Προς το περιεχόμενο

Επιλογή/Αναβάθμιση RAM


TomCollins

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω 2x8GB HyperX Predator DDR4 @ 3200 Mhz και λόγω ενασχόλησης με Machine Learning θα ήθελα να πάω σε τουλάχιστον 32GB.

Τις ίδιες δεν τις βρίσκω για να προσθέσω άλλα 16GB και βλέποντας τις τιμές νομίζω συμφέρει να πάω κατευθείαν σε 2x16 κρατώντας τις υπάρχουσες για backup.

Η μητρική μου είναι Asus B550 TUF Gaming και ο επεξεργαστής AMD Ryzen5 5600. Tι θα προτείνατε για συμβατότητα; Επίσης να πάω σε 3600 ή 4000;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείς ένα ζευγάρι μνήμες αντι για δυο, για την ίδια χωρητικότητα. Επιτυγχάνεις σίγουρα τις ανώτερες δυνατές τιμές σε συχνότητες. Λιγότερη επιβάρυνση σε ρεύματα, χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Η μητρική σου υποστηρίζει μνήμες μέχρι 3200Mhz default και 4600Mhz OC, οπότε πας σε 4000Mhz και, ακόμα και αν δεν τα φτάσεις, μπορείς να τις ρυθμίσεις σε χαμηλότερη συχνότητα, αλλά με μικρότερα latencies. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blitzNikos είπε

Πάντα είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείς ένα ζευγάρι μνήμες αντι για δυο, για την ίδια χωρητικότητα. Επιτυγχάνεις σίγουρα τις ανώτερες δυνατές τιμές σε συχνότητες. Λιγότερη επιβάρυνση σε ρεύματα, χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Η μητρική σου υποστηρίζει μνήμες μέχρι 3200Mhz default και 4600Mhz OC, οπότε πας σε 4000Mhz και, ακόμα και αν δεν τα φτάσεις, μπορείς να τις ρυθμίσεις σε χαμηλότερη συχνότητα, αλλά με μικρότερα latencies. 

Το OC στις μνήμες σημαίνει ότι πρέπει να παίξω με τα ρεύματα και τους χρονισμούς manually ή καλύπτεται με κάποιο profile;

π.χ. Τώρα απλά επιλέγω το profile @ 3200Mhz στο bios και από 2400 που είναι default οι μνήμες παίζουν στα 3200 απροβλημάτιστα.

Επίσης σε gaming συνθήκες αλλά και γενικότερα αν έχω 3600 CL16 αντί για 3600 CL18 ή 4000 CL18, θα υπάρχει ορατή διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το OC σημαίνει ότι πρέπει να ασχοληθείς χειροκίνητα στο bios, με βάση τις ιδιαίτερες επιλογές/δυνατότητες της κάθε μητρικής.

Το πόση διαφορά ακριβώς θα δεις με cl16 αντί cl18, δεν μπορεί να υπολογιστεί εύκολα. Πάντως μην περιμένεις τρομερές διαφορές. Επίσης, δεν επηρεάζεται η απόδοση το ίδιο σε όλα τα παιχνίδια/εφαρμογές. Πολύ γενικά και "μπακαλίστικα" θα υπολόγιζα δυο μονάδες latencies για 200Mhz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TomCollins είπε

Το OC στις μνήμες σημαίνει ότι πρέπει να παίξω με τα ρεύματα και τους χρονισμούς manually ή καλύπτεται με κάποιο profile;

π.χ. Τώρα απλά επιλέγω το profile @ 3200Mhz στο bios και από 2400 που είναι default οι μνήμες παίζουν στα 3200 απροβλημάτιστα.

Επίσης σε gaming συνθήκες αλλά και γενικότερα αν έχω 3600 CL16 αντί για 3600 CL18 ή 4000 CL18, θα υπάρχει ορατή διαφορά;

Oc επίσης λογίζεται οποιαδήποτε συχνότητα λειτουργίας πάνω από την ανώτερη ενδεδειγμένη του κατασκευαστή(cpu), ακόμη κι όταν αυτό επιτυγχάνεται με xmp.

Οι μνήμες που υπόσχονται μεγάλες συχνότητες έχουν το αντίστοιχο profile στο xmp.

Προσωπικά έλεγχα τα timings από τις υπάρχουσες ram και θα προσπαθούσα να ταιριάξω οτι μπορούσα επάνω τους καλύτερα.

Όντως σε daisy chain τα 2 ραμ στικ είναι καλύτερα και μπορούν να πάνε ψηλότερα σε συχνότητες, ωστόσο θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα στα 48gb ram παρά σε κάποια καλύτερη απόκριση που πιθανώς να μην καταλάβεις ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...