Προς το περιεχόμενο

Γίνεται απο B2 στα αγγλικά να πάω απευθείας C2?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, όπως είπα πιο επάνω γίνεται να δώσω απευθείας για C2 χωρίς να κάνω προετοιμασία και μαθήματα για C1? 

Το Β2 το είχα δώσει πριν 8 χρόνια (σταμάτησα τα αγγλικά διότι ήθελα να ασχοληθώ πιο πολύ με πανελλήνιες και πανεπιστήμιο) 

Η καθηγήτρια που βρήκα μου πρότεινε να κάνω ένα τεστ B2, το οποίο έκανα και το αποτέλεσμα ήταν 75/100

Όμως μου επιμένει να κάνω πρώτα μαζί της μαθήματα για C1 για αρκετό καιρό ώστε να ξανάσυντονιστώ με τα αγγλικά με δικαιολογία ότι θα τα έχω ξεχάσει όλα (πράγμα που διαψεύδεται). 

Παρόλο που έχω να κάνω μαθήματα εδώ και 8 χρόνια δεν τα έχω ξεχάσει ίσα ίσα που συνέχεια ασχολούμαι με αυτά συνέχεια στο YouTube κυρίως όσο και σε video games, άσε που νιώθω ότι τα μαθαίνω καλύτερα από εκεί!! 

Επειδή με προβλημάτισε αρκετά η καθηγήτρια και νοιώθω ότι είναι σπατάλη χρόνου και χρημάτων το C1, τι από τα δύο είναι καλύτερο να κάνω κατευθείαν στο C2, η ένα ενδιάμεσο βήμα στο C1 πρώτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Aggelos468 είπε

Καλησπέρα, όπως είπα πιο επάνω γίνεται να δώσω απευθείας για C2 χωρίς να κάνω προετοιμασία και μαθήματα για C1? 

Το Β2 το είχα δώσει πριν 8 χρόνια (σταμάτησα τα αγγλικά διότι ήθελα να ασχοληθώ πιο πολύ με πανελλήνιες και πανεπιστήμιο) 

Η καθηγήτρια που βρήκα μου πρότεινε να κάνω ένα τεστ B2, το οποίο έκανα και το αποτέλεσμα ήταν 75/100

Όμως μου επιμένει να κάνω πρώτα μαζί της μαθήματα για C1 για αρκετό καιρό ώστε να ξανάσυντονιστώ με τα αγγλικά με δικαιολογία ότι θα τα έχω ξεχάσει όλα (πράγμα που διαψεύδεται). 

Παρόλο που έχω να κάνω μαθήματα εδώ και 8 χρόνια δεν τα έχω ξεχάσει ίσα ίσα που συνέχεια ασχολούμαι με αυτά συνέχεια στο YouTube κυρίως όσο και σε video games, άσε που νιώθω ότι τα μαθαίνω καλύτερα από εκεί!! 

Επειδή με προβλημάτισε αρκετά η καθηγήτρια και νοιώθω ότι είναι σπατάλη χρόνου και χρημάτων το C1, τι από τα δύο είναι καλύτερο να κάνω κατευθείαν στο C2, η ένα ενδιάμεσο βήμα στο C1 πρώτα?

Με το αν γίνεται τι εννοείς, αν σου επιτρέπει το σύστημα; Ή αν μπορείς να τα καταφέρεις; 

Είναι κάτι που θα έρθεις σε συνεννόηση με τον καθηγητή σου. Έχει ο καθείς το δικό του σκεπτικό. Σου λέει για να σου εγγυηθώ το αποτέλεσμα, θα ακολουθήσουμε το δικό μου πλάνο. Αν δεν συμφωνείτε, μπορείς πάντοτε να αναζητήσεις άλλον ή ακόμα, και φροντιστήριο. 

Εγώ πάντως, δίχως lower στα χέρια μου, δεν έδωσα ποτέ μου, μέσα σε 14 μήνες είχα πάρει το C2. Σε φροντιστήριο. (Τους τελευταίους τρεις μήνες πριν την εξέταση, Σεπτέμβριο έως Δεκέμβριο, έκανα εντατικά μαθήματα). 

Ότι γίνεται, τεχνικά γίνεται. Απλώς, θέλει μπόλικη δουλειά και τακτική εντριβή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και γίνεται να πας κατευθείαν για C2, αλλά όπως αναφέρθηκε πρέπει να διαβάσεις εντατικά και να συζήτησετε και με την καθηγήτρια ένα πλάνο.

Για να δώσω και εγώ ένα παράδειγμα. Ήμουν με Β2 στα γαλλικά και στη Β Λυκείου είχα δώσει για C1, αλλά δεν διάβαζα και ιδιαίτερα οπότε δεν το πήρα. Μετά στα δυο πρώτα έτη του προπτυχιακού ξεκίνησα πάλι μαθήματα 1-2 φορές τη βδομάδα και έδωσα κατευθείαν για το C2.

Οπότε όλα εξαρτώνται από το διάβασμα που θα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο γίνεται αλλά συνηθίζεται σε πολλά φροντιστήρια να γίνεται skipped το επίπεδο C1. H διαφορά του επιπέδου δυσκολίας μεταξύ των εξετάσεων C1 και C2 στα αγγλικά είναι αρκετά μικρή (όχι βέβαια αμελητέα), κάτι που δε συμβαίνει σε άλλες γλώσσες. 

Αν η καθηγήτρια σου επιμένει να δείτε λίγο την «ύλη» του C1, τότε αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Αν όμως σε πιέζει να δώσεις το C1, τότε θα σου συμβούλευα να την αλλάξεις. Δεν υπάρχει κανένα νόημα να ξοδέψεις λεφτά για past papers και εξέταστρα του C1 όταν ο στόχος σου είναι το C2. Ούτως ή άλλως έχεις τη δυνατότητα να δώσεις και για CPE και για ECPE ταυτόχρονα αυξάνοντας τις πιθανότητες να περάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...