Προς το περιεχόμενο

Κουμπι εναρξης υπολογιστη


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Θελω να δοκιμασω να εγκαταστησω εναν υπολογιστη στον τοιχο, χωρις κουτι.

Αφου κουμπωσω ολα τα κομματια στη μητρικη, τι θα βαλω ως κουμπι εναρξης , πως θα το αγορασω, απο που ;

Η μητρικη ειναι μια asrock h610m ,ddr5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ.

Μπορειτε να μου πειτε που κουμπωνει πανω στη μιτρικη ;

Εχετε καποιο καλο , απλο βιντεο που να επεξηγει τη διαδικασια βημα βημα ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, drapanakis είπε

Σας ευχαριστω πολυ.

Μπορειτε να μου πειτε που κουμπωνει πανω στη μιτρικη ;

Εχετε καποιο καλο , απλο βιντεο που να επεξηγει τη διαδικασια βημα βημα ;

 

Θα κοιτάξεις στο manual σου για να είσαι σιγουρος.Για βοήθεια ,τα παρακάτω screenshot είναι από το manual μιας h610 ashrock (δεν ξέρω ποια έχεις ακριβώς), μπορεί στη δική σου να είναι αλλού αλλά ψάχνεις το νούμερο 11 που το λέει system panel header.Στο δεύτερο screenshot φαίνονται τα δοντακια που έχει αυτό το header και θες να καλύψεις το pwrbtn (power button)  και το διπλανο grd με το βύσμα που καταλήγει ο διακόπτης που σου έβαλα παραπανω ή κάποιον άλλο που θα πάρεις.

Screenshot_2023-10-13-23-37-49-94_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

Screenshot_2023-10-13-23-35-52-57_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, drapanakis said:

Γεια σας,

Θελω να δοκιμασω να εγκαταστησω εναν υπολογιστη στον τοιχο, χωρις κουτι.

Αφου κουμπωσω ολα τα κομματια στη μητρικη, τι θα βαλω ως κουμπι εναρξης , πως θα το αγορασω, απο που ;

Η μητρικη ειναι μια asrock h610m ,ddr5.

Εάν είχες παλιό κουτί θα μπορούσες να το βγάλεις από εκει-εφοσων σε καλύπτει το μήκος του-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, drapanakis said:

Εχω , αλλα εχει σπασει και εκει.

Αναγκαστικα θα παρω κουτι, η μπουτον

Οκ, κρατάς το βύσμα(αυτό που πιάνει στην μητρική) του παλιού με το καλώδιο και απλά βάζεις το καινούργιο κουμπί στην άλλη ακρη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον, αλλα εχουν σπασει ολα, ειναι μονο το κεταλλικο πλαισιο.

Ειχα χρονια λαπτοπ, κσι ηταν πεταμενο στην αποθηκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ, εσύ ξερεις..Πάντως οποιοδήποτε καλώδιο κάνει από το κουτί(HDD/reset) γιατί αυτό που θέλεις είναι το βύσμα(ίδιο και στα τρία -ασχετα με το εάν γράφει κάτι πάνω) και το καλώδιο.Μετα πιάνεις σε αυτό το καινούργιο κουμπί.

Τα παραπάνω απλά για να γλιτώσεις να κάνεις "πατέντα" για το βύσμα της μητρικής που και αυτό δεν είναι τίποτα δύσκολο.

 

9 minutes ago, nickol-us said:

Πάρε ένα basic κουτί 25-30€ και θα γλιτώσεις από όλες τις πατέντες που θες να επιχειρήσεις...

Μα αφού δεν θέλει να το χρησιμοποιησει το κουτί καθόλου, γιατί να αγοράσει?

Εάν δεν θέλει να ψάχτει καθόλου με το παλιό του κουτί ας πάρει αυτό που μπήκε πριν σε link με 4,50 ευρώ και καθάρισε->

16 hours ago, niko13 said:

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, @topos είπε

Οκ, εσύ ξερεις..Πάντως οποιοδήποτε καλώδιο κάνει από το κουτί(HDD/reset) γιατί αυτό που θέλεις είναι το βύσμα(ίδιο και στα τρία -ασχετα με το εάν γράφει κάτι πάνω) και το καλώδιο.Μετα πιάνεις σε αυτό το καινούργιο κουμπί.

Τα παραπάνω απλά για να γλιτώσεις να κάνεις "πατέντα" για το βύσμα της μητρικής που και αυτό δεν είναι τίποτα δύσκολο.

 

Μα αφού δεν θέλει να το χρησιμοποιησει το κουτί καθόλου, γιατί να αγοράσει?

Εάν δεν θέλει να ψάχτει καθόλου με το παλιό του κουτί ας πάρει αυτό που μπήκε πριν σε link με 4,50 ευρώ και καθάρισε.

Από την πορεία της συζήτησης καταλαβαίνω οτι ψάχνει πατέντα να στήσει το μηχάνημά του.

Κατά τη δική μου πάντα κρίση, κάποιος που δεν ξέρει πως θα βάλει κουμπί για ενεργοποίηση επάνω στη μητρική, δε θα καταφέρει να στήσει υπολογιστή στον τοίχο.

Αντί να μπαίνει σε άγνωστα μονοπάτια του προτείνω να πάρει ένα φθηνό κουτί και να ξεμπερδεύει.

Τα μπουτόν ήδη έπεσαν στο τραπέζι, δεν αρνήθηκε κανείς τη χρηστικότητά τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, nickol-us said:

Από την πορεία της συζήτησης καταλαβαίνω οτι ψάχνει πατέντα να στήσει το μηχάνημά του.

Κατά τη δική μου πάντα κρίση, κάποιος που δεν ξέρει πως θα βάλει κουμπί για ενεργοποίηση επάνω στη μητρική, δε θα καταφέρει να στήσει υπολογιστή στον τοίχο.

Αντί να μπαίνει σε άγνωστα μονοπάτια του προτείνω να πάρει ένα φθηνό κουτί και να ξεμπερδεύει.

Τα μπουτόν ήδη έπεσαν στο τραπέζι, δεν αρνήθηκε κανείς τη χρηστικότητά τους

 

Sorry, νόμιζα ότι πρότεινες να πάρει το κουτί πρακτικά μόνο κ μονο για να ξηλώσει το κουμπι.

Spoiler

Για να πω την αμαρτία μου..

Και εγώ έκανα την ίδια σκεψη.

Από την άλλη είναι κάτι που ξεκάθαρα έχει σκεφτεί και θα θέλε να κανει, ίσως και με λίγη "εξωτερική" βοηθεια να τα καταφέρει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...