Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα μπορεί να ενημερώνει τα iPhone χωρίς να ανοίξει το κουτί τους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, hellghan είπε

Με αναφορά του στο "Power On" Newsletter του Bloomberg, ο Mark Gurman ισχυρίζεται ότι η Apple διαθέτει ένα σύστημα που μπορεί να ενημερώνει το λειτουργικό σύστημα των iPhone πριν αυτά πωληθούν. Το σημαντικότερο είναι αυτό μπορεί να γίνει χωρίς να ανοιχτεί το κουτί. 

 

το ισχυρίζεται είναι μια σοβαρή λέξη για να κάνουμε συζήτηση

So what? Να κάνουμε συζήτηση για το OTA update ως κεροκοπορτα το 2023? Γιατί αυτό ΓΡΑΦΤΗΚΕ προηγουμένως….

Τι σημασία έχει που γίνεται σε κλειστό κουτί χωρίς την πρόσβαση στην οθόνη κτλ. .?Σε λίγο θα  γραφτεί από το Bloomberg ότι στην κατασκευή του iPhone περνάνε το λειτουργικό στο εργοστασιο και εκεί wireless γιατί τόσο καιρό γινοταν wired…..και για αυτό δεν θεωρείται κερκόπορτα …oh wait.

Άλλη μια συζήτηση «επιστημονικής φαντασίας» σε θέμα apple.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, atheatos είπε

So what? Να κάνουμε συζήτηση για το OTA update ως κεροκοπορτα το 2023? Γιατί αυτό ΓΡΑΦΤΗΚΕ προηγουμένως….

Τι σημασία έχει που γίνεται σε κλειστό κουτί χωρίς την πρόσβαση στην οθόνη κτλ. .?Σε λίγο θα  γραφτεί από το Bloomberg ότι στην κατασκευή του iPhone περνάνε το λειτουργικό στο εργοστασιο και εκεί wireless γιατί τόσο καιρό γινοταν wired…..και για αυτό δεν θεωρείται κερκόπορτα …oh wait.

Άλλη μια συζήτηση «επιστημονικής φαντασίας» σε θέμα apple.

Ισχυρισμός είναι όλο το άρθρο.

Άρα και Αυτό με το Update μπορεί να είναι «επιστημονικής φαντασίας»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, atheatos είπε

Έφτιαξε η Apple μια κερκόπορτα? Είσαι σίγουρος? Το OTA update τι είναι δηλαδή , αν αυτό είναι κερκόπορτα? 
Επαναλαμβανω, καλή η θεωρία , αλλά έρθουμε λίγο στην πραγματικότητα αν θελουμε να γράφουμε κάτι σοβαρά και όχι για να κράξουμε. Εδώ δεν έχουν πετύχει wired να κάνουν αυτά που ΓΡΑΦΕΙΣ και θα τα καταφέρουν wireless? Ας σοβαρευτούμε καλύτερα….

Ο μόνος λόγος να ασχοληθεί κάποιος με τα σφραγισμένα iPhone είναι να το κάνει στοχευμένα.Φαντάζομαι το πρόβλημα του δεν θα είναι η συσκευή της Apple, που κάνει wireless update. Κάποιος που θέλει να κάνει αυτή την ΘΕΩΡΙΑ που περιγράφεις δεν θα περίμενε την apple να βγάλει την ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΑ αλλά θα την είχε κάνει ο ίδιος νωρίτερα από την apple.

Στην ΘΕΩΡΙΑ και ο Κιμ έχει ένα κουμπί που θα καταστρέψει τον κόσμο…αλλά επέτρεψε μου να μην συμμετάσχω άλλο σε τετοιες συζητήσεις.

Κοίτα ΈΧΕΙΣ δίκιο

Και δεν είπα ποτέ ότι τα ξέρω Όλα... ακόμα μαθαίνω

Ευχαριστώ που μπήκες στην συζήτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, hellghan είπε

Ισχυρισμός είναι όλο το άρθρο.

Άρα και Αυτό με το Update μπορεί να είναι «επιστημονικής φαντασίας»

Νομίζω ότι έγραψα με κεφαλαία τι λέξη γράφτηκε , αλλά μάλλον έπρεπε να γράψω την λέξη ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΑ. Καλύτερα τώρα?

Αν θέλετε να κάνουμε συζήτηση στα ελληνικά με τον ισχυρισμό του άρθρου κανένα πρόβλημα. Αν θέλετε να κάνουμε συζήτηση για τον ισχυρισμό ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΑ που ΓΡΑΦΤΗΚΕ , τότε ευγενικά ζήτησα να απέχω από τέτοιου είδους συζητήσεις.

Κατανοητο τώρα?

20 λεπτά πριν, dawnvibe είπε

Κοίτα ΈΧΕΙΣ δίκιο

Και δεν είπα ποτέ ότι τα ξέρω Όλα... ακόμα μαθαίνω

Ευχαριστώ που μπήκες στην συζήτηση 

Κοίτα, είναι γνωστό ότι τα apple θέματα εξιτάρουν την φαντασία. Αν διάβασει κάποιος μόνο τα αρχικά σχόλια δεν θέλει πολύ να καταλάβει ότι γίνονται αρκετοι ,triggered μόνο με την λέξη apple ….χωρίς καν διαβάσουν το άρθρο ολόκληρο. 
Χαμηλο επίπεδο το ξέρω . Αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Ζούμε σε έναν κόσμο με πολλές φοβίες. Τώρα έχουμε άλλη μια , την appleφοβία…

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, atheatos είπε

Νομίζω ότι έγραψα με κεφαλαία τι λέξη γράφτηκε , αλλά μάλλον έπρεπε να γράψω την λέξη ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΑ. Καλύτερα τώρα?

Αν θέλετε να κάνουμε συζήτηση στα ελληνικά με τον ισχυρισμό του άρθρου κανένα πρόβλημα. Αν θέλετε να κάνουμε συζήτηση για τον ισχυρισμό ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΑ που ΓΡΑΦΤΗΚΕ , τότε ευγενικά ζήτησα να απέχω από τέτοιου είδους συζητήσεις.

Κατανοητο τώρα?

Κοίτα, είναι γνωστό ότι τα apple θέματα εξιτάρουν την φαντασία. Αν διάβασει κάποιος μόνο τα αρχικά σχόλια δεν θέλει πολύ να καταλάβει ότι γίνονται αρκετοι ,triggered μόνο με την λέξη apple ….χωρίς καν διαβάσουν το άρθρο ολόκληρο. 
Χαμηλο επίπεδο το ξέρω . Αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Ζούμε σε έναν κόσμο με πολλές φοβίες. Τώρα έχουμε άλλη μια , την appleφοβία…

Ούτε κερκόπορτα ανοίγει ούτε τίποτα.

Είναι μια μη επιβεβαιωμένη είδηση και το πήραμε σοβαρά φουλ. Εγώ αυτό είπα.

Και αυτό σεμινάριο φαντασίας είναι αν δεν επιβεβαιωθεί από την Apple.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, hellghan είπε

Ούτε κερκόπορτα ανοίγει ούτε τίποτα.

Είναι μια μη επιβεβαιωμένη είδηση και το πήραμε σοβαρά φουλ. Εγώ αυτό είπα.

Και αυτό σεμινάριο φαντασίας είναι αν δεν επιβεβαιωθεί από την Apple.

Σωστός 

58 λεπτά πριν, atheatos είπε

Νομίζω ότι έγραψα με κεφαλαία τι λέξη γράφτηκε , αλλά μάλλον έπρεπε να γράψω την λέξη ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΑ. Καλύτερα τώρα?

Αν θέλετε να κάνουμε συζήτηση στα ελληνικά με τον ισχυρισμό του άρθρου κανένα πρόβλημα. Αν θέλετε να κάνουμε συζήτηση για τον ισχυρισμό ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΑ που ΓΡΑΦΤΗΚΕ , τότε ευγενικά ζήτησα να απέχω από τέτοιου είδους συζητήσεις.

Κατανοητο τώρα?

Κοίτα, είναι γνωστό ότι τα apple θέματα εξιτάρουν την φαντασία. Αν διάβασει κάποιος μόνο τα αρχικά σχόλια δεν θέλει πολύ να καταλάβει ότι γίνονται αρκετοι ,triggered μόνο με την λέξη apple ….χωρίς καν διαβάσουν το άρθρο ολόκληρο. 
Χαμηλο επίπεδο το ξέρω . Αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Ζούμε σε έναν κόσμο με πολλές φοβίες. Τώρα έχουμε άλλη μια , την appleφοβία…

Καμμία φοβία από μεριάς μου και κανένα κράξιμο

Έτσι κι αλλιώς γράφτηκε και πιο πάνω

WakeOnLan...WakeOnWLan....& WakeOnBLan

Υπάρχουν εδώ και πάρα πολλά χρόνια

Τώρα το ότι όλο αυτό ξεκίνησε από μία Θεωρία

Και Εμείς συζητάμε το πρακτικό κομμάτι που ούτε η Apple δεν το έχει ξεκινήσει.... Συμφωνώ

Αλλά απλά κουβεντιάζουμε

Δεν διάβασα κανένα σχόλιο να είναι Προκατειλημμένο ή Επιθετικό

 

Και άσε που έμαθα πάρα πολλά πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνω... σε ποιο δίκτυο θα συνδέεται  ?? Πως θα ".. μπαίνει στο ίντερνετ"  να κατεβάσει τις αναβαθμίσεις ?? ... αν μείνει κανένα τρίμηνο στο ράφι .... ενέργεια από θα παίρνει ? ..πως θα γίνουν όλα αυτά εφόσον η συσκευή είναι κλειστή  και η μπαταριά αχρησιμοποίητη ??...

ΥΓ

Ουτε χρήσιμο είναι ...ούτε επανάσταση είναι... έως και τρομακτικό είναι... θα έχετε μια συσκευή η οποία θα μπορεί συνδεθεί από μονή της σε ένα δίκτυο  (ακομα και κλέιστη ) και να κατεβάζει (και να ανεβάζει) ότι πει ο κατασκευαστής  και μάλιστα χωρίς την συγκατάθεση σας ...σήμερα οι ενημερώσεις ...αύριο ? 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Vaggelis86 είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνω... σε ποιο δίκτυο θα συνδέεται  ?? Πως θα ".. μπαίνει στο ίντερνετ"  να κατεβάσει τις αναβαθμίσεις ?? ... αν μείνει κανένα τρίμηνο στο ράφι .... ενέργεια από θα παίρνει ? ..πως θα γίνουν όλα αυτά εφόσον η συσκευή είναι κλειστή  και η μπαταριά αχρησιμοποίητη ??...

ΥΓ

Ουτε χρήσιμο είναι ...ούτε επανάσταση είναι... έως και τρομακτικό είναι... θα έχετε μια συσκευή η οποία θα μπορεί συνδεθεί από μονή της σε ένα δίκτυο  (ακομα και κλέιστη ) και να κατεβάζει (και να ανεβάζει) ότι πει ο κατασκευαστής  και μάλιστα χωρίς την συγκατάθεση σας ...σήμερα οι ενημερώσεις ...αύριο ? 


 

Όλα αυτά έχουν απαντηθεί ήδη από το άρθρο…

είναι κρίμα που δεν το διαβάζετε…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φασαρια για το τίποτα . Δε νομίζω ότι είναι κόπος στον οποιοδήποτε να κάνει μια ενημέρωση μόλις αγοράσει το κινητό. 
Άλλωστε η Apple δε το έχει κρύψει ότι εγκαθιστά απαραίτητες «διορθώσεις» στο παρασκήνιο χωρίς κάποια ενέργεια του  χρήστη …

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρομακτικό είναι ότι πολλοί πιστεύουν ότι τα προϊόντα της Apple είναι άτρωτα. Ειλικρινά πιστεύετε ότι δεν χακάρονται οι συσκευές σας ; 

 

Τώρα, γιατί κάποιοι το βρίσκεται ανόητο να γίνεται το update και ότι η Apple θα σας βάζει κοριούς κτλ δεν το καταλαβαίνω... Γενικότερα στην Ελλάδα υπάρχει μια τρομολαγνεια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι εξωτική τεχνολογία.

Ασύρματη φόρτιση έχουν ήδη τα iphone, απλά θα τα τοποθετούν σε τέτοια θέση στο κουτί ώστε να είναι εφικτή η ασύρματη φόρτιση να λειτουργεί και να το φορτίζει ώστε να μην πέσει πολύ η μπαταρία κατά το update.

Επιπλέον τα iPhone έχουν NFC οπότε θα μπορεί εύκολα η συσκευή που θα κάνει την ενημέρωση να διαβάσει την έκδοση που είναι ήδη περασμένη στο iPhone και στην συνέχεια αν έχει παλαιότερη έκδοση θα μπορεί να συνδέεται ad-hoc μέσω wifi με την συσκευή και να παίρνει το Update.

Η ιδέα ενδιαφέρουσα και η υλοποίηση εύκολη.

 

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2023 στις 8:47 ΠΜ, RetroWorldGreece2021 είπε

Τρομακτικό! Αν θα μπορούν σε κλειστό και σφραγισμένο τηλέφωνο να "επέμβουν"...φανταστείτε μετά! 

Απο το iOS 15 και μετά έχει προστεθεί χαρακτηριστικό όπου και οι συσκευές δεν απεν/ποιούνται.

Μπαίνουν ουσιαστικά σε "Super Low Power Mode" για να μπορείς μετά να κάνεις χρήση του Find My σε περίπτωση που τη χάσεις.

Ακριβώς εκεί "πατάει" το παραπάνω.

 

* Μπορείς να το απεν/ποιήσεις βέβαια κατά το κλείσιμο της συσκευής. Έχει την επιλογή κάτω απο το Slide.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...