Προς το περιεχόμενο

Μετά από 13 χρόνια, η Xiaomi αποχαιρετά το MIUI και καλοσωρίζει το HyperOS


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, oldnew είπε

Δεν ξέρω αν παίζει κάτι διαφορετικό για την xiaomi, αλλά τα σαμσουνγκ τι τα πάρεις από το public, τι τα πάρεις απ το bestPrice, την ίδια εγγύηση αντιπροσωπείας έχουν αρκεί να είναι ευρωπαϊκά. Απλα τα παίρνεις έως στη μισή τιμή στο  bestPrice.. Περιμένω ένα απο εκει και είναι όντως στη μισή τιμή σχεδόν.. 

 

Το αναφέρω στο σχόλιο μου που κάνεις παράθεση. Σε Samsung μεριά ισχύει αυτό που γράφεις επειδή υπάρχει αντιπροσωπεια.

Σε Xiaomi/Poco/Apple/Oneplus/Google κλπ δεν υπάρχει.

Αρα παιζει ρολο απο που θα αγοράσεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, MikeKata είπε

Full στο bloatware, ενοχλητικές διαφημίσεις και, το χειρότερο, αναξιοπιστία.

Το έχω ξανααναφερει εδώ, αλλά ας πω πάλι μια προσωπική εμπειρία με το MIUI.

Poco F2 Pro πριν κάποια χρόνια. Ειδοποίηση το κινητό για update σε MIUI 12. Κάνω το update και "σπάνε" ΟΛΑ τα pdf. Είτε άνοιγες παλιό, είτε κατεβαζες καινούριο pdf, με οποιονδήποτε pdf viewer, το αρχείο γινόταν corrupted. Ακόμα και αν το μετέφερες σε PC, παρέμενε corrupted.

Έκανα reset το κινητό 3 φορές, έκανα update 3 φορες σε διαφορετικές χρονικές περιόδους (για να τους δώσω χρόνο να φτιάξουν το bug), το ίδιο πρόβλημα. Δοκίμασα ο,τι fix υπήρχε στα forums, καμία λυση. Και σε τηλέφωνο που το χρειαζομουν για να ανοίγω pdf, σχέδια κλπ στη δουλειά, αυτά είναι απαράδεκτα. Ώσπου του πέρασα Evolution X και, εκτός από το ότι η απόκριση ήταν μακράν πιο γρήγορη (ανοιγμα-κλεισιμο εφαρμογών, μενού κλπ), δεν αντιμετώπισα ποτέ ξανά το παραμικρό πρόβλημα εδώ και 3 χρόνια.

 

Και, κρίνοντας από την αντιμετώπιση, προφανώς δεν είμαι ο μόνος.

Πάντως και εγώ που έχω το κινητό δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα. Ίσως φταίει το γεγονός ότι το είχα αγοράσει με XTRV Rom από την Ελληνική κοινότητα. μέχρι και σήμερα κανένα θέμα και παίζουν όλα σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την οθόνη χωρίς τρύπες και τέτοια. Κρίμα που παράτησε τον μηχανισμό με την κάμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Rom23 said:

πραγματικα δεν καταλαβαινω τι εχει το λογισμικο τους και σας κανει να λετε διαφορα. απλα δεν μπορω να καταλαβω. και samsung ειχα kai xiaomi και iphone. αλλα δεν εχω παρατηρησει το παραμικρο λαθος. το λετε γιατι  ειναι κινεζικο? το λετε γιατι βγαζει πολλα μοντελα καθε χρονο?το λετε γιατι βγαζει κινητα για ολες τις τσεπες? θελω να μαθω αντικοιμενικα ομως τι σας κανει και τα λετε αυτα.

Το ίδιο κι εγώ, τι bugs βγάζει ακριβώς δεν κατάλαβα. Ποτέ δεν με κρέμασε, δεν σέρνεται, δεν μου βγάζει κανένα πρόβλημα ποτέ και πουθενά. Μάλιστα επανεκκίνηση κάνω μόνο όταν έχει ενημέρωση του λειτουργικού, δηλαδή ως τώρα 3~4 φορές στα 3 χρόνια που το έχω. Δεν χρειάστηκε ποτέ να το κλείσω για να ξεκολλήσει π.χ.

Για το bloatware θεωρώ ότι έχει εφαρμογές που δεν χρειάζομαι τις οποίες απενεργοποιώ. Θα ήθελα να μπορούσε να τις βγάλει εντελώς αλά δεν με απασχολούν.

όσο για διαφημίσεις που ακριβώς τις βλέπουν δεν κατάλαβα. Σε εφαρμογές του συστήματος που έχει μέσα τους βγάζει διαφημίσεις;

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, spsomas said:

Πάντως και εγώ που έχω το κινητό δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα. Ίσως φταίει το γεγονός ότι το είχα αγοράσει με XTRV Rom από την Ελληνική κοινότητα. μέχρι και σήμερα κανένα θέμα και παίζουν όλα σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την οθόνη χωρίς τρύπες και τέτοια. Κρίμα που παράτησε τον μηχανισμό με την κάμερα.

Θα σε γελάσω, έχουν περάσει χρόνια, δε θυμόμουν τι ROM φορούσε, global αν δεν απατώμαι.

Συμφωνώ απόλυτα για την καμερα. Κι εγώ για αυτό το πήρα. Για την πλήρη οθόνη χωρίς τρύπες (συν SD865 και AMOLED στα 400€ φυσικά). Selfies δε βγάζω, video calls δεν κάνω τόσο πολλά, αλλά η οθόνη χωρίς τρύπες είναι ο,τι πρέπει.

Πάντως, έχω δοκιμάσει 3 custom ROMs πάνω, όλες έτρεχαν απροβληματιστα. Η EvolutionX εδώ και χρόνια είναι μπόμπα. Η μόνη που μου είχε δημιουργήσει προβλήματα ήταν αυτή της "μάνας" του.

Γενικά, τα Xiaomi είναι ιδανικά για να τα αγοράζεις, να τους περνάς custom ROM και ξενοιαζεις.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Rom23 είπε

πραγματικα δεν καταλαβαινω τι εχει το λογισμικο τους και σας κανει να λετε διαφορα. απλα δεν μπορω να καταλαβω. και samsung ειχα kai xiaomi και iphone. αλλα δεν εχω παρατηρησει το παραμικρο λαθος. το λετε γιατι  ειναι κινεζικο? το λετε γιατι βγαζει πολλα μοντελα καθε χρονο?το λετε γιατι βγαζει κινητα για ολες τις τσεπες? θελω να μαθω αντικοιμενικα ομως τι σας κανει και τα λετε αυτα.

Εχω δοκιμάσει, Sony, Nokia, Xiaomi, Samsung, Motorola, RealMe, Apple, Huawei, Honor συσκευές. H Xiaomi Είναι ΜΑΚΡΑΝ η υλοποίηση με τα χειρότερα προβλήματα και κακές πρακτικές από όλες τις εκδόσεις λειτουργικών.

Πέταγε διαφημίσεις ΜΕΣΑ στα Settings (Θεϊκό όποιος φωστήρας το σκέφτηκε). Επίσης έκανα το λάθος το τεράστιο να πάρω τηλεόραση XIaomi. To UI κολλάει την τηλεόραση όλη και πρέπει να την βγάλεις από την πρίζα και να την βάλεις ξανα μετα από λίγο. στο 6μηνο επίσης θα πρέπει να κάνεις hardware reset γιατί κολλάει το Wifi.

Αν δεν υπήρχε internet για να μάθω οτι είναι μια μεγάλη εταιρία, θα ορκιζόμουν οτι είναι μάρκα Noname που κάποιος μου έφερε από την παράνομη αγορά στο σχιστό. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, MikeKata said:

Θα σε γελάσω, έχουν περάσει χρόνια, δε θυμόμουν τι ROM φορούσε, global αν δεν απατώμαι.

Συμφωνώ απόλυτα για την καμερα. Κι εγώ για αυτό το πήρα. Για την πλήρη οθόνη χωρίς τρύπες (συν SD865 και AMOLED στα 400€ φυσικά). Selfies δε βγάζω, video calls δεν κάνω τόσο πολλά, αλλά η οθόνη χωρίς τρύπες είναι ο,τι πρέπει.

Πάντως, έχω δοκιμάσει 3 custom ROMs πάνω, όλες έτρεχαν απροβληματιστα. Η EvolutionX εδώ και χρόνια είναι μπόμπα. Η μόνη που μου είχε δημιουργήσει προβλήματα ήταν αυτή της "μάνας" του.

Γενικά, τα Xiaomi είναι ιδανικά για να τα αγοράζεις, να τους περνάς custom ROM και ξενοιαζεις.

Μου αρέσει που απορείς που λένε ότι έχει προβλήματα το λογισμικό τους και εσύ έχεις βάλει κατευθείαν custom rom 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, koutsis said:

Μου αρέσει που απορείς που λένε ότι έχει προβλήματα το λογισμικό τους και εσύ έχεις βάλει κατευθείαν custom rom 🤣

Δεν απόρησα εγώ. Εγώ ξέρω ότι έχει προβλήματα. Άλλον θα ήθελες να κάνεις quote φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά αυτό με την  miui ποτε δεν το καταλαβα...είναι απίστευτα παραμετροποίηση και έχει απείρους τρόπους να την φέρεις στα μετρά σου...Σε AOSP θες πολλά extras για να την φτάσεις,,,Έχει πολύ επιθετική συμπεριφορά όσο αφορά τις background εφαρμογές και εκεί είναι το θέμα με τις ειδοποιήσεις,,,λύνονται όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα είναι το MIUI μέχρι το 12 μέτα πείρε τον κατίφορο, ας ελπίσουμε το νέο λειτουργικό του κινέζικου γίγαντα να είναι πολύ καλύτερο απο το MIUI απο κάθε άποψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Titos301 είπε

εταιρια που το 2022 κυκλοφορησε 76 κινητα δεν ειναι να την εμπιστευεσαι

Κλασικές κόπι πέιστ ατάκες... Στο μεταξύ, η εταιρία έχει ξεφύγει μίλια μακριά... Συνεχίστε εσείς! :)

 

19 ώρες πριν, Rom23 είπε

πραγματικα δεν καταλαβαινω τι εχει το λογισμικο τους και σας κανει να λετε διαφορα. απλα δεν μπορω να καταλαβω. και samsung ειχα kai xiaomi και iphone. αλλα δεν εχω παρατηρησει το παραμικρο λαθος. το λετε γιατι  ειναι κινεζικο? το λετε γιατι βγαζει πολλα μοντελα καθε χρονο?το λετε γιατι βγαζει κινητα για ολες τις τσεπες? θελω να μαθω αντικοιμενικα ομως τι σας κανει και τα λετε αυτα.

Οι μισοί τουλάχιστον δεν τα γράφουν από προσωπική εμπειρία πάντως. Ο "Κινέζος" θα είναι πάντα "Κινέζος" για αυτούς και όπως ανέφερα και πιο πάνω, το τρένο φεύγει μακριά κι αυτοί στον μικρόκοσμό τους.

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...