (έτσι μεταφράζει το «OneDrive στο διαδίκτυο»;) ακόμα και αν βγεις offline. Και όταν ξανά συνδεθείς κάνει συγχρονισμό. Από browser πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα καλο feedback για την ομαδα του Onedrive ειναι: Να ξεκουμπησει απο τις προεγκατεστημενες επιλογες των Windows. 

Thank you.

Επεξ/σία από MikeGR7
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, MikeGR7 said:

Ενα καλο feedback για την ομαδα του Onedrive ειναι: Να ξεκουμπησει απο τις πρεγκατεστημενες επιλογες των Windows. 

Thank you.

Όλες οι εταιρείες έχουν προεγκατεστημενες τις εφαρμογές τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2023 στις 1:02 ΜΜ, speedman_26 είπε

Νομίζω σε οργάνωση φωτό είναι καλύτερο το Google drive 

Ναι αλλά είναι ακριβότερο. Το καλό με το onedrive είναι η τιμή του. Δεν έχει αντίπαλο σε αυτό.

Πάντως πριν 1 μήνα είχαν πει ότι θα μετρούν τις φωτογραφίες επί 2 στο χώρο, μια στο onedrive και μια στο gallery.

Δηλαδή θα έπιαναν διπλάσιο χώρο. Αλλά έκαναν πίσω προφανώς μετά από τα "Γαλλικά" που άκουσαν.

Το καλό είναι ότι ακούνε και κάνουν πίσω αν οι διαμαρτυρίες είναι πολλές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, aypnia είπε

Ναι αλλά είναι ακριβότερο. Το καλό με το onedrive είναι η τιμή του. Δεν έχει αντίπαλο σε αυτό.

Πάντως πριν 1 μήνα είχαν πει ότι θα μετρούν τις φωτογραφίες επί 2 στο χώρο, μια στο onedrive και μια στο gallery.

Δηλαδή θα έπιαναν διπλάσιο χώρο. Αλλά έκαναν πίσω προφανώς μετά από τα "Γαλλικά" που άκουσαν.

Το καλό είναι ότι ακούνε και κάνουν πίσω αν οι διαμαρτυρίες είναι πολλές.

Η τιμή του, ειδικά στο family πακέτο είναι αξεπέραστη. 

Μονόδρομος και τέλος. 

Ολοι οι windows haters ας το απεγκαταστησουν και να αγοράζουν σκληρούς δίσκους και να βαράνε backup me usb και καλή τύχη και καλή βραδιά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2023 στις 8:35 ΜΜ, amigagr είπε

στα τσακιδια ολες μαζι λοιπον!

Οραματιζεστε ένα mac να bootarei χωρίς εφαρμογές, ούτε σαφάρι; Χαχαχα!

Μέλη του fight club? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, antirix024 said:

OneDrive subscriber εδώ (1TB). Τα έχω πετάξει όλα εκεί και έχω ήσυχο το κεφάλι μου. Όμως το Dropbox είναι καλύτερο. Δυστυχώς είναι και το πιο ακριβό.  

Δεν έχει καλή εφαρμογή για φωτό όπως του Google 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, speedman_26 είπε

Δεν έχει καλή εφαρμογή για φωτό όπως του Google 

Δεν νομίζω να έγραψε ο άνθρωπος ότι ανεβάζει φωτογραφίες.

Πόσο μάλλον που λέει ότι προτιμά το Dropbox που δεν κάνει καν διαχείριση φώτο.

Τι να σου πω, για 3 TB που θέλω για backup σημαντικών αρχείων από το synology για το 365 πληρώνω 28 ευρώ το χρόνο.

Το μοιράζομαι και πληρώνω το μισό εγώ, τόσο βγαίνει το ετήσιο 365 αν πάρεις την άδεια από τρίτους.

Για 2 TB στη Google θα ήθελα 10 ευρώ το μήνα.

Η καλύτερη διαχείριση αξίζει για μένα 100 ευρώ παραπάνω το χρόνο και έχοντας και 2 TB αντί για 3;

Προσωπικά, όχι, τέλεια είναι η διαχείριση του onedive και τα 100 ευρώ που θα πλήρωνα επιπλέον στη τσέπη μου 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, speedman_26 said:

Δεν έχει καλή εφαρμογή για φωτό όπως του Google 

ναι, δεν με απασχολεί αυτό καθόλου. Τα αρχεία της δουλειάς μου με ενδιαφέρουν για τις φωτο έχω το Lightroom και κάνω τη δουλειά μου (και το OneDrive μόνο για storage)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...