Προς το περιεχόμενο

OVERCLOCKING FOR AMD ATHLON XP 2600+ BARTON 333 FSB


stratos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τον επεξεργαστη , εχω την μητρικη αλλα απο OverClocking δεν εχω ιδεα και ακουω προτασεις για την ακολουθει συνταγη (οσοι γνωριζουν).

 

CPU : ATHLON XP 2600+ BARTON 333 FSB (LOCKED)

MAINBOARD : MSI K7N2 Delta-L NForce 400 Ultra

RAM : 2 DIMM 512 = 1024 MB 400Mhz KINGSTON

 

Περιμενω ιδεες απο καλους OverClocker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yep! Δοκίμασε να ανεβάσεις το FSB. Ανέβαζε το λίγο-λίγο, δοκιμάζοντας ταυτόχρονα αν δουλεύει σωστά (πχ βάλε το torture test του Prime95 να τρέξει μερικές ώρες).

 

Κατά πάσα πιθενότητα θα χρειαστεί να ανεβάσεις λίγο και την τάση του επεξεργαστή (Vcore) για να τα καταφέρεις. Και εδώ ισχύει ο κανόνας της σταδιακής αύξησης και δοκιμής.

 

Ακόμα, πρέπει να δώσεις προσοχή και στην ψύξη του επεξεργαστή. Μαζί με τα MHz και τα Volt ανεβαίνει και η θερμοκρασία του! Η "μαμίσια" ψύκτρα και το ανεμιστηράκι της CPU σου υπάρχει πιθανότητα να μην μπορεί να ανταπεξέλθει σε υψηλά επίπεδα overclocking, ειδικά τώρα το καλοκαίρι. Καλό είναι λοιπόν πριν από όλα, να βάλεις και κάποιο πρόγραμμα παρακολούθησης της θερμοκρασίας του επεξεργαστή. Σίγουρα το CD της motherboard σου θα έχει κάποιο απλό, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις και το Motherboard Monitor ή το SpeedFan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πρωτα απο ολα σας ευχαριστω για την προθυμεια σας στο ερωτημα μου και περιμενω και αλλες ιδεες.

Λοιπον στο ''ΦΛΕΓΩΝ'' ζητημα τωρα ....

Εφτασα το FSB στα 192 και με Vcore 1.725 ... περιπου 2120 Mhz απο 1920 και με την ''μαμισια'' ψυκτρα εφτασα μεχρι 56 βαθμους Κελσιου (μετα απο 1 ωρα συμπιεσης ταινιας με το DVDX).

To SiSoft Sandra τον καταταξε λιγο πιο κατω απο τον 3200+ (Καλο εεε)

ΑΛΛΑ τωρα η ερωτηση του ''κακου'' OverClocker...

Μπορω να αλλαξω τον ''πολλαπλασιαστη του επεξεργαστη πχ. 200FSB x 11 ?

Η θερμοκρασια του επεξεργαστη μηπως ειναι καπως ''λιγη'' μετα το τεστ?

Οντως εχω τοσο καλες επιδοσεις που μονο το SiSoft Sandra το βλεπει και δεν βλεπω εγω καποια διαφορα σε αλλα τεστ πχ. Quake 3 (φορτωμα του παιχνιδιου αλλα και γενικη εικονα την ωρα που παιζω).

Μηπως υπαρχει κατι ποιο ακριβεστερο και REAL τεστακι?

 

Και παλι σας κουρασα αλλα η αληθεια ειναι οτι ειμαι παλιος INTELακιας και παω να γινω νεο AMDακιας

 

THANKS. :D :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giati den mou to eleges oti ton itheles gia overclocking.to bios pou toy exo balei einai to 5.7.gia poio stathero sistima dokimase FSB 185.ego ekei to eixa pada.fisika me oxi ayth thn mnimi pou sou edosa alla me 2 corsair.512mb cas2.ton pollaplasiasti den boreis na ton allaxeis gia den tha kanei boot kai meta tha prepei na allaxeis ta jumbers(leei sto manual).ayto pou dokimase anebase thn tasi stis mnimes sta 2.7 h 2.6 an einai sta 2.5 kai dokimase na ayxiseis to fsb.to megisto pou eixa ftasei otan to eixa htan 2140,alla to sistima den itan katholou stathero.episis san psiktra den eixa ayth (thn ergostasiaki) alla stin arxi ena

fop38 ths globalwin kai meta ena zalman,epidi to fop 38 kanei san aeroplano pou apogionetai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θερμοκρασια του επεξεργαστη μηπως ειναι καπως ''λιγη'' μετα το τεστ?

Οντως εχω τοσο καλες επιδοσεις που μονο το SiSoft Sandra το βλεπει και δεν βλεπω εγω καποια διαφορα σε αλλα τεστ πχ. Quake 3 (φορτωμα του παιχνιδιου αλλα και γενικη εικονα την ωρα που παιζω).

Μηπως υπαρχει κατι ποιο ακριβεστερο και REAL τεστακι?

 

Όπως σου είπα και παραπάνω, βάλε το Torture Test του Prime95 (http://www.mersenne.org/freesoft.htm) να τρέξει για λίγες ώρες... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re paidia exw kai egw mia aporia oso afora to o/c.Trexw ton barton mou sta 12 * 200=2400 me 1.82 volt.Oi mnimes mou einai kingston c3 sta 400.Auto simainei oti den mporw na anebasw to fsb allo giati den pigainoun oi mnimes?I mipws an dwsw kiallo reuma stis mnimes tha aneboune?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stratos1978 alaxe tous xronismous ths mnhms se 1:1 se sxesi me to fsb kai oxi se 4:5 ...na eisai sigouros oti einai kalitera etsi kai as trexoun se xamiloterh suxnothta (se periptosh pou einai 400)!...episis apo oti thimame otan xepernas ta 192 fsb allazoun oi xronismoi stis mnhmes....valto sto manual kai vale tis swstes times kai apo oti thimame ftanei aneta ews ta 199 toulaxiston me ena alfri tsibima sto vcore:)afta:)elpizw na egina katanohtos:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...