Προς το περιεχόμενο

Σταμάτησε να αναγνωρίζεται ο δίσκος


cthulhucarbide

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλά θέματα ανοίγουν εδώ με χαλασμένους δίσκους, απώλειες δεδομένων κλπ κλπ αλλά ελπίζω να μην καταλήξω και γω στο χειρότερο σενάριο.

Στο pc έχω εδώ και πολλά χρόνια έναν δίσκο Seagate Barracuda 2 Tb στον οποίο έχω τον μεγάλο όγκο των αρχείων, όπως επίσης και τα torrents που κάνω seed οπότε έχει δουλέψει αρκετά αλλά ήταν γεμάτος και έπρεπε να πάρω πιο μεγάλο.

Πήρα έναν WD 6 Tb και τον συνέδεσα πριν 4 μέρες μετά από κάποιες συμβουλές εδώ. Άνοιξα το hd sentinel για να δω την υγεία του νέου δίσκου, και κοίταξα και του παλιού που ήταν εντάξει (δεν θυμάμαι αν ήταν στο 100% ή 96% αλλά παρακάτω δεν ήταν)

Κανα δυο μέρες αφού έβαλα τον νέο δίσκο, άρχισε το qbittorrent να πετάει κάτι ειδοποιήσεις για σφάλμα σε torrent που έκανα seed, αλλά δεν έδινε άλλες πληροφορίες πέρα από το ότι σταμάτησε. Μετά από λίγη ώρα έβγαζε σφάλμα για άλλο αρχείο.

Εχθές το pc πέταξε ειδοποίηση ότι κάτι συμβαίνει με τον D (ο εν λόγω δίσκος) και μετά από λίγο που πήγα να μπω μέσα βλέπω ότι δεν αναγνωρίζεται (!)

Εικόνα από την διαχείριση δίσκων:

Diskos1.png.b043e6953fe03a7b7ca5216c1376bcc7.png

Εικόνα από το hd sentinel:

Spoiler

Diskos2.png.f0886e9b86ee4fd42da85aaadca3e2ad.png

Εδώ τον "βλέπει" σαν να έχει μέγεθος 4 Gb ενώ έχει 2 Tb, και δεν δίνει άλλες πληροφορίες.

Πως πρέπει να κινηθώ τώρα μπας και του κάνω ανάνηψη?

Back up σε γενικές γραμμές έχω αλλά δεν το είχα ανανεώσει πρόσφατα. Γιαυτό πήρα και τον πιο μεγάλο δίσκο ώστε να τα περάσω όλα εκεί και να είναι όλα επικαιροποιημένα αλλά να που συνέβη η στραβή ακριβώς αυτές τις μέρες(!)

Ένα συμβάν που ίσως έπαιξε ρόλο. Βάζοντας στο κουτί τον νέο δίσκο 6 Tb, το κουτί έχει πλέον 4 δίσκους μέσα. Έναν ssd και 3 hdd. Καταλαμβάνονται και οι 4 θύρες sata της μητρικής, και οι 4 φύσες της πλεξούδας του τροφοδοτικού. Υπάρχει περίπτωση να έγινε κάτι με το ρεύμα του τροφοδοτικού (που όπως πληροφορήθηκα είναι φτηνό)? Τον έναν δίσκο θα τον έβγαζα μετά το back up αλλά να που έγινε αυτό

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΆΣΤΑΣΗ

Μετά από επανεκκίνηση που δεν άλλαξε κάτι, έκλεισα pc και έφυγα από το σπίτι. Μετά από λίγες ώρες που γύρισα και άνοιξα pc, τι να δω, ο σκληρός δουλεύει κανονικότατα σαν να μην είχε πάθει τίποτα ποτέ.

756848397_.png.8d9234901704450a2df197c01fbd53e3.png

Και με 100% υγεία παρακαλώ.

Πως αντιμετωπίζω την κατάσταση τώρα?

Αρχίζω να κάνω ανελέητο back up ή μήπως θα ζοριστεί πολύ ο δίσκος?

Αν και θα ήθελα πρώτα μια γνώμη για το τι μπορεί να συμβαίνει γιατί φαίνεται ότι ο δίσκος μια χαρά δουλεύει.

Παίζει τίποτα με το ρεύμα που είπα πριν να μην επαρκεί για 4 δίσκους ταυτόχρονα? Καμιά χαλαρή σύνδεση?

Κάτι φτιάχνει ή χαλάει πάντως με τις επανεκκινήσεις. Την πρώτη φορά που μου έβγαλε μήνυμα ότι κάθε έπαθε ο D, ήταν αφού είχα ανοίξει τον υπολογιστή μετά από κατάσταση αναμονής (που σβήνουν όλα στο tower). Το κάνω αρκετά συχνά μέσα στην μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, cthulhucarbide said:

ΑΝΆΣΤΑΣΗ

Μετά από επανεκκίνηση που δεν άλλαξε κάτι, έκλεισα pc και έφυγα από το σπίτι. Μετά από λίγες ώρες που γύρισα και άνοιξα pc, τι να δω, ο σκληρός δουλεύει κανονικότατα σαν να μην είχε πάθει τίποτα ποτέ.

756848397_.png.8d9234901704450a2df197c01fbd53e3.png

Και με 100% υγεία παρακαλώ.

Πως αντιμετωπίζω την κατάσταση τώρα?

Αρχίζω να κάνω ανελέητο back up ή μήπως θα ζοριστεί πολύ ο δίσκος?

Αν και θα ήθελα πρώτα μια γνώμη για το τι μπορεί να συμβαίνει γιατί φαίνεται ότι ο δίσκος μια χαρά δουλεύει.

Παίζει τίποτα με το ρεύμα που είπα πριν να μην επαρκεί για 4 δίσκους ταυτόχρονα? Καμιά χαλαρή σύνδεση?

Κάτι φτιάχνει ή χαλάει πάντως με τις επανεκκινήσεις. Την πρώτη φορά που μου έβγαλε μήνυμα ότι κάθε έπαθε ο D, ήταν αφού είχα ανοίξει τον υπολογιστή μετά από κατάσταση αναμονής (που σβήνουν όλα στο tower). Το κάνω αρκετά συχνά μέσα στην μέρα

 

Αγόρασε μερικά ΚΑΛΑ και εύκαμπτα sata καλώδια, καθάρισε με IPA τις επαφές δίσκων και μητρικής, και φρόντισε το cable management να αφήνει χαλαρές τις άκρες των καλωδίων ώστε να μην είναι ευαίσθητα σε μηχανικές εντάσεις, διαστολές-συστολές, και κραδασμούς.
Διακοπές επικοινωνίας έχεις, μιλάει από μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Diskos2.png.f0886e9b86ee4fd42da85aaadca3e2ad.png

Υπάρχει περίπτωση να έγινε κάτι με το ρεύμα του τροφοδοτικού; (που όπως πληροφορήθηκα είναι φτηνό)?

 

10 λεπτά πριν, snbblp είπε

 

Αγόρασε μερικά ΚΑΛΑ και εύκαμπτα sata καλώδια, καθάρισε με IPA τις επαφές δίσκων και μητρικής, και φρόντισε το cable management να αφήνει χαλαρές τις άκρες των καλωδίων ώστε να μην είναι ευαίσθητα σε μηχανικές εντάσεις, διαστολές-συστολές, και κραδασμούς.
Διακοπές επικοινωνίας έχεις, μιλάει από μόνο του.

Εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο για το παραπάνω και μετά για τα καλώδια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dpolal said:

 

Εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο για το παραπάνω και μετά για τα καλώδια.

Κι εγώ ανησυχώ για τις αυξήσεις σε ρεύμα, καύσιμα, ενοίκια και βασικά είδη σουπερμάρκετ, όμως είναι άσχετο με την βλάβη και την αυτοδιάγνωσή που καταγράφηκε στο smart του δίσκου.

ΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΒΥΣΜΑΤΑ, τελεία και παύλα.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, snbblp είπε

Κι εγώ ανησυχώ για τις αυξήσεις σε ρεύμα, καύσιμα, ενοίκια και βασικά είδη σουπερμάρκετ, όμως είναι άσχετο με την βλάβη και την αυτοδιάγνωσή που καταγράφηκε στο smart του δίσκου.

ΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΒΥΣΜΑΤΑ, τελεία και παύλα.-

Επιτρέπεται να εκφράσω άποψη ή χρειάζομαι άδεια;;

Χαλάρωσε λίγο, φιλικά στο λέω.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, dpolal said:

Επιτρέπεται να εκφράσω άποψη ή χρειάζομαι άδεια;;

Χαλάρωσε λίγο, φιλικά στο λέω.

Γιατί ρε φίλε, είδες να δυσκολεύομαι, να στερούμαι γνώσης ή εμπειρίας, να λέω κάτι αβάσιμο ή ατεκμηρίωτο, ή να λέω του ανθρώπου κάτι στην τύχη, πχ... "βάλε λίνουξ - κάνε ρισέτ το μπάιος"; Γιατί πρέπει να με απαξιώσεις με κάτι τυχαίο, πχ "εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο για το παραπάνω και μετά για τα καλώδια";

Και μετά λες σ' εμένα να χαλαρώσω;
Θα αλλάξει καλώδια, θα καθαρίσει βύσματα, και θα παίξει μια χαρά. Απλώς, από εδώ και μετά, μέχρι να πετάξει τον δίσκο, θα φαίνεται στο smart log το σφάλμα "κάποτε έγιναν Χ φορές απώλειες επικοινωνίας". Που κι αυτό, αν έχεις το κατάλληλο software-hardware (πχ PC3000) μπορείς να το διαγράψεις με "reset smart log".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπήρχε ένταση στα καλώδια θα μπορούσαν να έχουν αποκολλήσει και κάποια pins ή να έχουν σπάσει πάνω απ' το board. Όπως επίσης αν δεν είναι βιδωμένος σωστά.

Θα προτιμούσα τώρα που λειτουργεί να πάρουμε backup πριν πειράξουμε τα καλώδια. Όχι πως δεν επισκευάζεται τέτοια βλάβη, αλλά μπορεί να αξίζει περισσότερο απ' ότι κάνει ένας νέος.

Απ' την άλλη αν το τροφοδοτικό έχει κάποια βλάβη ή δεν επαρκεί το ρεύμα που δίνει, τότε κάποιος δίσκος μπορεί να μην μπορέσει να μπουτάρει. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται σε κάθε boot state του δίσκου αλλά το S.M.A.R.T. είναι πιθανό να μην "φορτώνεται" στα αρχικά στάδια του δίσκου. Έτσι δεν είναι απίθανο να μην καταγράψει την βλάβη.

Γενικά πάντως οι πρώτοι που την πατάνε από τα τροφοδοτικά είναι είναι οι HDD. Είναι πολύ πιθανό το παραπάνω σύστημα να μπορεί να το σηκώσει ποιοτικό τροφοδοτικό των 60€, είναι κρίμα να δίνουμε σε δευτεράτζες 20€ και 40€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...