Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με φακό 10-30mm από Nikon 1 J5


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να ενδιαφέρει μερικούς με μηχανή Nikon J5 και επειδή δε θέλω να ανοίγω άλλο νήμα το αναφέρω εδώ.

Παρέλαβα σήμερα και ένα μεταχειρισμένο 10-30mm από ebay. Μπήκα λοιπόν στη διαδικασία να συγκρίνω την οξύτητά του σε σχέση με τον 18,5mm f1.8.

Οι δύο φακοί είναι πολύ κοντά σε οξύτητα. Τράβηξα σε διαφορετικά εστιακά μήκη με τον 10-30mm στην προσπάθειά μου να προσομοιώσω το κάδρο του 18.5 και το πλησιέστερο που κατάφερα είναι το 18,4mm.

Εκεί που ο 18.5mm υπερέχει είναι κυρίως στα άκρα. Η φωτογραφία είναι από διαφορετικές ημέρες, ίδια ώρα και το κάδρο ίδιο με αυτό που έχω παραθέσει πιο πάνω.

Εδώ ο 18.5mm στο κέντρο και στα άκρα:

18_5mm center.JPG

18_5mm corner.JPG

...και ο 10-30mm στα 18,4mm στο κέντρο και στα άκρα:

10-30mm center.JPG

10-30mm corner.JPG

..και εδώ για σύγκριση ο 35άρης f1.8 με Nikon D5600 στο κέντρο και στα άκρα:

35mm b center.JPG

35mm b corner.JPG

και εδώ ένα screeenshot σε μεγάλη μεγέθυνση ελπίζοντας να γίνουν καλύτερα αντιληπτές οι διαφορές. Πάνω ο 10-30mm και κάτω ο 18,5mm, στα άκρα της εικόνας.

10-30 vs 18_5mm.png

Γενικά, ο 10-30mm είναι πολύ καλός φακός και δυσκολεύομαι να βρω σημαντικές διαφορές από τον 18,5mm ακόμα και σε μεγάλη μεγέθυνση. Έχω την εντύπωση δε, πως σε ορισμένα εστιακά μήκη που δοκίμασα (17,2mm) στην προσπάθειά μου να βρω το πλησιέστερο στα 18,5mm, ο φακός γίνεται ακόμα οξύτερος.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Μπορεί να ενδιαφέρει μερικούς με μηχανή Nikon J5 και επειδή δε θέλω να ανοίγω άλλο νήμα το αναφέρω εδώ.

Παρέλαβα σήμερα και ένα μεταχειρισμένο 10-30mm από ebay. Μπήκα λοιπόν στη διαδικασία να συγκρίνω την οξύτητά του σε σχέση με τον 18,5mm f1.8.

Οι δύο φακοί είναι πολύ κοντά σε οξύτητα. Τράβηξα σε διαφορετικά εστιακά μήκη με τον 10-30mm στην προσπάθειά μου να προσομοιώσω το κάδρο του 18.5 και το πλησιέστερο που κατάφερα είναι το 18,4mm.

Εκεί που ο 18.5mm υπερέχει είναι κυρίως στα άκρα. Η φωτογραφία είναι από διαφορετικές ημέρες, ίδια ώρα και το κάδρο ίδιο με αυτό που έχω παραθέσει πιο πάνω.

Εδώ ο 18.5mm στο κέντρο και στα άκρα:

18_5mm center.JPG

18_5mm corner.JPG

...και ο 10-30mm στα 18,4mm στο κέντρο και στα άκρα:

10-30mm center.JPG

10-30mm corner.JPG

..και εδώ για σύγκριση ο 35άρης f1.8 με Nikon D5600 στο κέντρο και στα άκρα:

35mm b center.JPG

35mm b corner.JPG

και εδώ ένα screeenshot σε μεγάλη μεγέθυνση ελπίζοντας να γίνουν καλύτερα αντιληπτές οι διαφορές. Πάνω ο 10-30mm και κάτω ο 18,5mm, στα άκρα της εικόνας.

10-30 vs 18_5mm.png

Γενικά, ο 10-30mm είναι πολύ καλός φακός και δυσκολεύομαι να βρω σημαντικές διαφορές από τον 18,5mm ακόμα και σε μεγάλη μεγέθυνση. Έχω την εντύπωση δε, πως σε ορισμένα εστιακά μήκη που δοκίμασα (17,2mm) στην προσπάθειά μου να βρω το πλησιέστερο στα 18,5mm, ο φακός γίνεται ακόμα οξύτερος.

    Ένα ακόμη παρεξηγημένο σύνολο , βορά στον βωμό της τεχνολογίας και το λέω μετά πλήρους συνειδήσεως αφού πέρασε από τα χέρια μου ....... ειδικά με τον συγκεκριμένο φακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Μπορεί να ενδιαφέρει μερικούς με μηχανή Nikon J5 και επειδή δε θέλω να ανοίγω άλλο νήμα το αναφέρω εδώ.

Παρέλαβα σήμερα και ένα μεταχειρισμένο 10-30mm από ebay. Μπήκα λοιπόν στη διαδικασία να συγκρίνω την οξύτητά του σε σχέση με τον 18,5mm f1.8.

Οι δύο φακοί είναι πολύ κοντά σε οξύτητα. Τράβηξα σε διαφορετικά εστιακά μήκη με τον 10-30mm στην προσπάθειά μου να προσομοιώσω το κάδρο του 18.5 και το πλησιέστερο που κατάφερα είναι το 18,4mm.

Εκεί που ο 18.5mm υπερέχει είναι κυρίως στα άκρα. Η φωτογραφία είναι από διαφορετικές ημέρες, ίδια ώρα και το κάδρο ίδιο με αυτό που έχω παραθέσει πιο πάνω.

Εδώ ο 18.5mm στο κέντρο και στα άκρα:

18_5mm center.JPG

18_5mm corner.JPG

...και ο 10-30mm στα 18,4mm στο κέντρο και στα άκρα:

10-30mm center.JPG

10-30mm corner.JPG

..και εδώ για σύγκριση ο 35άρης f1.8 με Nikon D5600 στο κέντρο και στα άκρα:

35mm b center.JPG

35mm b corner.JPG

και εδώ ένα screeenshot σε μεγάλη μεγέθυνση ελπίζοντας να γίνουν καλύτερα αντιληπτές οι διαφορές. Πάνω ο 10-30mm και κάτω ο 18,5mm, στα άκρα της εικόνας.

10-30 vs 18_5mm.png

Γενικά, ο 10-30mm είναι πολύ καλός φακός και δυσκολεύομαι να βρω σημαντικές διαφορές από τον 18,5mm ακόμα και σε μεγάλη μεγέθυνση. Έχω την εντύπωση δε, πως σε ορισμένα εστιακά μήκη που δοκίμασα (17,2mm) στην προσπάθειά μου να βρω το πλησιέστερο στα 18,5mm, ο φακός γίνεται ακόμα οξύτερος.

Το κροπ των φωτογραφιών που έβαλες, στο πόσο τοις εκατό είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, highpriest είπε

Το κροπ των φωτογραφιών που έβαλες, στο πόσο τοις εκατό είναι;

Είναι ένα πολύ μικρο κομμάτι όπως φαίνεται και από το πλήρες κάδρο εδώ. Η μια εικόνα είναι ένα μικρό κομμάτι στο κέντρο του κάδρου και η άλλη τέρμα αριστερά.

10-30mm 18_4mm.JPG

 

Προς έκπλήξή μου, στο άνω δεξιό τμήμα της εικόνας ο 10-30mm είναι οξύτερος! Εδώ η πρώτη με τον 10-30 και η δεύτερη με τον 18,5mm:

10-30mm 18_4mm Upper right.JPG

18_5mm Upper right.JPG

Οι φωτογραφίες βγήκαν στο πρόγραμμα P και η τιμή διαφράγματος που επιλέχτηκε για τον 18,5mm είναι f4 ενώ για τον 10-30mm f5. Στον 18,4 έχω τοποθετήσει και φίλτρο UV. Γενικά, δεν έχω κρατήσει όλες τις παραμέτρους 100% αντίστοιχες, αλλά ελπίζω να δίνουν μια ιδέα οι παραπάνω συγκρίσεις.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, επειδή νομίζω το κροπ και αδικει τους φακούς, αλλά και παρουσιάζει ένα κομμάτι πέρα απο τις δυνατότητες του αισθητήρα της μηχανής για κροπινγκ.
Επειδή η φώτο μοιάζει τραβηγμένη με κινητό με την γνωστή "ελαιογραφία παστέλ" που παρουσιάζουν οι εικόνες κινητών λίγο πριν καταρρεύσει η εικόνα στο ζουμάρισμα.
Θεωρώ πως το κροπ είναι ακραίο για να καταλάβουμε την ποιότητα που μπορεί να δώσουν οι φακοί. Λογικά μιλάμε για αισθητά πάνω  απο 100% κροπ.

Για να κρίνω την ποιότητα των φακών θα προτιμούσα ένα πιο κοντινό και γεμάτο θέμα, αλλά χωρίς κροπάρισμα. Για να δω πως συμπεριφέρονται οι δύο φακοί και στα άκρα τους, όσο φεύγουμε απο το κεντρο. 
Τωρα δεν μπορώ να βγάλω κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα, ούτε για το σώμα, ούτε για τους 2 φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ok, επειδή νομίζω το κροπ και αδικει τους φακούς, αλλά και παρουσιάζει ένα κομμάτι πέρα απο τις δυνατότητες του αισθητήρα της μηχανής για κροπινγκ.
Επειδή η φώτο μοιάζει τραβηγμένη με κινητό με την γνωστή "ελαιογραφία παστέλ" που παρουσιάζουν οι εικόνες κινητών λίγο πριν καταρρεύσει η εικόνα στο ζουμάρισμα.
Θεωρώ πως το κροπ είναι ακραίο για να καταλάβουμε την ποιότητα που μπορεί να δώσουν οι φακοί. Λογικά μιλάμε για αισθητά πάνω  απο 100% κροπ.

Για να κρίνω την ποιότητα των φακών θα προτιμούσα ένα πιο κοντινό και γεμάτο θέμα, αλλά χωρίς κροπάρισμα. Για να δω πως συμπεριφέρονται οι δύο φακοί και στα άκρα τους, όσο φεύγουμε απο το κεντρο. 
Τωρα δεν μπορώ να βγάλω κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα, ούτε για το σώμα, ούτε για τους 2 φακούς.

Για οξύτητα μιλάμε, όχι για γενικότερη αίσθηση, χρώμα κλπ. Δε υπάρχει άλλος τρόπος από το pixel peeping για να γίνει αντιληπτή.

Για να βγάλεις συμπέρασμα για το σώμα, θες σύγκριση με άλλη μηχανή. Πιο πάνω παραθέτω και δείγμα από τον 35άρη της Nikon D5600.

Επίσης, να πούμε ότι χρησιμοποιήθηκε ο RAW converter της Nikon. Το αναφέρω, επειδή χρησιμοποιώ και άλλους που δίνουν μεγαλύτερη οξύτητα. Αλλά αυτό έχει γίνει και για τις 2 περιπτώσεις φακών.

Κατά τα άλλα, δε μπορώ να ανεβάσω εδώ το αρχικό κάδρο σε πλήρη ανάλυση 20mpixels. Δεν το επιτρέπει το insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και λιγο υπερβολικη η ληψη (απο αποψεως φακου). Την ανεβαζω μονο για να δειξω ευκρινια.

Nikon J5 + Nikon AFI 500 f4 +TC14E  .  Ο φακος συν το teleconverter , σε αυτο το σωμα ισοδυναμει με 1900mm. Η ληψη ειναι στο f8

Η δευτερη φωτο ειναι crop στο100%.

Παρ οτι ο συγκεκριμενος φακος δεν ειναι συμβατος με τη μηχανη , με εναν manual ανταπτορα της k&f γινεται συμβατος για χρηση manual.

Η φωτο δειχνει τμημα κολωνας ΔΕΗ. 

detail nikon j5 - tc14 - 500f4.jpg

detail1 nikon j5 - tc14 - 500f4.jpg

Επεξ/σία από chrisphoto10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2023 στις 3:46 ΜΜ, Cntrl+X είπε

Οι φωτογραφίες βγήκαν στο πρόγραμμα P και η τιμή διαφράγματος που επιλέχτηκε για τον 18,5mm είναι f4 ενώ για τον 10-30mm f5. Στον 18,4 έχω τοποθετήσει και φίλτρο UV. Γενικά, δεν έχω κρατήσει όλες τις παραμέτρους 100% αντίστοιχες, αλλά ελπίζω να δίνουν μια ιδέα οι παραπάνω συγκρίσεις

Μα τότε δυστυχώς η σύγκριση δεν είναι αντικειμενική και ακέραια. Ειδικά τον 18,4 μπορεί να τον έχεις σκοτώσει με το φίλτρο. Έπρεπε να το βγάλεις, απλούστατο ήταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/12/2023 στις 10:05 ΠΜ, CanonTux είπε

Μα τότε δυστυχώς η σύγκριση δεν είναι αντικειμενική και ακέραια. Ειδικά τον 18,4 μπορεί να τον έχεις σκοτώσει με το φίλτρο. Έπρεπε να το βγάλεις, απλούστατο ήταν. 

Το φίλτρο δεν επηρεάζει ουσιωδώς την ποιότητα εικόνας. Έχω κάνει συχνά πειράματα πάνω στο θέμα αυτό, δεν παρατήρησα καμία διαφορά. Εξαίρεση αποτελούν τα lens flare σε νυχτερινή φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...