Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση 3.5mm δίσκου σε netbook mobo (Πειράζοντας το σασί)


PC_MAGAS
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από CoffeeDrink10,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Exω ένα παλιό netbook, λειτουργικό αλλα σπασμενο κέλυφος + οτι μονο debian η BSD να σηκώσει.

Ως εκ τούτου σκευτόμουν αν εβγαζα τελείως την mobo και κάπως σε αυτό κούμπωνα 3.5mm δίσκο για να το κάνω NAS και κυρίως caching server για apt, alpine linux package caching, packagist και npm σε docker builds.

 

O δίσκος θα είναι 10ΤΒ η μικρότερος πάντως > 2ΤΒ και μόνο το PC μου θα συνδέετε σε αυτό μέσου του router. (Single user home office, δικοι μου δεν θα τον χρησιμοποιούν) άρα max 2-3 hosts. Tο θέμα ειναι μπορώ somehow εκτός laptop (θα παίξει DIY wooden frame) να συνδέσω 3.5mm δισκο στα υπάρχοντα Sata connection της mobo?

Θα χακέψω το σασι για να το χωρέσω και ειναι στανταράκι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

spacer.png

ΑΝ ο δίσκος ειναι SATA, θέλεις κάτι τέτοιο. Αλλά πάλι θα θές να κάνεις ροέκταση power button, keyboard κλπ κλπ. Μεγάλος πονοκέφαλος, δεν παίρνεiς κανένα Odroid?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, CoffeeDrink10 είπε

spacer.png

ΑΝ ο δίσκος ειναι SATA, θέλεις κάτι τέτοιο. Αλλά πάλι θα θές να κάνεις ροέκταση power button, keyboard κλπ κλπ. Μεγάλος πονοκέφαλος, δεν παίρνεiς κανένα Odroid?

Well μπορώ απλά να κάνω το υπάρχων σασι διαμπερές και απλά να βάλω το υπάρχων σε ένα ξύλινο κουτί. Εξάλλου δεν θέλω το portability.

Οθόνη μπορεί να είναι στο καπάκι του κουτιού. Δλδ να μην κάνω προιέκταση απλά να έχω ένα κουτί ξύλινο και να αφήσω/βιδώσω το πάνω μέρος του σασί.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 11/10/2023 at 16:41, PC_MAGAS said:

Well μπορώ απλά να κάνω το υπάρχων σασι διαμπερές και απλά να βάλω το υπάρχων σε ένα ξύλινο κουτί. Εξάλλου δεν θέλω το portability.

Οθόνη μπορεί να είναι στο καπάκι του κουτιού. Δλδ να μην κάνω προιέκταση απλά να έχω ένα κουτί ξύλινο και να αφήσω/βιδώσω το πάνω μέρος του σασί.

Και γιατί δεν παίρνεις ένα εξωτερικό κουτί για 3,5αρη HDD με τροφοδοτικο?

Υ.γ Εάν πάντως κάνεις κατασκευή τελικά του ξύλινου κουτιού άφησε τρύπες/κενά για να αερίζετε ο HDD.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...