Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με φακό 10-30mm από Nikon 1 J5


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφάτως, ανοίγοντας τη μηχανή πήρα το μήνυμα που σας επισυνάπτω σε screenshot.

Παράλληλα, όπως φαίνεται στο άλλο screenshot, ο φακός δεν εκπτύσσεται ούτε συμπτύσσεται πλήρως αν και μερικές φορές ξεκολλάει.

Αυτό συνέβη μια μέρα αφότου κατάλαβα μια αντίσταση κατά το zoom του φακού.

Μίλησα με αντιπροσωπεία (Δαμκαλίδης), δεν αναλαμβάνουν επισκευή διότι το προϊον δεν υποστηρίζεται πλέον.

Θεωρώ αρκετά βέβαιο ότι το πρόβλημα είναι στο φακό, αλλά επειδή δε θα ήθελα να βρεθώ προ εκπλήξεων αγοράζοντας άλλο φακό, θα με ενδιέφεραν οι παρατηρήσεις σας.

Ακόμα, με αφορμή το γεγονός αυτό θα ήθελα να ρωτήσω:

Εάν ένα προϊόν δεν υποστηρίζεται, αυτό σημαίνει ταυτόχρονα ότι δεν αναλαμβάνουν και την επισκευή του επ' αμοιβή; Διότι όπως μου φαίνεται το πρώτο δε θα πρέπει να αποκλείει απαραίτηρα το άλλο.

IMG_20231014_132413.jpg

IMG_20231014_132344.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Προσφάτως, ανοίγοντας τη μηχανή πήρα το μήνυμα που σας επισυνάπτω σε screenshot.

Παράλληλα, όπως φαίνεται στο άλλο screenshot, ο φακός δεν εκπτύσσεται ούτε συμπτύσσεται πλήρως αν και μερικές φορές ξεκολλάει.

Αυτό συνέβη μια μέρα αφότου κατάλαβα μια αντίσταση κατά το zoom του φακού.

Μίλησα με αντιπροσωπεία (Δαμκαλίδης), δεν αναλαμβάνουν επισκευή διότι το προϊον δεν υποστηρίζεται πλέον.

Θεωρώ αρκετά βέβαιο ότι το πρόβλημα είναι στο φακό, αλλά επειδή δε θα ήθελα να βρεθώ προ εκπλήξεων αγοράζοντας άλλο φακό, θα με ενδιέφεραν οι παρατηρήσεις σας.

Ακόμα, με αφορμή το γεγονός αυτό θα ήθελα να ρωτήσω:

Εάν ένα προϊόν δεν υποστηρίζεται, αυτό σημαίνει ταυτόχρονα ότι δεν αναλαμβάνουν και την επισκευή του επ' αμοιβή; Διότι όπως μου φαίνεται το πρώτο δε θα πρέπει να αποκλείει απαραίτηρα το άλλο.

IMG_20231014_132413.jpg

IMG_20231014_132344.jpg

     Είναι γνωστό το θέμα με τον φακό στην σειρά J , ενώ δυστυχώς δεν κυκλοφορούν πλέον ούτε οι refurbished . Πιθανόν να αναλάβουν την επισκευή με αμοιβή , ίσως όμως να είναι ασύμφορη . 

      Ρίξε μιά ματιά στο δίκτυο μήπως βρείς κάτι , αφού η μηχανή δεν παρουσίασε προβλήματα στην λειτουργία της . Οι φακοί της σειράς χάλασαν την υπόθεση .

    Αν το κόστος επισκευής είναι ασύμφορο η δεν βρίσκεις κάτι σε φακό , σκέψου την αξιοποίηση του με τον γνήσιο αντάπτορα για χρήση με φακούς F mount . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Είναι γνωστό το θέμα με τον φακό στην σειρά J , ενώ δυστυχώς δεν κυκλοφορούν πλέον ούτε οι refurbished . Πιθανόν να αναλάβουν την επισκευή με αμοιβή , ίσως όμως να είναι ασύμφορη . 

      Ρίξε μιά ματιά στο δίκτυο μήπως βρείς κάτι , αφού η μηχανή δεν παρουσίασε προβλήματα στην λειτουργία της . Οι φακοί της σειράς χάλασαν την υπόθεση .

    Αν το κόστος επισκευής είναι ασύμφορο η δεν βρίσκεις κάτι σε φακό , σκέψου την αξιοποίηση του με τον γνήσιο αντάπτορα για χρήση με φακούς F mount . 

Ευχαριστώ Μπάμπη! Το τελευταίο δε το είχα σκεφτεί ποτέ σα δυνατότητα. Αλλάζει βέβαια ο χαρακτήρας του συστήματος ως compact αλλά έχει μια λογική. Έχεις υπόψη τέτοιους αντάπτορες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Ευχαριστώ Μπάμπη! Το τελευταίο δε το είχα σκεφτεί ποτέ σα δυνατότητα. Αλλάζει βέβαια ο χαρακτήρας του συστήματος ως compact αλλά έχει μια λογική. Έχεις υπόψη τέτοιους αντάπτορες;

    Στέλνω μήνυμα για να μην τα γράφω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την j3 από αγγελία και είχε άλλο θέμα ο 10-30... είτε είσαι f3.5 είτε f11 είναι το ίδιο και το αυτό. Πρέπει να έχει χαλάσει μέσα κάποιος μηχανισμός, το έχουν το πρόβλημα και άλλοι. Υπάρχουν βιντεο πως να το διορθώσεις αλλα πρέπει να λύσεις το φακό... Η νικον το εφτιαχνε δωρεάν μέχρι και πρίν 6μηνες αφότου πήρα τη μηχανή... :P 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

 

Μίλησα με αντιπροσωπεία (Δαμκαλίδης), δεν αναλαμβάνουν επισκευή διότι το προϊον δεν υποστηρίζεται πλέον.

 

Ακόμα, με αφορμή το γεγονός αυτό θα ήθελα να ρωτήσω:

Εάν ένα προϊόν δεν υποστηρίζεται, αυτό σημαίνει ταυτόχρονα ότι δεν αναλαμβάνουν και την επισκευή του επ' αμοιβή; Διότι όπως μου φαίνεται το πρώτο δε θα πρέπει να αποκλείει απαραίτηρα το άλλο.

Κάποια στιγμή και εγώ, και ο @Snorky.GR είχαμε βάλει έναν πίνακα με τα υποστηριζόμενα μοντέλα της Canon σήμερα.
Αν τον δει κάποιος θα διαπιστώσει πως η 5d iv έχει ακόμη έναν χρόνο επίσημης υποστήριξης (το πολύ) και σχεδόν όλες οι DSLR δεν έχουν πλέον υποστήριξη, ενώ και κάποιες mirrorless της Canon που είναι στην αγορά πολλά χρόνια (πρώτες απο την σειρά Μ) λήγει η υποστήριξη τους εντός των επόμενων 1-2 ετών, αν δεν έχει λήξει ήδη.

Δυστυχώς η σκληρή αλήθεια είναι πως η επίσημη υποστήριξη είναι περίπου για 8-12 χρόνια ανάλογα με το μοντέλο και την εταιρία. 
Είναι και ο λόγος που όταν βλέπω κάποιον να θέλει να ασχοληθεί με την φωτογραφία θα τον σπρώξω σε καινούριο φτηνό σύστημα (κάτι σε Μ4/3) και όχι σε καλύτερο αλλά παλιότερο ακριβό (πχ D5***). Εκτός και αν έχει τιμή χώμα το παλιό (που τα καλά παλιά δεν έχουν. Κρατάνε αδικαιολόγητα υψηλές τιμές)

Ανεπίσημα βέβαια όλα διορθώνονται απο "σώματα/φακούς δότες ανταλλακτικών" και απο μάστορες εκτός της επίσημης αντιπροσωπείας.
Κι αυτό επειδή οι μη επίσημοι όντως διορθώνουν. Οι επίσημοι απλά αλλάζουν το ανταλλακτικό που παρουσιάζει πρόβλημα με ένα νέο. Δεν κάνουν επισκευή. Τοποθετητές είναι.
Το θέμα είναι αν αξίζει να γίνει επισκευή.
Πχ για το δικό σου θέμα με τον 10-30mm θεωρώ πως δεν αξίζει.
Σε κάθε περίπτωση άνοιξε θέμα στο φορουμ, και ζήτα απο κάποιον με ίδιας μοντούρας μηχανή να βρεθείτε να δοκιμάσεις κάποιους φακούς του. Τουλάχιστον να προσδιορίσεις αν φταίει ο φακός ή το σώμα. (κι εγώ, ο φακός πιστεύω)
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω καιρό να δω και τον @georgerapp στο εδώ φόρουμ. Έχει μια j5 ίσως μπορεί να σε βοηθήσει κάπως.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/10/2023 στις 9:08 ΜΜ, stratigos24 είπε

Έχω καιρό να δω και τον @georgerapp στο εδώ φόρουμ. Έχει μια j5 ίσως μπορεί να σε βοηθήσει κάπως.

Ναι, τη χρησιμοποιούσε με έναν 18,5mm f1.8 και έγραφε ότι είναι πολύ ευχαριστημένος. Παρήγγειλα κι εγώ έναν τέτοιο μεταχειρισμένο από ebay. Σκεφτόμουν ότι αφού έχει λιγότερα μηχανικά μέρη, θα ζήσει και περισσότερο.

Θα μου λείψει ο zoom όμως, βόλευε πολύ για ημερήσια ταξιδιωτική φωτογραφία. Γενικά αυτή η μηχανή με την tilt οθόνη και τη γρήγορη πρόσβαση σε λειτουργίες με τις ροδέλες, ήταν ένα φοβερό compact παιχνίδι και επέτρεπε εύκολη σύνθεση του θέματος. Για συνθήκες χαμηλού φωτισμού όμως ήταν μη αποδεκτή για τα δικά μου γούστα και δε νομίζω ότι θα σωθεί η κατάσταση με το f1.8 του φακού που περιμένω.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω ειμαι , εσκασε ειδοποίηση .

Έχω παραδόσει πνεύμα με την ζωή εκτός απο το να δουλεύω . 

Για αυτό κ χάθηκα.

Πανε φωτογραφίες πανε ολα . 

Στα του θέματος. 

Καταρχήν αυτός ο φακος στα δικα μου μάτια κανει μεγάλη διαφορά . 

Το εστιακό μήκος είναι τέτοιο που κολακεύει οτι κ να βγάλεις , ειδικα ανθρώπους , αλλα θέλει απόσταση , καθότι ειναι ας πουμε ψιλο ζουμ οπως εχουμε μάθει απο τα κινητά. 

Περπατάς , είτε μπροστά ειτε πίσω , ειναι καλό αποτέλεσμα κ βγαζει κ crop μετα να κανεις . 

Βαράω raw μα κ η jpeg ειναι εξαιρετική , καμια σχέση με κινητών. 

Σαφέστατα ανώτερο πολύ πλεον σε σχέση με τον μαμα σε ποιο σκοτεινά κ γενικα.

Ενα καλό κινητό αν υπάρχει θα καλύψει τα υπόλοιπα που ισως δεν θα εισαι σε θέση να κανεις με την σταθερή πλεον εστιακα j5 . 

Εχω ενα xperia 1 iii που βαράω raw κ με αυτό κ συμπληρώνει. 

Άλλο θεμα το οτι δεν τραβαω πλέον φωτογραφίες γιατί έχω ξεραθεί ψυχικά κ σωματικά.

Αν παίζεις στα δάχτυλα τις ρυθμίσεις κιολας !!!!!

Ουουουουου που εκανε κ ο παππούς μου , θα δώσει πολύ.

Υ.γ και ο δικός μου σταθερός εχει παραδώσει πνεύμα. 

Επεξ/σία από georgerapp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Υ.γ και ο δικός μου σταθερός εχει παραδώσει πνεύμα.

Κακό νέο αυτό. Σκοπεύεις να τον αντικαταστήσεις; Κρίμα είναι να μείνει η μηχανή έτσι.

Υ.Γ. Ελπίζω να καεί το βίντεο στους εχθρούς σου, που σε ταλαιπωρούν έτσι. Αν δε φταίνε οι εχθροί σου γι' αυτά, ελπίζω και πάλι να τους καεί το βίντεο. Αν δεν έχουν βίντεο, εύχομαι να αποκτήσουν για να τους καεί. Αν δεν έχεις εχθρούς, εύχομαι περαστικά με όλα αυτά.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι την δουλεύω με τον 1.8 . Πάντα έτσι την δούλευα . Δεν εχω βγαλει κ πολλες φωτό με τον μαμα . 

Γιατί υστερούσε κάργα , κ όταν κάτι υστερεί σε σχέση με το αλλο το τρώει η μαρμάγκα. 

Ετσι ερωτεύτηκα κ την προοπτική των 50mm , γιατί ημουν μαθημενος με τα κινητά , κ τώρα βλέπω κ την παραμόρφωση κ ολα , κ δεν μου κάθονται καλα οι εικονες των κινητών.

Για αυτό κ με το Xperia τραβάω τους ανθρώπους με τον 2ρο φακο κ οχι με τον main που ειναι wide κ παραμορφώνει. 

Τόσο πολύ χρησιμοποίησα την j5 με τον 1.8 .

Τα σπαει λεμε . Με το καλο να σου έρθει.

Υ.γ δεν έχω εχθρούς , απλά πολύ δουλειά κ επειδή πιθανόν μεγαλώνω , σε συνεργείο δουλεύω , έχω αρχίσει κ τραβάω ζόρια . 

Κ προτιμώ αν βρεθεί χρόνος να κάτσω παρα να πάω βόλτα !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα τελικά από Ιαπωνία μέσα σε έξι μόλις μέρες από την παραγγελία τον φακό 18,5mm.

Η πρώτες μου εντυπώσεις είναι πως πρόκειται για οξύ φακό, ακόμα και στα άκρα. Μεταξύ f4 και f8 η ποιότητα εικόνας μου φαίνεται ίδια.

Σε test που έκανα σε συνθήκες καλού φωτισμού, αποδίδει περίπου όσο το σύνολο Nikon D3300 + AF-P VR 18-55mm, ενώ υπολείπεται από το σύνολο Nikon D5600 + Sigma 17-70mm.

Εδώ δείγμα από συμπεσμένη στα 1,8mbytes εικόνα:

Nikon J5 18mm f4.JPG

...και λεπτομέρεια από την παραπάνω:

Nikon J5 18mm f4 crop.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την στιγμή που ανοίγει η J5 προσπάθησε να κάνεις τον φακό δεξιά-αριστερα (zoom in-out) και κατά πάσα πιθανότητα θα ανοίξει...

Σε εμένα έτσι δούλεψε...

Φυσικά ξεχνάς το zoom όταν θες να βγάλεις φωτογραφίες.

Θα μπορούσες να βάλεις link με τον φακό που αγόρασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, skoulas είπε

Την στιγμή που ανοίγει η J5 προσπάθησε να κάνεις τον φακό δεξιά-αριστερα (zoom in-out) και κατά πάσα πιθανότητα θα ανοίξει...

Σε εμένα έτσι δούλεψε...

Φυσικά ξεχνάς το zoom όταν θες να βγάλεις φωτογραφίες.

Θα μπορούσες να βάλεις link με τον φακό που αγόρασες;

Από αυτόν τον αγόρασα:

https://www.ebay.com/str/satosshop

Η λύση που προτείνεις δεν έχει κάποιο κίνδυνο να μείνει μόνιμα ανοιχτός ο φακός; Στην περίπτωση αυτή το κρύσταλλο δε θα προστατεύεται γιατί δεν παίρνει φιλτράκι ή καπάκι.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Η λύση που προτείνεις δεν έχει κάποιο κίνδυνο να μείνει μόνιμα ανοιχτός ο φακός; Στην περίπτωση αυτή το κρύσταλλο δε θα προστατεύεται γιατί δεν παίρνει φιλτράκι ή καπάκι.

Όταν πατούσα απενεργοποίηση "βοηθούσα" πιέζοντας ελαφρώς με τα δάχτυλά μου τον φακό για να κλείσει.

Για εμένα ήταν η μοναδική λύση καθώς δεν είχα άλλο φακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...