Προς το περιεχόμενο

Αγορά αυτοκινήτου με ξένες πινακίδες


AliasAndrew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Κοιτούσα αγγελίες για μεταχειρισμένα και έπεσα πάνω σε μια ενδιαφέρουσα περίπτωση. Το πρόβλημα είναι ότι το αμάξι έχει ξένες πινακίδες (ιταλικές). Επειδή δεν έχω ιδέα, ξέρει να μου πει κανείς τι γίνεται με αυτό? Για να βάλω ελληνικές τι διαδικασία χρειάζεται και με ποιό κόστος; Επίσης κάπου διάβασα ότι αμάξι με ξένες πινακίδες δεν μπορει να μεταβιβαστεί. Ισχύει αυτό;

Ό,τι ξέρετε πάνω σε αυτό ή και έξτρα πληροφοριες καλοδεχούμενες, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, AliasAndrew said:

Καλησπέρα σε όλους!

Κοιτούσα αγγελίες για μεταχειρισμένα και έπεσα πάνω σε μια ενδιαφέρουσα περίπτωση. Το πρόβλημα είναι ότι το αμάξι έχει ξένες πινακίδες (ιταλικές). Επειδή δεν έχω ιδέα, ξέρει να μου πει κανείς τι γίνεται με αυτό? Για να βάλω ελληνικές τι διαδικασία χρειάζεται και με ποιό κόστος; Επίσης κάπου διάβασα ότι αμάξι με ξένες πινακίδες δεν μπορει να μεταβιβαστεί. Ισχύει αυτό;

Ό,τι ξέρετε πάνω σε αυτό ή και έξτρα πληροφοριες καλοδεχούμενες, ευχαριστώ!

Πρεπει να γινει ταξινομηση για να περασει στο ονομα σου. τον λεγομενο εκτελωνισμο. Δηλαδη να πληρωσεις τους δασμους, το ποσο θα ειναι θα σου το πει μονο εκτελωνιστης και αυτο κατα προσεγγιση. Γενικα μονο euro6 συμφερει ολα τα αλλα εχουν προστιμο τα πιο παλια. 

Γενικα για καποιο λογο το πουλαει ετσι ο εμπορος επειδη θα ειναι ακριβο το τελωνειο η δε θα συμφερει. 

αυτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ChristosVl είπε

Πρεπει να γινει ταξινομηση για να περασει στο ονομα σου. τον λεγομενο εκτελωνισμο. Δηλαδη να πληρωσεις τους δασμους, το ποσο θα ειναι θα σου το πει μονο εκτελωνιστης και αυτο κατα προσεγγιση. Γενικα μονο euro6 συμφερει ολα τα αλλα εχουν προστιμο τα πιο παλια. 

Γενικα για καποιο λογο το πουλαει ετσι ο εμπορος επειδη θα ειναι ακριβο το τελωνειο η δε θα συμφερει. 

αυτα

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Με τις πληροφορίες σου και ενα google search είδα ότι πρεπει να πληρωθει περιβαλλοντικό τέλος 1000 ευρω (είναι euro5). Χώρια ο εκτελωνισμός. Είναι ένα opel meriva του 2010. Καμία εκτίμηση για το κόστος εκτελωνισμού? Λέω μήπως και το διαπραγματευτώ και μου ρίξει την τιμή. Ιδιώτης ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, AliasAndrew είπε

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Με τις πληροφορίες σου και ενα google search είδα ότι πρεπει να πληρωθει περιβαλλοντικό τέλος 1000 ευρω (είναι euro5). Χώρια ο εκτελωνισμός. Είναι ένα opel meriva του 2010. Καμία εκτίμηση για το κόστος εκτελωνισμού? Λέω μήπως και το διαπραγματευτώ και μου ρίξει την τιμή. Ιδιώτης ειναι.

Πηγαίνεις με ένα αντίγραφο της άδειας σε ένα εκτελωνιστικο γραφείο και σου βγάζει το τέλος ταξινόμησης.

Το αμάξι που βρίσκεται;Ο ιδιωτης πωλητης είναι δηλωμενος στην εφορία κάτοικος εξωτερικού;Ή κανένας μαντράς που δηλώνει ιδιωτης;Εχεις το link της αγγελίας;

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/336841674-opel-meriva

Αυτό είναι;Καλό φαίνεται.Προφανώς έχει γίνει κάποιο λαθος με την ιπποδύναμη.Αφού λέει δεκτός κάθε έλεγχος εχεις πολλές επιλογές,και μετά κρίνεις αν αξίζει ή όχι.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, AliasAndrew είπε

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Με τις πληροφορίες σου και ενα google search είδα ότι πρεπει να πληρωθει περιβαλλοντικό τέλος 1000 ευρω (είναι euro5). Χώρια ο εκτελωνισμός. Είναι ένα opel meriva του 2010. Καμία εκτίμηση για το κόστος εκτελωνισμού? Λέω μήπως και το διαπραγματευτώ και μου ρίξει την τιμή. Ιδιώτης ειναι.

Επειδή έκανα πρόσφατα την διαδικασία, 2012 μοντέλο 1300 κυβικά το αμάξι, euro 5, 1380 ευρώ συνολικά το ποσό που πήρε ο εκτελωνιστης. Φυσικά και μην στηριχτείς σε αυτό, στο λεω απλα για να έχεις μια εικόνα. Ο,τι άλλη απορία έχεις για την διαδικασία στείλε μου μήνυμα. 

Επεξ/σία από BrokenExe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SaFiS είπε

Αυτοκινητο 13 χρονων και απο εξωτερικο, απλα δεν ασχολεισαι…

 Αν ρίξει πάρα πολύ την τιμή βλέπουμε.

4 ώρες πριν, jmmys είπε

Πηγαίνεις με ένα αντίγραφο της άδειας σε ένα εκτελωνιστικο γραφείο και σου βγάζει το τέλος ταξινόμησης.

Το αμάξι που βρίσκεται;Ο ιδιωτης πωλητης είναι δηλωμενος στην εφορία κάτοικος εξωτερικού;Ή κανένας μαντράς που δηλώνει ιδιωτης;Εχεις το link της αγγελίας;

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/336841674-opel-meriva

Αυτό είναι;Καλό φαίνεται.Προφανώς έχει γίνει κάποιο λαθος με την ιπποδύναμη.Αφού λέει δεκτός κάθε έλεγχος εχεις πολλές επιλογές,και μετά κρίνεις αν αξίζει ή όχι.

Ναι, αυτό είναι. Και ναι, δείχνει πολύ καλύτερο από άλλα σε αυτά τα χρήματα. Όταν λες λάθος με την ιπποδύναμη τι εννοείς(είμαι ελαφρώς άσχετος);

 

1 ώρα πριν, BrokenExe είπε

Επειδή έκανα πρόσφατα την διαδικασία, 2012 μοντέλο 1300 κυβικά το αμάξι, euro 5, 1380 ευρώ συνολικά το ποσό που πήρε ο εκτελωνιστης. Φυσικά και μην στηριχτείς σε αυτό, στο λεω απλα για να έχεις μια εικόνα. Ο,τι άλλη απορία έχεις για την διαδικασία στείλε μου μήνυμα. 

1380 ευρώ πλήρωσες μαζί με το περιβαλλοντικό τέλος έτσι; Δηλαδή να υπολογίσω 1000 το τέλος και 400-600 ο εκτελωνισμός. Εσύ το έφερες μόνος σου απο το εξωτερικό ή ήταν εδώ και το αγόρασες; Γιατί κάπου είχα διαβάσει απαγορεύεται η μεταβιβαση αν είναι στην Ελλάδα ήδη.

Με τα δεδομένα αυτά, το κόστος, το αν επιτρέπεται η πώληση και το αν δεν είναι στην Ελλάδα πάνω απο 6 μήνες (και αυτό είναι μεγάλο ΑΝ γιατί διαφορετικά έχει βαρβάτο πρόστιμο), πρέπει να ρίξει την τιμή τουλάχιστον 1500 ευρώ. Χλωμό το κόβω να το κάνει.

Τέσπα, τουλάχιστον απέκτησα κάποιες γνώσεις που δεν είχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, AliasAndrew είπε

Ό,τι ξέρετε πάνω σε αυτό ή και έξτρα πληροφοριες καλοδεχούμενες, ευχαριστώ!

Φίλε μου είναι μπερδεμένα τα πράγματα με τα αυτοκίνητα που είναι ήδη εδώ με ξένες πινακίδες. Κοίτα μην μπλέξεις σε περίεργες ιστορίες. Καταρχήν γνωρίζεις το status του αυτοκινήτου? Έχει περάσει το 6μηνο από τότε που μπήκε στην Ελλάδα?

Για ρίξε μια ματιά εδώ

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Φίλε μου είναι μπερδεμένα τα πράγματα με τα αυτοκίνητα που είναι ήδη εδώ με ξένες πινακίδες. Κοίτα μην μπλέξεις σε περίεργες ιστορίες. Καταρχήν γνωρίζεις το status του αυτοκινήτου? Έχει περάσει το 6μηνο από τότε που μπήκε στην Ελλάδα?

Για ρίξε μια ματιά εδώ

 

Δεν ξέρω αν έχει περάσει το 6μηνο. Δεν έχω επικοινωνήσει με τον πωλητή ακόμα, είπα να ενημερωθώ πρώτα για το τι παίζει. Μπλεξίματα και πρόστιμα είναι το τελευταίο που θέλω. Ο μόνος λόγος που διασκεδάζω την προοπτική είναι ότι είναι αρκετά πρόσφατο αμάξι σε καλύτερη κατάσταση από ότι βρίσκεις σε αυτά τα χρήματα. Αλλά όπως είπα και παραπάνω θα έπρεπε να ρίξει 1500 ευρώ την τιμή (τόσο θα κοστισει η εισαγωγή) αν όλα τα άλλα είναι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, AliasAndrew είπε

Εσύ το έφερες μόνος σου απο το εξωτερικό ή ήταν εδώ και το αγόρασες; Γιατί κάπου είχα διαβάσει απαγορεύεται η μεταβιβαση αν είναι στην Ελλάδα ήδη.

Δεν γνώριζα ότι υπάρχει αυτός ο περιορισμός εάν το αυτοκίνητο βρίσκεται ήδη στην Ελλάδα. Ηρθε από έξω εντελώς, πρώτη είσοδο στην Ελλάδα έκανε με σκοπό να εκτελωνιστεί. 

 

51 λεπτά πριν, AliasAndrew είπε

1380 ευρώ πλήρωσες μαζί με το περιβαλλοντικό τέλος έτσι; Δηλαδή να υπολογίσω 1000 το τέλος και 400-600 ο εκτελωνισμός.

Ακριβώς. Αυτά για το τελωνείο. Έχει και κάποια επιπλέον έξοδα μετά. 

Πρέπει σίγουρα να πληρώσεις τέλος ταξινόμησης, γύρω στα 70 ευρώ. 

Επίσης σου ζητάνε πιστοποιητικό συμμόρφωσης από ελληνική αντιπροσωπεία το οποίο παίζει κοντά στο 100αρι και αυτό, ανάλογα την αντιπροσωπεία. 

Δεν ισχύουν τα τέλη μήνα μήνα για νέες ταξινομήσεις, που σημαίνει ότι πληρώνεις κανονικά τα τέλη ολοκλήρου του χρόνου ακόμα και αν ξεκινήσεις την διαδικασία 30 Δεκεμβρίου. 

Αυτά μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό, ελπίζω να σε κατατόπισα. 

Αν βάλεις μέσα και ασφάλειες κτεο κλπ, υπολόγιζε κοντά στα 2000 ευρώ έξτρα από την τιμή αγοράς για να μπορέσεις να κυκλοφορήσεις το αμάξι Ελλάδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, AliasAndrew said:

Ωραία, πιστεύω πήρα μια εικόνα. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Κατά τη γνώμη μου μια εικόνα θα έχεις μόνο αν απευθυνθείς σε εκτελωνιστή με την άδεια του αυτοκινήτου στο χέρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BrokenExe είπε

Επειδή έκανα πρόσφατα την διαδικασία, 2012 μοντέλο 1300 κυβικά το αμάξι, euro 5, 1380 ευρώ συνολικά το ποσό που πήρε ο εκτελωνιστης.

 

33 λεπτά πριν, BrokenExe είπε

Πρέπει σίγουρα να πληρώσεις τέλος ταξινόμησης, γύρω στα 70 ευρώ. 

1000 ευρώ το χαράτσι,και 380 ευρώ το τέλος ταξινόμησης για αμάξι 10 ετών;Τα 70 ευρώ που κολλάνε;

Εχουν πέσει τόσο πολύ τα τέλη ταξινόμησης;

1 ώρα πριν, AliasAndrew είπε

Όταν λες λάθος με την ιπποδύναμη τι εννοείς(είμαι ελαφρώς άσχετος);

Opel Meriva B,βενζίνη,1.400  κυβικά με 75 ίππους δεν υπάρχει.100 είναι το πιο μικρό μοτέρ.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και σας έχω εδώ και επειδή είδα άλλη μια παρομοια περιπτωση και είμαι άσχετος γενικά με το θέμα όπως καταλαβατε:

Με μετατροπη άδειας από επαγγελματικό σε επιβατικό τι παίζει; Είδα αυτή την αγγελία και αναρωτιέμαι ποιό λάκκο έχει αυτη η φάβα: https://www.car.gr/classifieds/cars/view/336923942-citroen-c1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...