Προς το περιεχόμενο

Συμβατό wifi usb stick.


Argonaute

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει ενα usb wifi stick με out of the box συμβατοτητα με Linux? Ειχα το κλασσικό TPLink 722N και μας άφησε, και το TPLink archer T2U δεν δουλΕυει με τίποτα και παρόλο που εφαγα ενα τριωρο να κανω compile τον driver, δεν τον φορτώνει. Με insprobe για το rlt8821au.ko μου πεταει error.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Linux Mint έχω δοκιμάσει δύο usb wifi sticks:
α. Το Edision WiFi 150Mbps EDI-Mega USB Adapter
που λειτουργούσε άψογα και χωρίς να χρειαστεί να περάσω drivers, αλλά πάνω στο μήνα χάλασε - έπαψε να αναγνωρίζεται.
β. Το Savio CL-63 (ως αντικαταστάτη του παραπάνω)
που αναγνωρίζεται και λειτουργεί αυτόματα, αλλά για κάποιο λόγο δεν μου δίνει Ίντερνετ (ούτε σε Windows 10).

(Τα φτηνά στικάκια είναι και αναξιόπιστα - αυτό μόνο συμπεραίνω από τη δική μου εμπειρία.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω πριν καιρο ειχα παρει αυτο

https://www.e-shop.gr/lanberg-ac1200-dual-band-mini-usb-wifi-adapter-p-PER.759016

το ειχε σε λιγο χαμηλοτερη τιμη στις προσφορες της Κυριακής. Εχει driver συνοδευτικό για linux αλλα δεν τα ειχα καταφέρει στο compile.

Τελικά δούλεψε με αυτό:

https://ip-life.net/install-realtek-rtl88x2bu-wireless-drivers-linux-mint/

σε τελευταίες εκδόσεις που τσέκαρα, κυρίως ubuntu,fedora υπάρχει πλέον ενσωματωμένος ο driver και παίζει out of the box

 

σημ. σιγουρεψου για το ποιον ακριβως driver εχει αναγκη το tp-link,γιατι και εγω υποτιθεται οτι εβρισκα σε φορουμ driver για το τσιπακι που ειχε ο ανταπτορας αλλα δεν επαιζε τιποτα. Μονο οταν μετα απο καιρο βρηκα το παραπάνω λινκ καταφερε και δουλεψε και στην περιπτωση μου οπως λενε και τα σχολια απο κατω ειναι η μονη λυση που το εκανε και επαιξε.

Επεξ/σία από kostaspatra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο lsusb μου δινει οτι ειναι το rtl8821au. Στο github βρηκα driver, τον εκανα compile kai install, και τον περναει στο /lib/modules/(uname -r)/dkms/update, εκει βρισκω το .ko. Οταν τον φορτωνω τρωει error.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Debian μου λειτουργεί κανονικά το TPLink archer T2U.

Όταν το έχεις συνδεδεμένο στον pc σου με lsusb στο εμφανίζει?

Δοκίμασε sudo apt install realtek-rtl88xxau-dkms  και μετα iwconfig για να δεις αν λειτουργεί.ealtek-rtl88xxau-dkmspt install realtek-rtl88xxau-dkms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vaspag είπε

Σε Debian μου λειτουργεί κανονικά το TPLink archer T2U.

Όταν το έχεις συνδεδεμένο στον pc σου με lsusb στο εμφανίζει?

Δοκίμασε sudo apt install realtek-rtl88xxau-dkms  και μετα iwconfig για να δεις αν λειτουργεί.ealtek-rtl88xxau-dkmspt install realtek-rtl88xxau-dkms

Ubuntu 23.04.  Αν ειναι θα δοκιμασω κατι παλιότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Argonaute said:

Ubuntu 23.04.  Αν ειναι θα δοκιμασω κατι παλιότερο.

Γιατι ως γνωστον , οσο παλιοτερη εκδοση το λειτουργικο , τοσο περισσοτερους drivers εχει ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Γιατι ως γνωστον , οσο παλιοτερη εκδοση το λειτουργικο , τοσο περισσοτερους drivers εχει ;) 

Εκαναν drop το support σε νεοτερο kernel από όσο είδα γιατι θεωρείται παλιό το τσιπάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Argonaute said:

Εκαναν drop το support σε νεοτερο kernel από όσο είδα γιατι θεωρείται παλιό το τσιπάκι.

Δεν ειναι λογος αυτος να πας σε παλιοτερη εκδοση λειτουργικου. Ειτε βρισκεις τον driver αλλιως , ειτε αλλαζεις στικακι. Ετσι ειναι η ζωη με το λινουξ ... Το να πας σε παλιοτερη εκδοση λειτουργικου μονο και μονο για το στικακι , μονο σε μενα φαινεται παραλογο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, για πειραματισμό είναι, δεν ειναι για main system οποτε κλάιν αν θα βαλω ενα χρόνο παλαιότερο πυρηνα. Δεν είπα οτι θα περάσω τον 2.6.9 του 2003.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...