Προς το περιεχόμενο

Flint (GL-AX1800)


Tzenamo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας όλους,

Θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποιος το συγκεκριμένο router https://store-eu.gl-inet.com/en-jp/products/flint-gl-ax1800-dual-band-gigabit-wi-fi-6-router

Εχω 100αρα Nova σύνδεση με το εργοστασιακό Router ZTE H288A αλλά δεν βρίσκω υποστήριξη vpn στο router.

Έχω iptv & θέλω το router μου να υποστηρίζει vpn έτσι ώστε να μην μου κόβει ο πάροχος την ip.

Ξέρει κάποιος περισσότερα να με διαφωτίσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω άλλο μοντέλο της εταιρείας αλλά ως λειτουργικό είναι παρόμοιο. Έχει υποστήριξη VPN είτε ως server είτε ως  client σε OpenVPN και Wireguard.

Οπότε θέλεις συνδρομή σε κάποια υπηρεσία VPN που να υποστηρίζει κάποιο από τα δύο. Μάλιστα έχει έτοιμα προφίλ για πλειάδα τέτοιων υπηρεσιών και απλά χρειάζεται να ορίσεις τις σχετικές ρυθμίσεις για την σύνδεση του VPN.

Υπόψη ότι δεν υποστηρίζει VoIP τηλεφωνία, άρα γι' αυτήν χρειάζεσαι και την συσκευή του παρόχου σε Bridge Mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο μοντέλο έχεις ακριβώς jkoukos?

Εγώ έχω το EON+ Fiber 100 πρόγραμμα της Nova (τηλ - ιντερνετ - τηλεόραση) με το Router ZTE H288A

Επειδή δεν γνωρίζω πολλά τεχνικά, εννοείς ότι μπορώ να πάρω αυτό το ρούτερ που έχει υποστήριξη vpn & να το συνδέσω μαζί αυτό της Nova?

Υπόψην έχω & συνδρομή σε υπηρεσία vpn.

Άν μπορείς δώσε μου τα φώτα σου 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

´Έχω το GL-MT300N-V2. Το λειτουργικό είναι ίδιο με αυτό που ρωτάς, απλά ασθενέστερο, αλλά και τα 2 υποστηρίζουν ακριβώς τα ίδια σε VPN.

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως κύριο Router για την σύνδεση στο διαδίκτυο, οπότε το μόνο που χρειάζεται είναι να μπει το ΖΤΕ σε Bridge Mode ώστε να δουλεύει μόνον ως Modem. Μπορεί ακόμη να παίξει ως δεύτερο Router παίρνοντας απλά σύνδεση (όπως ο υπολογιστή σου) από το ΖΤΕ

Και στις 2 περιπτώσεις, όσες συσκευές συνδέονται πάνω του (ή όσες θέλεις εσύ) βγαίνουν από το VPN αντί της σύνδεσης του ΖΤΕ.

Σε κάθε περίπτωση αυτό που θέλεις δεν είναι plug & play και θα χρειαστούν κάποιες χειροκίνητες ρυθμίσεις για να παίξει με τον τρόπο που θέλεις (όποιος κι αν είναι αυτός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου μιας & δεν είμαι καθόλου γνώστης σε αυτα jkoukos 🙂

Η αλήθεια είναι ότι θέλω μόνο να βάλω στην tv ενα router/vpn όπως αυτό που έχεις εσύ, 

έτσι ώστε να μπορώ να βλέπω IPTV με vpn φυσικά χωρίς να μπορέσει να μου κόψει την isp η Nova.

Άρα λες να κάνει αυτ;o που έχεις εσύ τη δουλειά?

Και αν ναί πως τα συνδέω για να γίνει bridge mode? Το Mango στην tv με ethernet & το ZTE?

Θέλω τα φώτα σου! 🙂

Επεξ/σία από Tzenamo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύκολο είναι αν ακολουθήσεις τις οδηγίες τις εταιρείας.

  1. Καταρχήν συνδέεις έναν υπολογιστή στην θύρα LAN και κάνεις τα αρχικά βήματα ρύθμισης.
  2. Στη συνέχεια το ρυθμίζεις ως Router (επιλογή Cable με πρωτόκολλο DHCP) να παίρνει σύνδεση από το ΖΤΕ. Θα συνδέσεις την θύρα WAN με μία LAN του ΖΤΕ.
  3. Εφόσον όλα έχουν γίνει σωστά, ο υπολογιστής θα έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο.
  4. Ρυθμίζεις το VPN Client ανάλογα τον πάροχο με τον οποίο έχεις συνδρομή και την υπηρεσία που αυτός υποστηρίζει (OpenVPN ή Wireguard). Προσοχή, να ρυθμίσεις επίσης το Internet Kill Switch και τα VPN Policies.
  5. Αποσυνδέεις τον υπολογιστή από την θύρα LAN και συνδέεις την τηλεόραση, οπότε αυτή θα έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο μέσω του VPN tunnel.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα σε ευχαριστώ πολύ  jkoukos 🙂

Το παράγγειλα & περιμένω να έρθει μέσα στην επόμενη εβδομάδα λογικά.

Άν χρειαστώ κάτι θα σε ρωτήσω εδώ στο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2023 στις 12:36 ΠΜ, jkoukos είπε

Έχω άλλο μοντέλο της εταιρείας αλλά ως λειτουργικό είναι παρόμοιο. Έχει υποστήριξη VPN είτε ως server είτε ως  client σε OpenVPN και Wireguard.

Οπότε θέλεις συνδρομή σε κάποια υπηρεσία VPN που να υποστηρίζει κάποιο από τα δύο. Μάλιστα έχει έτοιμα προφίλ για πλειάδα τέτοιων υπηρεσιών και απλά χρειάζεται να ορίσεις τις σχετικές ρυθμίσεις για την σύνδεση του VPN.

Υπόψη ότι δεν υποστηρίζει VoIP τηλεφωνία, άρα γι' αυτήν χρειάζεσαι και την συσκευή του παρόχου σε Bridge Mode.

Θα προτιμούσες αυτό Flint (GL-AX1800) η ένα Asus RT-AX59U ? Πιο πολύ το θέλω για streaming. Και γιατί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Σου απάντησα στο άλλο θέμα που έθεσες το ίδιο ερώτημα.

Πρώτα είχα ρωτήσει εδώ και μετά είδα το Γενικό θέμα να ρωτήσω, εντάξει ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

jkoukos καλησπέρα,

Να σε ρωτήσω χρειάζεται να ενεργοποιήσω τίποτα απο αυτές τις επιλογές που έχει το νέο router για το vpn?

Global Options + Openvpn options (photos)

openvpn_options.jpg

global.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...