Προς το περιεχόμενο

The Fall of the House of Usher - Netflix


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Έφτασα ήδη στο 4ο επεισόδιο. Μου θυμίζει τις παλιές καλές εποχές του American Horror Story αλλά με μια πιο σύγχρονη ματιά! Βασισμένο (κάπως) στο έργο του Edgar Allan Poe.

https://www.imdb.com/title/tt15567174/

Μέχρι τώρα άνετα ένα 8/10! :) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Παιδιά να ρωτήσω, είναι τύπου black comedy;

Όχι... 

-----------------------------

Επίσης το φινάλε ήταν καταπληκτικό! Τέλεια σκηνοθεσία, τέλειες εικόνες, τέλειο κείμενο/σενάριο! 9/10

Έτσι πρέπει να είναι οι σειρές, να ολοκληρώνονται σε 8-10 επεισόδια χωρίς να χρειάζεται να περιμενεις 1-2 χρόνια για τη συνέχεια έχοντας ξεχάσει στο μεταξύ τι έχεις δει... :) 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To είδαμε όλο. 

Δε μπορώ να πω οτι συμφωνω με τις διθυραμβευτικές κριτικές.

Σίγουρα έχει ενδιαφέρον ως υπόθεση και ο τρόπος που κυλάει, όπως βέβαια και οι διάλογοι, αλλά εν τέλει δεν έχει να προσφέρει κάτι καινούργιο. Παρόλαυτα, θα πάρει ένα 7άρι διότι μου τράβηξε το ενδιαφέρον ως το τέλος και δε χρειάστηκε να κοιτάξω πολλές φορές το κινητό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άσχετο/σχετικό:

το κονιάκ που έπινε υπάρχει στα αλήθεια...

https://luxurylaunches.com/other_stuff/most_expensive_cognac_henri_iv_cognac_grande_champagne_for_2_million.php

2 εκατομμύρια περίπου το μπουκαλάκι... :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας τελειώσει την σειρά θα την περιγράψω με μια μεταφορά. Μου φάνηκε σαν την πίτσα σούπερ μάρκετ που στο περιτύλιγμα την βλέπεις και σου τρέχουν τα σάλια και όταν την βγάζεις να την ψήσεις ξενερώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο Dopesick, με περιτύλιγμα Succession και αύρα Edgar Allan Poe & Hill House mix, κι έχεις ένα αξιοπρπεπές mini series που σε ένα μήνα  θα θυμούνται ελάχιστοι.

Ωραίο ήταν πάντως σε γενικές γραμμές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Στις 19/10/2023 στις 7:44 ΜΜ, Gilmaru είπε

Παιδιά να ρωτήσω, είναι τύπου black comedy;

To λέω επειδή θέλω καιρό να διαβάσω το βιβλίο και πιστεύω θα μου χαλάσει λίγο την εικόνα/ατμόσφαιρα.

Η σειρά δεν είναι μεταφορά του ομότιτλου βιβλίου, οπότε δεν έχει και τόση σημασία. Η ιστορία είναι περισσότερο ένας φόρος τιμής στο σύνολο του έργου του Πόε, και οι διάφορες υπο-πλοκές έχουν φτιαχτεί έτσι ώστε να κάνουν αναφορές σε διάφορες ιστορίες, από τον Μαύρο Γάτο και τον Χρυσό Σκαραβαίο έως τον Ύποπτο της οδού Μοργκ και την Μάσκα του Κόκκινου Θανάτου. Επίσης, όλα τα ονόματα, πρωταγωνιστών και μη, προέρχονται από ήρωες ιστοριών του Πόε. 

Δεν έχω δει ακόμη το τελευταίο επεισόδιο, αλλά σε γενικές γραμμές η σειρά είναι ευχάριστη, ενώ αν έχεις διαβάσει Πόε έχει πλάκα να προσπαθείς να εντοπίσεις τις διάφορες αναφορές (που είναι πάρα πολλές). Αυτή όμως είναι ίσως και η αδυναμία της σειράς, που μερικές φορές προκειμένου να χωρέσει κι άλλες αναφορές μοιάζει να θυσιάζει τη συνοχή της πλοκής. Θα την παρομοίαζα κάπως με το τέρας του Φρανκενστάιν, που έχει φτιαχτεί από ξένα κομμάτια. Το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι αποτυχημένο (το πλάσμα ζει, στην τελική), αλλά δεν είναι και ακριβώς αυτό που θα ήλπιζε ο δημιουργός του. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2023 στις 11:07 ΠΜ, billdanos είπε

Έτσι πρέπει να είναι οι σειρές, να ολοκληρώνονται σε 8-10 επεισόδια χωρίς να χρειάζεται να περιμενεις 1-2 χρόνια για τη συνέχεια έχοντας ξεχάσει στο μεταξύ τι έχεις δει... :) 

Πόσο μα πόσο συμφωνώ. Τρέχουν όλοι να αρμέξουν την αγελάδα και να γεμίσουν χρήματα με αποτέλεσμα να ξεχειλώνουν σειρές. 7-8 επεισόδια, μια ολοκληρωμένη σειρά και τέλος.

Στα της σειράς. Είδα το πρώτο επεισόδιο και μου άρεσε αρκετά. Ίσως μόνο "αρνητικό" ότι το woke στοιχείο ήταν υπερβολικά έντονο, λες και το έβαλαν απλά επειδή έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον gsarig , συμπληρώνοντας ότι οι σχέσεις των χαρακτήρων μεταξύ τους δείχναν κάπως αφύσικοι και σε ορισμένα σημεία οι διάλογοι ήταν κάπως ακαταλαβίστικοι. 

Σαν σύνολο πάντως εγώ το βρήκα καλό, μισό κλικ κάτω από τους Δαίμονες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...