Προς το περιεχόμενο

Dell G2724D ips glow ή backlight bleed?


ntasosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από πολλά χρόνια με TN οθόνη αποφάσισα να πάρω την πρώτη μου IPS,  Dell G2724D.

Αυτό που φαίνεται στις εικόνες είναι ips glow ή backlight bleed ή και τα δύο μαζί?

Θα πρέπει να την επιστρέψω?

001.jpg.38a1e634231edf2a06fefa081104ad57.jpg002.jpg.240b6ff0894de9caafc0aba3e688b87d.jpg

 

Επεξ/σία από ntasosk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έλεγα και τα δυο με περισσότερο το IPS Glow αφού σε 3 από τις 4 γωνίες της οθόνης υπάρχει έντονος φωτισμός, Έντονος φωτισμός (backlight bleed) υπάρχει και στις άκρες της οθόνης (όχι σε όλες). Το IPS Glow στην οθόνη είναι καθαρά ένα τεχνολογικό ζήτημα και συνδέεται κυρίως με τις IPS οθόνες. Όλες σχεδόν οι IPS οθόνες έχουν θέματα με το IPS Glow και με το Backlight Bleed. Επίσης είναι πολύ δύσκολο να βρεις οθόνη χωρίς αυτά τα προβλήματα φωτισμού ακόμα και σε πανάκριβες οθόνες. Το θέμα είναι πόσο έντονο είναι. Επειδή είναι υποκειμενικό για τον καθένα, θα έλεγα να το δεις μέσα από κάποιες εφαρμογές (office ή κανένα παιχνίδι). Εάν σε ενοχλεί οτιδήποτε έστω και λίγο πρέπει να την αλλάξεις.

Προσωπικά όπως το βλέπω από τις φωτογραφίες, και το IPS Glow και το Backlight Bleed (τουλάχιστον σε σύγκριση με τις δικές μου οθόνες που είναι επίσης IPS) είναι έντονα. Εάν έχεις αγοράσεις την οθόνη ηλεκτρονικά θα έλεγα να πας σε υπαναχώρηση και να την επιστρέψεις.

Δες εδώ και το  review από το rtings (με ελάχιστα αρνητικά τα περί black uniformity και του local deeming).

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Θα έλεγα και τα δυο με περισσότερο το IPS Glow αφού σε 3 από τις 4 γωνίες της οθόνης υπάρχει έντονος φωτισμός, Έντονος φωτισμός (backlight bleed) υπάρχει και στις άκρες της οθόνης (όχι σε όλες). Το IPS Glow στην οθόνη είναι καθαρά ένα τεχνολογικό ζήτημα και συνδέεται κυρίως με τις IPS οθόνες. Όλες σχεδόν οι IPS οθόνες έχουν θέματα με το IPS Glow και με το Backlight Bleed. Επίσης είναι πολύ δύσκολο να βρεις οθόνη χωρίς αυτά τα προβλήματα φωτισμού ακόμα και σε πανάκριβες οθόνες. Το θέμα είναι πόσο έντονο είναι. Επειδή είναι υποκειμενικό για τον καθένα, θα έλεγα να το δεις μέσα από κάποιες εφαρμογές (office ή κανένα παιχνίδι). Εάν σε ενοχλεί οτιδήποτε έστω και λίγο πρέπει να την αλλάξεις.

Προσωπικά όπως το βλέπω από τις φωτογραφίες, και το IPS Glow και το Backlight Bleed (τουλάχιστον σε σύγκριση με τις δικές μου οθόνες που είναι επίσης IPS) είναι έντονα. Εάν έχεις αγοράσεις την οθόνη ηλεκτρονικά θα έλεγα να πας σε υπαναχώρηση και να την επιστρέψεις.

Δες εδώ και το  review από το rtings (με ελάχιστα αρνητικά τα περί black uniformity και του local deeming).

Το review του rtings το διάβασα πριν την αγοράσω αλλά δεν περίμενα τόσο εντονο glow. Οι φωτό είναι τραβηγμένες με 100% φωτεινότητα οθόνης σε πλήρες σκοτάδι,  συνθήκες που δεν θα έχω ποτέ στο χώρο μου, αλλά παραμένει ενοχλητικό το glow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ntasosk είπε

Το review του rtings το διάβασα πριν την αγοράσω αλλά δεν περίμενα τόσο εντονο glow. Οι φωτό είναι τραβηγμένες με 100% φωτεινότητα οθόνης σε πλήρες σκοτάδι,  συνθήκες που δεν θα έχω ποτέ στο χώρο μου, αλλά παραμένει ενοχλητικό το glow.

Λίγο έως πολύ το έχουν όλα τα ips panels , εξαρτάται από τον κάθε κατασκευαστή αν είναι λόγος αντικατάστασης η όχι , παρ'ολα αυτά αν σε ενοχλεί τόσο έχεις το δικαίωμα της επιστροφής αν την πήρες εντός 14 ημερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την οθόνη θα την κρατήσω λίγες μέρες ακόμα, μήπως και συνηθίσω τη γυαλάδα.

Αν έχει κάποιος εμπειρία με τη dell ,για παρόμοια περίπτωση αντικατάστασης, περιμένω να ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα 2 dell, ευτυχώς τις επέστρεψα πίσω. Είχα και lg - το ίδιο θέμα τις πούλησα. Γενικά η dell στις ips χρησιμοποιεί κυρίως πάνελ lg όπου έχει ips glow (γυαλάδα), το οποίο κατά την γνώμη μου είναι απαίσιο και δεν συνηθίζεται. Στις Asus τα πράγματα είναι καλύτερα, αλλά στα ακριβά μοντέλα. Η Gigabyte είναι πιστεύω top στα ips (πάνελ της BOE) όπου και στα οικονομικά μοντέλα το ips glow που έχουν είναι πολύ λίγο, χωρίς να υστερούν σε χρώματα κ.τ.λ.

Συμπέρασμα : Δώσε την πίσω εάν μπορείς και πάρε gigabyte, η va μοντέλο. Εκτός εάν την παίζεις (την οθόνη) μόνο την ημέρα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

εχω την ιδια οθονη πριν κανα μηνα την αγορασα ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη την στιγμη απο οθονες 27" 2Κ και κατω απο 350€ . μπορειτε να κοιταξετε την αποδοση της στο Rtings . εμενα δεν εχει καθολου backlight bleeding . φυσικα εχει σημασια και σε πιο προφιλ την δουλευεις την οθονη και με τι φωτεινοτητα και αντιθεση της εχεις βαλει . και κανεις δεν την κοιταει σε σκοτεινο δωματιο οπως την εχεις τωρα στην φωτο. και δεν εξηγεις εαν αυτο ειναι μια μαυρη οθονη που εχεις επιλεξει να δεις και στην εμφανιζει ετσι ?? βαλε το απολυτο μαυρο για να δεις πως το εμφανιζει. η οθονη εχει παρα πολυ καλη αντιθεση για IPS panel...... [1420:1] πολυ λιγες οθονες εχουν τετοια αντιθεση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/10/2023 στις 6:31 ΜΜ, Dark_Nightfall είπε

Λίγο έως πολύ το έχουν όλα τα ips panels , εξαρτάται από τον κάθε κατασκευαστή αν είναι λόγος αντικατάστασης η όχι , παρ'ολα αυτά αν σε ενοχλεί τόσο έχεις το δικαίωμα της επιστροφής αν την πήρες εντός 14 ημερών.

Αυτό ισχύει είτε αν έχει ελάττωμα, είτε αν απλά το άνοιξες και τελικά δεν το θέλεις; Δηλαδή το ανοίγεις κ μπορείς να το επιστρέψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Karanikolis είπε

Αυτό ισχύει είτε αν έχει ελάττωμα, είτε αν απλά το άνοιξες και τελικά δεν το θέλεις; Δηλαδή το ανοίγεις κ μπορείς να το επιστρέψεις;

Νομίζω ισχύει εντός 14 ημερών , ότι μπορείς να το επιστρέψεις άσχετα αν το άνοιξες η όχι , δεν ξέρω αν ισχύει σε όλα τα καταστήματα αλλά πχ στο e-shop ισχύει , για προιόντα τεχνολογίας μιλάμε για λευκές συσκευές δεν ξέρω τί γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...