Προς το περιεχόμενο

Τρόπος οργάνωσης φακέλων αποθήκευσης φωτογραφιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Καλά, και μπορείς να θυμάσαι μετά απο 20 χρόνια, ενα ωραίο ηλιοβασίλεμα, ή ενα ομορφο λουλούδι π.χ.  σε ποιά χρονιά βρίσκεται?...μήνα?...και ημέρα?

Και καλα να εχεις καμια 200αριά φωτογραφίες.....αλλα αν περνάς τα 2TB fotos, μην μου πεις οτι θυμάσαι και τότε σε ποιό φάκελο μπορείς να βρείς το θέμα που ψάχνεις....γιατι θα φάω το παπούτσι μου 😜

Έχω περισσότερες από 62.000 φωτογραφίες μου στον υπολογιστή, μετά την ημερομηνία έγραψα ότι γράφω το θέμα ή τον τόπο που τις τράβηξα, δε βρίσκω κάτι πιο απλό από αυτό που κάνω για να βρίσκω τις φωτογραφίες μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, greekgreek είπε

Εγώ τους φακέλους τους έχω ανά κάμερα. Π.χ Canon DSLR 800D , Canon R50 .

Ένα πρόβλημα που εντόπισα τελευταία είναι για την προβολή που χρησιμοποιώ το "Φωτογραφίες" των windows , προσπερνάει κάποιες φώτο και μετά από καιρό αν ξανακοιτάξω στους φακέλους με τις φώτο μου τις εμφανίζει.

Τις τελευταίες μέρες δοκιμάζω και άλλες εφαρμογές για την προβολή των φωτογραφιών.

Ακριβώς το ίδιο και εγώ. Φάκελος ανά κάμερα  ή κινητό και σε παρένθεση τα έτη που τράβηξα με αυτό (2019-2023).

Μέσα στον κάθε φάκελο ανά κάμερα τα έχω χωρισμένα ανά μήνα (01 Ιανουάριος 2019, 02 Φεβρουάριος 2019).

Για κάθε περίσταση που τράβηξα μαζεμένες φωτογραφίες ξεχωριστός φάκελος δίπλα στο μήνα που ανήκει η περίσταση (01a Βάφτιση Δημήτρη, 01b Εκδρομή Ισπανία).

Χρησιμοποιώ το Lightroom για την αρχειοθέτηση, το οποίο κάνει και αυτό εξαιρετικά εκτός της επεξεργασίας.

Πλέον έχει και πιο καλές δυνατότητες ομαδοποίησης και αρκετά πιο αυτόματες, κάτι που δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, αλλά ξέρω πως δουλεύει (ανανγώριση προσώπων σε όλες τις φωτογραφίες, τοποθεσίες κτλ.) Δε γνωρίζω αν έχει και AI εύρεση θεμάτων (π.χ. λουλούδι, ηλιοβασίλεμα, ζώα), κάτι που νομίζω πως υπάρχει σε plug in.

 

Τέλος, ο,τι αλλαγή κάνω (μεταφορά από φάκελο σε φάκελο, μετονομασίες κτλ) τα κάνω μέσω του lightroom και οι φάκελοι ακολουθούν.

Επεξ/σία από zipo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Αρχικά οι κατάλογοι ανά έτος.

2) Υποκατάλογοι ανά μήνα με αύξοντα αριθμό σε διψήφια μορφή: 01, 02... 12.

3) Υποκατάλογοι σε κάθε μήνα με θεματολογία. Μπορεί να περιλαμβάνονται υποκατάλογοι κι εδώ.

4) ...και πολύ σημαντικό, το filename έχει τη μορφή:

filename (year/numeric month/alphabetic)

Αν έχουν τραβηχτεί πολλές φωτό του ίδιου θέματος, μετά το filename και πριν την παρένθεση μπαίνει αύξων αριθμός, πχ:

Ioanna - Thessaloniki8 (2010 Oct).JPG

Με αυτό τον τρόπο η πιθανότητα δύο φωτογραφίες να έχουν το ίδιο όνομα και να σβηστούν κατά λάθος τείνει στο μηδέν.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...