Προς το περιεχόμενο

Η Google πληρώνει την Apple ένα τρελό ποσό για την παρουσία της ως προκαθορισμένη μηχανή αναζήτησης στο iPhone


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, atheatos said:

Λες να μην ξέρει γιατί τα δίνει? Και εγώ δεν πιστεύω ότι τα δίνει μόνο για αυτό,  γιατί όπως έγραψες πολλοί θα την επιλέξουν ούτως ή άλλως. 

Κάτι άλλο υπάρχει που η google δεν θέλει να αποκαλύψει και το καμουφλάρει με την δικαιολογία αυτή...

Υπάρχει κόσμος που πατάει search και ότι γίνει έγινε, δεν κάθεται να αλλάξει κάτι 

 

Αν έδωσαν 20 δις σίγουρα θα υπήρχε λόγος ,απλα αν έχεις παρά πολλά τρις δε σκεφτεσαι ιδιαίτερα το αν θα δώσεις μερικά δις (έτσι φαντάζομαι βέβαια, δεν εχω )

Επεξ/σία από magiaros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν περίπου 1.5 δις ενεργοί apple users στον κόσμο, έστω πως το 1 δις χρησιμοποιεί το google ως μηχανή αναζήτησης. Με απλά μαθηματικά η google δίνει ένα 20ρικο ανά χρήστη τον χρόνο, για απεριόριστη πρόσβαση σε όλα τα δεδομένα των χρηστών της Apple. Τσάμπα δεν είναι?? Απλά τα νούμερα όταν τα σουμάρεις ζαλίζουν...

Επεξ/σία από tsil_bill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο υπάρχουν αυτοί που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στο googlaρισμα και το iPhonάρισμα τα παλικάρια του τίτλου θα κάνουν τις πάσες τους ο ένας στον άλλο για πολύ καιρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καρκίνος αυτή η Google...

Μην αφήσει τίποτα χωρίς τον έλεγχό της.

Το μόνο που χρησιμοποιώ απο αυτή είναι ένα gmail που είχα ανοίξει εδω και 15 χρόνια και έκανα το λάθος να το βάλω και σε επαγγελματικές κάρτες όταν άνοιξα το γραφείο μου...

Έχει απλωθεί σαν τη πανούκλα σε ένα σωρό sites, τα οποία την τροφοδοτούν καθημερινά με δεδομένα.

Την έχω χρησιμοποιήσει σαν επαγγελματίας και θα την χρησιμοποιώ μόνο εφόσον μου πει :"τόσα σε χρεώνω, αυτό σου δίνω και δεν συγκεντρώνω προσωπικά σου δεδομένα". Σιγά μην το κάνει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. Όλη της η δύναμη στηρίζεται στο πλήθος των χρηστών της.

Και να φανταστείς ότι υπάρχουν άνθρωποι έτοιμοι να τσακωθούν με τον καθένα για να την υπερασπιστούν... Μάλλον πάσχουν από το σύνδρομο της Στοκχόλμης...

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια αυτής της είδησης και εαν τελικά γίνει αυτό που θέλουν οι Δικαστικές αρχές τότε η apple θα στραφεί στην αγορά (μάλλον) της DuckDuckGo!!

Η συμφωνία πάντως μεταξύ Google και apple ήταν από τα γενοφάσκια τους. Η Apple κάποια στιγμή εξέτασε την λύση της MS Bing αλλά την θεώρησε ότι δεν "ταίριαζε" ή ότι δεν ήταν καλή (δεν έβγαζε τα σωστά αποτελέσματα).

 

ΥΓ. Απορώ γιατί κάποιοι αναρωτιούνται για τα λεφτά. Είναι ένα win-win σενάριο για μια συμφωνία που καλύπτει και τους δυο. Και όχι δεν θα την έβαζαν όλοι. Θα χρησιμοποιούσαν αυτή που θα τους σέρβιρε η Apple. Για αυτό άλλωστε προσπάθησε να "μπει" η MS σε αυτό το κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, gadgetseek είπε

A, ξέχασα.. Της έχουμε "παραχωρήσει" τα προσωπικά μας δεδομένα..

Και θησαυρίζει από αυτά..

Ε κοίτα, δεν γίνεται να πάρεις κάτι χωρίς να δώσεις. Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, η Google έχει κάνει καλή δουλειά με την μηχανή αναζήτησης, δεν την φτάνει κανείς. Εγώ προσωπικά είχα γυρίσει και σε Bing και σε Duckduckgo και καμιά δεν έφτανε την χρησιμότητα της Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gokuthelegend είπε

Ε κοίτα, δεν γίνεται να πάρεις κάτι χωρίς να δώσεις. Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, η Google έχει κάνει καλή δουλειά με την μηχανή αναζήτησης, δεν την φτάνει κανείς. Εγώ προσωπικά είχα γυρίσει και σε Bing και σε Duckduckgo και καμιά δεν έφτανε την χρησιμότητα της Google.

Δε θα διαφωνήσω.. Όλοι σε αυτήν γυρίζουμε (έχω περιπλανηθεί πρακτικά σε όλες τις μηχανές αναζήτησης). Τελευταία χρησιμοποιώ την αναζήτηση του Brave, το Bing (+ AI) & την Perplexity (AI), αλλά συχνά για επιβεβαίωση επιστρέφω στην Google.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gokuthelegend είπε

Ε κοίτα, δεν γίνεται να πάρεις κάτι χωρίς να δώσεις. Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, η Google έχει κάνει καλή δουλειά με την μηχανή αναζήτησης, δεν την φτάνει κανείς. Εγώ προσωπικά είχα γυρίσει και σε Bing και σε Duckduckgo και καμιά δεν έφτανε την χρησιμότητα της Google.

Κάθε παγίδα θέλει και δόλωμα. Από τη στιγμή που βγάζει χρήματα, με μοντέλο που συνδέεται άμεσα με το πλήθος των χρηστών, δεν θα μπορούσε να μην είναι κορυφαία.

Ο καθένας ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά. Κάποιους πχ δεν τους νοιάζει να δώσουν τα προσωπικά τους δεδομένα για να κάνουν τη δουλειά τους. Άλλοι δεν το δέχονται, οπότε απορρίπτουν εξαρχής τη Google σαν λύση. Σεβαστές και οι 2 παραπάνω απόψεις/θέσεις.

Προσωπικά είμαι φανατικά υπέρ του να δίνεις και να παίρνεις. Το θέμα είναι τί δίνεις και τί παίρνεις. Η Google έχει υψηλής ποιότητας υπηρεσίες, αλλά ζητάει τη ζωή σου. Κυριολεκτικα.

Θα προτιμούσα να υπάρχει επιλογή και συνδρομητικού μοντέλου από τη Google με έγγραφη δέσμευση ότι δε θα μαζεύει κανενός είδους δεδομένα από όσους πληρώνουν.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηπως στο οικοσυστημα του μηλου οι καταναλωτες εχουν την "ροπη προς καταναλωση" κατα πολυ ανωτερη

αλλων "κοσμων" οπως xiaomists, Σαμσονακηδες κτλπ ?

Τσαμπα γευμα δεν υπαρχει , οποτε ο λογαριασμος ο βαρυς παει σε αυτον που τρωει καλα.

Επεξ/σία από nepomuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Exodia The Forbidden One said:

Έχω απορία πόσο πληρώνει η Apple την Google για να έχει στο ios τα YouTube, Gmail κλπ

Μαντεψε, τίποτα! Για τον ιδιο λόγο που πληρώνει για το search 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, koutsis είπε

Μαντεψε, τίποτα! Για τον ιδιο λόγο που πληρώνει για το search 😉

δηλαδή τους δίνει μια από τις τοπ εφαρμογη όπως το yt τσάμπα

Επεξ/σία από Exodia The Forbidden One
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...