Προς το περιεχόμενο

μια γρήγορη απορία σχετικά με λήξη καρτοπρόγραμμας vodafone για ουσους γνωριζουν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

εκανα αίτηση φοριτότητας σε άλλο πάροχο, την ερχομενη εβδομάδα θα παραλάβω τη καρτα σιμ κλπ.

το προβλημα μου ειναι το εξης, απο τον Ιουλιο του 2022 ειμαι σε καρτοπρόγραμμα vodafone το οποιο φυσικα εχει ρητρα αποχώρησης. μου ηρθε αυτο το sms:

''ΘA ΘEΛAME NA ΣAΣ YΠENΘYMIΣOYME OTI ΣYMΦΩNA ME TOYΣ OPOYΣ THΣ ΣYMBAΣHΣ ΣAΣ, AΠO 2023-11-08 TO ΠAΓIO TOY KINHTOY ΣAΣ ΘA AYΞHΘEI KATA 1,50€/MHNA (ΣYMΠEPIΛAMBANOMENOY ΦΠA KAI ΦOPOY KINHTHΣ - H KATA 1,36€ ME AΠAΛΛAΓH ΦOPOY KINHTHΣ). EΠIΠΛEON AΠO 1/12/23 EΦAPMOZONTAI TIMOΛOΓIAKEΣ AΛΛAΓEΣ ΣE XPEΩΣEIΣ EKTOΣ ΠAΓIOY AΠO TO KINHTO ΓIA TIΣ OΠOIEΣ MΠOPEITE NA ENHMEPΩΘEITE EΔΩ https://bit.ly/metavoles_dec23

''

 

και μπαίνοντας στο λινκ διαβάζω:

''Δικαίωμα καταγγελίας: Δυνάμει των ανωτέρω αλλαγών οι υφιστάμενοι συνδρομητές που επηρεάζονται έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως (εξαιρούνται τυχόν επιδοτήσεις εξοπλισμού ή συσκευής), οποτεδήποτε & έως δύο (2) μήνες από την ημερομηνία εφαρμογής των τροποποιήσεων, υπό την προϋπόθεση ότι τα αποτελέσματα της καταγγελίας επέρχονται όχι νωρίτερα από την προηγούμενη ημέρα της ημερομηνίας εφαρμογής των νέων τιμολογίων.''

 

συνεπώς, γιατι δεν μπορώ να το κατανοήσω, εννοεί οτι πρέπει 2 μηνες πριν να ειδοποιήσω οτι θελω να κανω καταγγελία της σύμβασης, ή ΑΠΟ 2 μηνες πριν έχω το δικαίωμα να το κάνω; αν ισχύει το πρώτο, εχουμε 12 Οκτωβρίου, συνεπώς έχω χάσει την ''δυνατότητα'' της δωρεάν καταγγελίας σύμβασης;

και τελος, αναγράφει '' όχι νωρίτερα από την προηγούμενη ημέρα της ημερομηνίας εφαρμογής των νέων τιμολογίων'' αυτο τι σημαίνει ακριβώς;

 

με συγχωρείτε αν είναι αυτονόητα όλα αυτα για κάποιους, αλλα ειλικρινά αδυνατώ να κατανοήσω τι ακριβώς ενοούν..θα παω το απογευμα απο καταστημα vodafone έτσι και αλλιώς, απλα ρώτησα αν καταλαβαίνει κάποιος με 100% σιγουριά τι εννοούν..

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπό την προϋπόθεση ότι τα αποτελέσματα της καταγγελίας επέρχονται όχι νωρίτερα από την προηγούμενη ημέρα της ημερομηνίας εφαρμογής των νέων τιμολογίων

Aυτό σημαίνει ότι μπορείς να αποχωρήσεις απ'τη προηγούμενη μέρα της εφαρμογής της νέας τιμολόγησης, και έως και 2 μήνες μετά.

Αν η εφαμοργή της νέας τιμολόγησης ξεκίνησε 11/8, μπορείς να αποχωρήσεις αζημίως απ'τις 10/8 ως και τις 10/10

Αν η εφαρμογή της νέας τιμολόγησης ξεκινάει 8/11, μπορείς να αποχωρήσεις αζημίως απ'τις 7/11 ως και τις 7/1

Ως ημερομηνία αποχώρησης - καταγγελίας της σύμβασης, λογίζεται η προηγούμενη μέρα της αρχικής εκπροσώπησης απ'το νέο πάροχο. Πχ αν ολοκληρωθεί η φορητότητα στις 19/10... αυτή είναι η 1η μέρα εκπροσώπησης απ'το νέο πάροχ και η σύμβαση με το παλιό πάροχο τερματίζεται στις 18/10.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, maparios said:

και τελος, αναγράφει '' όχι νωρίτερα από την προηγούμενη ημέρα της ημερομηνίας εφαρμογής των νέων τιμολογίων'' αυτο τι σημαίνει ακριβώς;

Ξεκάθαρο είναι, δεν μπορείς να καταγγείλεις τη σύμβαση με πρόσχημα την αλλαγή όρων πριν τις 07/11 ή πριν τις 01/12 αντίστοιχα.

Εσύ που έχεις ήδη ζητήσει φορητότητα λογικά θα φύγεις εντός των ημερών, άρα θα χρεωθείς κανονικά την όποια ρήτρα αποχώρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα από κατάστημα και μου έλεγε κάτι κουλά ότι θέλει να περάσουν 30 μέρες από την αίτηση για να λήξει το συμβόλαιο, κάτι το οποίο δε βρήκα πουθενά γραπτώς ούτε στο συμβόλαιο ούτε στο σαιτ της βοντα γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό; αναφορικά με τη διακοπή, ο τύπος στο κατάστημα δεν είχε ιδέα αλλά επειδή είναι μικρό το ποσό θέλω να τους τα δώσω να φύγω από αυτούς τους αχαρακτηριστους.... Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...