Προς το περιεχόμενο

Αγορά αυτοκινήτου με ξένες πινακίδες


AliasAndrew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, jmmys είπε

1000 ευρώ το χαράτσι,και 380 ευρώ το τέλος ταξινόμησης για αμάξι 10 ετών;Τα 70 ευρώ που κολλάνε;

Τα 1380 ευρώ έφυγαν από την τσέπη μου και πήγαν στην εταιρεία του εκτελωνιστή, σε αυτά περιλαμβάνεται ότι χρήματα ζητάει το τελωνείο και η αμοιβή του. 

Τα 70 ευρώ (75 για την ακρίβεια μπήκα τώρα και είδα ακριβώς) πήγαν σε τραπεζικό λογαριασμό που ανήκει στην περιφερειακή ενότητα του νομού που έγινε η διαδικασία έκδοσης της ελληνικής άδειας. Όταν έφτασα στο σημείο της έκδοσης άδειας μου ζήτησε να πληρωθεί το συγκεκριμένο τέλος για να προχωρήσει η διαδικασία αφού στείλω το αποδεικτικό κατάθεσης. 

28 λεπτά πριν, AliasAndrew είπε

Μια και σας έχω εδώ και επειδή είδα άλλη μια παρομοια περιπτωση και είμαι άσχετος γενικά με το θέμα όπως καταλαβατε:

Με μετατροπη άδειας από επαγγελματικό σε επιβατικό τι παίζει; Είδα αυτή την αγγελία και αναρωτιέμαι ποιό λάκκο έχει αυτη η φάβα: https://www.car.gr/classifieds/cars/view/336923942-citroen-c1

Θα μιλήσω με έναν γνωστό μου που είναι στην μέση μιας τέτοιας ακριβώς διαδικασίας τώρα και θα σου μεταφέρω ότι μάθω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BrokenExe είπε

Θα μιλήσω με έναν γνωστό μου που είναι στην μέση μιας τέτοιας ακριβώς διαδικασίας τώρα και θα σου μεταφέρω ότι μάθω. 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AliasAndrew είπε

Μια και σας έχω εδώ και επειδή είδα άλλη μια παρομοια περιπτωση και είμαι άσχετος γενικά με το θέμα όπως καταλαβατε:

Με μετατροπη άδειας από επαγγελματικό σε επιβατικό τι παίζει; Είδα αυτή την αγγελία και αναρωτιέμαι ποιό λάκκο έχει αυτη η φάβα: https://www.car.gr/classifieds/cars/view/336923942-citroen-c1

Ξέχνα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ξέχνα το.

Με ενδιαφέρει κ εμενα να μάθω γιατί προς το παρόν το μόνο που έχει προκύψει στον φίλο μου είναι ότι η διαδικασία δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί online όπως στην απλή μεταβίβαση, χρειάζεται φυσική παρουσία στο μηχανολογικό. 

Κατά τ'άλλα δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η μεταβίβαση οπότε αναμένουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, BrokenExe είπε

Με ενδιαφέρει κ εμενα να μάθω γιατί προς το παρόν το μόνο που έχει προκύψει στον φίλο μου είναι ότι η διαδικασία δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί online όπως στην απλή μεταβίβαση, χρειάζεται φυσική παρουσία στο μηχανολογικό. 

Κατά τ'άλλα δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η μεταβίβαση οπότε αναμένουμε. 

Για το συγκεκριμένο το λέω.Ηταν ιχ,έγινε επαγγελματικό .Φαντάσου πόσα χέρια έχουν περάσει απο πάνω του ,σκέψου το σαν αμάξι σχολής οδηγών.

Επίσης δεν είναι και το πιο αξιόπιστο μοντέλο.Aκόμα πιο επίσης έχει "ακριβά" τέλη.

Τεσπα ,γνώμη μου ,ίσως  λανθασμένη .

Επεξ/σία από Ukforthemoment
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, μόλις μίλησα, με ενημέρωσε ότι δεν υπάρχει έξτρα χρέωση στην μεταβίβαση, απλά είναι μια διαδικασία που κανονικά γίνεται online με 2 παράβολα σε 2 λεπτά η όποια τώρα έχει ανατεθεί σε γραφείο μεταβιβασεων οπότε πρέπει να πληρωθεί και αυτό. 

Η επιβάρυνση της διαδικασίας πάει στον πωλητή καθώς χρειάζεται κάποια έξτρα χαρτιά του οχήματος και της εταιρίας (που λογικά υπάρχουν ήδη από την στιγμή που πρόκειται για επαγγελματικο όχημα). 

Ο αγοραστής απλά επιβαρύνεται με επιπλέον αναμονή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...