Προς το περιεχόμενο

Χαμένες αποστολες AliExpress ΕΛΤΑ Hungarian post


soulfree90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας έχω δύο ανεπιδοτα αντικείμενα μικρής αξίας κάτω των 10 ευρω Τα οποία ο πωλητής του AliExpress έχει στείλει με Hungarian post και βρίσκονται από τέλος Αυγούστου Αθήνα και από τότε αγνοείται η τύχη τους μάλλον στο αεροδρόμιο. Το AliExpress δεν δέχεται να κάνει refund χωρίς χαρτιά από την εταιρία του ταχυδρομείου. Πως ζητάω γραπτώς από τα ΕΛΤΑ ότι τα αντικείμενα χάθηκαν ή βρίσκονται στο τελωνείο ; Για να το στείλω στον πωλητή να μου στείλει τα χρήματα;

 

Τα tracking είναι της μορφής UAxxxxHU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, soulfree90 είπε

Γεια σας έχω δύο ανεπιδοτα αντικείμενα μικρής αξίας κάτω των 10 ευρω Τα οποία ο πωλητής του AliExpress έχει στείλει με Hungarian post και βρίσκονται από τέλος Αυγούστου Αθήνα και από τότε αγνοείται η τύχη τους μάλλον στο αεροδρόμιο. Το AliExpress δεν δέχεται να κάνει refund χωρίς χαρτιά από την εταιρία του ταχυδρομείου. Πως ζητάω γραπτώς από τα ΕΛΤΑ ότι τα αντικείμενα χάθηκαν ή βρίσκονται στο τελωνείο ; Για να το στείλω στον πωλητή να μου στείλει τα χρήματα;

 

Τα tracking είναι της μορφής UAxxxxHU

Καλησπέρα.. Να περιμενεις γιατί αργουν να τα φέρουν.. 

Μόνο αν πας στο ταχυδρομείο της περιοχης και το ζητήσεις.. Και αν θα στο δώσουν αυτό!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει σχετικό thread εδώ: 

 

Για να συμπληρώσω την εμπειρία μου, έχω 3 χαμένα δέματα φέτος που ερχόταν μέσω Hungarian Post, κανένα τελικά δεν έφτασε σε μένα. Σε ό,τι επικοινωνία κατάφερα και έκανα με Ουγγαρία, είναι ότι είτε από το δικό τους σύστημα έβλεπαν πως έχουν φύγει από αυτούς, είτε δεν τα έβλεπαν καν. Οπότε δυστυχώς δε μπορείς να ξέρεις τι έχουν απογίνει. Η dpd που ήταν ο παραλήπτης/εισαγωγέας στην Ελλάδα, μου έλεγε συνέχεια ότι αυτοί δε μπορούν να δουν τίποτα μέχρι να μπει Ελλάδα. Τελικώς, 8 μήνες μετά δεν έχει φτάσει τίποτα, κάπου χάθηκαν στη πορεία. Μόλις πέρασαν οι 90 μέρες του aliexpress για το αυτόματο κλείσιμο της παράδοσης, έκανα dispute, και πήρα τα λεφτά μου πίσω για όλα τα αντικείμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα έκλεισαν οι 90 μέρες αλλά δεν δέχονται να αποζημιώσουν γιατί θέλουν επίσημη γραπτή βεβαίωση από τα ΕΛΤΑ ότι τα αντικείμενα έχουν χαθεί ή βρίσκονται στο τελωνείο. Άρα το μόνο που μένει είναι καταγγελία στο ΙΝΚΑ και ΕΕΤΤ εφόσον απαντήσουν τα ΕΛΤΑ γραπτώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πιστεύω ότι οι πωλητές γνωρίζουν πως το last mile είναι γτπ... και στέλνουν fake trackings στους αγοραστές. To τελαυταίο update που βγάζει η Cainiao είναι 'Arrived at local delivery center'΄. Δε γράφει όμως σε ποια πόλη. Το σύστημα του Aliexpress όταν λάβει το συγκεκριμένο update απ'τη Cainiao, εμφανίζει πως το δέμα έχει φτάσει στη πόλη-προορισμόαλλά αυτό μπορεί και να μην ισχύει. Πχ μπορεί να υπάρχουν 5 παραγγελίες από Αθήνα, Θεσ/νίκη, Λάρισα, Ηράκλειο, Πάτρα... και ο πωλητής να έχει δώσει σε όλους ένα tracking από Αλεξανδρούπολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κατι αναλογο ειχε γινει και σε μενα. Ενα πακετακι εδειχνε Ελλαδα απο τον Ιουνιο. Πηρα στα ΕΛΤΑ τον Αυγουστο (γιατι το ειχα ξεχασει κι εγω) και μου ειπαν πως αποκλειεται να υπαρχει πια και λογικα εχει γυρισει πισω. Ωστοσο εδειχνε ακομα αεροδρομιο.

Δεν μου εγινε ποτε refund γιατι ο πωλητης του Aliexpress σου λεει "εγω το εστειλα, παρε το τρακινγκ, ειναι στην χωρα σου, βγαλε ακρη", αλλα δεν ασχοληθηκα και παραπανω διοτι ηταν κατω απο 10 ευρω η αξια του (ενα εργαλειακι ηταν) και βαρεθηκα οικτρα να ασχοληθω παραπανω. Ας ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Υπομονη ένα δυο μήνες, ελτα ειναι αυτα, το σιγουρο ειναι ότι θα ερθουν

Πως εισαι τοσο σιγουρος;
Το σιγουρο ειναι οτι εχω χασει πανω απο 10 δεματα ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Πως εισαι τοσο σιγουρος;
Το σιγουρο ειναι οτι εχω χασει πανω απο 10 δεματα ετσι.

Εγω δεν έχω χάσει ποτέ δέμα

Μήπως στα πετάνε και τα μαζεύει κάποιος άλλος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω χάσει και εγώ πολλά δέματα, όλα, με την ίδια κατάληξη HU και πλέον ο ALI δεν επιστρέφει λεφτά.

Στο τοπικό κατάστημα του ΕΛΤΑ έχω συγγενή μου και γνωρίζω τα πάντα σχετικά με τις διακινήσεις.

Οποιος δε το πιστεύει μπορεί να μου στείλει μήνυμα, για πολύ αναλυτική ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, im2004 είπε

Εχω χάσει και εγώ πολλά δέματα, όλα, με την ίδια κατάληξη HU και πλέον ο ALI δεν επιστρέφει λεφτά.

Στο τοπικό κατάστημα του ΕΛΤΑ έχω συγγενή μου και γνωρίζω τα πάντα σχετικά με τις διακινήσεις.

Οποιος δε το πιστεύει μπορεί να μου στείλει μήνυμα, για πολύ αναλυτική ενημέρωση.

Δηλαδή πως χάνονται; Έχουμε καμία εξήγηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Εγω δεν έχω χάσει ποτέ δέμα

 

Αυτο δε σημαινει κατι.

 

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Μήπως στα πετάνε και τα μαζεύει κάποιος άλλος 

Μενω σε μονοκατοικια. 
Δεν παραδιδονται ποτε,απλα χανονται στο τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι λέτε; Ποιες αυλές και βλακείες; Τα δέματα δε φτάνουν ποτέ στα τοπικά ΕΛΤΑ καταστήματα, χάνονται είτε στη μεταφορά προς τα ελληνικά τελωνεία, είτε μέσα σε αυτά. Δε ξέρω αν φταίει η γραφειοκρατία, ή τα δέματα έχουν χαλάσει ή δε φαίνονται τα αυτοκόλλητα με τα ονόματα και τις διευθύνσεις, αλλά μια χαρά χάνονται. 

Και συμφωνώ ότι κάτι παίζει και με τα tracking numbers, γιατί φέτος μου έτυχε να δείχνει ότι το δέμα έχει φτάσει στο τοπικό ΕΛΤΑ, και να περνάνε 2 βδομάδες και να μη κουνιέται. Έχω πάρει τηλέφωνο στο ΕΛΤΑ με εντολή αναζήτησης και 3 μέρες μετά να μου λένε ότι δεν έχει φτάσει σιγουρα Ελλάδα, ενώ το aliexpress και ο πωλητής να επιμένουν ότι είναι εδώ... Δε ξέρω αν είστε τυχεροί μερικοί και δεν είχατε θέμα, αλλά δε νομίζω ότι είμαστε λίγοι που έχουν χαθεί τα δέματά μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...